صنایع و معدن مازندران

» هیجان بزرگ در دنیای کوچک

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گزارشی از دنیای ماشین‌های کنترلی

شروین اشیدری: خودروهای کنترلی کودکان همچون خودروهای بزرگسالان پیشرفت زیادی داشته‌اند، تحولاتی که شگفت‌انگیز و هیجان‌انگیز است. اگر خودروهای بنزینی در حال ختم شدن به خودروهای برقی و خودران‌ها هستند، در زمینه تولید خودروهای کنترلی نیز پیشرفت‌های بسیاری رخ داده است.

یکی از بخش‌های مهم این نوع خودروها رادیوکنترل یا ترانسمیتر است که وظیفه ارسال امواج الکترومغناطیسی را بر عهده دارند تا با استفاده از آنها دستورات کنترل‌کننده به خودرو ارسال و به این ترتیب هدایت شوند. در واقع بین خودرو کنترلی و کنترل‌کننده آن با استفاده از رادیو کنترل یک پل ارتباطی ایجاد می‌شود. به طور معمول، برای ارسال دستورات فرد کنترل‌کننده به خودرو از فرکانس ۲.۴ GHz استفاده می‌شود که کمترین تداخل را با فرکانس‌های موجود در محیط داشته باشد.
بخش دیگر مربوط به ریسیورها است که یک مدار با آنتن داخلی بوده و در داخل بدنه خودرو جاگذاری می‌شود تا بتوانند امواج ارسال شده از رادیوکنترل را دریافت کرده و برای کنترل ماشین الکتریکی از آن استفاده کنند. در واقع می‌توان گفت دستور کنترل‌کننده با استفاده از رادیو کنترل به یک سیگنال رادیویی تبدیل شده و به ریسیور روی ماشین کنترلی ارسال می‌شود. پس از آن ریسیور این سیگنال‌ها را به سروو موتورهای روی خودرو کنترلی ارسال می‌کند تا جهت‌گیری مورد نظر کنترل‌کننده انجام شود.
موتورها بخش سوم ماشین‌های کنترلی هستند که با دریافت سیگنال از رادیو کنترل و تبدیل انرژی الکتریکی باتری به انرژی مکانیکی خودرو را به حرکت در می‌آورند. این کار مکانیکی فعالیت الکتریکی ماشین‌هایی که انرژی خود را ازسوی نیروی برق تامین می‌کند، افزایش و کاهش می‌دهد.
در واقع موتورها چیز بیشتری به جز مکانیسم حرکت و توقف نیستند و این سرووها هستند که به آنها جهت‌دهی داده و ماشین را در مسیرهای مورد نظر شخص شما حرکت می‌دهند.
همان‌طور که از اسم ماشین کنترلی و ماشین الکتریکی بر می‌آید این ماشین‌ها منبع خود را از باتری‌های الکتریکی تامین می‌کنند.
فارغ از منبع تامین انرژی و نوع آن، ماشین‌های کنترلی عملکرد مشابهی دارند اما انتخاب منبع تغذیه بسته به ریموت کنترل ماشین و همچنین اپراتور آن دارد. در گزارش حاضر به بازار این خودروها و نیز نرخ آنها پرداخته شده که می‌خوانید.

دنیای خودروهای کنترلی
بازی با ماشین‌های کنترلی و نیز بازی‌های یارانه‌ای از جمله مهارت‌هایی است که شاید در بزرگسالی افراد را برای هدایت خودرو کمک کند. به گزارش صمت، شاید همگی ما یک بار در کودکی ماشین کنترلی داشته‌ایم یا با آن بازی کرده‌ایم. این روزها این نوع خودروها پیشرفت کرده‌اند و در سطوح حرفه‌ای به تولید می‌رسند. این ماشین‌ها قیمت‌های گوناگونی دارند و با توجه به گرانی‌های اخیر در برخی موارد نرخ آنها با یک خودرو واقعی نیز می‌تواند برابری کند.
استفاده از ماشین‌های کنترلی نه تنها برای کودکان، بلکه برای سنین بالاتر نیز جذاب است و می‌توان آن را نوعی تفریح سالم و دوست‌داشتنی دانست. علاوه‌بر اینکه از این نوع ماشین‌ها برای تفریح استفاده می‌شود. به‌طورسالانه مسابقات بزرگی نیز در کشورهای گوناگون برگزار می‌شود و علاقه‌مندان و طرفداران زیادی در این مسابقات شرکت می‌کنند. در همین ابتدا لازم به ذکر است که ماشین‌های رادیو کنترلی را به اختصار آرسی (RC) که مخفف Radio Control است نیز می‌خوانند.

