صنایع و معدن مازندران

» کاهش نفت ایران باعث کمبود عرضه می‌شود

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گروه مجلس: در ماه‌های اخیر بحث تحریم‌های امریکا علیه ایران بسیار بحث‌برانگیز بوده است؛ ازجمله تحریم خرید نفت ایران که از ۱۳ آبان شروع خواهد شد.

از همان ابتدا که رئیس‌جمهور امریکا این بحث را مطرح کرد، برخی از کشورهای جهان از جمله هند و کره جنوبی در پی کسب معافیت از این تحریم بودند زیرا تغییر مسیر و مبدأ خرید برای آنها مشکل‌ساز بود. از این رو صمت گفت‌وگویی را با یکی از نمایندگان عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی انجام داد.
امریکا نمی‌تواند با استفاده از برخی ابزارها فروش نفت ایران را متوقف کند. پیش ‌از این هم درباره این موضوع بحث شده بود و بارها مسئولان وزارت نفت به این موضوع پرداخته بودند.
غلامرضا شرفی، نماینده مردم آبادان و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره شرایط فروش نفت ایران در تشدید فشارهای تحریم امریکا به صمت گفت: امریکا اصرار دارد ایران را از چرخه تامین نفت در جهان حذف کند. این در حالی است که میزان صادرات نفت ایران اگر از چرخه حذف شود هیچ کشوری نمی‌تواند حفره ایجاد شده را پر کند.
شرفی با بیان اینکه ایران سال‌ها در تحریم بود و توانست نفت خام به جهان صادر کند، گفت: این موضوع طبیعی است که در تحریم‌های نفتی امریکا ایران با مشکلاتی روبه‌رو شود. علاوه بر این حتی پیش‌بینی می‌شود شرایط اقتصادی نیز دشواری‌هایی را در پیش داشته باشد اما اینکه ظرفیت فروش نفت ایران از بین برود، شدنی نیست. پیش ‌از این در شرایطی که اروپا هم ایران را تحریم کرده بود، اقتصاد کشور به حیات خود ادامه می‌داد. اکنون‌ که اروپا با ایران در موضوع تحریم‌ها موضع برابری دارد، شرایط به‌مراتب بهتر از سال‌های گذشته خواهد بود.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: شرایطی که امریکا در جهان درست کرده، بیش از تمام کشورها به ساختار اقتصادی خودش آسیب وارد می‌شود. امریکا اکنون در چند جبهه جنگ اقتصادی و تجاری دارد. علاوه بر این ‌یکی از موضوعاتی که اکنون مطرح می‌شود افزایش نرخ نفت است.
وی با اشاره به اینکه در صورت کاهش صادرات نفت ایران نرخ نفت بدون شک افزایش خواهد یافت، توضیح داد: در این زمینه اما موضوعات دیگری هم مطرح است. هرچند با کاهش تولید و صادرات نفت ایران نرخ نفت افزایش پیدا می‌کند و این موضوع یکی از خواسته‌های ترامپ است اما مشکل دیگری که وجود دارد کاهش میزان نفت قابل ‌عرضه در دنیا است.
شرفی با تاکید بر اینکه کشورهای هند و چین نمی‌توانند خرید نفت خود را از ایران قطع کنند، توضیح داد: این کشورها برای تامین منابع نفتی خود راهی جز خرید نفت از ایران ندارند. این موضوع درباره هند بیشتر صدق می‌کند. هند درصورتی‌که نخواهد بخشی از نفت موردنیاز خود را از طریق ایران تامین کند، با افزایش هزینه روبه‌رو می‌شود. علاوه بر این در بخش فروش نفت کشور اکنون به دنبال این است که بتواند به اروپا نفت صادر و به ازای آن از اروپا یورو دریافت کند. چنانچه به این اهداف دست ‌یابیم، بدون شک بازنده تحریم ایران، امریکا خواهد بود.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهایی که نفت ایران را می‌خواهند نمی‌توانند با امریکا همراه شوند، افزود: گران خریدن نفت یک موضوع است و کمبود نفت قابل‌عرضه یک موضوع دیگر.
در این زمینه باید درنظر داشت که کشورهای دنیا حاضر نمی‌شوند نیاز خود به نفت را کاهش دهند. مشکلی که بین امریکا و ایران به وجود آمده ازنظر دیگر کشورها موضوع مهمی جلوه نمی‌کند مگر اینکه منافع خود را درخطر ببینند. امریکا اعلام کرده کشورهایی را که از ایران نفت می‌خرند تحریم خواهد کرد. در این شرایط برخی کشورها به دلیل ترس از تحریم‌های امریکا نفت ایران را نمی‌خرند. اگر نفت موردنیاز آنها تامین نشود، طبیعی است منافع‌شان به خطر می‌افتد و آنها اقدام می‌کنند که نفت ایران را از کانال‌های غیرمعمول خریداری کنند.
وی افزود: این موضوع را مشتریان نفتی ایران می‌دانند و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند. به نظر می‌رسد امریکا قصد دارد با افزایش نرخ نفت، برخی دکل‌های حفاری بیکار خود را به میدان‌های نفتی ببرد و نفت شیل را نیز استخراج کند. در این صورت ایران در مقطعی با افزایش درآمدهای نفتی روبه‌رو خواهد بود اما شواهد موجود نشان می‌دهد کاهش شدیدی در پی افزایش نرخ نفت به وجود خواهد آمد. این موضوعی است که اقتصاد امریکا را به‌شدت آسیب‌زده می‌کند.
گفتنی است شبکه خبـری بلومبرگ هفتـه گذشته در مقاله‌ای تحلیلی که ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر) منتشر کرده بود تشدید رویارویی امریکا با ایران را بدون همکاری کشورهای اروپایی نادرست ارزیابی کرده است. بر اساس این ارزیابی قطع دسترسی ایران به سوئیفت تنها با همراهی کشورهای اروپایی ممکن است.
شبکه خبری بلومبرگ نوشته است، به نظر می‌رسد دولت امریکا به ریاست دونالد ترامپ عزم خود را جزم کرده تا دسترسی ایران به سامانه مالی جهان «سوئیفت» را قطع کند. بلومبرگ قطع دسترسی ایران به این سامانه که ماه آینده بعد از اجرای مرحله دوم بازگرداندن تحریم‌ها ممکن است اتفاق بیفتد را «ایده‌ای بد» توصیف کرده است.
در این مقاله دخالت امریکا در سوئیفت به معنای «شکاف رو به رشد» میان این کشور و اتحادیه اروپا توصیف‌ شده است. در ارزیابی بلومبرگ آمده است که امریکا به جای این کار ائتلاف خود با متحدانش را «ترمیم» کند چراکه فشار آوردن بیشتر به مصالح امریکا خدمتی نمی‌کند. کارشناسان بازارهای نفت معتقدند درباره نفت نیز شرط یاد شده صادق است و بدون همکاری اروپا کاخ سفید به اهداف خود دست نخواهد یافت.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.