صنایع و معدن مازندران

» همه چیز را به گردن معادن شن و ماسه نیندازید

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

دیدگاه‌های متضاد درباره آسیب‌های معدنکاری بر طبیعت استان تهران

سیرآنوش موسوی: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های معدنکاری در ایران، مسائل محیط‌زیستی است

که هر سال در شرایط آلودگی هوا بیشتر زیر ذره‌بین می‌رود اما دست‌اندرکاران بخش خصوصی و دولتی در مجموعه معادن استان تهران، بر این باورند که نباید همه‌چیز را به گردن این بخش انداخت؛ مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت بر این باورند که معادن شن و ماسه استان تهران که همواره متهم ردیف نخست آلودگی در این شهر هستند، موجب آلودگی هوا نمی‌شوند و تنها گرد و خاکی تولید می‌کنند که در همان منطقه در زمان کوتاهی به زمین می‌نشیند. از این‌رو نباید آلودگی هوا را ناشی از فعالیت معدنکاران در نظر گرفت، درحالی‌که فعالان محیط‌زیست خواستار کاهش صدمه‌هایی که معدنکاری بر دل طبیعت می‌گذارند، هستند. واقعیت این است که امروز می‌توان با توسعه و یکپارچه‌سازی روش‌هایی که اثرات زیست‌محیطی استخراج معدن را کاهش می‌دهد، این صنعت را به شکل سازگار و حتی دوستدار محیط‌زیست تبدیل کرد که نمونه‌ای از این روش‌ها عبارتند از کاهش مصرف آب و انرژی، کم کردن تولید زباله و باطله‌ها، جلوگیری از آلودگی خاک، آب و هوا در سایت‌های معدن، هدایت فعالیت‌های مربوط به احیا و اصلاح معادن ناسازگار با محیط‌زیست.

معادن اطراف تهران بیشتر نخواهند شد
در همین زمینه، یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با صمت، با بیان اینکه میزان آلایندگی معادن بسیار محدود است، بیان کرد: آلودگی تهران، ناشی از فعالیت معادن نیست. در واقع می‌توان گفت معادن نقش بسیار کمرنگی در آلودگی این شهر ایفا می‌کنند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ای برای کاهش میزان آلایندگی معادن دارد، گفت: برای عملیاتی کردن این مهم، سازمان صنعت، معدن و تجارت یک تفاهمنامه با سازمان حفاظت محیط‌زیست امضا کرده و در گام بعدی تلاش می‌کنیم میزان ارتفاع ذخیره معادن را کاهش دهیم و راه‌های مواصلاتی معادن را آب‌پاشی یا درصورت تامین بودجه، آنجا را آسفالت کنیم.
صادقی در ادامه با اشاره به دیگر برنامه‌های سازمان برای کاهش میزان آلایندگی معادن، تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد از آبی که در معادن استفاده می‌شود دوباره به چرخه تولید باز می‌گردد. همچنین برای کنترل گرد و خاک در برخی از معادن، اقدام به کاشت درخت کردیم. علاوه بر این برنامه‌ای برای توسعه معادن در اطراف تهران نداریم و به همین تعداد اکتفا کردیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌ای برای تعطیلی معادنی شن و ماسه دارید، بیان کرد: برخی از معادن در شهر قدس در حریم و بستر رودخانه هستند و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، دستور تعطیلی تمام این معادن را صادر کرده است. علاوه بر این با هماهنگی انجمن تولیدکنندگان شن و ماسه، ساعت کار این معادن را از حالت شبانه‌روزی تبدیل به یک ساعت مشخص کردیم.
صادقی در ادامه تصریح کرد: برنامه‌ای برای تعطیل کردن معادن در اطراف تهران نداریم زیرا این معادن سهم قابل توجهی در اشتغالزایی در این استان دارند و باعث شکوفایی اقتصاد کشور می‌شوند.

