صنایع و معدن مازندران

» «پاییزه کتاب» در کما – روزنامه صمت

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید


گزارشی از اجرای طرح‌های حمایتی وزارت ارشاد از کتاب

علی نعیمی: طرح‌های فصلی خانه کتاب با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و همچنین کمک به رونق بازار نشر در ۳ مقطع زمانی عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب یکی از طرح‌های موفق در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بود که توانست تا حدودی رنج گرانی و رکود در بازار کتاب را کم کند.

به گزارش صمت، طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موجب شد بسیاری از کتابفروشی‌ها خطر تعطیلی را از سر بگذرانند و بتوانند چراغ دکان‌های خود را همچنان روشن نگه دارند. سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون بحث تعطیلی کتابفروشی‌ها گفت: شیب تندی که در تعطیلی کتابفروشی‌ها وجود داشت تا حدودی متوقف شده و گزارش‌های یک سال اخیر نشان می‌دهد شیب تند تعطیلی کتابفروشی‌ها متوقف شده است.
وی افزود: با پاره‌ای از حمایت‌ها که در سال‌های گذشته داشتیم مانند اعمال معافیت‌ها و اجرای طرح‌هایی مانند عیدانه کتاب و اختصاص تسهیلات تاسیس، تجهیز و نوسازی کتاب‌فروشی‌ها توانستیم شرایط را به سمت توقف بحران پیش ببریم.
همان‌طور که پیش از این گفته شد، طرح‌های حمایتی از کتابفروشان از جمله طرح‌های حمایتی دولت در یک سال گذشته از بخش نشر است که به‌خوبی توانسته مخاطب را به سمت کتابفروشی‌ها بکشاند و اقتصاد نشر را رونق بخشد.
با وجود موفقیت‌های این طرح خبر رسیده است تا زمان تامین اعتبارات برای اجرای طرح پاییزه این طرح متوقف مانده است. خبری که برای اقتصاد نشر کشور در اوضاع بحرانی فعلی یک شوک به شمار می‌آید.
نیکنام حسینی‌پور با اعلام خبر برگزاری پاییزه کتاب به شرط تامین اعتبار از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته کتاب گفت: اولویت‌ها در اجرای پاییزه کتاب، همچنان توجه ویژه به تاب‌فروشی‌های مناطق محروم است.
نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در تشریح دیگر رویکردهای برگزاری هفته کتاب امسال با تاکید بر کاهش نقش دولت در برنامه‌های هفته کتاب بیان کرد: تلاش داریم صنف‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی ازجمله انجمن داستان‌نویسان یا تشکل‌های نشر در هفته کتاب فعال‌تر ورود پیدا کنند.
حسینی‌پور با اشاره به تقارن هفته کتاب با هفته وحدت بیان کرد: با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها برنامه‌هایی در مناطق دارای بافت جمعیتی اقلیت مذهبی در حال طراحی است. پیشنهاد شده متخصصان و نویسندگانی از اهل سنت با هدف تقریب مذاهب تجلیل شوند.

احتمال ۹۰‌درصدی برگزاری «پاییزه کتاب»
 حسینی‌پور درباره پاییزه کتاب گفت: در حال رایزنی با معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در انتظار تامین اعتبار هستیم. زیرساخت‌ها برای برگزاری این دوره مهیا است. زیرساخت‌های جدید نیز در صورت لزوم ایجاد خواهد شد. بنابراین ۹۰ درصد احتمال برگزاری این طرح وجود دارد.
مدیرعامل خانه کتاب گفت: البته تاکید داریم تا پیش از برگزاری پاییزه، یارانه تابستانه ۹۷ تسویه شود.
وی درباره اولویت‌های اجرای طرح پاییزه ادامه داد: اولویت‌ها در اجرای پاییزه توجه به کتابفروشی‌های مناطق محروم است. اعتبار باقی‌مانده برخی از کتابفروشی‌ها از طرح تابستانه به قوت خود باقی است و می‌توانند در پاییزه از آن استفاده کنند.

