صنایع و معدن مازندران

» گران‌ترین جایزه ادبیات داستانی ایران کدام است؟

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

علی نعیمی: جایزه‌های ادبی بسیاری امروز در پایتخت و برخی شهرستان‌ها برای رونق هرچه بیشتر ادبیات داستانی درنظر گرفته می‌شود.

در این بین بسیاری از این جایزه‌ها به تک داستان و ۹ مجموعه داستان و رمان اختصاص دارند و هدف مشترک آنها رونق این گونه ادبی یعنی داستان کوتاه است.
به گزارش صمت این جایزه‌ها بسته به گروه برگزار کننده، گروه داوری و مبلغ جایزه برگزیدگان نهایی، از سوی داستان‌نویسان برای شرکت در این جشنواره‌ها مورداستقبال قرار می‌گیرند. ماجرای جایزه‌های ادبی در ایران خود داستان پرفراز و نشیبی است و گاه یک جایزه پس از چند دوره برگزاری به دلایلی حذف می‌شود مانند، جایزه ادبی گلشیری که در زمان خود اعتبار فراوانی داشت و همچنین جایزه‌ای به نام جایزه «گام اول» که از سوی خانه کتاب برگزار می‌شد و اختصاص به کتاب اولی‌ها داشت و هدف آن کشف استعدادهای درخشان جوان بود. اتفاق خوب این میان این است که در کنار توقف برگزاری این جایزه‌ها، جایزه‌های دیگری متولد می‌شوند و امروز در سطح کشور شاهد برگزاری مسابقات و جشنواره‌های محلی و استانی نیز هستیم که اتفاق بسیار خوبی است، مانند جایزه گیلان، بیژن نجدی، سیمرغ نیشابور و… از جمله جایزه‌هایی هستند که در استان‌های مختلف با هدف کشف استعدادهای جوان ارائه می‌شوند. رسالتی که جایزه‌های ادبی دارند را می‌توان در حمایت از نویسندگان جوان و همچنین رونق ادبیات خلاصه کرد. این حمایت به دو صورت معنوی و مادی انجام می‌شود. در بخش معنوی در بیشتر جایزه‌های ادبی اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد و آثار برگزیدگان در مجله‌ها و مجموعه‌داستان‌های گروهی به چاپ می‌رسد که دلگرمی فوق‌العاده‌ای برای نوقلمان است. به طور مثال آثار برگزیدگان جایزه داستان تهران در مجله همشهری داستان به چاپ می‌رسید و جایزه‌ای مانند جایزه داستان فرشته اقدام به چاپ و نشر کتابی از آثار برگزیدگان بخش داستان خود می‌کند. این جایزه امسال پا را فراتر از این گذاشته و قول ترجمه این کتاب را به زبان‌های دیگر به برگزیدگان چهارمین دوره خود داده است.
در این میان جایزه‌هایی که به تک داستان و نه کتاب و مجموعه کاملی از یک نویسنده اختصاص دارند از اقبال فراوانی برخوردارند و جنبه حمایتی آنان نیز بیشتر است. جایزه‌هایی چون داستان فرشته، داستان تهران، لیراو، پرراس، سلامت، داستان آهن، حیرت، سیمرغ نیشابور و… جایزه‌هایی هستند که به داستان کوتاه اختصاص دارند. برخی از جایزه‌های داستانی دولتی هستند و برخی خصوصی و درنتیجه تفاوت چشمگیری در میزان مبلغی که برای برگزیدگان درنظر می‌گیرند، وجود دارد. جایزه‌های خصوصی بدون وجود حامی مالی به سختی از پس هزینه‌های برگزاری جشنواره‌های خود برمی‌آیند و جایزه‌های نقدی‌شان به مراتب کمتر از جایزه‌های دولتی است. نکته‌ای که این میان وجود دارد میزان مبلغی است که در جایزه‌های دولتی برای تک‌داستان‌ها درنظر گرفته می‌شود و تفاوت چندان چشمگیری با جایزه‌های خصوصی ندارد که دارای امکانات مالی کمتری هستند. به طور مثال سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران حمایت‌های مالی فراوانی می‌تواند در این زمینه انجام دهد و هرگونه حمایت سازمان‌ها و نهادهای مشابه می‌تواند به رونق ادبیات و شکوفایی ادبیات معاصر به ویژه در میان نسل جوان و استعدادهای شهرستان کمک شایانی کند. در این گزارش به گران‌ترین جایزه‌های ادبی که به تک‌داستان‌ها اختصاص دارد، پرداخته‌ایم.