مشکلات اصلی زیست‌محیطی فعالیت‌های معدنی
همچنین در این زمینه، تورج فتحی، کارشناس محیط‌زیست در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: عملیات معدنی، منابع اقتصادی قابل توجهی به‌همراه دارند و مواد لازم برای حیات و پیشرفت بشر را فراهم می‌کنند. این فعالیت‌ها همانند بیشتر صنایع باعث آلایندگی‌های زیست‌محیطی می‌شوند.
وی در ادامه درباره مشکلات اصلی زیست‌محیطی فعالیت‌های معدنی، گفت: این مشکلات در جابه‌جایی لایه‌ها، خاک و تاثیرات‌شان بر پوشش گیاهی و جانوری، آلاینده‌های هوا، آلودگی‌های صوتی و باطله‌های مواد معدنی و دفع شده در رودخانه یا دریاچه‌ها، نمود پیدا می‌کند.
این کارشناس محیط‌زیست، در ادامه بیان کرد: آلایندگی‌ها به ۳ بخش خاک، آب و هوا تقسیم می‌شوند. آلایندگی‌های خاک از بدو شروع فعالیت‌های معدنکاری ایجاد می‌شوند و تخریب‌های ناشی از استخراج معادن و باطله‌های برجا مانده، از عوامل مهم آسیب‌ خاک در فعالیت‌های معدنی است. آلودگی‌های آب‌ها اعم از سطحی و زیرزمینی از بزرگ‌ترین مشکلات زیست‌محیطی است که عوامل مختلفی شامل عملیات آتشبازی و انفجار در معادن و همچنین حفاری‌ها با عمق زیاد در بعضی از معادن روباز و تردد ماشین‌آلات در جاده‌های ارتباطی و دیگر عوامل در ایجاد و تشدید آلودگی‌های آب و هوا نقش مهمی دارند. به گفته وی، ضعف مدیریت و ضعف نظارت دستگاه‌های اجرایی، استفاده نکردن از ابراز و ماشین‌آلات زیست‌محیطی و رشد و توسعه برنامه صنعت و معدن، منجر به تخریب زیست‌محیطی و انسانی می‌شود.
فتحی با اشاره به شایع‌ترین آلودگی معدنکاری، گفت: آلودگی، بیشتر در واحدهای فرآوری معادن فلزی به‌ویژه سرب و روی وجود دارد زیرا در اثر فرآوری ماده معدنی سرب و روی، عناصر سمی و مضر به‌ویژه انباشت‌های مواد باطله به شبکه هیدرولیکی(آب‌های سطحی زیرزمینی) و نیز خاک وارد می‌شوند و در نتیجه، باطله‌ها و پساب‌های تولیدشده، صدمه جبران‌ناپذیری بر محیط‌زیست ناحیه وارد می‌کنند. از این‌رو باید با استمداد از فناوری‌های جدید، این صدمه‌ها را کم کرد. این کارشناس محیط‌زیست در ادامه خاطرنشان کرد: آثار زیست‌محیطی معدنکاری زیرزمینی، کمتر از معدنکاری سطحی است. روش استخراج روباز از بین روش‌های سطحی بیشترین تخریب را بر سطح زمین ایجاد می‌کند و از لحاظ آلودگی صوتی و انباشت باطله بر سطح زمین بیشترین تاثیر سوء را دارد. باید به این نکته اشاره کنم که روش استخراج هیدرولیکی، بیشترین آلودگی را برمحیط زیست وارد می‌کند. به گفته وی، روش پایه و مسطحی، کمترین آلودگی زیست‌محیطی را دارند. فعالیت معادن خصوصی کوچک باعث ایجاد بیشترین آثار زیست‌محیطی می‌شود.

جلوگیری از استخراج غیر اصولی در معادن
همچنین در این زمینه، سعید افضلی‌پور، رئیس خانه معدن استان یزد، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: یکی از اقدامات برای کاهش آسیب‌های معدنکاری بر محیط‌زیست، کاشت درخت در اطراف معادن به‌ویژه معادن شن و ماسه است. یک راهکار سنجیده برای کاهش این مشکل، این است که میزان استخراج‌ها در معادن، علمی شود. از این‌رو باید از برداشت‌های غیرعلمی در معادن به طور جدی جلوگیری شود. اگر از روش‌های علمی در استخراج معادن بهره بگیریم بدون تردید به بحث‌های زیست‌محیطی توجه ویژه کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه برداشت‌ها از معادن غیراستاندارد است، گفت: برخی از معادن در هنگام استخراج فرآورده‌های معدنی آنگونه که باید خود را ملزم به رعایت استانداردها نمی‌کنند. در برخی از معادن با توجه به پروانه استخراج باید ۳۰ متر زمین را حفر کنند اما گاهی دیده شده که تا عمق ۷۰ متر از زمین برداشت می‌کنند. از این‌رو می‌بینیم که معدنکاری چهره زیبای طبیعت را مخدوش می‌کند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در زمانی که آلودگی هوا بیشتر از حد معمول می‌شود، تعطیلی معادن را تجویز می‌کنید، گفت: همواره با آلودگی شهرها موضوع تعطیلی معادن مطرح می‌شود اما تعطیل کردن معادن نه تنها مرهم درد نیست بلکه تعداد قابل توجهی از افراد را بیکار می‌کند. اگر رعایت بحث‌های زیست‌محیطی برای معدنکاران به یک ضرورت تبدیل شود نه تنها معادن بسته نخواهند شد بلکه امکان توسعه آنها نیز فراهم می‌شود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.