صنایع و معدن مازندران

» چگونه حقوق‌بگیر بهره‌بردار، تخلفات ایمنی را گزارش می‌کند؟

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۰۵۳

سیرآنوش موسوی: مصائب کار در معادن، این فعالیت را به دشوارترین شغل در جهان تبدیل کرده است.

کارگران معدن به‌ویژه معادن زغال سنگ نمی‌دانند که پس از یک روز کاری به سلامت به خانه‌های خود باز می‌گردند یا خیر. شاید بتوان گفت نداشتن امنیت جانی کارگران در معادن، یکی از عوامل تشدیدکننده سختی کار در معادن است اما این پرسش مطرح است که آیا بهره‌برداران برای افزایش ایمنی در معادن تمهیدات لازم را می‌اندیشند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت: مسئولان فنی، ایمنی معادن را تایید می‌کنند، در حالی که این افراد حقوق و دستمزد خود را از بهره‌برداران دریافت می‌کنند.
ممکن است این ذهنیت ایجاد شود که این مسئولان فنی بیشتر چشم به دهان بهره‌برداران دارند و گاهی از حقیقت چشم‌پوشی می‌کنند.
این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقدند مسئولان فنی مرتکب تخلف نخواهند شد زیرا نمی‌خواهند به حیثیت کاری خود خدشه وارد کنند اما عده‌ای بر این نکته تاکید دارند که نباید فقط به گفته‌های مسئولان فنی اکتفا کرد و بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید در این زمینه با جدیت ورود کنند.

پاسخگو بودن در برابر قانون
هرمز ناصرنیا، مشاور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در گفت‌وگو با صمت، عنوان کرد: بهره‌برداران، حقوق و دستمزد مسئولان فنی معادن را پرداخت می‌کنند از این‌رو این ذهنیت ایجاد شده است که آنها چندان بر رعایت اصول ایمنی تمرکز نمی‌کنند. این در حالی است که مسئولان فنی، اقدام به چنین تخلفی نمی‌کنند زیرا در برابر قانون پاسخگو هستند.
وی با بیان اینکه بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر عملکرد مسئولان فنی معادن نظارت دارند، گفت: تخلفات مسئولان فنی به شورای‌عالی انتظامی استان ارجاع داده می‌شود؛ چنانچه تخلف مسئول فنی بر قاضی مسجل شود دادگاه پروانه کار را از شخص متخلف می‌گیرد. تعداد قابل توجهی از نیروها برای دولت کار می‌کنند اما بسیار دیده‌ام که اولویت آنها اجرای اخلاق حرفه‌ای است نه دستور از بالا.
به گفته ناصرنیا؛ اساس نظام مهندسی معدن، پایبندی به اخلاق حرفه‌ای است و اگر آنها به اخلاق و اصول حرفه‌ای تعلق خاطر نداشته باشند بدون تردید قانون با شخص خاطی برخورد جدی خواهد کرد.
مشاور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در پاسخ به این پرسش که چه نهادی باید متولی آموزش به معدنکاران باشد، گفت: بیشتر کارگران معادن روباز و زیرزمینی در ایران، آموزش‌های لازم در زمینه ایمنی در محل کار را ندیده‌اند.
بیشتر این کارگران، در شرایط بحرانی و اضطراری نمی‌دانند چگونه باید از جان خود مراقبت کنند زیرا آموزش‌‌های لازم را در این زمینه فرا نگرفته‌اند.

کارفرما خود را ملزم به آموزش نمی‌داند
وی در ادامه بیان کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای، زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. یکی از وظایف اصلی این سازمان، آموزش کارگران ساده و ماهر است. این سازمان، دوره‌های آموزشی برای کارگران معادن برگزار کرده اما این کلاس‌ها تکلیفی نیستند و بهره‌برداران خود را موظف به استخدام کارگر آموزش‌دیده نمی‌دانند.
به گفته ناصرنیا، کارگران در ایران آموزش تخصصی ندیده‌اند و فقط برای امرار معاش کار می‌کنند.
این مشاور صنایع معدنی با اشاره اینکه کارفرما تعهدی نسبت به آموزش کارگران ندارد، گفت: در بسیاری از موارد کارفرماها از برگزاری دوره‌های آموزشی اجتناب می‌کنند چراکه رفتن کارگران به کلاس‌های آموزشی را مساوی با تعطیل شدن کار و کاهش تولید می‌دانند. کارفرماها باید به این درک برسند که توان و کارآیی کارگر آموزش‌دیده با آموزش افزایش خواهد یافت. از این‌رو به جای کارشکنی، باید با نهادهای برگزارکننده این جلسه‌ها همراهی کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایمیدرو برای آموزش کارگران معدن اقداماتی انجام داده است، گفت: زمانی که در سازمان نظام مهندسی معدن فعال بودم با سازمان فنی و حرفه‌ای تفاهمنامه‌ای برای آموزش کارگران معدن منعقد کردیم. بر اساس این تفاهمنامه، بودجه برگزاری کلاس‌ها از سوی ایمیدرو، کارفرما و کارگران شرکت‌کننده در این جلسه‌ها تامین می‌شد. متاسفانه این دوره‌ها به صورت کامل اجرا نشدند.
ناصرنیا در ادامه بیان کرد: آیین‌نامه ایمنی در محل کار، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصویب شده است. آخرین آیین‌نامه ایمنی کار، در سال ۹۱ تهیه و تنظیم شده است.
مشاور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در پایان تصریح کرد: سازمان بین‌المللی کار، آیین‌نامه ایمنی معادن روباز را تصویب کرد. این آیین‌نامه، بسیار مفصل است و به جزئی‌ترین مسائل معدنی نیز اشاره می‌کند. من تلاش زیادی کردم که این آیین‌نامه را ترجمه و در کشور اجرا کنم اما متاسفانه علاقه چندانی برای اجرا شدن آن از سوی مسئولان مشاهده نکردم.

