صنایع و معدن مازندران

» ۳ طرح‌ بزرگ صنعتی تاریخ کردستان عملیاتی شد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

عملیات اجرایی طرح تولید گندله آهن شرکت صبانور یاسوکند بیجار، طرح تولید گندله آهن در قروه و کارخانه تولید آهن اسفنجی شرکت ذوب آهن (فولاد گستر الماس) سقز، روز پنجشنبه با حضور محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت که برای کلنگ‌زنی تعدادی پروژه در زنجیره فولاد به استان کردستان سفر کرده، عملیات اجرایی این طرح را آغاز کرد.
این طرح ظرفیت تولید ۱/۴میلیون تن آهن اسفنجی خام، ۲ میلیون تن گندله و ۲ میلیون تن کنسانتره آهن دارد و محصولات تولیدی آن در مواد اولیه صنعت ذوب و نورد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مجری طرح، یک سرمایه‌گذار خارجی است و سرمایه‌گذاری کل آن ۱۵ هزار و ۱۰۰میلیارد ریال شامل ۳هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال ریالی و ۲۱۵ میلیون یورو ارزی است. این کارخانه در زمینی به مساحت ۱۰۵ هکتار با زیربنای ۲۰ هکتار در شهرستان سقز ساخته خواهد شد.
زمان راه‌اندازی این طرح سال ۱۴۰۰ خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود این طرح در زمان بهره‌برداری کامل برای یک هزار و ۱۵۰ نفر به‌طور مستقیم اشتغال به وجود آورد.
این کارخانه‌ها با ظرفیت تولید سالانه حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن و پیش‌بینی ۲۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی در این شهرستان‌ها ساخته و پیش‌بینی می‌شود پس از بهره‌برداری، از فروش خام حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن مواد معدنی جلوگیری شود.

۸۵۰۰ کیلومتر ژئوفیزیک هوایی
وزیر صنعت، معدن و تجارت که پنجشنبه برای کلنگ‌زنی تعدادی طرح در زنجیره فولاد به استان کردستان سفر کرده بود، گفت: در مجموع استان کردستان در حوزه معدن جایگاه ویژه‌ای دارد.
به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری افزود: در این استان، ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ژئوفیزیک هوایی و عملیات اکتشافات معدنی به وسیله بالگرد انجام شده، ضمن اینکه تمام پهنه‌های کردستان زیر نظر اکتشافات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه عملیات اجرایی معدن طلای سقز از اولویت‌های کاری این وزارتخانه است، یادآور شد: این نخستین طرح برای جلوگیری از خام‌فروشی و فرآوری محصولات معدنی در کردستان است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت وجود بازارچه‌های مرزی در استان را مزیتی اقتصادی برشمرد و گفت: با تفکیک فهرست کالاهای ممکن در بازارچه‌ها، درصدد هستیم فعالیت‌های اقتصادی و مبادلات مرزی را رونق دهیم.
شریعتمداری اضافه کرد: بازگشایی بازارچه سیف سقز را پیگیری خواهم کرد و در این زمینه، رایزنی‌هایی با مقامات عراقی انجام شده است. امیدواریم در کمترین زمان این بازارچه بازگشایی شود، البته بسته شدن بازارچه سیف به دلیل مشکلات امنیتی آن سوی مرز است. 

