صنایع و معدن مازندران

» نقش تاثیرگذار معادن کوچک در اشتغال مناطق دورافتاده

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

در نشست تخصصی فعال‌سازی و به ظرفیت‌رسانی معادن کوچک و متوسط مطرح شد

سیرآنوش موسوی: در دومین روز برگزاری نمایشگاه ایران کانمین، نشست تخصصی فعال‌سازی و به ظرفیت‌رسانی معادن کوچک و متوسط با حضور جعفر سرقینی معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، اردشیر سعدمحمدی قائم مقام ایمیدرو، وجیه‌الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، محمدرضا بهرامن رئیس محترم خانه معدن و بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

در این نشست ضمن اشاره به نقش معادن در ایجاد اشتغال، به لزوم نقش حمایتی دولت و تشکل‌ها در ۲ موضوع تامین نقدینگی و پیش خرید مواد اولیه اشاره شد.

نقش اشتغالزایی معادن در مناطق محروم
در پنل تخصصی معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به لزوم مطرح شدن معادن در کشور، گفت: برای توسعه بخش معدن گام‌های اساسی برداشته شده است اما نباید به این حد اکتفا کرد و باید با جدیت برای توسعه بخش معدن تلاش کنیم. سرقینی با اشاره به نقش اثرگذار بخش معدن و صنایع معدنی در ایجاد اشتغال در شهرستان‌ها، گفت: معادن امکان ایجاد اشتغال در مناطق دورافتاده را فراهم می‌کنند.
وی با بیان اینکه ۱۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای احیای معادن کوچک و بزرگ در نظر گرفته شده است، خاطر نشان کرد: جغرافیای معادن در ایران پراکنده است. از آنجا که احیای معادن کوچک و متوسط، سبب اشتغالزایی مناسب در مناطق محروم و افزایش تولید محصولات معدنی می‌شود نباید در بروکراسی قرار گیرد. این مقام مسئول، سهم صنعت معدن و صنایع وابسته را از تولید ناخالص ملی، ۷ درصد، اعلام و عنوان کرد: ۲۴ درصد از صادرات غیرنفتی به مواد معدنی اختصاص دارد. در واقع معادن نقطه شروع بسیاری از فعالیت‌های صنعتی به شمار می‌روند.
معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به انقلاب معدن سنگان در بخش معدن کشور، گفت: این منطقه بزرگ‌ترین زنجیره معدنی را در خود جای داده است.
وی با بیان اینکه تحریم‌ها در بخش معدن تاثیری بر صادرات مواد معدنی بر جای نمی‌گذارد، خاطر نشان کرد: ما باید از این فرصت به بهترین شکل ممکن در افزایش صادرات بهره بگیریم. شاید گفته شود که هزینه‌ها افزایش پیدا کرده اما به همان میزان نیز درآمدها روند صعودی به خود گرفته‌اند. نباید فراموش کنیم که معادن همواره یک روزنه مناسب برای برون‌رفت از شرایط دشوار اقتصادی هستند.
این مقام مسئول با اشاره به مشارکت دولت و بخش خصوصی در احیای معادن کوچک و متوسط، بیان کرد: خانه معدن ایران، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و شرکت گل‌گهر با دولت در این مسیر همقدم شدند و تفاهمنامه‌هایی را منعقد کردند. در گام نخست برای احیای ۵۰۰ معدن تلاش کردیم و امیدوار هستیم که بتوان این تعداد را فعال کرد.

ارزش طرح‌ها و برنامه اشتغال ۱۴هزار نفری
در ادامه این پنل تخصصی، اردشیر سعدمحمدی قائم مقام ایمیدرو، ارزش طرح‌های فعلی ایمیدرو را شامل بخش ارزی و ریالی عنوان کرد و افزود: هم‌اینک ۳۹ طرح به ارزش ۱۵۱۳ میلیارد تومان، ۴.۸ میلیارد دلار و ۳.۵ میلیارد یورو از سوی این سازمان در دست اجراست. سعدمحمدی با بیان اینکه رشد فعالیت‌های معدنی سبب ایجاد فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان می‌شود، تاکید کرد: طی ۲ تا ۳ سال آینده، با راه‌اندازی پروژه‌های جدید، ۱۴هزار شغل در این بخش ایجاد می‌شود. وی به خط اعتباری ۲ ساله بین ایران و بلاروس، اشاره و تاکید کرد: با استفاده از این فاینانس می‌توان بخشی از نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی را انجام داد تا شرکت‌هایی که متقاضی این بخش هستند، از این فرصت استفاده کنند.
سعدمحمدی درباره طرح‌های در دست راه‌اندازی ایمیدرو گفت: پروژه ۴۰هزار تنی شمش آلومینیوم جاجرم تا ۲ ماه آینده وارد مدار تولید می‌شود. تا ۵ ماه آینده نیز ۲ طرح باقی مانده از پروژه‌های استانی فولاد به تولید می‌رسند سپس بهره‌برداری می‌شوند. این مقام مسئول در عین حال خبر داد که کارخانه جدید کنسانتره‌سازی سنگان نیز به ظرفیت تولید ۵ میلیون تن، اوایل سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد و تا ماه آینده نیز پیمانکار جدید معادن سنگان مشخص خواهند شد. وی همچنین درباره وضعیت زغال‌سنگ در کشور اظهار کرد: ظرفیت تولید این بخش تا ۴ سال آینده ۲ برابر خواهد شد و به این ترتیب اهداف توسعه‌ای این حوزه محقق می‌شود.

