صنایع و معدن مازندران

» هنر آمد تا جلوه‌گر زیبایی معدنکاری شود

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

همه از دومین جشنواره ملی عکس معدن گفتند

گروه معدن : دومین جشنواره ملی عکس معدن، با رویکرد بازتاباندن مفاهیم معدنی و ترویج تخصص‌گرایی و مهارت‌محوری در بین جامعه عکاسان به‌طور خاص و هنرمندان به‌طور عام با محوریت بخش معدن و ارتباط آن با حیات اجتماعی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 در این جشنواره، یک‌هزار و ۹۸۳ اثر به دبیرخانه ارسال شد که در دور نخست، ۷۹۰ عکس برای داوری آماده شد و در نهایت ۴۵ عکس برای نمایشگاه و بخش مسابقه انتخاب شد.
داوران این جشنواره یعنی آقایان حسن غفاری، بابک برزویه و مهدی رحیمیان در نهایت از بین ۴۵ اثر منتخب، آثار فرناز دمنابی، مجید محمدی، شعبانعلی بهرامی و فرجاد جولانی را به‌عنوان عکس‌های منتخب این جشنواره انتخاب کردند. در آیین پایانی این جشنواره، مسئولان و فعالان معدنی در بخش دولتی و خصوصی حضور داشتند و نظر خود را در حاشیه این جشنواره به خبرنگار صمت انعکاس دادند.

جایگاه ویژه هنر در زندگی
مهدی کرباسیان، رئیس پیشین ایمیدرو در حاشیه دومین جشنواره ملی عکس معدن در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: به نظر من هر فعالیتی حتی در حوزه‌هایی مانند اقتصاد و صنعت، اگر با هنر ممزوج نشود نمی‌تواند اثرگذاری وسیع و عمیقی داشته باشد. بر کسی پوشیده نیست که هنر جایگاه ویژه‌ای در زندگی آدمی دارد و به عبارتی جزو ذات انسان است.
وی با اشاره به لذت بردن انسان از زیبایی‌های طبیعت، خاطرنشان کرد: آدمی با دیدن قطره‌های باران و زیبایی گل، لذت وصف‌ناپذیری می‌برد اما هنر هنوز نتوانسته جایگاه ویژه خود را در بین مردم پیدا کند. از این‌رو سال گذشته با همکاران سازمان چاره‌اندیشی کردیم که چگونه می‌توانیم به یک اجماع نظر در این زمینه برسیم. ابتدا قرار شد که معدنکاری را با هنرهایی چون سینما و تئاتر آشتی دهیم اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که بهترین حوزه هنری که می‌تواند انعکاس‌دهنده مشکلات معدنکاران باشد، عکس است.
کرباسیان در ادامه با اشاره به تلاش‌های روابط عمومی ایمیدرو در برگزاری این جشنواره، بیان کرد: تلاش‌ها برای برگزاری شایسته‌تر این جشنواره در امسال دو چندان شد تا جایی که می‌توان به جرات گفت نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته از نظر کیفی و کمی، باشکوه‌تر است. ارتقای کیفیت این جشنواره در امسال، این امید را در ما زنده کرده که در سال‌های آینده، این جشنواره بهتر از سال گذشته برگزار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در این عکس‌ها هنر به زیبایی خشونت طبیعت را به تصویر کشیده است. از این‌رو اثر خوبی در ذهن‌های مردم بر جای می‌گذارد و باعث ایجاد حس خوب در بین مردم خواهد شد. احتمال اینکه معدنگردی در بین آنها شایع شود، بسیار وجود دارد.
رئیس پیشین ایمیدرو در پاسخ به این پرسش که آیا هنر می‌تواند انعکاس‌دهنده مشکلات معدنکاران باشد، گفت: بدون تردید چنین خواهد شد. در این تصاویر علاوه بر به تصویر کشیدن محیط‌های خشن و زیرزمینی معدن، می‌توان به بهترین شکل ممکن زیبایی آنجا را دید و متوجه خواهیم شد که معادن جدا از جایگاهی که در اقتصاد کشور دارند می‌توانند چه تاثیری در هنر کشور داشته باشند.

خشونت معدن در لنز هنرمندان زیبا می‌شود
همچنین در این زمینه، فرید دهقانی، مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: اگر می‌خواهیم در مسیری موفق شویم باید پیش از آغاز در آن زمینه فرهنگ‌سازی کنیم. حوزه معدن به عقیده عموم جامعه، بسیار سخت و خشن است اما اگر هنر با زیبایی‌های درونی به کمک این فعالیت بیاید در رویارویی با عامه مردم می‌تواند در این فعالیت بسیار تاثیرگذار باشد.
به گفته وی، بخش معدن ارتباط تنگاتنگی با محیط‌زیست، منابع طبیعی و ساکنان محلی دارد.
دهقانی در ادامه گفت: در این نمایشگاه، عکس‌های خلاقانه زیادی مشاهده کردم و هر کدام از عکاسان از یک زاویه خاص به سوژه‌های معدنی نگاه کرده‌اند. به نظر من سختی کار و زیبایی‌های بخش معدن، از زاویه لنز دوربین عکاسان به خوبی به نمایش گذاشته شده است. اگر این تصاویر در بین مردم گسترده شود می‌تواند در معرفی معدنکاران به مردم بسیار تاثیرگذار باشد.

