صنایع و معدن مازندران

» پشت گرمی بازار داخل به تامین فولاد صنایع از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۰۰۷

فولاد مبارکه اصفهان، برای تامین نیاز بازار داخلی اعلام آمادگی کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به روند توسعه سبد محصولات و به بار نشستن سرمایه‌گذاری‌های گروه فولاد مبارکه اصفهان گفت: در واقع این شرکت به صنایع بالادستی و پایین‌دستی، این اطمینان را می‌دهد که به تامین فولاد ایرانی برای تولید و تامین ماده اولیه از تامین‌کنندگان داخلی مطمئن و پشت گرم باشند.
به گزارش صمت، بهرام سبحانی‌به فعالیت فولاد مبارکه اصفهان در جنوب غرب شهر مبارکه اصفهان، اشاره کرد و گفت: این مجتمع امروز با برنامه‌ریزی هدفمند، با اتکال به خداوند متعال و نیروی انسانی کارآمد و افزایش بهره‌وری، در گستره ایران به فعالیت ارزشمند تولید فولاد اقدام می‌کند که باعث شده این مجتمع محرک بسیاری از صنایع بالادستی و پایین‌دستی باشد.
وی افزود: تولید، بیش از نیاز بازار است. از این‌رو باید بخشی از تولید خود را صادر کنیم. علاوه بر تولید با توان بالا همچنان تلاش کردیم که ثبات نرخ این محصول را حفظ کنیم. نرخ فولاد نسبت به سال‌های گذشته افزایش نداشته است.
سبحانی افزود: عرضه محصولات شرکت فولاد مبارکه در بازار داخل در حد فاصل سال‌های ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۶ رشد ۷۲درصدی کرد. فروش این شرکت از ۳میلیون و ۳۰۰هزار تن فروش داخلی به ۵میلیون و ۷۵۰هزار تن رسید.
وی به توسعه سبد کالای تولید شده اشاره کرد و افزود: سبد کالاهای این مجموعه مانند ورق‌های مورد نیاز صنایع دریایی، نفت و گاز و خودروسازی متنوع‌تر شده است.

رانت و واردات فولاد و سود نامتعارف
محمد ناظمی، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در دهمین نمایشگاه متالکس از اصفهان به عنوان مرکز صنعت فولاد کشور یاد کرد و گفت: گرفتاری‌های اقتصادی در کشور در همه حوزه‌ها وجود دارد به‌ویژه در حوزه فولاد که امیدواریم دولت محترم سیاست‌هایی اتخاذ کند که هم صنعت فولاد و هم صنایع بالادستی و پایین‌دستی بتوانند استفاده ببرند. ناظمی افزود: به‌ویژه در فضای فعلی که نوسان‌های به‌وجود آمده سبب شده فضای سوء‌استفاده و احتمالا رانت برای افراد معدودی فراهم شود. البته ما از سود بردن مشتری ناراحت نیستیم و خیلی هم خوشحالیم که صنعت بالادست یا پایین‌دست سود ببرد و این سوددهی را به حساب خودمان می‌بینیم.
ناظمی ادامه داد: ما کل زنجیره را‌از خودمان می‌بینیم اما سود غیرمتعارف از جنس رانت است که اگر نصیب یک عده خاص شود جلوی رشد اقتصادی را خواهد گرفت. وی با تشریح زنجیره فولاد گفت: امروز سنگ‌آهن با مشقت استخراج و تا آخرین مرحله در کارخانه‌های مختلف فولادی تبدیل به محصول می‌شود. از این رو این محصول قیمتی دارد که از یک مرحله‌ به بعد با یک فاز و فرآیند مختصر محصول به ۲برابر نرخ به فروش می‌رسد. دولت قصد داشته که یارانه‌ای را به مشتری بدهد اما در عمل شاهد هستیم که بخش قابل توجه سود، نصیب افراد خاصی می‌شود و این موضوع، دغدغه‌ای را به‌وجود آورده و مکانیسم عملیاتی مشخصی برای کنترل مشاهده نمی‌شود.
مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان افزود: دولت علاقه‌مند به کنترل قیمت‌هاست و این خواست همه شهروندان است اما می‌بینیم ورقی که به صورت اعتباری ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰تومان خریداری کردند، امروز پروفیل آن ۶ تا ۷هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد و این یک ظلم بزرگ است که این پول از جیب میلیون‌ها سهامدار شرکت‌های فولادی خارج شود و به جیب ۱۵۰ نفر برود.
ناظمی افزود: این اتفاق باید از سوی دولت مدیریت شود. فولاد مبارکه درحال‌حاضر ارزش بازار حدود ۳۰ تا ۴۰هزار میلیارد تومان دارد و فرض کنید ۶ تا ۷هزار میلیارد تومان سوددهی داشته باشد که مبلغ متعارفی در مقابل ارزش دارایی‌های سهامداران است. حتما باید فولادمبارکه همانند شرکت‌های دیگر زیان‌ده شود که آقایان دست از سر آن بردارند؟ این اندیشه غیرمتعارفی است که امیدواریم همگی به عقلانیت بازگردند و تدبیر درست در این باره اندیشیده شود. وی افزود: محصولاتی که با ورق فولاد مبارکه تولید می‌شود افزایش نرخ باورنکردنی دارند.