فولاد، عامل توسعه شهرستان قروه
وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین آغاز عملیات اجرایی واحد تولیدی ۸۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی قروه گفت: ایجاد صنایع فولاد در این شهرستان با توجه به ظرفیت‌های آن در آینده عامل توسعه صنایع مختلف می‌شود.
محمد شریعتمداری فولاد را از پایه‌های اساسی توسعه دانست و اظهار کرد: ذخایر سنگ آهن کشور بر ۳میلیارد تن افزون می‌شود که نویدبخش آینده روشن برای پیشرفت کشور است.
وی با بیان اینکه کشورهای صاحب صنعت اکنون واحدهای فولادی خود را در مقیاس‌های بزرگ چند میلیون تنی در کنار دریا ایجاد می‌کنند، افزود: ما به خاطر ایجاد اشتغال، واحدهای فولاد را در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی می‌کنیم.
شریعتمداری با ابراز امیدواری نسبت به اینکه شهرستان قروه در آینده صاحب صنایع مهمی شود، تاکید کرد: وضعیت صنعتی قروه در مقایسه با دیگر شهرستان‌های استان کردستان مطلوب‌تر است.
وی یادآور شد: قرار است شرکت صبانور در کنار واحد تولید آهن اسفنجی نسبت به تولید کنسانتره اقدام کند که این زنجیره می‌تواند شرایط مطلوبی را در حوزه صنعت این منطقه ایجاد کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی در ۵هزار کیلومتر مربع از شهرستان قروه اشاره کرد و گفت: امیدواریم نقاط امیدبخش بیشتری را در اکتشاف معادن جدید در قروه بیابیم.

قروه، بزرگترین ظرفیت طلای کشور
وی به وجود معدن طلای زرکوه در شهرستان قروه نیز اشاره و اظهار کرد: اگر میزان تولید طلای این معدن به ۵تن برسد، بزرگترین معدن طلای کشور خواهد شد.
شریعتمداری سنگ مرمر قروه را یک برند جهانی دانست و افزود: صنایع داخلی استان کردستان از جمله مصنوعات سنگی باید به‌طور کامل از منافع این معادن بهره‌مند شوند، البته معادن سنگ مرمر قروه باید به‌طور کامل نیازهای شهرستان را پوشش دهند و سپس به دیگر نقاط صادر کنیم.
وی حضور شرکت ایمیدرو در پروژه زنجیره فولاد کردستان را نویدبخش موفقیت این پروژه دانست و گفت: شرکت ایمیدرو از محل منابع داخلی خود باید در کمترین زمان نسبت به شروع عملیات اجرایی در قروه و بیجار اقدام کند.

ظرفیت‌های فراوان معدنی کردستان
وزیر صنعت، معدن و تجارت در فرودگاه سنندج بر بارور شدن ظرفیت‌های معدنی استان کردستان تاکید و اظهار کرد: دیار کردستان سرزمینی زرخیز بوده و دارای ظرفیت‌های فراوان معدنی است که این استعدادها باید شکوفا و بارور شوند.
شریعتمداری توجه به ظرفیت‌های معدنی استان کردستان را در دولت تدبیر و امید بسیار ارزشمند دانست و افزود: در این استان عملیات‌ گسترده اکتشافی برای یافتن معادن جدید، انجام شده که می‌تواند عرصه‌های مناسبی را برای فعالیت‌های معدنی آزاد می‌کند.
وی استفاده از ظرفیت بزرگ معادن برای توسعه استان را مهم ارزیابی و اظهار کرد: ایجاد زنجیره فولاد می‌تواند زمینه‌ اشتغال و بسترهای مناسب را برای توسعه صنعت در استان فراهم کند.

ذخیره سنگ آهن یزد، تضمین آینده فولاد
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: کار اکتشافی بزرگی را در سراسر ایران انجام دادیم که مبتنی بر ژئوفیزیک هوایی بود.
محمد شریعتمداری اظهار کرد: ۲۸۰ هزار کیلومتر مربع از محدوده اکتشافی، در اختیار ایمیدرو و بقیه در اختیار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور قرار گرفت.
شریعتمداری تصریح کرد: در یزد به ذخیره بزرگ سنگ آهن در منطقه ۲۱ دست یافتیم که آینده فولاد ایران را تضمین می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه در آهن اسفنجی همواره در جایگاه نخست یا دوم جهان هستیم، افزود: ستاد فولاد را ایجاد کردیم تا چالش ایجاد توازن را بررسی کنیم. وی ظرفیت زنجیره فولاد را ۲۰۰ میلیون تن اعلام کرد و گفت: ۱۲۰میلیون تن آن از گذشته بوده و ۸۰میلیون تن مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است.
شریعتمداری خاطرنشان کرد: استان کردستان یکی از پر آب‌ترین استان‌هاست و به اندازه کافی منابع آبی به پروژه‌ها تخصیص داده شده است.

