صنایع و معدن مازندران

» پس‌لرزه‌های اصلاحات در نظام مهندسی ساختمان

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۴۸۹

 اکرم امینی: تعارض منافع، کلیدواژه سخنان این روزهای عباس آخوندی در نقد وضعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان است.

آخوندی که مدتی است به انتقاد صریح از وضعیت مهندسان و عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان پرداخته، در کانال تلگرام خود به رئیسان فعلی و پیشین سازمان نظام مهندسی تاخته و می‌گوید فساد در سازمان تحت‌‌امر آنها بیداد می‌کند و انتقاد او از این وضعیت، از عوامل استیضاحش در دولت گذشته بوده است. آخوندی می‌گوید تعارض منافع از عوامل اصلی بروز فساد شدید در سازمان نظام مهندسی ساختمان است و مبارزه با این فساد، دشوار اما ممکن است.
به گزارش صمت، کشمکش وزیر راه و شهرسازی با سید مهدی هاشمی، رئیس پیشین شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و فرج‌الله رجبی، رئیس فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان اگرچه ریشه در سال‌های گذشته دارد اما این روزها بیش از پیش رسانه‌ای شده که عامل اصلی این مسئله، کنش‌های وزیر راه و شهرسازی است.
عباس آخوندی علاوه بر یادداشت‌هایی که در روزهای اخیر در نقد سازمان نظام مهندسی ساختمان و عملکرد رجبی و هاشمی منتشر کرد، دست به اقدامات عملی دیگری نیز زده و در تازه‌ترین اقدام، دستور تعلیق پروانه اشتغال‌به‌کار مهندسی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یعنی فرج‌الله رجبی را داده که نماینده شیراز در مجلس نیز است. او همچنین ضمن تغییر ترکیب اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، جایگزین موقت رجبی در سازمان نظام مهندسی ساختمان را نیز معرفی کرده است. او همچنین اعلام کرده مدرک دانشگاهی مهدی هاشمی، رئیس پیشین شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان جعلی است.
در واکنش به این اقدام‌ها، فرج‌الله رجبی و سیدمهدی هاشمی، می‌گویند آخوندی رفتنی است و بهتر است دست از این اقدامات بردارد. این سخن با توجه به احتمال استیضاح وزیر راه و شهرسازی مطرح می‌شود. عجیب‌تر آنکه احمد خرم، وزیر راه و شهرسازی دولت اصلاحات و رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران نیز ضمن مخالفت با اقدامات آخوندی، اعلام کرده که ابطال پرونده اشتغال به کار رئیس سازمان نظام مهندسی باید ازسوی رئیس‌جمهور باشد؛ نه وزیر راه و شهرسازی. او معتقد است با توجه به این اقدامات، اگر آخوندی استیضاح شود، ازسوی مجلس برکنار خواهد شد.

