صنایع و معدن مازندران

» پتروشیمی‌ها نمی‌توانندخارج از سامانه نیما دلار بفروشند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۸۳۶

ارز پتروشیمی‌ها در روزهای گذشته به یکی از موضوعاتی تبدیل شده که بسیاری از فعالان اقتصادی به آن نقدهایی دارند.

پس از طرح این موضوعات از طرف فعالان اقتصادی حمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در نشستی خبری به تشریح این موضوع پرداخت.
به گزارش صمت، احمد مهدوی ‌ابهری با تشریح آخرین وضعیت عرضه ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما، بیان کرد: دشمن، جنگ اقتصادی تمام عیاری را علیه ایران آغاز کرده است. باوجود اینکه امریکا از برجام خارج شده و تحریم نفت ایران را دنبال می‌کند، شرایط ایران در صادرات نفت نسبت به دوره پیشین تحریم‌ها بهتر است زیرا این بار، فقط امریکا ما را تحریم کرده و از تحریم‌های سازمان ملل خبری نیست.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه بسیاری از کشور از تحریم‌های امریکا در این زمینه پیروی نمی‌کنند، توضیح داد: فشارها در حالی به صنعت پتروشیمی وارد می‌شود که صادرات این محصولات مانند گذشته نیست و تحولاتی در حال رخ دادن است؛ به‌عنوان نمونه، چین اعلام کرده باوجود تمایل برای ادامه خرید نفت از ایران قصد دارد محصولات پتروشیمی عربستان را جایگزین محصولات پتروشیمی ایران کند.
مهدوی ابهری با اشاره به اینکه پتروشیمی‌ها بخشی از ارز مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند اما در برخی موارد از سیاست‌های ارزی، ضربه خورده‌اند، افزود: باوجود افزایش نرخ دلار، پتروشیمی‌ها ناچار هستند محصولات خود را با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا به فروش برسانند که این مسئله مورد سوءاستفاده دلالان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: همچنین پیش از نوسان‌های ارزی، پتروشیمی‌ها ارز خود را به نرخ آزاد به صرافی می‌فروختند اما اکنون باید به نرخ ۴۲۰۰ تومان بفروشند. ۹۰ درصد پتروشیمی‌های کشور در بورس حضور دارند و به طور پیوسته حسابرسی می‌شوند، بنابراین حتی نمی‌توانند یک دلار خارج از سامانه به فروش برسانند و تخلف کنند.
این فعال صنعت پتروشیمی با تقسیم‌بندی فروش ارز در سال جدید به ۳ دوره افزود: در دوره نخست که از ابتدای سال ۹۷ تا ۲۰ فروردین امسال طول کشید، ۲۶۰ میلیون دلار ارز در بازار به‌طور عادی عرضه شد.
مهدوی ابهری ادامه داد: دوره دوم به زمان تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار ازسوی دولت و پیش از راه‌اندازی سامانه نیما بازمی‌گردد که از ۲۱ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت ادامه داشت و ۲۵۰ میلیون دلار به نرخ ۴۲۰۰ تومان فروخته شد.
این فعال صنعت پتروشیمی اظهار کرد: در دوره سوم که همزمان با راه‌اندازی سامانه نیما بود، تا پایان خرداد (در مدت ۴۵ روز) یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما به نرخ ۴۲۰۰ تومان عرضه شد.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره فروش محصولات در بورس کالا، گفت: اکنون دلالان از نوسان نرخ دلار در بورس کالا نسبت به بازار آزاد استفاده می‌کنند و با خریدهای سنگین مانع رسیدن محصول به‌دست تولیدکننده واقعی در بخش پایین‌دستی صنعت پتروشیمی می‌شوند. همچنین تقاضا برای پلیمرها در فصل بهار در بورس کالا حدود ۳ برابر افزایش داشته است؛ حال پرسش این است که آیا میزان تولید بخش پایین‌دستی پلیمر در کشور ۳ برابر شده که میزان تقاضای این محصول این مقدار افزایش یافته یا اینکه دلالان اقدام به خرید می‌کنند؟
مهدوی ابهری با اشاره به اینکه به‌عنوان مثال، دلالان پت (PET) را به نرخ حدود ۶۸۰۰ تومان از بورس کالا خریداری می‌کنند و به نرخ ۱۳ تا ۱۶ هزار تومان در بازار آزاد یا کشورهای همسایه به فروش می‌رسانند، ادامه داد: متاسفانه به‌دلیل سوءاستفاده‌های دلالان، مواد اولیه مورد نیاز به‌دست مصرف‌کننده و تولیدکننده واقعی نمی‌رسد.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه خریداران محصولات پتروشیمی در بورس کالا باید رصد شوند، گفت: برای مقابله با فعالیت دلالان باید جلوی خرید شرکت‌هایی که سال پیش خریدی نداشتند و امسال خریدهای سنگین انجام می‌دهند، گرفته شود. اکنون دلالان با خرید محصولات پتروشیمی از بورس کالا اقدام به قاچاق آن به کشورهای همسایه می‌کنند و حتی بازار صادراتی ایران را نیز خراب کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه اکنون بورس کالا به محل جولان دلالان تبدیل شده و دولت باید فکری برای رفع این مشکل کند، توضیح داد: دلالان پتروشیمی اکنون محصولات را با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی از بورس کالا خریداری می‌کنند و به نرخ ۸هزار تومان در بازار کشورهایی مانند عراق به فروش می‌رسانند.
قاچاق پی.وی.سی به جای نمک
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره دستور دولت به تولیدکنندگان بالادستی، برای محدود کردن صادرات پتروشیمی گفت: این شیوه‌نامه به‌تازگی ابلاغ شده است. البته باید توجه داشت که دلالان همچنان اقدام به قاچاق این محصولات به خارج از کشور می‌کنند.
وی با بیان اینکه گمرک از نفرات و آزمایشگاه‌های کافی برخوردار نیست، تصریح کرد: در برخی موارد دلالان توانسته‌اند محصول پی.وی.سی را به جای نمک به خارج از کشور صادر کنند.