عارضه‌یابی ۱۸۰ شهرک
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از کلینیک صنعت و سرمایه‌گذاری استان کردستان با اشاره به اینکه مشکلات متعددی گریبانگیر واحدهای تولیدی است، گفت: این وزارتخانه با همکاری استادان دانشگاه، عارضه‌یابی واحدهای تولیدی و صنعتی در ۱۸۰شهرک صنعتی کشور را انجام می‌دهد.
محمد شریعتمداری اظهار کرد: مشکلات بانکی، برخوردار نبودن از فناوری، قابل رقابت نبودن کالاهای تولیدی و نرخ سود تسهیلات اعطایی از جمله چالش‌های پیش روی واحدهای صنعتی است.
به گزارش ایرنا، شریعتمداری افزود: در حال پیگیری و شناسایی عارضه‌های واحدهای تولیدی هستیم و در این راستا علاوه بر فعال شدن ۱۸۰کلینیک شهرک‌های صنعتی کشور از توان علمی دانشگاهیان و صاحبان این عرصه نیز استفاده می‌کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه راه‌اندازی کلینیک صنعت و سرمایه‌گذاری در سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان طرحی ابتکاری است، تاکید کرد: می‌توان از این فرصت برای شناسایی بیشتر و ارائه راه‌حل‌های تاثیرگذار در صنعت استان استفاده کرد.
شریعتمداری همچنین از پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت به هیات دولت و مجلس شورای اسلامی نسبت به تخصیص ۳۰هزار و ۲۰۰میلیارد ریال اعتبار برای کاهش سود تسهیلات بانکی به منظور نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی خبر داد.
وی یادآور شد: این میزان اعتبار در راستای حمایت از واحدهای تولیدی برای کاهش نرخ تمام شده و ارتقای کیفیت محصول در صورت تخصیص به واحدهای تولیدی و صنعتی اعطا می‌شود.

شناسایی ۷ محدوده معدنی در استان کردستان
مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در آیین کلنگ‌زنی طرح یک میلیون تنی گندله‌سازی صبانور گفت: در استان کردستان ۷محدوده معدنی شناسایی شده که ۳ مورد مربوط به سنگ آهن و ۴ مورد مربوط به طلا و پلی‌متال‌هاست.
کرباسیان افزود: طرح گندله‌سازی یک میلیون تنی بیجار، آهن اسفنجی و فولاد کردستان، زنجیره فولاد را در استان کردستان تکمیل می‌کند.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان که همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کردستان سفر کرده، گفت: شهرستان‌های بیجار و قروه هر کدام یک کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن خواهند داشت.
وی در ادامه تصریح کرد: واحد گندله‌سازی و آهن اسفنجی در بیجار برای ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر این نکته که این طرح‌ها شروع توسعه وسیع در استان کردستان است، افزود: افتخار ما در دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که بتوانیم در خدمت مردم شریف کردستان و ایران باشیم.
کرباسیان تاکید کرد: خدمت و سرمایه‌گذاری در استان کردستان جزو وظایف دولت است.
حمایت از توسعه زنجیره فولاد کردستان
محمد کلانتری، مدیرعامل صبانور در آیین کلنگ‌زنی این طرح که در شهر یاسوکند بیجار انجام شد، گفت: طرح یک میلیون تنی گندله صبانور در ۲سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و عملیات اجرایی آن تا ۳ماه آینده آغاز می‌شود.
وی افزود: با اجرای این طرح ظرفیت تولید گندله در صبانور به ۲میلیون تن می‌رسد. وی تصریح کرد: تا افق ۱۴۰۴ معادل ۴میلیون تن سنگ آهن، ۲میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و ۲میلیون تن گندله در شرکت صبانور تولید خواهد شد. به گفته وی، توسعه زنجیره فولاد در کردستان نیازمند حمایت استاندار کردستان و معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
کلانتری تاکید کرد: صبانور، بزرگترین شرکت غرب کشور و چهارمین شرکت بزرگ سنگ آهنی ایران است. وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه سفر به استان کردستان، همچنین کلنگ طرح‌های ورق گرم کردستان، آهن اسفنجی فولاد گستر الماس و کلینیک صنعت و سرمایه‌گذاری استان را به زمین خواهد زد.