آرسی چیست؟
آرسی تنها به ماشین کنترلی گفته نمی‌شود، بلکه هلی‌کوپتر و بسیاری از وسایل دیگر را نیز می‌توان به‌وسلیه دستگاه رادیویی کنترل کرد. البته ما در این گزارش تنها به مبحث ماشین‌های کنترلی می‌پردازیم که در مواردی به صورت مقیاس‌شده و مشابه نمونه‌های اصلی یک خودرو و در ابعاد کوچک‌تر ساخته می‌شوند. تفاوت‌هایی میان یک ماشین کنترلی با یک ماشین اسباب‌بازی وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به سرعت، توان و دقت بالای آنها اشاره کرد. ماشین‌های کنترلی را می‌توان به‌نوعی مانند خودروهای واقعی دانست زیرا سیستم فنربندی، پیشرانه، شاسی و تمام موارد آن در سطوح حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای ساخته می‌شود. حتی در بسیاری از موارد، خریداران پس از خرید ماشین‌های کنترلی اقدام به تقویت پیشرانه و بخش‌های دیگر می‌کنند.

انواع ماشین‌های کنترلی
ماشین‌های کنترلی از لحاظ نوع پیشرانه و نوع کاربرد تقسیم‌بندی می‌شوند. این نوع ماشین‌ها در دو نوع مجهز به پیشرانه الکتریکی یا بنزینی در بازار وجود دارند و خریداران با توجه به سلیقه و توان مالی خود اقدام به خرید می‌کنند. از لحاظ کاربرد نیز ماشین‌های کنترلی در ابعاد مختلف و با مقاصد گوناگون ساخته می‌شوند. از جمله انواع این نوع ماشین‌ها می‌توان به باگی، تراک، آفرود و دریفتر اشاره کرد.
نوع باگی‌ها دارای سرعت بالایی بوده و به‌طور معمول در سطوح آسفالت و هموار مورد استفاده قرار می‌گیرند. تراک‌ها به‌طور معمول ابعاد بزرگی دارد و مناسب مناطق خاکی و جنگلی هستند.
ماشین‌های کنترلی آفرود به‌طور معمول دو دیفرانسیل هستند و همان‌طور که از نام‌ آنها پیدا است برای مسیرهای خاکی و تپه‌ها استفاده می‌شوند. یکی از جذابیت‌های دیگر ماشین‌های کنترلی دریفت زدن و انجام حرکات نمایشی با آنها است که با توجه به حرکات مورد نظر می‌توان نوع مخصوص آن را خریداری کرد.

مزیت‌ها و معایب این نوع خودروها
همان‌گونه که گفته شد خریدار برای اقدام به خرید هر نوع از خودروهای کنترلی، امکان انتخاب از بین دو نوع پیشرانه الکتریکی یا بنزینی را دارد. نوع بنزینی یا سوختی آن، با نوعی سوخت مخصوص به‌نام نیترو فعالیت می‌کند. به‌طور قطع، نمی‌توان گفت انتخاب کدام نوع بهتر است چراکه هر کدام از پیشرانه‌ها دارای مزیت‌ها و معایبی هستند. از مزیت‌های نمونه‌های مجهز به پیشرانه الکتریکی می‌توان به کم بودن صدا، هزینه نگهداری پایین، استهلاک کمتر و نرخ متعادل‌تر اشاره کرد. در مقابل اگر بخواهیم به معایب این نوع ماشین‌ها اشاره کنیم مدت زمان کمتری می‌توان با یک‌بار شارژ از نوع الکتریکی نسبت به سوختی، استفاده کرد. ضمن اینکه نداشتن صدای پیشرانه ممکن است برای برخی افراد کمی کسل‌کننده باشد. از جمله مزیت‌های پیشرانه سوختی می‌توان به مدت زمان استفاده بیشتر با یک ‌ار سوخت‌گیری بدون افت قدرت و صدا و دود طبیعی پیشرانه اشاره کرد. معایب این نوع پیشرانه‌ها هم نرخ و هزینه نگهداری بالا، کثیفی سوخت و هزینه‌های بالای قطعات آن است.

