صنایع و معدن مازندران

» وقت فـروش دلار

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۵۰۵

 زهره محسنی‌شاد: سرانجام بازار ارز به کاهش نرخ رضایت داد و شامگاه روز دوشنبه با سقوط آزاد، شوک شدیدی به خریداران ارز و سکه وارد کرد.

دلار که تا همین چند روز پیش تا آستانه ۲۰هزارتومان پیش رفته و براساس گمانه‌زنی‌‌ها، سطح انتظار برای افزایش بیشتر نرخ‌ها را برای بسیاری افراد ایجاد کرده بود، با کاهش ناگهانی به محدوده ۱۳هزارتومان رسید و سکه بالای ۵میلیون‌تومانی، کانال قیمتی ۴میلیون تومانی را تجربه کرد. در هفته گذشته با اوج‌گیری قیمت‌ها، این امر نه تنها باعث نشد که خریداران و متقاضیان این کالاها از این بازارها خارج شوند، بلکه نرخ‌های هیجانی در بازار خریدارانی نیز داشت که با سقوط قیمت‌ها از روز دوشنبه با ضرر و زیان زیادی روبه‌رو شدند. این روند کاهشی باعث شد شب ناآرامی برای این افراد رقم بخورد که صف‌های طویل در مقابل صرافی‌‌ها در شهرهای گوناگون نیز گویای همین موضوع بود. آن‌‌گونه که از بازارهای غیررسمی خبر می‌رسد، به‌دلیل هجوم برخی از مردم برای فروش دلارهای خانگی، این نوع ارز حتی با نرخ ۸هزارو ۵۰۰تومان در بازار معامله شده است. البته این شرایط درحالی است که کارشناسان و تحلیلگران بازار در روزهای گذشته بارها‌وبارها تاکید کرده بودند که احتمال سقوط آزاد نرخ ارز وجود دارد و این نرخ‌های حبابی، پایدار نخواهد بود.
به هرحال پس از رشد نرخ دلار، رونمایی از اخبار جدید ارزی بانک مرکزی، افزایش اختیارات رئیس‌کل بانک مرکزی برای ورود بانک مرکزی به بازار ارز، تضمین اتحادیه اروپا برای مبادلات تجاری و مالی با ایران، احتمال تصویب لایحهFATF در مجلس شورای اسلامی و خبرهایی از این دست، جو روانی را ایجاد کرد که باعث شد تا سیر نزولی قیمت‌ها آغاز و دلار و سکه با ریزش شدید روبه‌رو شود. اما در این بین این پرسش مطرح است که آیا دلار در سراشیبی سقوط می‌ماند؟
پیش‌بینی کارشناسان و مسئولان اقتصادی این است که این روند همچنان ادامه یابد و بازهم شاهد روند نزولی قیمت‌ها در بازارها باشیم به‌طوری که این روند حتی بازارهای دیگر مانند طلا، مسکن، خودرو و… را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد و قیمت‌ها را پایین بیاورد.
به گفته کارشناسان، درصورت تداوم سیاست‌های دولت و بانک مرکزی در حوزه ارزی، کوتاه کردن دست دلالان و واسطه‌گران با نظارت هرچه بیشتر بانک مرکزی در این بازار، گسترش عمق بازارثانویه ارز، عملیاتی شدن پیمان‌های پولی و همکاری بانک‌های اروپایی با بانک‌های ایرانی و علاوه براین ایجاد این فرهنگ بین مردم که ارز نباید به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای تلقی و در خانه‌ها و صندوق‌های خانگی نگهداری شود، بی‌تردید مجموع این عوامل در نهایت می‌تواند آثار مثبت زیادی را بر بازار داشته باشد و قیمت‌ها را به سمت ثبات سوق دهد.

روند کاهش نرخ ارز ادامه می‌یابد
غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به روند کاهشی نرخ ارز، گفت: مقرر شده بانک مرکزی براساس اختیارات واگذارشده مداخله بیشتری در بازار ارز کند، چراکه پیش از این بانک مرکزی درباره ارز و ذخایر ارزی ملاحظاتی داشت. رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای با بیان اینکه اختیارات لازم به بانک مرکزی برای اینکه به عملیات‌های جدید پولی ورود کند، تفویض شده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و بانک مرکزی بتواند به خوبی بازار را مدیریت کند، روند کاهشی نرخ ارز ادامه یابد تا به میانگین مناسبی دست یابد. وی ادامه داد: رسیدن نرخ ارز به رقم مناسب کمی زمان می‌برد، چراکه پرشی در بازار ارز اتفاق افتاده که باید تزریق‌هایی در آن انجام شود. او با بیان اینکه با تصمیم‌های گرفته شده شاهد کاهش نرخ ارز در کشور خواهیم بود، تصریح کرد: یکی از ابزارهای بانک مرکزی، صرافی‌‌ها و بانک‌ها هستند و بانک مرکزی صرافی‌های مطمئن و بانک‌هایی که فعالیت ارزی را انجام می‌دهند را وارد کرده تا در بازار به بانک مرکزی کمک کنند.

