صنایع و معدن مازندران

» ۳هزار میلیارد تومان زیان به اقتصاد کرمان

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گزارشی از کمبود پسته در باغ‌های کرمان و کمیاب شدن طلای سبز

گروه استان‌ها: افت ۹۰درصدی تولید پسته در کرمان موجب افزایش بیکاری به‌ویژه در فصل برداشت محصول شده به‌طوری‌که به وضوح بسیاری از کارگران فصلی دست‌شان خالی مانده است.

به گزارش مهر، با اعلام انجمن پسته استان کرمان حدود یک میلیون نفر کرمانی به طور مستقیم و غیر مستقیم در صنعت پسته مشغول به‌کار هستند، از این تعداد بسیاری از کارگرانی که هر سال در آغاز فصل پاییز اقدام به برداشت و فرآوری پسته می‌کردند در امسال بیکار شده‌اند. پسته جزو ۵ فرصت اصلی اشتغال در استان کرمان به‌شمار می‌رود در حالی‌که سال گذشته حدود ۱۲۰ تن پسته در باغ‌های کرمان برداشت شده بود‌‌، به دلیل خشکسالی فقط در سال گذشته ۱۵ هزار فرصت شغلی از دست رفت اما هنوز آماری از میزان شغلی که در پس افت تولید ۹۰ درصدی محصول در امسال ایجاد شده اعلام نشده است.اما آنچه به شکل محسوس در کرمان قابل‌رویت است بیکاری بیشتر کارگران فصلی، حضور نداشتن کارگران استان‌های مجاور در کرمان و کاهش مهاجرت نیروی کار شهروندان افغانستانی در استان کرمان در فصل برداشت پسته است. خسارت‌های ابتدایی کاهش شدید تولید پسته در کرمان ۳ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، اما این رقم تنها میزان سودی است که پسته‌کاران از افت شدید تولید نصیب‌شان می‌شده است و حالا که فقط ۲۰هزار تن پسته در استان تولید می‌شود، بیشتر فرصت‌های پایین‌دستی اشتغال نیز از دست رفته است.

کارگران فصلی بیکار شدند
براساس اعلام پژوهشکده پسته استان کرمان آنچه در امسال بر پسته کرمان اثر گذاشته است در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده و باغ‌های پسته کرمان، رفسنجان، زرند، انار و سیرجان که مهم‌ترین محصول صادراتی غیر نفتی کشور را تولید می‌کردند بی‌محصول مانده‌اند.رئیس پژوهشکده پسته در این زمینه به خبرنگار مهر می‌گوید: پسته درواقع یکی از مهم‌ترین بخش‌های اشتغالزا در استان کرمان به شمار می‌رود و علاوه بر نیروی کار استان موجب اشتغال بخش عمده‌ای از نیروی کار استان‌های دیگر هم می‌شود.