خرید برای نخستین‌بار
در گفت‌وگو با یکی از فروشندگان ماشین‌های کنترلی درباره انتخاب و خرید این نوع خودروها برای نخستین‌بار گفت: برای خرید نخست به خریداران پیشنهاد می‌شود نوع مجهز به پیشرانه الکتریکی را خریداری کنند. یکی از نکات مهم درباره این نوع پیشرانه‌ها هزینه نگهداری کمتر است زیرا پیشرانه‌های بنزینی دارای قطعات گران‌تری بوده و نیاز به دقت بالاتری برای نگهداری دارند. همچنین تمامی قطعات و لوازم این نوع خودروها چه از نوع سوختی و چه الکتریکی به‌راحتی در بازار یافت می‌شود.

نام‌آوران این عرصه
برندهای مشهوری در جهان وجود دارند که به‌طور حرفه‌ای به ساخت ماشین‌های کنترلی می‌پردازند. از جمله کارخانه‌ها و برند‌های صاحب‌نام در این زمینه می‌توان به HPI، MAIST، MZ، WL TOYS، AXIAL و TRAXXAS اشاره کرد. تنوع و کیفیت ساخت این برندها با یکدیگر متفاوت بوده و برای خرید باید به فاکتورهای مهمی علاوه‌بر پیشرانه دقت کرد. این نوع شرکت‌ها حتی به ظرافت رنگ‌آمیزی و طراحی داخلی نیز توجه زیادی دارند. به گفته یکی از فروشندگان ماشین‌های کنترلی، عمده برندهای موجود در بازار از نوع چینی، کره‌ای و تایوانی هستند.

لوازم یدکی این خودروها
ماشین‌های کنترلی مانند یک خودرو واقعی، امکان تغییرات و تیونینگ نیز دارند علاوه‌بر آن قطعات این نوع ماشین‌ها نیز به‌دلیل استهلاک پس از مدتی خراب می‌شوند و نیاز به تعویض دارند. لوازم یدکی ماشین‌های کنترلی نیز در بازار از سوی شرکت‌های گوناگون عرضه می‌شوند. از جمله لوازم یدکی و مصرفی می‌توان به انواع تایر، رادیو کنترلر، باتری، شمع، سوخت نیترو، سروو و شارژرها اشاره کرد.

قیمت کنترلی‌ها
مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده نرخ ماشین‌های کنترلی نوع پیشرانه آنها و برند سازنده است. ماشین‌های کنترلی سوختی و نیترو از نرخ حدود ۴ میلیون تومان شروع می‌شود و در مواردی نرخ آنها حتی به ۲۰میلیون تومان هم می‌رسد. در واقع علاقه‌مندان به این خودروها ناگزیر هستند معادل نرخ یک پراید کارکرده هزینه کنند. اما ماشین‌های کنترلی الکتریکی نرخ پایین‌تری دارند و نرخ آنها از حدود ۳ میلیون تومان شروع می‌شود تا کمتر از ۲۰ میلیون تومان. همچنین برای مدل‌های نیترو هر باک حدود ۲۵۰سی‌سی حجم دارد و با آن می‌توان ۱۰دقیقه از آنها استفاده کرد. نمونه ۴لیتری سوخت نیترو در بازار هم حدود ۲۰۰هزار تومان است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.