تشدید اقدامات کنترلی
مرتضی عزتی کارشناسان اقتصاد دراین‌باره در گفت‌وگو با‌ صمت با بیان اینکه با توجه به‌فضای فعلی اقتصاد، نرخ دلار باید در سطح ۱۰هزارتومان قرار گیرد و نرخ‌های بالاتر از این محدوده به‌هیچ عنوان منطقی و معقول نیست، افزود: اقتصاد ایران کشش قیمت‌های بالاتر را ندارد و به نظر می‌رسد روند نزولی قیمت‌‌ها که در این بازار آغاز شده می‌تواند همچنان ادامه یابد. وی با بیان اینکه دولت می‌تواند با استفاده از سامانه‌های داخلی و ابزارهایی کنترلی که در اختیار دارد، نرخ ارز را مهار و بازهم زمینه کاهش بیشتر قیمت‌‌ها را فراهم کند، افزود: دولت برای تحقق این هدف باید مانع از جوسازی‌هایی که درراستای افزایش قیمت‌ها می‌شود و یک جو روانی ناسالم و تشدید‌کننده انتظارات برای افزایش قیمت‌ها را به‌وجود می‌آورد، شود. وی ادامه داد: همچنین دولت باید بر حوزه کالاهای اساسی و نیازهای ضروری مردم نظارت بیشتری داشته باشد و تلاش کند در تامین ارز دولتی دراین بخش اقدام‌های مناسب‌تری انجام دهد تا دراین زمینه احساس کمبود در کشور شکل نگیرد و مردم نگرانی نداشته باشند.
این کارشناس تاکیدکرد: باید قبول کنیم که جهش‌های شدید نرخ دلار، بیشتر جو روانی منفی است که برخی آن را به‌وجود می‌آورند و مشخص هم نیست که این اقدام با چه اهدافی انجام می‌شود.
این رشد‌‌ها درحالی در این بازار انجام‌شده که بخش بسیار کمی از معاملات در بازار آزاد انجام می‌شود و در مقایسه با معاملاتی که در بازار ثانویه شکل می‌گیرد بسیار حجم کمی است، بنابراین، این حجم کم نمی‌تواند تا این حد در قیمت‌‌ها اثرگذار باشد و تنها جوروانی منفی است که برخی ایجاد می‌کنند.
عزتی معتقد است که دولت و بانک مرکزی با کمک سایر نهاد‌‌ها و سازمان‌ها می‌توانند این بازار را کنترل و باعث کاهش بیشتر قیمت‌‌ها شوند و یک ثبات نسبی را دربازار حاکم کنند.
دراین مسیر باید افراد و بخش‌هایی که مخل اقتصاد و بازارها هستند شناسایی و با آنها برخورد شود و در کنار این امر از ابزارهای کنترلی مانند دریافت مالیات بهره گرفته شود تا افراد نتوانند در این بازار سودهای کلان ببرند و فعالیت‌شان تاحدی کنترل شود. عمق دادن به بازار ثانویه‌ارزی، کنترل پایدار در بازار ارز، تزریق ارز به موقع، کنترل واردات، پاسخ مناسب به تقاضاهای واقعی و… از دیگر اقدام‌هایی است که دولت می‌تواند انجام دهد و زمینه کاهش قیمت‌‌ها را بازهم فراهم آورد.

احتمال سقوط نرخ در سایر بازارها
رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت درباره کاهش نرخ دلار، گفت: همان‌گونه که بارها اعلام‌شده نرخ دلار در ماه‌های گذشته به‌طور کاذب افزایش‌یافته؛ بنابراین طبیعی است قیمت‌ها در بلندمدت براساس منطق اقتصادی تعدیل شود. وی، ادامه داد: در هر صورت ارائه به‌موقع ارز شرکت‌های صادراتی به سامانه نیما در ماه‌های آینده باعث می‌شود سوداگران نتوانند به سودهای نجومی دست یابند، بنابراین باید روند ارائه ارز صادرکنندگان به سامانه نیما رصد شود. وی افزود: بدیهی است بازارهای اقتصادی با هم در ارتباط هستند؛ بنابراین کاهش نرخ ارز، بازارهای طلا، خودرو و مسکن را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهند و احتمال سقوط آزاد نرخ‌‌ها در این بازارها وجود دارد، در صورت برنامه‌ریزی مناسب می‌توان بخشی از نقدینگی سرگردان در جامعه را از طریق بازارسرمایه به‌سوی بخش تولید هدایت کرد.
زارع در ادامه، تصریح کرد: ریزش نرخ کاذب در بازارهای گوناگون باید انجام شود چراکه گرانی‌ها منجر به فشار اقتصادی به مردم و افزایش ثروت سوداگران اقتصادی می‌شود که غیرقابل‌قبول است. زارع ادامه داد: گسترش عمق بازارثانویه ارز، جلوگیری از فضاسازی سوداگران، حمایت از بخش‌های مولد اقتصادی، عملیاتی شدن پیمان‌های پولی و همکاری بانک‌های اروپایی با بانک‌های ایرانی باعث می‌شود ثبات به بازار ارز بازگردد.

