صنایع و معدن مازندران

» پای ضایعات فولادی به کسب و کار اینترنتی باز شد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

صنعت بازیافت، نیازمند اتاق فکر است

سارا اصغری: ضایعات یا قراضه‌ها به‌ویژه از نوع فلزی آن می‌توانند در صنعت بازیافت بسیار مورد توجه قرار گیرند و استفاده دوباره از آن همراه با صرفه اقتصادی است.

البته مشکل این است که شبکه منسجمی برای جمع‌آوری ضایعات در کشور وجود ندارد. از این رو برای اینکه صنایع بتوانند از انواع ضایعات نهایت استفاده را ببرند نیازمند اتاق فکر برای انسجام بخشیدن به این امرند، هر چند در زمینه ضایعات برخی شرکت‌ها به طور آنلاین و اینترنتی به این کسب و کار مشغول هستند.

کاهش ساخت‌وساز، مساوی با کاهش قراضه
یکی از موضوع‌های خبرساز شده در چند ماه گذشته در زمینه ضایعات آهنی، افزایش نرخ قراضه بود که نرخ آن نیز از شمش فولاد پیشی گرفت. در این‌باره ایرج مهدوی، مدیرعامل یک شرکت ضایعاتی در حاشیه نمایشگاه متافو ۲۰۱۸ در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: امکان ندارد که نرخ قراضه آهن از شمش فولاد گران‌تر شود. البته برخی فولادسازها که به طور عمده دولتی به‌شمار می‌روند، ملزم به ارائه عرضه در بورس کالا با قیمت‌های پایین هستند، از این رو نرخ شمش فولاد در بورس کالا گاهی نزدیک و حتی پایین‌تر از قراضه و ضایعات می‌شد وگرنه از آنجا که قراضه، مواد اولیه شمش نیست نمی‌تواند قیمتی بالاتر از شمش داشته باشد. مهدوی با اشاره به اینکه بازیافت قراضه به نوعی کمک به طبیعت و محیط‌زیست است، گفت: اگر آهن قراضه در طبیعت باقی بماند روی کره زمین نمی‌توان حرکت کرد. این فعال حوزه ضایعات در پاسخ به این پرسش که چه تعداد شرکت به طور منسجم در حال جمع‌آوری ضایعات هستند، عنوان کرد: تمام فولادسازی‌ها در کشور به طور منسجم در این زمینه فعالیت می‌کنند که بیشتر آنها انبار دارند و به طور منسجم در زمینه جمع‌آوری قراضه فعالیت می‌کنند. مهدوی در پاسخ به این پرسش که درحال‌حاضر قراضه در بازار زیاد شده است یا کم، گفت: قراضه نسبت به سال‌های گذشته بسیار کم شده است. یکی از موضوع‌هایی که در کاهش قراضه تاثیرگذار به‌شمار می‌رود، کاهش میزان ساخت‌وساز در کشور است. تا پیش از این، خانه‌های قدیمی که تخریب می‌شدند، ضایعات بسیاری در بازار به وجود می‌آمد اما هم‌اکنون بازار راکد شده است. البته بافت و ساختار خانه‌ها نیز تغییر کرده چراکه در گذشته در ساختمان‌سازی، آهن بسیاری مورد استفاده قرار می‌گرفت اما چند سالی است که بیشتر از بتن آرمه استفاده می‌شود و این موضوع سبب شده که میزان آهن قراضه در بازار کمتر شود. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که نرخ ضایعات آهنی تا چه اندازه متعادل است، گفت: درحال‌حاضر نرخ آهن قراضه کیلویی ۲۷۰۰ تومان است اما قیمت‌ها به نظر بالاست. البته افزایش نرخ دلار روی نرخ قراضه نیز تاثیرگذار بود. بهای دلار که کاهش پیدا کند نرخ آهن قراضه نیز کاهش می‌یابد.

