صنایع و معدن مازندران

» نهاد مالی مستقل برای دور زدن تحریم‌های امریکا

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۳۱۴

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا در ماه مه با اعلام خروج از توافق هسته‌ای گفت تحریم‌ها علیه ایران را دوباره اعمال می‌کند.

این اقدام با مخالفت و انتقاد شدید دیگر کشورها به‌ویژه طرف‌های توافق هسته‌ای شامل انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین روبه‌رو شد.
طرف‌های اروپایی برجام یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس در ادامه تلاش‌ها برای مقابله با این تحریم‌های امریکا علیه تهران و حفظ توافق هسته‌ای هم‌اکنون در حال رایزنی با مقامات اتحادیه اروپا برای ایجاد یک کانال مالی جدید با ایران در آستانه بازگشت بخش دوم تحریم‌های واشنگتن علیه تهران هستند.
این سه کشور به همراه اتحادیه اروپا در ماه‌های گذشته تلاش کرده‌اند تا راه‌هایی برای ادامه اجرای توافق هسته‌ای و تجارت با ایران که بخشی از تعهدات آنها در قالب توافق هسته‌ای به‌شمار می‌رود، بیابند.
پیشنهاد ایجاد کانال نقل‌وانتقال‌های مالی جدید با ایران نیز بخشی از تلاش گسترده‌تر اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای پس از خروج واشنگتن از این توافق است. در همین راستا اتحادیه اروپا قوانین موسوم به مقررات مسدودکننده را اجرایی کرده که به شرکت‌های اروپایی هشدار می‌دهد در صورت پیروی از تحریم‌های امریکا با اقدام قانونی روبه‌رو خواهند شد. اتحادیه اروپا تاکید دارد که با عملیاتی شدن این قوانین شرکت‌های اروپایی قادر خواهند بود به تعاملات تجاری خود با ایران ادامه دهند.
هفته‌نامه آلمانی اشپیگل خبر داد اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اقدام به‌منظور دور زدن تحریم‌های امریکا قصد دارد تا اول نوامبر (۱۰ آبان) یعنی ۳ روز پیش از آغاز دور دوم تحریم‌های امریکا علیه ایران یک «نهاد مالی مستقل» ایجاد کند.
در گزارش اشپیگل آمده است: «اولاف شولتس» وزیر دارایی آلمان و همتایان انگلیسی و فرانسوی وی در تلاش برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های جدید امریکا که شامل تحریم‌های بانکی است، در ماه‌های گذشته مشغول مذاکره بر سر راهکارهای مناسب برای این منظور بوده‌اند. بر این اساس، آنها قصد دارند یک موسسه مالی راه‌اندازی کنند که تنها وظیفه آن دور زدن تحریم‌های بانکی علیه ایران و ایجاد کانال‌های مالی برای ادامه مبادلات تجاری با تهران باشد.
براساس این گزارش، قرار است این موسسه جدید در قالب بانک نباشد بلکه در یک چارچوب حقوقی جدید و به‌طور مستقل فعالیت کند. چنین ایده‌ای که به ابتکار فرانسه مطرح شده این مزیت را دارد که نیازمند جذب سرمایه عمومی نیست. تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا امکان استفاده از کانال‌های مالی این موسسه را خواهند داشت. ۳ وزیر اروپایی چنین نهادی را به‌عنوان عاملی برای حفظ حاکمیت اتحادیه اروپا ارزیابی کرده‌اند.
علاوه بر اینها، این سه کشور در نظر دارند برخلاف امریکا همچنان به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) پایبند بمانند و به دادوستد با تهران ادامه دهند. شولتس تاکنون چندین بار با همتایان اروپایی خود دیدار کرده که یکی از این دیدارها در اواسط ژوئیه گذشته و در حاشیه نشست وزیران دارایی گروه ۲۰ در بوینس‌آیرس بوده است. دولت ایتالیا هم ابراز تمایل کرده که با این سه کشور در ایجاد نهاد یادشده همکاری کند.
در همین حال وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اروپا باید تصمیم بگیرد می‌خواهد در برابر امریکا تسلیم شود یا نه، از کشورهای اروپایی خواست تا پیامدهای خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای را جبران کنند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل از اروپایی‌ها خواست در برابر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا بایستند و خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای را جبران کنند. ظریف همچنین گفت: اروپا باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد تسلیم امریکا شود یا در مقابل آن بایستد.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو حضور مستشاری ایران در سوریه را قانونی و درست توصیف کرد.
در همین راستا رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره وضعیت بعد از خروج امریکا از برجام اظهار کرد: با اروپایی‌ها مذاکرات گوناگونی انجام شده که این مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم با بسته‌ای که اروپا ارائه می‌دهد حقوق ایران تضمین شود.
سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که به دعوت همتای چینی خود در این کشور به‌سر می‌برد، در ادامه برنامه کاری خود در شهر شانگهای از موسسه مطالعات بین‌المللی شانگهای بازدید و با مسئولان این موسسه دیدار و گفت‌وگو کرد.
یانگ ژییه مین، مسئول موسسه مطالعات شانگهای نیز در این دیدار گفت: موسسه مطالعات بین‌المللی شانگهای یکی از مهم‌ترین نهادهای فکری چین است که درباره مسائل سیاسی و راهبردی خارجی چین مطالعه و تولید فکر می‌کند.
وی افزود: در سفر دو سال پیش آقای شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین به ایران یک بیانیه مشارکت راهبردی تهیه شد که لازم است مسئولان دو کشور جلسات مرتب برای عملیاتی کردن این بیانیه داشته باشند.
وی در ادامه اظهار کرد: ۴۰ سال پیش در ایران انقلاب اسلامی پیروز و در همان زمان در چین اصلاحات و در‌های باز آغاز شد. از آن زمان به بعد به‌تدریج هر دو طرف ایرانی و چینی در تقویت روابط دو کشور کوشیدند و این روابط هم‌اکنون قوی‌تر شده، ضمن آنکه نفوذ منطقه‌ای دو کشور افزایش یافته است.
یانگ ژییه مین گفت: دو کشور چین و ایران باید مزایای راهبردی خود را بشناسند و علاوه بر استفاده از این مزایا از تجربه‌های یکدیگر استفاده کنند.
خرازی در پاسخ بیان کرد: بیانیه مشترک دو رئیس‌جمهوری مبنای بسیار خوبی برای گسترش روابط دو کشور است و در این سفر درباره شیوه اجرایی کردن این بیانیه گفت‌وگو انجام شد.
وی درباره وضعیت بعد از خروج امریکا از برجام اظهار کرد: با اروپایی‌ها مذاکرات گوناگونی انجام شده که این مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم با بسته‌ای که اروپا ارائه می‌دهد حقوق ایران تضمین شود.
خرازی اشاره کرد: روابط ایران با چین و روسیه از اهمیت خاصی برخوردار است؛ بنابراین برای حل مشکلات بعد از خروج امریکا از برجام ضمن ادامه گفت‌وگوها باید ابتکاراتی ارائه شود.
دو طرف همچنین درباره تروریسم و امنیت منطقه‌ای بر ادامه گفت‌وگوها بین شورای راهبردی روابط خارجی و وزارت امور بین‌الملل حزب کمونیسم چین در زمینه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کردند.
خرازی پیش از دیدار از موسسه مطالعات بین‌المللی شانگهای از دانشگاه بین‌المللی شانگهای بازدید و با رئیس و مدیران و کارشناسان خاورمیانه و شرق‌شناسی این دانشگاه گفت‌وگو کرد و به پرسش‌های آنها پاسخ داد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.