تمرکز بر واردات تجهیزات و کالاهای مورد نیاز
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی به تشدید روند تحریم‌های امریکا در هفته‌های پیش رو اشاره کرد و گفت: باتوجه به وابستگی صنعت پتروشیمی به تجهیزات و احتمال دشواری تامین آنها در صورت آغاز تحریم‌ها، دولت ما را تشویق کرده که هر‌چه سریع‌تر نسبت به خرید و وارد کردن تجهیزات مورد نیاز و انبار کردن آنها در داخل کشور اقدام کنیم.
وی ادامه داد: تامین به‌موقع تجهیزات در صنعت پتروشیمی بسیار اهمیت دارد زیرا از کار افتادن یک قطعه کوچک به مدت چندین روز می‌تواند سبب توقف خط تولید و خسارت ده‌ها میلیون دلاری به کشور شود.

بسترهای فسادزا در سامانه نیما
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه برخی ویژگی‌های سامانه نیما فساد‌آور است، افزود: پس از راه‌اندازی سامانه نیما مشخص شد پتروشیمی‌ها و سایر عرضه‌کنندگان ارز می‌توانند صرافی‌های خریدار ارز خود را در این سامانه مشاهده و صراف مورد نظر خود را انتخاب کنند.
مهدوی ابهری ادامه داد: صرافی‌ها نیز می‌توانند فهرست مشتریان را مشاهده و واردکنندگان موردنظر خود را انتخاب کنند که این می‌تواند زمینه‌ساز تبانی و سوءاستفاده‌هایی شود.
وی خاطرنشان کرد: هرچند به‌تازگی اسامی خریداران ارز از سامانه حذف شده و به جای آنها کد اعلام می‌شود، اما به‌طورقطع مشخص خواهد شد که این کدها مربوط به کدام خریداران است.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی پیشنهاد داد: برای رفع تبانی‌های احتمالی، دولت می‌تواند خود ارز صادراتی را خریداری کند و سپس براساس اولویت‌ها و قوانین به شرکت‌های ذی‌صلاح واردکننده بفروشد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.