جشنواره‌های داستانی فرشته، تهران، پرراس، خودنویس، خاتم و سلامت از جشنواره‌هایی هستند که در فراخوان، به مبلغ نقدی جایزه‌های خود اشاره کرده‌اند. در این گزارش به بررسی مبلغی که به عنوان جایزه نقدی برای بهترین داستان کوتاه در این جشنواره‌ها در نظر گرفته شده، می‌پردازیم و نقش آن را در بالابردن تعداد شرکت‌کنندگان بررسی خواهیم کرد. جایزه خاتم به لحاظ مبلغ جایزه در این میان رتبه نخست را داراست. فراخوان چهارمین دوره جشنواره ادبی خاتم (داستان کوتاه، ویژه پیامبر رحمت) چندی پیش از سوی دبیرخانه این جشنواره منتشر شد. براساس این فراخوان، در آیین پایانی که همزمان با ایام مبعث رسول اکرم در فروردین ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد، جایزه‌های نویسندگان ۳ اثر برتر در هر یک از ۲ حوزه «کودک و نوجوان» و «بزرگسال» به این ترتیب اهدا می‌شود: نفر نخست ۱۲میلیون‌ تومان به همراه دیپلم افتخار، نفر دوم ۵.۸ میلیون تومان به همراه دیپلم افتخار، نفر سوم ۶میلیون‌ تومان به همراه دیپلم افتخار، نفر چهارم تا ششم، هر کدام ۵۰۰هزارتومان به همراه لوح تقدیر و جایزه ویژه هیات داوران، مبلغ ۵۰۰هزار تومان به همراه لوح تقدیر برای برگزیدگان. این میزان جایزه‌های نقدی در یک مسابقه داستان کوتاه در چند سال اخیر بی‌سابقه است. گفتنی است تعداد آثار شرکت‌کننده در سومین دوره این جشنواره ۵۷۲ اثر بوده است. پس از جایزه خاتم به مسابقه داستان‌نویسی خودنویس می‌رسیم؛ جایزه‌ای که سال نخست برگزاری خود را طی می‌کند و در همین سال نخست با مبلغی که برای برگزیدگان درنظر گرفته توانسته توجه مسابقه‌دوستان را به خود جلب کند. جایزه‌های این مسابقه عبارتند از: ۱۰ میلیون‌تومان جایزه ویژه هیات داوران و ۳ جایزه به ۳ اثر برتر آرای مردمی که به ترتیب ۲، ۳ و ۵ میلیون تومان است. از نکته‌های جالب این مسابقه اینکه شرکت برای داستان‌نویسان حرفه‌ای در آن مجاز نیست و هدف این جایزه این است که استعدادهای جوان کشف شوند و رقابت نوقلم‌ها با افراد حرفه‌ای نباشد. البته افرادی که کتاب‌های تخصصی در حوزه‌های دیگری منتشر کرده ولی تا به حال داستان ننوشته‌اند، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند و نکته دیگر تاثیر آرای مردمی در نتایج داوری است.