فروش محصولات فولادی بر اساس شیوه‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت
در همین زمینه، معاون بازاریابی و فروش فولاد مبارکه اصفهان به افزایش تامین بازار داخل و فروش بر اساس درخواست مشتریان اشاره کرد و گفت: افزایش عرضه محصول و حفظ ثبات قیمت‌ها، سبب ناراحتی برخی واردکنندگان فولاد به کشور شد.
محمود اکبری از رویکرد دو یا سه واردکننده فولادی انتقاد کرد و گفت: ۱۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده توسط مشتریان فولادسازان داخلی، توسط رانت دو یا سه واردکننده دارای تریبون تهدید می‌شود.
وی افزود: ۱۵۰هزار خانواده خوشحال‌از دریافت شمش مشغول به کار، فاقد تریبون هستند اما افراد شاکی سخنان خود را مطرح می‌کنندو این ذهنیت ایجاد شده که در فولاد مبارکه اتفاق‌های ناخوشایندی رخ داده است. اکبری با اظهار تعجب از شرایط به وجود آمده در بازار محصولات فولادی، درباره این که نرخ آهن قراضه از شمش فولاد پیشی گرفته، افزود: در تاریخ فولاد ایران و جهان چنین روندی سابقه نداشته است. درحال‌حاضر نرخ شمش حدود ۲هزار و ۴۵۰تومان است و نرخ آهن قراضه ۱۵۰هزار تومان بالاتر است. محمود اکبری، معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه در دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالکس در اصفهان به صمت گفت: فولاد مبارکه در فروش محصولات خود از شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده، پیروی می‌کند و توافق با سندیکای لوله و پروفیل، مربوط به پیش از زمان صدور این شیوه‌نامه بوده که قابل اجرا نیست. وی گفت: فروش مستقیم محصولات تولیدی فولاد مبارکه به مصرف‌کنندگان محصولات فولادی فقط به وسیله بورس کالا امکان‌پذیر بوده و این مجتمع فولادی غیر از این روش فروش نخواهد داشت؛ به‌طوری‌که همانند گذشته تمام محصولات تولیدی فولاد مبارکه روی میز فروش بورس کالا خواهد رفت. وی تاکید کرد: البته موارد مندرج در توافقنامه با سندیکای لوله و پروفیل، موضوع خاصی را در بر نمی‌گیرد چراکه یکی از بندهای مورد توافق، برگزاری جلسه‌های دوره‌ای ۳ماهه و ماهانه برای تعامل هر چه بیشتر و ارائه راهکار در جهت ارتقای سطح همکاری‌ها و بررسی موضوعات فی مابین بوده که این جلسه‌های بررسی و ارزیابی بر اساس شرایط قابل برگزاری است.
مورد دیگر که در این توافقنامه آمده، ظرفیت‌سنجی کارخانه‌های لوله و پروفیل و اعلام مقدار تولید آنها به فولاد مبارکه بوده که درباره این مورد نیز مشکلی برای ارزیابی ظرفیت‌های تولیدی کارخانه‌های لوله و پروفیل وجود ندارد. وی افزود: درباره بند آخر آن پیرامون فروش ال‌سی داخلی مدت‌دار ۹۰روزه از سوی مجتمع فولاد مبارکه نیز باید گفت: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و توان بانک‌های کشور در ارائه اعتبارات اسنادی مدت‌دار، اجرای این بند درحال‌حاضر چندان امکان‌پذیر نیست اما رایزنی‌ها با بانک‌های عامل همچنان ادامه خواهد داشت. اکبری درباره ادعای سندیکای لوله و پروفیل درباره عرضه‌های قطره‌چکانی و گران‌فروشی ورق‌های گرم از سوی فولاد مبارکه اظهار کرد: نکته حائز اهمیت این است که تقاضای واقعی محصولات فولادی، بیش از میزان عرضه موجود نیست و بیشتر حجم تقاضایی که درحال‌حاضر در بازار مشاهده می‌شود، کاذب است. دلیل این تقاضای کاذب نیز پایین بودن قیمت‌های معامله شده در بورس نسبت به بازار آزاد است چراکه در بورس بر اساس مصوبه نهادهای بالادست، قیمت‌های پایه بر مبنای نرخ مبنای ارز ۴۲۰۰تومان محاسبه می‌شود که با رقابت خریداران نرخ معامله شده درصدی افزایش می‌یابد؛ با این حال، قیمت‌های معامله شده در بورس پایین‌تر از قیمت‌های بازار آزاد و قیمت‌های جهانی است که همین امر برخی سوداگران را برای کسب سود از محل این تفاوت نرخ پای میز معاملات بورس کشانده و تقاضا را به صورت کاذب افزایش می‌دهد.
اکبری ادامه داد: در این شرایط وقتی برای عرضه شمش فولاد خوزستان بیش از ۳۷۰هزار تن تقاضا ثبت می‌شود، باید پرسید یک شبه چه اتفاقی در اقتصاد افتاده که ثبت این میزان تقاضا را سبب شده است. این در حالی است که علت بروز این رفتار فقط تقاضای سوداگری بوده و واقعی نیست چراکه دامنه ارائه تقاضا در بورس باز بوده و محدودیتی وجود ندارد؛ در این بین توجه به این نکته ضروری است که شفافیت معاملات بورس کالا به خوبی به مسئولان نشان می‌دهد در سمت عرضه یا تقاضا چه رفتارهایی می‌شود و این موضوع از مزایای تمرکز معاملات در بورس کالاست.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.