صنایع و معدن مازندران

» پژوهش‌های سینمایی و توسعه سینمای کشور

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۳۹۶

سینما وجوه مختلفی دارد که درصدی از آن بر هنر، درصد دیگری بر صنعت و سرگرمی و بخشی نیز بر اندیشه‌های عمیق سیاسی، فرهنگی و اجتماعی استوار است.

در سینمای ما وجوه متنوعی در پژوهش مطرح است؛ از جمله ترجمه، تالیف و نقد. پیشینه نقد سینمایی در کشور ما نسبت به نقد عکس که یک هنر نوپا پس از انقلاب است، بیشتر است. ادبیات سینما نسبت به ادبیات عکاسی و هنرهای تجسمی و موسیقی در سال‌های اخیر توسعه بیشتری پیدا کرده است. به همین دلیل، پژوهش که گونه‌ای از ادبیات سینماست، به وجوه مختلف کاربردی بنیادی و نظری در صنعت سینما کمک می‌کند.
ارتقا و توسعه سینما، واجد ارائه پژوهش‌های بنیادی است. حوزه نقد و ادبیات و نقد در سینما در شرایط فعلی بیش از پژوهش‌های بنیادی است اما دانشگاه‌ها می‌توانند پژوهش‌های مناسبی برای سینما به ارمغان آورند. اصولا دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های وابسته به آنها به‌ویژه دانشکده‌های هنری می‌توانند پژوهش‌های اساسی برای سینما انجام دهند.
در سینمای ایران پژوهش داریم اما بسیاری از آنها به منصه ظهور نمی‌رسد. در بسیاری از دانشکده‌های هنری و علوم انسانی، پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های هنری، سینمایی، میان‌رشته‌ای‌، علوم انسانی و سینما انجام می‌شود اما این پژوهش‌ها در خارج از دانشگاه‌ها منتشر نمی‌شوند. کتاب‌ها و نقدهای بسیاری در حوزه سینما نوشته می‌شوند و مباحث زیادی در بازار کتاب منتشر می‌شود اما پژوهش‌های دانشگاهی در دانشگاه‌ها باقی می‌مانند. تمام پژوهشکده‌های علوم انسانی تجربی و پیشرفته در جهان، در کنار دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند یا وابسته به دانشگاه‌ها هستند. در ایران هم شاهد هستیم که دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌های مختلفی دارند و از طرف دیگر مراکز مهم تحقیقاتی و پژوهشی همیشه در کنار دانشگاه‌ها در حرکت بوده‌اند و از نیروهای متخصص دانشگاهی استفاده کرده‌اند. چون این اتفاق در گذشته نیفتاده و در دانشکده‌های هنری نیز کمتر پژوهشکده‌ای وجود داشته، شورای سیاست‌گذاری جایزه پژوهش سینمایی تاکید داشت که دانشکده‌های هنری باید تفکر پژوهش را در کنار خود توسعه دهند زیرا پژوهش سینمایی در دانشکده‌های سینمایی، رابطه ارگانیک بین استاد و دانشجو و کار نظری عملی را سازمان می‌دهد و این نوع پژوهش‌ها با توجه به سیاست‌های کلان دانشگاهی که در سطح ملی است و کمبودهای کشور را در این حوزه‌ها تعریف می‌کند، انجام می‌شود. سینما نیز همچون یک صنعت دیگر نیاز به ارتقای کیفی و کمی یا در واقع هنری- تکنیکی دارد و پژوهش‌های سینمایی در ارتقای این دو موضوع موثرند.
شهاب‌الدین عادل  / عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه پژوهش سینمایی

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.