 جشنواره‌های سلامت و جایزه داستان تهران در مقام بعدی قرار دارند و میزان جایزه در این ۲ جشنواره برای نفر نخست تا سوم یکسان است. جشنواره «ادبیات سلامت» نخستین دوره برگزاری خود را طی می‌کند و هدف برگزاری آن در ۳ بخش داستان، فیلمنامه و نمایش‌نامه شناسایی و همچنین آگاه‌سازی و جلب‌توجه نویسندگان به حوزه سلامت زمینه اثربخشی در این حوزه‌ها و همچنین افزایش تولید آثار باکیفیت و معرفی آنها به جامعه علاقه‌مند ادبیات در ترویج سلامت عنوان شده است.
جایزه داستان تهران هم که امسال سومین دوره برگزاری خود را می‌گذراند و با وجود تغییراتی که در گروه مجلات همشهری پیش آمد به کار خود ادامه می‌دهد. در سومین دوره این جایزه ۱۰۸۹ اثر به دبیرخانه این جایزه ارسال شد که این رقم بالاترین تعداد شرکت‌کننده در سال‌های اخیر است. جایزه داستان تهران سال آینده وارد چهارمین دوره متوالی برگزاری خود می‌شود. نخستین دوره این جایزه در حالی برگزار شد که مبلغ‌های نقدی جایزه آن از دیگر جایزه‌های داستانی بیشتر بود. جایزه‌های نفر نخست تا سوم جایزه داستان تهران و جشنواره ادبیات سلامت عبارت است از؛ نفر نخست هر بخش، جایزه نقدی ۷میلیون تومانی، نفر دوم هر بخش، جایزه نقدی ۵میلیون تومانی، نفر سوم هر بخش، جایزه نقدی ۳میلیون تومانی. همچنین در جایزه داستان تهران به ۵ اثر برتر نیز مبلغی به میزان یک میلیون تومان اهدا می‌شود. رتبه بعدی در این فهرست را جشنواره ملی داستان کوتاه «پرراس» دارد. این جایزه دومین دوره برگزاری خود را طی می‌کند و یک جایزه استانی است که از سوی دبیرخانه بوشهر و کانون همیاران جوانان دشتستان برگزار می‌شود. شرکت در این مسابقه برای عموم داستان‌نویسان از هر استان و شهری آزاد است. در نخستین دوره این جایزه ۸۶۰ اثر به دبیرخانه این جایزه ارسال شد. در دومین دوره برگزاری به داستان برگزیده نخست، ۲ میلیون تومان، داستان برگزیده دوم ۱.۵ میلیون تومان و به داستان برگزیده سوم یک میلیون تومان اهدا می‌شود. همچنین نفر چهارم تا دهم لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت خواهند کرد.
 آخرین جشنواره این فهرست جایزه داستان فرشته است که امسال چهارمین دوره آن برگزار شد. این جایزه یک جایزه موضوعی است و هر سال یک موضوع برای نوشتن داستان در فراخوان خود اعلام می‌کند. این جایزه در چهارمین دوره خود با عنوان آژیر قرمز برگزار شد و ۳۸۴ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد. جایزه نفر نخست بخش داستان این مسابقه ۲میلیون‌ تومان بود و به نفر دوم تا نهم بن خرید شهر کتاب فرشته اهدا شد.
 بررسی‌ها نشان می‌دهد کمتر جایزه‌ای است که تعداد شرکت‌کنندگان در آن از ۱۰۰۰ بیشتر باشد و جایزه داستان تهران در سومین دوره خود با شرکت ۱۰۸۹ اثر از این لحاظ رکورددار است.
مقام بعدی از آن جشنواره استانی «پرراس» با ۸۶۰ اثر شرکت‌کننده و جایزه خاتم و فرشته به ترتیب با ۵۷۲ و ۳۸۴ اثر در مقام‌های بعدی هستند. باید دید که آیا جشنواره‌های سلامت و خودنویس در نخستین سال برگزاری خود می‌توانند از این جهت بر دیگر جشنواره‌های ادبی فائق آیند و همان‌طور که بالاترین مبلغ جایزه را در میان جشنواره‌های داستانی دارند، آمار بالاترین تعداد آثار ارسالی را هم از آن خود کنند یا خیر.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.