صنایع و معدن مازندران

» کشور به شمش طلا نیاز دارد نه طلای ساخته شده

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

نقدی بر یک مصوبه بانک مرکزی

سیرآنوش موسوی: پس از اعلام خبر تصویب آزادسازی واردات مصنوعات طلا از سوی بانک مرکزی، بسیاری از تولیدکنندگان طلا در کشور، مخالفت خود را با این مصوبه اعلام کردند زیرا بر این باورند که درحال‌حاضر واحدهای تولیدکننده طلا، شرایط مناسبی ندارند و بسیاری از واحدها ورشکسته شده‌اند یا با نیمی از توان خود کار می‌کنند.

همچنین نوسان نرخ طلا، در ماه‌های گذشته باعث شده که خرید و فروش این فلز قیمتی در کشور در حجم قابل توجهی کاهش پیدا کند تا جایی که می‌توان گفت تولیدکنندگان طلا، با ۵ درصد توان خود فعالیت می‌کنند. از این‌رو تصویب این مصوبه‌ها نمی‌تواند دردی از مشکلات تولیدکنندگان داخلی حل کند. هر چند در این مصوبه قید دریافت مجوز از بانک مرکزی آمده است و احتمال دادن اعطای مجوز از سوی این نهاد کم شده است.

بانک مرکزی باید مجوز بدهد
 همچنین در این زمینه، محمد کشتی آرای، رئیس پیشین اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: در مصوبه جدید بانک مرکزی، واردات مصنوعات طلا آزاد شده اما در این مصوبه به صورت مشروط قید، تایید شده و آن، داشتن مجوز واردات از بانک مرکزی است.
این فعال اقتصادی توضیح داد: واردات طلا شامل ۲ بخش مواد اولیه به صورت شمش و مصنوعات است. بر اساس تعرفه و کتاب صادرات و واردات سال ۹۷، واردات مصنوعات طلا، با مجوز بانک مرکزی آزاد شد و واردات شمش طلا آزاد است.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی در سال‌های گذشته در راستای حمایت از تولیدات داخلی، این مجوز را به کسی نمی‌داد، افزود: گمان نمی‌کنم که چنین مجوزی از سوی بانک مرکزی صادر شود چراکه در شرایط رکود هستیم. درحال‌حاضر خریداران مصنوعات داخلی کاهش پیدا کرده‌اند و خریدار چندانی وجود ندارد.
این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که چرا باید در شرایط رکود در این بازار چنین مصوبه‌ای تصویب شود، گفت: به نظر من احتمال اجرای این مصوبه وجود ندارد. در شرایط فعلی، نیاز به واردات مصنوعات طلا احساس نمی‌شود، در حالی که هیچ‌گونه منعی برای واردات شمش طلا وجود ندارد.
 به گفته کشتی‌آرای، در سال‌های گذشته که منعی برای واردات شمش طلا وجود نداشت، واردکننده باید ثبت سفارش کرده و منشأ آن را اعلام می‌کرد، در حالی که در شیوه‌نامه جدید، دیگر ثبت سفارش و منشأ ارز لازم نیست و مسافران می‌توانند به‌صورت شمش، طلا را وارد کشور کنند و در گمرک با تعرفه صفر آن را اظهار کنند. به چنین وارداتی برگ سبز گمرکی تعلق می‌گیرد و می‌توان آن را در داخل به فروش رساند.
وی با بیان اینکه هیچ مجوزی برای واردات مصنوعات طلا صادر نشده است، گفت: مصنوعات طلا به اندازه نیاز در کشور تولید می‌شوند. درحال‌حاضر با کمبود خرید و مصرف روبه‌رو هستیم و بر اساس آمار اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان طلا از سال ۱۳۹۳ تا امروز نزدیک به ۷هزار واحد در رسته‌های گوناگون در حوزه طلا و جواهر تعطیل شده‌اند.
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر توضیح داد: این روند پیش از این نیز وجود داشت اما تنها موضوعی که وجود دارد این است که پیش از این در صورت واردات شمش طلا یا مواد اولیه به کشور، باید مبدأ ارز مشخص می‌شد و به دلیل اینکه ارز دولتی به آن اختصاص نمی‌گرفت، اقدامی برای واردات از سوی فعالان این بازار انجام نمی‌شد.