دور شدن نظام مهندسی از ماموریت اصلی
اگرچه هاشمی و رجبی می‌گویند اقدامات اخیر آخوندی درباره آنها سیاسی‌کاری است اما رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور معتقد است سازمان نظام‌مهندسی ساختمان مدت‌هاست دچار فساد شده و آخوندی با شجاعت، وارد عرصه مبارزه با این فساد و مشکلات شده است.
مجتبی بیگدلی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان در اسفند ۷۴ براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و در زمان وزارت آخوندی در حوزه مسکن (در دولت هاشمی) شکل گرفت. اساسنامه، وظایف مشخصی برای این سازمان برشمرده که در کنار مقوله نظارت، پژوهش، تولید علم و احیای معماری اسلامی و ایرانی را نیز شامل می‌شود اما این سازمان به جای اینکه به وظیفه اصلی خود بپردازد، به انجمن صنفی دفاع از درآمدهای برخی مهندسان ساختمان تبدیل شده است.
وی افزود: این سازمان با راه‌اندازی سامانه سهمیه‌بندی نظارت، به دنبال کاریابی برای مهندسان بوده و وضعیتی ایجاد کرده که حتی برخی از خود مهندسان نیز ابراز نارضایتی می‌کنند.
بیگدلی با انتقاد از تعدد مسئولیت در این سازمان گفت: به عنوان نمونه فردی که عضو این سازمان است، کارمند دولت، کارشناس رسمی دادگستری و صاحب شرکت بخش خصوصی و دارای برخی عنوان‌های دیگر هم است و گاهی حدود چندصد میلیون تومان فقط برای عضویت و امضا کردن نقشه ساختمان درآمد داشته است.
او ادامه داد: نبود شایسته‌سالاری در این سازمان و ایجاد برنامه سهمیه‌ای، موجب شده کسی نتواند مهندس مناسب مدنظر خود را برای ساختمانش انتخاب کند و مهندس باید بر اساس نوبت، کار بگیرد؛ نه بر اساس کیفیت عملکرد.
او یادآوری کرد: درحالی که در همه دنیا خدمات مهندسی به صورت رقابتی ارائه می‌شود تا شرکت‌ها با رقابت با یکدیگر، خدمات را افزایش دهند، در سازمان نظام مهندسی ما، هنوز خدمات، برمبنای اشخاص حقیقی داده می‌شود و بحث منافع شخصی درمیان است. درواقع خدمات این سازمان به سمت درآمدزایی و حفظ منافع شخصی رفته و منافع شهر و مردم نادیده گرفته شده است. این نگاه بر موضوعات مختلف از جمله ایمنی ساختمان‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.
این فعال حوزه ساختمان معتقد است از جمله نتایج منفی این وضعیت، اتفاق‌هایی‌است که در زمینه تخریب گسترده ساختمان‌ها در زلزله‌های بم و کرمانشاه شاهد بودیم. او توضیح داد: ۹۰ درصد ساختمان‌های بم که در چند ثانیه ویران شدند، با نظارت سازمان نظام‌مهندسی ساخته شده بودند.
بیگدلی یادآوری کرد: ساختمان‌های ایران به دلیل حجم بالای میلگرد و آهن، بسیار سنگین و جزو سنگین‌ترین ساختمان‌های دنیا هستند اما به دلیل نبود مهندسی و نظارت درست، در چند ثانیه تخریب می‌شوند.
به گفته وی، یکی دیگر از تخلف‌های سازمان نظام مهندسی آن است که این سازمان، حق دخالت در سهمیه نظارت را ندارد اما نه‌تنها در این زمینه دخالت کرده بود بلکه ۵ درصد از درآمد خود مهندسان را نیز به این بخش اختصاص داده است.
او با تاکید بر اینکه راهبرد علم‌پروری، تولید علم و شایسته‌سالاری در سازمان نظام‌مهندسی وجود ندارد و تاکنون نیز کسی، اراده‌ای برای تصحیح این وضعیت نداشته است، گفت: آخوندی با جسارت تصمیم گرفته جلو جاه‌طلبی و زورگویی و تخلف‌های این سازمان را بگیرد که این، اقدامی قابل‌تحسین است.
بیگدلی با بیان اینکه بزرگ‌ترین سرمایه کشور، شهر و ساختمان‌ها هستند که سرمایه‌ای چندهزار میلیارد دلاری به شمار می‌روند، افزود: اگر سازمان نظام مهندسی اصلاح شود، این سرمایه‌ها احیا شده و اشتغالزایی مطلوبی ایجاد می‌شود.
وی معتقد است اقدام وزیر راه و شهرسازی در ورود به بحث فساد سازمان نظام مهندسی ساختمان، نه‌تنها سیاسی‌کاری نیست، بلکه اقدامی علمی و عاقلانه است و در این زمینه، رئیس‌جمهوری نیز باید از او حمایت کند.

مبارزه با فساد، ملایم و منطقی
یکی از اعضای هیات‌مدیره نظام‌مهندسی استان تهران نیز ضمن موافقت با اقدام وزیر راه و شهرسازی در مبارزه با فساد این سازمان، معتقد است این روند باید با ملایمت و به‌طور منطقی پیش رود.
به گزارش وزارت راه و شهرسازی، علی نبی‌زاده اظهار کرد: با اصل موضوع مبارزه با فساد موافقیم و هرچه بیشتر بخشنامه‌های وزیر راه و شهرسازی اجرایی شود، به طورقطع مبارزه با فساد اتفاق خواهد افتاد.
عضو هیات‌مدیره نظام‌مهندسی استان تهران تصریح کرد: سازمان نظام‌مهندسی نیاز به اصلاح ساختاری دارد و افرادی که در وزارت راه و شهرسازی فعالیت می‌کنند نیز از آنچه در این سازمان رخ می‌دهد مطلع هستند.
وی تاکید کرد: در مبارزه با فساد هرچه با ملایمت پیش رویم منطقی‌تر است و مشکلات، آسان‌تر حل می‌شود اما به‌هرحال مسیر مبارزه با فساد باید ادامه پیدا کند تا جایی‌که مشکلات ساختاری سازمان نظام مهندسی حل شود.

حمایت ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از اقدامات وزیر
یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از مواضع وزیر راه و شهرسازی در پرده‌برداری از تخلف‌های رئیسان فعلی و پیشین سازمان نظام مهندسی حمایت می‌کند.
به گزارش وزارت راه و شهرسازی، عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده مجلس شورای اسلامی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: وزارت راه و شهرسازی در اصرار خود به پایبندی به قانون و اعلام جعلی بودن مدارک برخی از رئیسان سازمان نظام مهندسی ساختمان، منافع شخصی ندارد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هدف از پرده‌برداری از برخی تخلف‌های سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و تاکید بر پایبندی همگان به قانون، رفع فساد سیستمی، اجرای مقررات، جلوگیری از امضافروشی و جلوگیری از ورود به محدوده‌های غیرقانونی است.
وی با بیان اینکه مواضع وزیر راه و شهرسازی، موردتایید نمایندگان مجلس است، اضافه کرد: مهندسان خوشنام کشور در زمینه جلوگیری از فساد، همراه و همصدا با وزیر راه و شهرسازی هستند.
یوسفیان‌ملا ضمن تاکید بر حمایت مجلس از مبارزه وزیر راه و شهرسازی با فساد سازمان نظام مهندسی افزود: به عنوان عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور، مواضع وزیر راه و شهرسازی را تایید و از آنها حمایت می‌کنم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.