بازگشت علائم حیاتی به بازار کتاب
ابراهیم فرازمند، مدیر کتابفروشی فرازمند با اشاره به طرح‌های حمایتی دولت در بازار کتاب گفت: به نظر من کتاب در سال‌های گذشته دچار مرگ مغزی شده بود و با انجام اقدام‌هایی مانند اجرای طرح‌های حمایتی خانه کتاب، علائم حیاتی به این حوزه بازگشت.
وی عنوان کرد: طرح‌های حمایتی خانه کتاب در قالب «عیدانه، پاییزه و تابستانه کتاب» چند سال است برگزار می‌شود و به اعتقاد من کار بسیار شایسته و پسندیده‌ای است که نیاز به حمایت‌های بیشتر دارد. البته ما از آن‌دست کتابفروشی‌های سطح کشور هستیم که پیش از اجرای این طرح‌ها، عیدانه کتاب را برگزار می‌کنند و این یازدهمین دوره‌ای است که این طرح در کتابفروشی ما اجرا می‌شود.
مدیر کتابفروشی فرازمند با اشاره به استقبال مخاطبان کتاب از برگزاری این طرح‌ها گفت: استقبال از این طرح‌ها غیرقابل وصف و غیرقابل کنترل است؛ به طوری که در صحبت با مسئولان خانه کتاب بارها اعلام کرده‌ایم این میزان اعتبار پاسخگوی نیاز ما نیست و باید برای کتابفروشی‌های بزرگ تدابیر دیگری اندیشیده شود. فرازمند ادامه داد: من بارها اعلام کرده‌ام مردم ما کتابخوان هستند و مشکلات اقتصادی و زندگی باعث فاصله گرفتن آنها از کتاب و کتابخوانی شده و اگر این مشکلات برطرف شود، شاهد شکوفایی کتاب در جامعه خواهیم بود. درمجموع این جمله که می‌گویند مردم ما کتابخوان نیستند، یک شعار غیر فرهنگی و هدف‌دار است و ما باید به رواج نیافتن اینگونه شعارها در جامعه توجه داشته باشیم.
وی افزود: علائم حیاتی به حوزه کتاب برگشته و ما باید شرایط را بررسی کنیم و ببینیم آیا این بیمار قابل درمان است یا خیر. ما برای درمان این بیمار به ابزارهای بسیار زیادی نیاز داریم که بدون شک یکی از این ابزارها تلویزیون است؛ تلویزیونی که متاسفانه کوچک‌ترین همکاری با کتاب ندارد و ما شاهد همه نوع برنامه‌ای در آن هستیم، جز برنامه‌ای برای کتاب و کتابخوانی.
مدیر کتابفروشی فرازمند در توضیح اهمیت نقش رسانه‌ها در گسترش فرهنگ مطالعه اظهار کرد: شبکه‌های گوناگونی در صداوسیما داریم و من فکر نمی‌کنم راه‌اندازی شبکه کتاب، کار بسیار مشکلی باشد؛ شبکه‌ای که ضرورت جامعه ما است تا به وسیله آن نویسنده، مترجم، شاعر، ناشر و کتابفروش صاحب تریبون شوند.

نتیجه مثبت یک طرح
یوسف علیخانی، مدیر انتشارات آموت که در دوره‌های گذشته این طرح از جمله ناشران پرفروش به‌شمار می‌رفت، درباره این طرح‌ها گفت: اجرای طرح‌های «عیدانه»، «تابستانه» و «پاییزه» کتاب موجی در حوزه کتاب ایجاد کرد. البته به این معنا نیست که مردم در سایر اوقات کتاب نمی‌خرند، بلکه به‌ واسطه این طرح‌ها، همه‌جا صحبت از کتاب و کتابخوانی است و همه از کتاب می‌گویند.
وی افزود: با شروع اجرای طرح‌های حمایتی از کتابفروشی‌ها توجه بیشتر رسانه‌ها به کتاب جلب شد و روزانه شاهد انتشار خبرهای گوناگونی در این زمینه در رسانه‌ها هستیم، به‌طوری که صداوسیما برخلاف رویه خود، روی خوش به کتاب نشان داده که این موضوع رگه‌های امید را در دل ناشران، نویسندگان و کتابفروشان زنده نگه می‌دارد. در این زمینه نباید از اطلاع‌رسانی ناشران و کتابفروشان غافل شویم.
مدیر نشر آموت در ادامه بیان کرد: طرح پاییزه کتاب یک اتفاق مثبت در حوزه کتاب به‌شمار می‌رود که می‌تواند با تداوم و اختصاص بودجه بیشتر و افزایش سقف اعتبار کتابفروشی‌ها نقش بسزایی در بهبود وضعیت نشر داشته باشد.
علیخانی با انتقاد از کتابخوان ‌نبودن کتابفروشان تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از کتابفروشان ما کتابخوان نیستند، به همین دلیل فقط نگاه بازاری به کتاب دارند و به کتاب‌های پرفروش ناشران می‌پردازند. اگر روزی برسد که کتابفروشان فقط به کتاب‌های پرفروش نگاه نکنند و سایر کتاب‌های ناشران را هم بفروشند، به‌نظر می‌رسد باتوجه به سراسری بودن طرح‌هایی مانند پاییزه کتاب، لزومی ندارد ناشران هزینه‌های فراوانی را متحمل شوند و در نمایشگاه‌های استانی شرکت کنند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.