صنایع و معدن مازندران

» ورود ۳۰هزار میلیارد تومان سرمایه به پروژه‌های معدنی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۱۸۹

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: راه‌اندازی کارخانه فرآوری تولید کنسانتره سرب مجتمع نخلک، حاصل توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) مهدی کرباسیان که در آیین بهره‌برداری از کارخانه فرآوری کنسانتره سرب مجتمع نخلک سخن می‌گفت، تصریح کرد: در سال‌های گذشته، مجتمع معدنی نخلک رو به تعطیلی بود اما اعتماد به بخش خصوصی با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی، سبب جذب سرمایه و راه‌اندازی کارخانه فرآوری سرب شد.
کرباسیان در این آیین که استاندار اصفهان، فرماندار انارک و نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی در آن حضور داشتند، ضمن تبریک ولادت امام موسی کاظم(ع) اظهار کرد: درحال‌حاضر نزدیک ۳۰۰ نفر در این مجتمع مشغول کارند که ۱۳۰ نفر در پروژه فرآوری سرب کار می‌کنند.
وی با تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار در مناطق معدنی یادآور شد: حمایت دولت از سرمایه‌گذار بخش خصوصی، سبب ورود سرمایه‌های جدید به حوزه معدن شده است.
به گفته کرباسیان، در سال‌های گذشته شاهد ورود ۳۰هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش معدن و صنایع معدنی بوده‌ایم که با مشارکت دولت و بخش خصوصی بوده است. معدن نخلک و خور و بیابانک نیز بخشی از این سرمایه‌گذاری هستند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو، ایجاد اشتغال و توجه به بخش اکتشاف را از اولویت‌های ایمیدرو در فرآیند توسعه بخش معدن و صنایع معدنی عنوان کرد.
کرباسیان ادامه داد: حاصل این سرمایه‌گذاری‌ها اشتغال ۱۲هزار و ۳۰۰ نفری در بخش معدن است.
وی همچنین ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی را عامل تاثیرگذار در جلب سرمایه‌ها دانست و گفت: اکنون شاهد فعالیتی جدید در این معدن با پیشینه ۲۰۰۰ساله هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش، توجه به امکانات گردشگری منطقه را از نیازهای این منطقه دانست و گفت: حوزه معدن و گردشگری در انارک و خور و بیابانک، به ایجاد اشتغال پایدار می‌انجامد.
در این آیین، علی مهرعلیزاده، استاندار اصفهان نیز پیش از کرباسیان، جذب سرمایه بخش خصوصی در معدن را عاملی برای رونق در مناطق معدنی دانست و اظهار کرد: احیای معدن نخلک و رونق آن با اعتماد به بخش خصوصی و استفاده از سرمایه آن به ثمر نشسته است.
وی در عین حال با اشاره به اهمیت اکتشاف در این منطقه گفت: اکنون نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف برای انجام یا تکمیل اکتشافات معدنی هستیم. در این زمینه باید مصوبه‌ای صادر شود تا با هماهنگی استان و ایمیدرو شاهد اکتشافات بیشتر در منطقه باشیم.
استاندار اصفهان با قدردانی از اقدامات ایمیدرو در اکتشاف ۸۰۰۰کیلومتری در این منطقه افزود: همکاری سایر دستگاه‌ها سبب می‌شود شاهد انجام فعالیت‌های جدید در این منطقه باشیم.
در این آیین، محمود جمالی، فرماندار انارک نیز گفت: تا پیش از بهره‌برداری از این طرح، تنها ۱۰۰ نفر در این مجموعه مشغول کار بودند اما اکنون تنها ۱۳۰ نفر در کارخانه جدید صاحب شغل هستند.
وی با ابراز خرسندی از حضور بخش خصوصی در این مجتمع معدنی افزود: تا پیش از مشارکت بخش خصوصی، رونق چندانی در این معدن وجود نداشت اما اکنون شرایط به شکل قابل توجهی تغییر کرده است.
عباسعلی پوربافرانی، نماینده مردم نایین و خور و بیابانک نیز در این آیین، خواستار ارائه پیشنهاد برای توسعه فعالیت‌های معدنی، اکتشافی، آموزشی، گردشگری و همچنین توسعه اشتغال پایدار شد.