اجرای بزرگترین طرح صنعتی تاریخ کردستان
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: روز پنجشنبه با سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت، عملیات اجرایی بزرگترین طرح صنعتی تاریخ استان کردستان با سرمایه‌گذاری نهایی بیش از ۳۶۰۰ میلیارد تومان آغاز شد.
به گزارش ایسنا، حسین فیروزی اظهار کرد: یکی از بزرگترین مزیت‌ها و ظرفیت‌های معدنی استان کردستان، وجود ذخایر قطعی‌ سنگ آهن با درجه خلوص بالاست که در چند سال گذشته، جلوگیری از خام‌فروشی معادن و تلاش جدی برای ایجاد صنایع معدنی به‌ویژه فرآوری سنگ آهن و ایجاد زنجیره فولاد به منظور ایجاد اشتغال جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی، خلق ثروت و ارزش افزوده در کردستان، وجهه همت مدیران دولت تدبیر و امید در کشور و استان بوده است.
فیروزی اضافه کرد: کارخانه آهن اسفنجی سقز با سرمایه‌گذاری خارجی بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان از جمله طرح‌هایی بود که عملیات اجرایی آن آغاز شد.
وی، بیجار و قروه را از شهرستان‌های مستعد در بخش سنگ آهن و صنایع معدنی و از جمله مقصدهای سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت برشمرد و افزود: در شهرستان بیجار، طرح فرآوری سنگ آهن و ایجاد زنجیره فولاد آغاز می‌شود. در سال گذشته سرمایه‌گذاری‌ مناسبی برای تولید کنسانتره از سوی دو شرکت صبانور و کیمیا معادن سپاهان در بیجار انجام شد.
فیروزی تاکید کرد: با بهره‌برداری‌های جدید، میزان تولید کنسانتره در زنجیره فولاد بیجار افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن عملیات اجرایی حلقه‌های بعدی زنجیره فولاد در شهرستان بیجار آغاز خواهد شد.
معاون اقتصادی استاندار کردستان به سرمایه‌گذاری‌ها برای ایجاد زنجیره فولاد در کردستان نیز اشاره کرد و افزود: این سرمایه‌گذاری‌ها با محوریت ایمیدرو(سازمان گسترش و نوسازی صنایع معدنی) و مشارکت چند نهاد و شرکت دیگر انجام شده که از محل آنها برای ۶۰۰۰ نفر شغل مستقیم و برای۶۰۰۰ نفر دیگر شغل غیر مستقیم ایجاد می‌شود.
فیروزی به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این روزهای مردم که همانا میزان استفاده از منابع آبی برای ایجاد زنجیره فولاد است اشاره کرد و به صراحت گفت: در ایجاد زنجیره فولاد به هیچ وجه از منابع آب زیرزمینی استفاده نخواهد شد و آب مورد نیاز این طرح‌های بزرگ صنعتی از محل روان‌آب‌ها و ذخیره پشت سدهاست.
وی میزان مصرف سالانه آب برای زنجیره فولاد کردستان را حداکثر ۱۵میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این مقدار آب مصرفی برای صنایع فولاد کردستان در مقایسه با ذخیره چند میلیارد متر مکعبی سدهای استان، رقم چشمگیری نیست و رقیبی برای کشاورزی استان به شمار نمی‌رود.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.