تغییرات دما و خشکسالی
علی اسماعیل‌پور ادامه داد: در امسال متاسفانه برداشت پسته مانند سال‌های گذشته نیست چون فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد پسته استان کرمان به محصول تبدیل شده است و مهم‌ترین دلیل افت شدید برداشت محصول هم تغییرات دمایی روزهای انتهایی سال گذشته و ابتدای امسال بوده است. وی همچنین به خشکسالی اشاره و بیان کرد: نباریدن باران امکان آبیاری درختان پسته را هم از بین برده و موجب شده است بیشتر کشاورزان دچار خسارت‌های بی‌سابقه در بحث تولید محصول پسته شوند.وی ادامه داد: باید کشاورزی به‌ویژه در زمینه محصولات استراتژیکی مانند پسته به سمت کشاورزی علمی پیش برود و ریسک تولید محصول به کمترین میزان کاهش یابد که یکی از روش‌های استفاده از گونه‌های مقاوم در مقابل تغییرات دمایی شده است. وی به تغییرات اقلیمی کرمان اشاره و بیان کرد: بسیاری از محصولات استان از این تغییرات صدمه دیده‌اند باید چاره اندیشی جدی در این‌ زمینه شود.محمد اسلامی یکی از تولیدکنندگان پسته است که به خبرنگار مهر می‌گوید: در امسال نرخ پسته «تر» به ۷۰ هزار تومان رسیده چون پسته‌ای برای عرضه به بازار وجود ندارد و ما هم ترجیح می‌دهیم به گونه‌ای بازارهای خارجی را حفظ کنیم که بهترین راه تامین بازار به وسیله محصول سال گذشته است. اسلامی بیان کرد: هر سال حدود ۷۰۰ نفر در باغ‌های پسته‌ام کار می‌کردند اما درامسال فقط در بخش پایانه ضبط پسته مجبور شدم ۸۰ درصد نیروی کار را تعدیل کنم چون پسته‌ای برای پوست‌کنی و خشک کردن وجود ندارد.وی گفت: باغ‌های من در شهرستان زرند قرار دارد. در ابتدای امسال پیش‌بینی می‌شد ۱۵ هزار تن پسته از مجموع باغ‌های پسته موجود در این شهرستان برداشت شود که درحال‌حاضر در بهترین حالت حداکثر ۳۰۰ تن پسته خواهیم داشت که درواقع به همین علت بیشتر نیروی کار را از دست داده‌ایم. اسلامی گفت: وضعیت در شهرستان سیرجان کمی بهتر است اما در سایر شهرستان‌ها خسارت‌ها بسیار بالاست و به دلیل رشد نکردن سرشاخه درختان، سال آینده هم افت شدید محصول را شاهد خواهیم بود. وی گفت: کل درآمد یک سال یک کشاورز در ماه‌های مهر و شهریور رقم می‌خورد و باید از این درآمد سم، کود، آب و هزینه نیروی کار و نگهداری و صادرات محصول را تامین کند. این کشاورز افزود: بسیاری از کشاورزان وام متعدد برای امسال دریافت کرده‌اند که سررسید این اقساط به زودی می‌رسد و پولی برای پرداخت وجود ندارد.یکی دیگر از کشاورزان بیان کرد: اینکه بگویم هزاران کارگر روزمرد که امیدشان به باغ‌های پسته استان کرمان بود حالا بدون درآمد مانده‌اند اغراق نکرده‌ام، روزانه شاهد مراجعه تعداد بالایی از این افراد هستیم که گاهی چندین دهه برای ما کار می‌کردند اما شرمنده آنها شده‌ایم.حسن امیرفضلی ادامه داد: متاسفانه نمی‌توانیم این افراد را به‌کار بگیریم و حجم بیکاری در زمینه کشاورزی در کرمان به‌ویژه شهر رفسنجان افزایش یافته است و بسیاری از این افراد کار جایگزینی هم ندارند چون رفسنجان بدون زیرساخت‌های صنعتی است.

باغداران پولی در بساط ندارند
وی بیان کرد: مشکلی که هم اکنون باغداران با آن مواجه هستند تامین هزینه نگهداری باغ‌های پسته و پرداخت اقساط وام‌ها است ضمن اینکه در امسال هزینه سم و کود هم به شدت افزایش یافته و کشاورز پولی برای خرید نهاده‌ها که می‌تواند در تولید سال آینده تاثیرگذار باشد هم ندارند.وی گفت: هر سال برآمدگی روی شاخه‌های درختان ایجاد می‌شود که این برآمدگی‌ها در سال بعد تبدیل به شاخه‌های باور می‌شوند اما در امسال این اتفاق هم روی نداده است یعنی سال آینده هم محصول نداریم. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کرمان نیز می‌گوید: افت تولید پسته در کرمان یک چالش جدی اقتصادی در استان کرمان به‌شمار می‌رود که روی زندگی مردم به‌ویژه نیروی کار در این بخش تاثیر منفی گذاشته است.سید مهدی طبیب‌زاده افزود: ارزش کلی باغ‌های استان کرمان نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان است که باید این ثروت بزرگ را برای استان حفظ کنیم که پس از آسیبی که به محصول وارد شده به همه افرادی که در این چرخه هستند صدمه وارد شده است. وی بیان کرد: برای حمایت از کشاورزان و نگهداری از باغ‌های پسته باید تسهیلاتی در اختیار کشاورز قرار گیرد چون در صورت تخریب باغ‌ها اقتصاد استان کرمان دچار صدمه جدی می‌شود.طیب‌زاده افزود: میزان تولید پسته در کرمان از یک میلیارد دلار سالانه در امسال حداکثر به ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.