افزایش ۳ برابری ظرفیت تولید کنسانتره سرب
مدیر مجتمع سرب نخلک در آیین راه‌اندازی کارخانه فرآوری کنسانتره سرب با ارائه گزارشی درباره فرآیند جذب سرمایه اظهار کرد: درحال‌حاضر ظرفیت تولید کنسانتره به ۶۰۰۰تن در سال رسیده که نسبت به گذشته ۳ برابر رشد داشته است.
عارف باقری تصریح کرد: تا پیش از راه‌اندازی این کارخانه به سبب کاهش عیار معدنی، با کم‌رونقی فعالیت در این مجتمع روبه‌رو بودیم اما راه‌اندازی کارخانه جدید سبب افزایش قابل توجه فعالیت‌های معدنی در آن شد.
به گفته وی، سرمایه‌گذار بخش خصوصی با ۲.۵ میلیارد تومان، کارخانه جدید را راه‌اندازی کرد. پیش‌تر ظرفیت تولید ماهانه این مجتمع ۲۰۰تن بود که اکنون به ۶۰۰تن در ماه رسیده است.
وی درباره توسعه اشتغال در مجتمع سرب نخلک اظهار کرد: حضور بخش خصوصی نه تنها باعث تعدیل نیروی انسانی نشد بلکه ۱۳۰نفر نیز به طور مستقیم جذب کارخانه جدید شدند.

یک معدن شدادی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: فعال‌سازی کارخانه سرب در کنار معدن سرب نخلک، ۴ هزار تن به ظرفیت کنسانتره سرب کشور افزود.
مهدی کرباسیان در حاشیه بازدید از معدن سرب نخلک افزود: معدن سرب نخلک، قدمتی افزون بر ۲ هزار سال فعالیت معدنی دارد و در عمق ۲۵۰ متری زمین قرار گرفته است.
مجتمع معدنی سرب و روی نخلک در ۱۲۵ کیلومتری شمال شرق نایین و ۴۵ کیلومتری شمال انارک در حاشیه کویر مرکزی ایران، در استان اصفهان قرار دارد.
به گفته وی، کارخانه‌ای از سال ۱۳۳۶، در کنار این معدن فعال بود که در سال‌های گذشته غیرفعال شد اما اوایل سال ۹۲ با مشارکت بخش خصوصی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (واحدهای زیر پوشش ایمیدرو) فعال‌سازی آن در دستور کار قرار گرفت و به شکل رسمی بهره‌برداری شد.
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) خاطرنشان کرد: این کارخانه که دوباره راه‌اندازی شده، امکان اشتغال ۱۳۰ نیروی کار جدید که اغلب بومی هستند را فراهم می‌کند.
به گفته وی، اکنون مجموع اشتغالزایی این واحد، نزدیک ۳۰۰ نفر و مشخصه آن جذب نیروهای محلی و مقیم منطقه است.
این کارخانه، پیش‌تر تولید آزمایشی را آغاز کرده و با استفاده از ورودی خاک سرب با عیار ۳تا ۶ درصد، کنسانتره ۵۵ درصدی تولید می‌کند.
ظرفیت تولید این کارخانه با رشد ۳ برابری به ۶۰۰ تن در ماه رسیده، در حالی که پیش‌تر ظرفیت تولید آن ۲۰۰ تن در ماه بود.
به گزارش ایرنا، بررسی میزان صادرات سرب در دوره ۵ساله ۹۶- ۱۳۹۲ نشان می‌دهد مجموع ارزش حاصل از عملکرد این بخش ۷۴۵ میلیون دلار بوده است. بیشترین حجم صادرات در سال گذشته ۲۱۴ میلیون دلار بود و کمترین آن در سال ۹۲ به میزان ۱۰۴ میلیون دلار رقم خورد.
علاوه بر این، بیشترین رشد صادرات در سال ۹۵ با رقم ۳۵ درصدی نسبت به سال ۹۴ محقق شد و حجم صادرات در سال ۹۵ برابر ۱۷۴ میلیون دلار بود، درحالی که در سال ۹۴ رقم ۱۲۹ میلیون دلار ثبت شده بود.
در سال یادشده، میزان صادرات نسبت به سال ۹۳ که رقم ۱۲۴ میلیون دلار بود، رشد یک درصدی داشت.

