صنایع و معدن مازندران

» نگاهی فراتر از خام‌فروشی به «مرمر کردستان»

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گزارش صمت از ثبت جهانی یک محصول معدنی

سیرآنوش موسوی: صحبت از سنگ مرمر است؛ سنگی سخت با شهرتی جهانی. بر اساس آمارها ۵۰۰ هزار تن ذخیره سنگ مرمر برای کردستان، حالا در سازمان جهانی مالکیت فکری موسوم به WIPO ثبت شده و در جمع محصولات استراتژیک صادراتی جهان قرار گرفته است.

محمد شریعتمداری، وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت، ۳۰ بهمن سال گذشته از ارسال پرونده ۵ محصول استراتژیک صادراتی ایران شامل خاویار ایران، سنگ مرمر کردستان، گچ سمنان، پسته دامغان و پسته رفسنجان به سازمان جهانی مالکیت فکری برای ثبت جهانی خبر داده بود و درحال‌حاضر مهدی مرادی، معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان می‌گوید، این محصول معدنی به ثبت جهانی رسیده و دریچه‌ای تازه از امید برای رونق و فرآوری مرمر در کردستان گشوده شده است.

کیفیت بالای مرمر باباشوراب و قصلان
 محمد دره‌وزمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در گفت‌وگو با صمت در این زمینه گفت: سنگ مرمر کردستان به‌ویژه سنگ قروه یکی از بهترین نمونه‌های سنگ‌های مرمر در جهان است. معادن سنگ مرمر باباشوراب و قصلان، از درجه کیفی بالایی برخوردار هستند.
 به گفته وی، از سال گذشته، موضوع ثبت جهانی سنگ مرمر در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد و در نهایت با پیگیری‌های فراوان، موفق به ثبت آن شدیم.
این مقام مسئول ادامه داد: کیفیت بالای سنگ مرمر کردستان، باعث ثبت جهانی این محصول معدنی شد. بدون تردید وقتی محصولی در جهان برند شود، زمینه‌ها برای رشد صادرات آن فراهم می‌شود. ما امیدواریم که بهره‌برداران این معادن در کردستان به‌خوبی از این فرصت برای صادرات استفاده کنند. البته نباید خود را به خام‌فروشی محدود کنیم و باید از این امکان برای توسعه کارخانه‌های فرآوری و تبدیل آن به محصولات معدنی بهره بگیریم.
به گفته دره‌وزمی، ۴۰ سال از برداشت این معادن می‌گذرد و حدود ۲۰۰ هزار تن ذخیره سنگ داریم. سیاست وزارتخانه نیز این است که از خام‌فروشی سنگ مرمر جلوگیری شود.

ظرفیت معادن در جذب سرمایه‌گذاران خارجی
 تا چند سال پیش، در مسیر سنندج – قروه – همدان، صدای برش سنگ‌ها به گوش می‌رسید. جرثقیل‌های بزرگ در محوطه سنگبری‌ها همواره مشغول نقل و انتقال بودند و چشم‌ها را ناخودآگاه متوجه خود می‌کردند.
 لاشه‌های بزرگ سنگ روی نوار نقاله‌ها از محوطه سنگبری، داخل و از سمت دیگر به‌صورت برش‌یافته بار کامیون‌ها می‌شد.
آن روزها که ساخت‌وساز رونق خوبی داشت و هنوز پای سرامیک و دیگر مصنوعات سنگی به ساختمان‌ها باز نشده بود، بازار سنگ مرمر برای ساختمان‌های شیک و مدرن، بسیار گرم بود و این محصول در زمره کالاهای لوکس قرار داشت. اگرچه این روزها کسب و کار سنگبری‌ها کمی لنگ می‌زند اما بازارهای جهانی به‌ویژه ایتالیا و چین با جان و دل پذیرای این سنگ حتی به صورت خام هستند، هر چند خام‌فروشی به‌ویژه در حوزه مواد معدنی برای کردستان سودی ندارد. همین استقبال جهانی از سنگ مرمر کردستان، باعث شد که این سنگ ثبت جهانی شده و فصل تازه‌ای در صفحه سازمان مالکیت فکری برایش گشوده شود. مهدی مرادی، معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در گفت‌وگو با ایرنا، در این زمینه گفت: با این اقدام می‌توان علاوه بر معرفی ظرفیت معادن سنگ تزئینی کردستان، در جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای راه‌اندازی و ایجاد کارخانه و واحدهای تولیدی، راحت‌تر عمل کرد. وی با بیان اینکه فرآوری سنگ از چند سال گذشته در اولویت برنامه‌های این سازمان بود، یکی از این رویکردها را راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک مصنوعات سنگی اعلام کرد.
هر چند این کارگاه‌ها در همان ابتدای راه با چالش‌هایی روبه‌رو شدند اما سرآغازی برای معرفی توان جوانان کردستانی بود تا ذوق هنری خود را برای دست و پنجه نرم کردن با سنگ سخت بیازمایند. هنوز هم برخی از این کارگاه‌ها سرپا هستند و دست‌چینی‌ها را از بازار فرآوری سنگ مرمر کوتاه کرده‌اند.
معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: ۲ هزار تن لاشه سنگ برای این کارگاه‌ها از مجتمع معادن کوثر گرفته‌ایم.
مرادی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۰ پروانه بهره‌برداری معدن سنگ مرمر در کردستان صادر شده است، اضافه کرد: در این معادن سالانه حدود ۲۶ هزار تن مرمر استخراج می‌شود.
به گفته این مقام مسئول، عمده شهرستان‌هایی که در آنها معادن سنگ مرمر شناسایی شده‌اند، قروه، بیجار و دهگلان هستند و هم‌اکنون در معادن فعال این نوع سنگ، حدود ۳۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