فروش اینترنتی ضایعات، نیازمند فرهنگ‌سازی
همچنین درباره بازار ضایعات و این موضوع که می‌توان ضایعات را آنلاین خرید و فروش کرد، سرور زرندی، فعال حوزه ضایعات در حاشیه نمایشگاه ایران متافو ۲۰۱۸ در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: شرکت ما به طور آنلاین ضایعات فلزی را خرید و فروش می‌کند. به عبارت دیگر خرید و فروش به صورت اینترنتی انجام می‌شود. یک صفحه هم به قیمت‌های روزانه اختصاص داده شده است. زرندی در پاسخ به این پرسش که وضعیت بازار ضایعات فلزی چگونه است، عنوان کرد: تحولات دلار در چند ماه گذشته سبب شده که بازار به حالت توقف درآید. به عبارت دیگر چون بازار به این حالت درآمده بود مردم سعی کردند نه خرید کنند نه بفروشند. از این رو در چند ماه گذشته با بازار راکدی روبه‌رو بودیم. وی در پاسخ به این پرسش که بازار جمع‌آوری ضایعات در کشور تا چه اندازه منسجم است و آیا به صورت شرکتی انجام می‌شود، گفت: روی موضوع بازیافت و جمع‌آوری ضایعات فلزات و غیرفلزات کمتر کار شده است. شرکت ما پژوهشی در سطح کشور انجام داده و شهرهای صنعتی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. در شهرهایی که زباله‌ها تفکیک می‌شوند، تفکیک به صورت زباله تر و خشک است و تفکیک تخصصی‌تری در این زمینه انجام نمی‌شود که به بازیافت مواد فلزی یا غیرفلزی کمک نمی‌کند. این فعال حوزه ضایعات در ادامه تاکید کرد: به نظر می‌رسد صنعت بازیافت نیازمند اتاق فکر است که بازیافت از در منزل آغاز شود تا ضایعات به صورت تفکیک شده به جایی که مورد نیاز است، برسد چراکه ضایعات پس از گذشتن چند واسطه به‌دست تولیدکننده می‌رسد و این روند سبب افزایش نرخ ضایعات می‌شود، در حالی که تولیدکننده باید نخستین کسی باشد که به ضایعات دسترسی پیدا می‌کند تا هزینه تولید برای او به کمترین میزان ممکن کاهش یابد. زرندی در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون ضایعات کمتر شده است یا خیر، عنوان کرد: در ایران اجناس مستهلک زیادی وجود دارد. البته در شمال و جنوب کشور به دلیل اینکه رطوبت و بارندگی زیاد است آمار ضایعات نیز بیشتر است اما در کل اجناسی هستند که عمر خاصی دارند و پس از ۱۰ تا ۱۲ سال باید عوض شوند. این چرخه وجود دارد زیرا پس از مدتی خودرو و ساختمان دچار استهلاک شده و وارد چرخه بازیافت می‌شوند. وی در پاسخ به این پرسش که نرخ ضایعات در امسال تا چه اندازه افزایش یافته است، گفت: امسال قیمت‌ها به طور مستقیم تحت تاثیر دلار قرار دارند، زیرا زمانی که نرخ دلار افزایش یافت، ضایعات نیز گران شدند اما زمانی که نرخ دلار کاهش یافت، نرخ ضایعات نیز روند کاهشی به خود گرفت. البته نرخ ضایعات باید در حد معقول باشد و در کل، نرخ ضایعات را باید عرضه و تقاضا تعیین کند. این فعال حوزه بازار ضایعات در ادامه با اشاره به این موضوع که آگاهی مردم از کسب و کارهای اینترنتی کم است، عنوان کرد: سرعت رشد اینترنت و استفاده از آن در ایران ۵ برابر کشورهای دیگر است اما هنوز میزان دانش مردم برای کسب و کارهای اینترنتی به اندازه کشورهای دیگر رشد نکرده است، در حالی که مصالح ساختمانی و ضایعات را می‌توان به طور اینترنتی خرید و فروش کرد. زرندی ادامه داد: می‌توان بر خرید و فروش‌های اینترنتی، نهادهای نظارتی گمارد هر چند که این نهادها هم‌اکنون در حال زیاد شدن هستند. وی در ادامه یادآور شد: در زمینه ضایعات فلزات، بیشتر مردم، سنتی فکر می‌کنند یا به نرخ سایت‌ها چندان اعتماد ندارند. در کل در زمینه استفاده از فضای اینترنتی به عنوان فضای کسب و کار، نیاز به فرهنگ‌سازی داریم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.