ضرورت تامین ارز مورد نیاز بخش‌های اقتصادی
همچنین محمدصادق علیپور از کارشناسان اقتصاد و استاد دانشگاه در گفت‌وگو باصمت با بیان اینکه افت شدید نرخ دلار که در ۲روز گذشته آغاز شده، به نظر می‌رسد که ناشی از سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و تزریق ارز به بازار بوده است که این انتقاد وجود دارد که چرا این اقدام زودتر انجام نشده تا موجبات نگرانی مردم در این مدت نشود، افزود: برای اینکه ما شاهد پایداری افت نرخ ارز در روزهای آینده باشیم نیاز است که دولت در تزریق ارز و پاسخگویی به نیازهای ارزی متقاضیان همچنان ادامه دهد. وی با بیان اینکه دولت باید به نیازهای متقاضیان واقعی ارز و ارز مورد نیاز بخش تولید و صنعت کشور پاسخ دهد، اظهارکرد: دولت باید بازار را به سمت ثبات قیمت‌ها هدایت کند چون نوسان قیمتی چه به سمت پایین چه بالا، می‌تواند باعث بلاتکلیفی فعالان اقتصادی شود. این کارشناس معتقد است که دولت و بانک مرکزی باید تلاش کنند، بازارثانویه ارز را تعمیق ببخشند و ارز بیشتری را وارد این بازار کنند تا به نیاز فعالان اقتصادی به شکل مطلوب پاسخ دهد. ضمن اینکه با فروش ارزهای خانگی باید زمینه هدایت نقدینگی‌ها به سمت بازار پول و سرمایه فراهم شود تا در نهایت اثر مطلوب در بازار بگذارد. علیپور براین باوراست که تغییر در ساختارها، ایجاد اعتماد و اطمینان نسبت به آینده و اعمال سیاست‌های درست ارزی می‌تواند زمینه پایداری افت نرخ ارز را همراه داشته باشد.

برخورد جدی با اخلالگران اقتصادی
علی حیات‌نیا، کارشناس مسائل اقتصادی هم دراین‌باره در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به روند کاهشی نرخ دلار در بازار، پیش‌بینی کرد روند کاهشی ادامه داشته باشد و گفت: به نظر می‌رسد نرخ ۸هزار تومان برای دلار نرخ منطقی باشد. وی از روند کاهشی نرخ ارز که در چند روز گذشته در کشور آغاز شده و به اوج خود رسیده یادکرد و افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش نرخ دلار، تضمین اتحادیه اروپا برای مبادلات تجاری و مالی با ایران است. وی برخورد جدی با اخلالگران اقتصادی را از دیگر عوامل موثر بر کاهش نرخ دلار در بازار دانست و اظهار کرد: عامل دیگری که بر کاهش نرخ دلار اثر دارد لایحه FATF(مبارزه با پولشویی) است که دوباره بحث آن داغ شده و احتمال تصویب آن زیاد است. حیات‌نیا خاطرنشان‌کرد: به‌ظاهر دولت در چند روز گذشته تزریق ارز به بازار داشته که این موضوع نیز در کاهش نرخ دلار بی‌تاثیر نبوده است. این کارشناس مسائل اقتصادی به تاثیر قابل‌توجه جو روانی بر کاهش نرخ دلار نیز اشاره‌کرد و با بیان اینکه با شروع کاهش نرخ دلار مردم ارزهایی که داشتند را وارد بازار کرده‌اند، گفت: این روند عرضه دلار در بازار می‌تواند بر تداوم کاهش نرخ دلار تاثیرداشته باشد. حیات‌نیا ادامه داد: آینده بازار ارز به تصمیم‌ها و سیاست‌های ارزی آینده دولت و همچنین مسائل بین‌المللی بستگی دارد. وی پیش‌بینی کرد با مجموعه این عوامل روند کاهش نرخ دلار ادامه داشته باشد و از مردم خواست از وارد کردن سرمایه خود به بازارهای دلالی، واسطه‌گری و سفته‌بازی خودداری کنند، زیرا اگر سودی داشته باشد کوتاه‌مدت خواهد بود.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.