مسئولیت افزایش ایمنی معادن
همچنین در این زمینه، حسین ربیع‌نژاد، مشاور ایمنی سازمان نظام مهندسی ایران در گفت‌وگو با صمت، عنوان کرد: بر اساس تعریف قانون، مسئولیت افزایش ایمنی معادن بر عهده مسئولان فنی است. ممکن است این مهندسان حقوق بگیرند و از واقعیت چشم‌پوشی کنند- متاسفانه گاهی شاهد چنین اتفاق‌هایی بوده‌ایم- اما این عمل به معنی زیر سوال بردن کارنامه کاری خودشان است چراکه در نهایت باید در پیشگاه قانون پاسخگو باشند.
وی با بیان اینکه مسئولیت نبود ایمنی در معادن، بر عهده مسئولان فنی نیست، گفت: اگر ساز کارها درست تنظیم شوند دیگر به گزارش‌های مسئولان فنی محدود نخواهیم شد؛ به نظر من باید شرایطی را فراهم کنیم که نظارت‌ها در مجموعه‌ها افزایش یابند. بدون تردید متولی نظارت بر معادن، وزارت صنعت، معدن و تجارت است اما وزارتخانه، این مسئولیت را به سازمان نظام مهندسی معدن ایران واگذار کرده و این سازمان با توجه به مهارت‌های افراد به مسئولان فنی پروانه اشتغال می‌دهد.
به گفته مشاور سازمان نظام مهندسی ایران، نباید از مسئولان فنی که حقوق خود را از بهره‌بردار دریافت می‌کنند انتظار داشت برای دستگاه حاکمیتی گزارش تهیه کنند. به نظر من، چنین توقعی اشتباه است.
ربیع‌نژاد با اشاره به لزوم افزایش تعداد دوره‌های نظارتی در معادن زغال سنگ، تصریح کرد: معادن به دو شکل زیرزمینی و روباز فعالیت می‌کنند که هر کدام، مخاطرات خاص خود را دارند. فعالیت در یک معدن زیرزمینی، خطر‌هایی را متوجه کارگران می‌کند زیرا احتمال ریزش آن بسیار زیاد است اما فعالیت در معادن زیرزمینی زغال سنگ، خطر بیشتری را متوجه آنها می‌کند. این کارشناس در ادامه گفت: امنیت جانی در معادن روباز، بیشتر از معادن زیرزمینی قابل تامین است. با این وجود به دلیل برخی سهل‌انگاری‌ها تعدادی از کارگران از بردن کلاه ایمنی و ماسک اجتناب می‌کنند. از این‌رو تعداد جان‌باختگان در معادن روباز نیز کم نیست.

تجهیز معادن به تجهیزات نوین ایمنی
وی درباره چرایی بالا بودن خطر در معادن زغال‌سنگ، گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل انفجار در معادن، گاز متان است. این گاز بیشتر در معادن زغال سنگ تولید می‌شود و ممکن است کوچک‌ترین بی‌احتیاطی، خطرات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند. اینجاست که آموزش کارگران معادن بیش از پیش دارای اهمیت می‌شود. علاوه بر این نباید فراموش کنیم که بکارگیری تجهیزات نوین ایمنی در معادن زغال سنگ از جمله مانیتورینگ می‌تواند در بالا بردن امنیت در معادن تاثیرگذار باشد.
مشاور ایمنی سازمان نظام مهندسی ایران با بیان اینکه معادن بزرگ را بهره‌برداران قوی اداره می‌کنند، گفت: من تا مدت‌ها باور نمی‌کردم که برای معدن زمستان‌یورت، چنین اتفاق رخ دهد زیرا بهره‌برداران این معدن نکات ایمنی را رعایت می‌کردند اما دیدیم که یک خطای کوچک چه میزان تخریب را ایجاد کرد. به گفته وی؛ کارفرما حق ندارد کارگری که دوره‌های آموزشی را نگذرانده، استخدام کند اما در عمل اینگونه نیست. ربیع‌نژاد در پایان تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت در معادن، ارائه گزارش تخلفات است. این گزارش‌ها باعث تعطیلی معادنی شده است که چندان در قید رعایت نکات ایمنی نبوده‌اند. از این‌رو بازرسی‌ها باید به افراد کاربلد که کارهای اجرایی بیشتری کرده‌اند، واگذار شود. به نظر من معادن به استخدام مسئولان فنی و بازرسان زبده، بیش از کارگران آموزش‌دیده نیاز دارند.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.