هنر خلاقانه خداوند در ایجاد معادن
همچنین در این زمینه، مهرداد اکبریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: هنر یکی از وجوه زیبای زندگی آدمی است. از این‌رو می‌توان گفت هیچ‌کدام از بخش‌ها و قسمت‌های زندگی آدمی، جدا از هنر نیستند.
وی در ادامه بیان کرد: معادن، ساخته هنر زیبای خداوند هستند. مشاهده بعضی از عکاس‌ها من را به روزگاری برد که در معادن مشغول کار و فعالیت بودم. از این ‌رو این نمایشگاه فقط برای من و دیگر فعالان معدنی عکس، نیست. من با دیدن عکس‌ها خود را در معادن زیرزمینی دیدم و بوی سرب، باروت و گازوئیل به مشامم رسید.
اکبریان در ادامه، با اشاره به مشکلات معدنداری در ایران، گفت: بخش زیادی از جامعه، اطلاعات دقیقی از معدنداری ندارد و شاید عموم مردم فکر می‌کنند که معدنداری عبارت است از ثروت کلانی که در یک منطقه وجود دارد که یک عده به طور ویژه از آن استفاده می‌کنند و بقیه مردم از آن بی‌بهره هستند اما این موضوع از واقعیت کار معدنداری به‌دور است. وی در پایان از دست‌اندرکاران این نمایشگاه تشکر کرد چراکه از دید وی، این نمایشگاه باعث آشتی مردم با بخش معدن خواهد شد.

هنر، بخشی از سختی معدنکاران را به تصویر می‌کشد
همچنین در این زمینه، حسین طالبی، مدیر روابط عمومی شرکت چادرملو در گفت‌وگو با صمت، افزود: هنر یک مفهوم درونی دارد. در واقع مخاطبان می‌توانند با مشاهده عکس‌ها، بسیاری از زوایای نهفته در یک کار و فعالیت را انعکاس دهند. هنرمند از هر عکسی یک برداشت خاص دارد. بنابراین از یک عکس خاص، یک مخاطب، زیبایی طبیعت و دیگری، سختی که یک کارگر در محیط کاری تحمل می‌کند را درک می‌کند.

عکس‌ها، نشان‌دهنده همه چیز نیستند
در حاشیه این نمایشگاه، نادعلی اسماعیلی دهج، رئیس پیشین نظام مهندسی معدن نیز در گفت‌وگو با، بیان صمت کرد: این نمایشگاه برای دومین سال برگزار شد. در این نمایشگاه عکس‌های بسیار زیبایی مشاهده کردم که هر کدام از آنها می‌توانند بخشی از سختی کار در معادن را به تصویر بکشند. ما در این تصاویر می‌بینیم که یک کارگر بیل به‌دست در حال کار است اما نمی‌توانیم تصور کنیم که وی در چه دمای حرارتی کار می‌کند. در واقع با بیان این سخن می‌خواهم بگویم که عکس هر قدر هنرمندانه باشد نمی‌تواند انعکاس‌دهنده همه سختی‌های کار معدنکاران باشد.

اعتماد حیات وحش به فعالان معدنی
در همین زمینه، بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، در گفت‌وگویی کوتاه با صمت، در حاشیه دومین جشنواره ملی عکس معدن، بیان کرد: به نظر من، تاثیری که یک عکس بر ذهن می‌گذارد را هزاران مقاله نمی‌تواند داشته باشد. عکس می‌تواند سختی کار در معدن و محیط‌زیست را به زیبایی به تصویر بکشد.

حیات وحش با معدن کنار آمده است
همچنین در حاشیه این جشنواره، فرجاد جولانی، برگزیده دومین جشنواره ملی عکس معدن، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: من از حیات‌وحش معدن سرب و روی مهدی‌آباد عکاسی کردم. طبیعت آنجا برای من بسیار جالب بود. در این تصویر کل و بزها حس ناامنی از انفجارهای روزانه معدن نداشتند و احساس خطر نمی‌کردند بلکه در آرامش به زندگی خود ادامه می‌دادند. من در دیگر محدوده‌های معدنی نیز عکاسی کرده بودم اما عکاسی در معدن سرب و روی مهدی‌آباد برای من بسیار لذت‌بخش بود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.