احیای معادن با ارزش افزوده بالا
در این پنل تخصصی، وجیه‌الله جعفری نیز گفت: احیای معادن کوچک و متوسط می‌تواند به تکمیل و افزایش ظرفیت بخش معادن کمک کند. وی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۴ هزار معدن کوچک و متوسط در کشور وجود دارد، اظهار کرد: در قانون معادن، تعریف معادن بزرگ آمده است و با توجه به این تعریف، بسیاری از معادن بزرگ در این دسته جای نمی‌گیرند. معادنی باید احیا شوند که ارزش افزوده، ایجاد می‌کنند. در این زمینه، نخستین تفاهمنامه برای احیای معادن کوچک و متوسط با شرکت میدکو و گل‌گهر و برخی از شرکت‌های خارجی بسته شد. بنا به این تفاهمنامه، معادنی که امکان و شرایط اولیه را دارند اما نیازمند برخی همراهی‌ها اعم از تامین نقدینگی، تضمین خرید مواد اولیه و… هستند با بررسی وزارتخانه برای فعال کردن آن معدن تلاش می‌شود. به گفته جعفری، برخی از معادن که امکان احیای آنها وجود دارد شناسایی شده‌اند و ما تلاش می‌کنیم متناسب با شرایط معادن به آنها کمک کنیم. برخی از معادن، گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری دارند و در حال دریافت این مجوزها هستند. این معادن امکان سرمایه‌گذاری برای واحد فرآوری را ندارند و تلاش می‌کنیم طی بررسی‌های انجام شده، یک فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم. وی با اشاره به برخی حمایت‌ها از معادن کوچک و متوسط، بیان کرد: تضمین خرید و فروش مواد معدنی می‌تواند در این مسیر به بسیاری از معادن کمک کند. ایمیدرو، کمک‌های تسهیلاتی را برای این معادن در نظر گرفته است. مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، گفت: برخی از این معادن همچنین در بخش اکتشاف تکمیلی، نیاز به عقد قراردادهایی با اشخاص حقیقی و حقوقی دارند، صندوق بیمه معادن نیز می‌تواند در این فرآیند نقش موثری ایفا کند.

نقش بنگاه‌های کوچک در ایجاد اشتغال
در ادامه این پنل تخصصی، بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با ارائه آمارهایی از بانک جهانی و اتحادیه اروپا، عنوان کرد: از هر ۵ شغل در اروپا ۴ مورد از سوی بنگاه‌های کوچک و متوسط ایجاد می‌شود. وی در ادامه بیان کرد: ۹۸.۳ درصد معادن ایران در اختیار اس‌ام‌ای‌ها هستند. معادن جهان به شکل خوشه‌ای فعالیت می‌کنند، به این صورت که شرکت‌های بزرگ به عنوان قله و سایر شرکت‌های کوچک و متوسط به‌صورت کوهپایه عمل می‌کنند، در حالی‌که این روند در ایران چندان دیده نمی‌شود. شکوری در ادامه بیان کرد: اس‌ام‌ای‌ها ۸۵ درصد در میزان اشتغال و ۶۵ درصد در تولید مواد معدنی نقش داشته‌اند. عیار، میزان ذخیره و دور بودن از معادن دیگر، از جمله چالش‌های اصلی پیش روی این کسب و کارهای معدنی کوچک و متوسط است. شکوری با اشاره به راه‌اندازی معادن کوچک و متوسط، اظهار کرد: برای این معادن به واسطه میزان عیار، ذخیره و… امکان سرمایه‌گذاری چندانی وجود ندارد، در نتیجه یکی از کارها در خانه معدن آن است که کنسرسیومی متشکل از صاحبان این معادن تشکیل دهد و برای آنها واحدهای فرآوری در مقیاس کوچک ایجاد شود. وی با اشاره به تلاش‌های خانه معدن برای ایجاد واحدهای فرآوری در معادن کوچک و متوسط، گفت: برای گام گذاشتن در این مسیر نخست لازم است اطلاعات درستی از این معادن کسب کنیم اما درحال‌حاضر اطلاعات دقیقی از معادن کوچک و متوسط در دست نداریم. رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸ توانمندی‌های خوبی را برای فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط در اختیار دارد. رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران، از آمارهای رسمی مبنی بر سهم کمتر از یک درصدی معدن در تولید ناخالص ملی خبر داد و علت آن را محاسبه نشدن سهم محصولات معدنی در صنایع پایین‌دستی عنوان کرد. این در حالی است که به گفته وی، سهم واقعی معدن در تولید ناخالص ملی ۲۰ تا ۳۰ درصد است.
وی ادامه داد: منابع معدنی به کار رفته در خودرو و ساختمان‌سازی به ترتیب ۵۰ و ۹۰ درصد است که باید در محاسبه تولید ناخالص ملی در نظر گرفته شود.
در پایان این پنل، سرقینی معاون معدنی وزارتخانه از شکل‌گیری کمیته ۵جانبه برای تخصیص اعتبار صندوق بیمه و تامین ماشین‌آلات برای واحد‌های کوچک و متوسط خبر داد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.