برداشت غیراصولی از معادن مرمر
همچنین در این زمینه، افشین شیخ‌اسماعیلی، رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان، در گفت‌وگو با، اظهار کرد: این ذخایر محدود هستند و دست‌کم می‌توان تا ۱۵ سال آینده از آنها برداشت کرد. برداشت غیر اصولی از این معادن باعث شد که کیفیت این ذخایر افت کند.
وی در ادامه بیان کرد: اگر این روند ادامه داشته باشد در چند سال آینده با محدودیت این ذخایر روبه‌رو خواهیم شد. درحال‌حاضر معدن باباشوراب بالاترین ذخیره را دارد و با کیفیت‌ترین سنگ مرمر را در کردستان تولید می‌کند.
 این مقام مسئول با بیان اینکه باید استخراج از این معادن اصولی شود، خاطرنشان کرد: مناطق جدید برای استخراج باید شناسایی شوند. برخی از محدوده‌های معدنی، معارض هستند و باید مشکل حقوقی آنها حل شود. اگر مناطق جدید برای استخراج این سنگ شناسایی نشوند تا ۱۵ سال آینده ذخایر فعلی به پایان خواهند رسید.
شیخ‌اسماعیلی با بیان اینکه استخراج این سنگ از گذشته به‌صورت فنی و اصولی نبوده است، خاطرنشان کرد: استخراج این ماده معدنی همواره پرتی فراوانی داشته است.
وی با بیان اینکه تعداد معادن سنگ مرمر در کردستان کم و انگشت‌شمار است، افزود: ذخایر باکیفیت این سنگ رو به پایان است، از این‌رو باید از لاشه‌های این معادن استفاده بهینه کرد و تا آنجا که امکان دارد در محدوده‌های این معادن اکتشافات اصولی انجام شود.

سخن آخر
امیدها برای فرآوری سنگ مرمر در کردستان شکلی جهانی به خود گرفته و نزدیکی این استان به بازارهای تجارت خارجی و نیز امکان بهره‌مندی از تسهیلات سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی، راه را برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و حضور در این عرصه هموار کرده است. ذخایر معدنی در کردستان در قالب ۱۸ نوع ماده معدنی است که به ۲ دسته فلزی و غیرفلزی تقسیم می‌شوند.
 ذخایر فلزی شامل طلا، سنگ آهن، منگنز، ذخایر غیرفلزی شامل مصالح ساختمانی، پوکه، سیلیس، فلدسپات، دولومیت، باریت و سنگ نمک، سنگ لاشه، شن و ماسه و سنگ‌های تزئینی شامل مرمر، مرمریت، گرانیت، چینی و کریستال هستند. هم اکنون در کردستان ۴۰۱ پروانه بهره‌برداری در زمینه مواد معدنی وجود دارد که از این تعداد ۱۴۲ واحد فعال، ۹ واحد در دست تجهیز و بقیه راکد هستند. گفتنی است که کردستان ۶۲۰ میلیون تن ذخیره معدنی دارد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.