بهره‌برداری از دهکده نمکی خور و بیابانک
دهکده نمکی خور و بیابانک نیز با حضور رئیس هیات ایمیدرو بهره‌برداری شد.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، طرح دهکده نمکی خور و بیابانک که در قالب طرح گردشگری منطقه، تعریف شده است، با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو و استاندار اصفهان، بعد از ظهر دیروز بهره‌برداری شد.
با توجه به ظرفیت‌های کم‌نظیر این منطقه کویری، برای نخستین بار گردشگری معدنی با رویکرد همزیستی معدن و طبیعت به عنوان یکی از طرح‌های سرمایه‌گذاری ایمیدرو تعریف شد و در حال اجراست.
با تکمیل این طرح، گام موثری در جهت رشد و توسعه پایدار این منطقه و همچنین اشتغالزایی قابل توجه جوانان برداشته خواهد شد.
منطقه خور و بیابانک، ۷ مرداد ۱۳۹۴ نیز شاهد بهره‌برداری از نخستین کارخانه ۵۰ هزار تنی تولید پتاس کشور بود. آن طرح که از پروژه‌های نیمه‌تمام بخش معدن و صنایع معدنی ایران به شمار می‌رفت، با استراتژی جدید ایمیدرو به مدار تولید پیوست.

زنجیره تولید پتاس به ۵۰ هزار تن می‌رسد
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) همچنین گفت: بهره‌برداری از کارخانه پتاس خور و بیابانک، زنجیره تولید این ماده معدنی را به سالانه ۵۰ هزار تن افزایش می‌دهد.
مهدی کرباسیان به بهره‌برداری از کارخانه پتاس خور و بیابانک با ظرفیت سالانه ۳ هزار تن، در ۴۵ کیلومتری شهر انارک در حاشیه کویر مرکزی ایران، اشاره کرد و گفت: شنبه، عملیات اجرایی ساخت کارخانه ۳۰ هزار تنی کلرید کلسیم و ۵ هزار تنی هیدروکسید منیزیم آغاز شد که زمینه اشتغال ۷۰ نفر را به طور مستقیم و ۳۰۰ نفر را به طور غیر مستقیم فراهم کرده و انتظار می‌رود تا حدود یک سال آینده به بهره‌برداری برسد.
کرباسیان اضافه کرد: بهره‌برداری از این واحد، زنجیره تولید پتاس در کشور را که از سال ۹۳ آغاز شده، به سالانه ۵۰ هزار تن خواهد رساند و با استفاده از شورابه‌های دریاچه نمک و پلایای خور، محصول نهایی تولید می‌شود.
پلایای خور با وسعتی افزون بر ۲ هزار و ۲۵۰ کیلومتر مربع در پست‌ترین منطقه ارتفاعی حوضه آبریز شهرستان خور در اثر ورود و تبخیر آب‌های سطحی و زیرزمینی و رسوب‌گذاری در چند هزار سال، تشکیل شده که منجر به تشکیل پوسته نمکی متخلخل با وسعت هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع و ضخامت بیش از ۸ متر شده و درون آن حدود یک میلیارد متر مکعب شورابه با شوری ۳۲۰ گرم در لیتر جای گرفته که بین ۶۰ پلایای ایران دارای بالاترین عیار پتاس شناخته شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: کشف ۴۵۰ میلیون مترمکعب ذخایر پلایای جدید از شورابه‌های دریاچه نمک از دیگر دستاوردهای فعالیت در این بخش است و در مجموع ظرفیت به ۲ میلیارد متر مکعب رسیده است؛ همین موضوع سبب شده تا طرح توسعه‌ای نیز برای این مجموعه تعریف شود که علاوه بر مباحث تولید، می‌تواند در گردشگری نیز مطرح باشد.
وی یادآور شد: کارخانه‌های کلرید کلسیم و هیدروکسید منیزیم با صرف سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی از منابع داخلی، راه‌اندازی شده و ۲ کارخانه در مجموع ۱۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کنند.
این مقام مسئول گفت: کارخانه تولید پتاس با بودجه ایمیدرو و کارخانه نخلک با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مشارکت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ایجاد شده است.
به گفته وی، سال ۹۲ که نخستین بار موضوع راه‌اندازی این کارخانه‌ها مطرح شد، خشکسالی‌های پیاپی، نگرانی‌ زیادی برای مردم منطقه به وجود آورد اما اکنون با بهره‌برداری از این واحدها شاهد مهاجرت معکوس به روستاها هستیم.
به گزارش ایرنا، مجتمع پتاس خور و بیابانک، نخستین تولیدکننده پتاس در ایران و دارای یکی از بزرگترین ذخایر املاح معدنی در خاورمیانهاست.
منطقه خور و بیابانک (شهرستان خور و بیابانک در شرقی‌ترین نقطه استان اصفهان و در فاصله ۴۲۰ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد) ۷ مرداد ۱۳۹۴ نیز شاهد بهره‌برداری از نخستین کارخانه ۵۰ هزار تنی تولید پتاس کشور بود.
این طرح از پروژه‌های نیمه‌تمام بخش معدن و صنایع معدنی ایران است که با راهبرد جدید ایمیدرو به مدار تولید پیوست.

 

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.