آسیب واردات مصنوعات طلا
عبادالله محمدولی، عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر کشور نیز، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: مصوبه واردات مصنوعات، بر خلاف سیاست‌های اعلام شده رهبر معظم انقلاب در راستای حمایت از تولید ملی است و امیدوارم که این مصوبه به مرحله اجرا نرسد. مصنوعات طلا، همان محصولات تولید شده از سوی تولیدکنندگان داخلی است. وقتی محصولی در کشور به اندازه نیاز تولید می‌شود دیگر عقلانی نیست که اجازه واردات به آن بدهیم.
وی در ادامه بیان کرد: بر اساس قانون، ورود طلای خام از سوی افراد حقیقی و حقوقی به هر میزان آزاد است. این قانون چندان به ضرر تولید داخلی نیست و بر اساس نیاز کشور وضع شده است چراکه در داخل به اندازه نیاز، طلا تولید نمی‌شود و برای تامین این نیاز، ناچار به واردات این ماده معدنی هستیم.
محمدولی در پایان تصریح کرد: برای مدیریت و کنترل تقاضای بازار، می‌توان اجازه واردات مصنوعات را داد اما باید بگویم شرایط فعلی بازار داخلی به‌گونه‌ای نیست که اجازه واردات مصنوعات داده شود. در ۵ دهه گذشته، اجازه واردات مصنوعات داده نشد، چرا باید در این شرایط اقدام به چنین کاری کنیم؟ این مصوبه در چنین شرایطی تیر آخر به تولیدکنندگان داخلی است. جمعیت زیادی در بخش تولید طلا در کشور فعالند و در صورت این اقدام، آسیب جدی متوجه تولیدکنندگان طلا می‌شود.

راهکارهای ویژه برای حمایت از تولید داخل
بهروز برنا، عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در گفت‌وگو با صمت، در این زمینه افزود: بدون تردید برای بومی کردن فرآوری هر ماده معدنی و رشد تولیدات داخلی باید راهکارهای ویژه‌ای در نظر بگیریم. نخستین اقدام در این مسیر، نشستن پای درد دل تولیدکنندگان و انجمن‌های داخلی است.
وی در ادامه با بیان اینکه واردات بی‌رویه یک محصول، تولید داخلی را با آسیب‌های جدی روبه‌رو می‌کند، افزود: فعالان اقتصادی همواره در پی ایجاد بازارهای جدید هستند. از این‌رو همواره به ایجاد بازارهای جدید برای خود می‌اندیشند، در حالی که ما در ایران بر عکس عمل می‌کنیم و همواره با تصویب برخی مواد قانونی، مانع رشد تولید در داخل می‌شویم.
به گفته برنا، تولیدکنندگان صنایع معدنی به‌ویژه در حوزه طلا به تازگی در حال ایجاد برند در این زمینه هستند. بدون تردید تصویب چنین مقرراتی در کشور مانع رشد آنها در این مسیر خواهد شد چراکه پایه تولید در ایران سست بوده و وضع چنین مصوبه‌هایی برای تولید داخلی مضر است.
عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با بیان اینکه تولید طلا در کشور به مرز ۸ تن در سال رسیده است، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در ۴ سال آینده، تولید طلا از مرز ۱۰ تن هم بگذرد. سالانه در دنیا ۳ هزار و ۲۰۰ تن طلا تولید می‌شود که با وجود داشتن یک درصد خشکی در کشور باید ۳۲ تن طلا در سال تولید شود.
وی در پایان تصریح کرد: به تازگی بخش خصوصی، در زمینه تولید طلا در کشور ورود کرده است. استحصال نیم گرم طلا از یک تن، چندان قابل قبول نیست.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.