صنایع و معدن مازندران

» «میتی‌کول» و بازگشت به تمدن کاریزی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گروه معدن: یک کارآفرین هندی یخچالی را اختراع کرده است که به طور کامل از سفال درست شده و می‌تواند مواد غذایی را بدون استفاده از برق خنک نگه‌دارد.

یخچال «میتی‌کول» از اثر سرمایشی طبیعی تبخیر آب برای تازه نگه داشتن سبزیجات تا یک هفته و نگهداری شیر تا ۳ روز استفاده می‌کند.
آب از قسمت بالایی این یخچال سفالی روی بخش‌های کناری فروریخته و به واسطه تبخیر، عملیات سرمایش انجام می‌شود.
‌مانسوخبهای پراجاپاتی، سفالگر گجراتی، یخچال «میتی‌کول» را برای مردمی که در مناطق روستایی دسترسی به برق یا یخچال‌های رایج ندارند، معرفی کرده است. به گزارش عصر ایران، یخچال میتی‌کول از اثر سرمایشی طبیعی تبخیر آب برای تازه نگه داشتن سبزیجات تا یک هفته و نگهداری شیر تا ۳ روز استفاده می‌کند.
آب از قسمت بالایی این یخچال سفالی روی بخش‌های کناری فرو ریخته و به واسطه تبخیر، عملیات سرمایش انجام می‌شود.
شیر آب کوچکی نیز در جلوی این یخچال قرار گرفته که می‌توان از آن برای نوشیدن آب استفاده کرد.
طبقه اول میتی‌کول برای نگهداری سبزیجات و طبقه دوم برای نگهداری شیر قابل استفاده است. میتی‌کول نیازی به برق و همچنین تعمیر و نگهداری خاصی ندارد.

راهکارهای ساده با اثرات بزرگ
از محسن طاهری‌پور، آینده‌پژوه و عضو هیات‌علمی دانشگاه اصفهان در این‌باره نقل شده: آن مستطیل‌های قهوه‌ای روی میز، سفال هستند. سفال‌هایی که خیس شده‌اند.
اما چرا باید در یک جلسه و روی میز از این سفال‌ها استفاده شود؟ جواب در مفهوم « خنک‌کاری تماسی» است. خنک‌کاری بدن از طریق تماس با سطح خنک سفال یک راهکار ساده، کم‌هزینه، دوستدار محیط‌زیست و سالم است.
 بیشتر روش‌های خنک‌کاری بر مبنای تهویه و خنک‌کاری هوا هستند که به طور معمول‌ پر‌‌هزینه و پر‌مصرف‌ هستند. فکرش را بکنید برای خنک شدن یک انسان باید یک خانه ۱۰۰ متری کاملا خنک شود. چقدر بهره‌وری در این روش پایین و پرهزینه است. این روش در مرکز پژوهش‌های خورشیدی شرکت برق منطقه‌ای یزد معرفی، توسعه و مورد استفاده قرار می‌گیرد. امیدوارم توسعه چنین روش‌هایی در دستور کار مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها قرار گیرند.
از علیرضا سیفی، محقق نیز در این‌باره نقل شده: دو نوآوری یادشده‌(یخچال سفالی و سفال خنک‌کننده) مرا به فکر فرو برد و به یاد کتاب نام‌برده انداخت و حدیث‌‌ مکر‌‌ر روی‌گردانی‌ موقت از کهن‌الگوها‌ (و راه بی‌زمان ساختن) و روی‌آوری‌ دوباره به آنها را برایم تداعی کرد. خاک، عنصری که از پیش به آن علاقه داشته و دستی هم بر آتش‌‌ سفالگری داشتم، دوباره برایم زنده و یادآوری شد:
خاک، این عنصر عجیب و پرمایه و آرکتایپی‌(کهن‌الگویی: سر‌نِمونی) و فراموش شده با خواصی شگفت‌انگیز و چقدر ما به احیای این عنصر و چنین فناوری‌های میانی‌‌(به تعبیر شوماخر) و مناسب و پایایی نیاز داریم. باری، خاک قبل از نفت بود و در معماری، صناعت و بوم‌آمایی حضور و حیات داشت‌(به‌ویژه در سرزمین و تمدن کاریزی‌ ایران)، با نفت و فرآورده‌های کذایی‌اش، فراموش یا به حاشیه رانده شد و تمدن نفتی جای تمدن کاریزی و خاکی را و با نفت، چاه و سد‌ جای کاریز را گرفت اما نفت مهمانی ناخوانده و چندروزه است و روزی بالاخره تمام می‌شود و دوباره خاک خواهد بود و هنرنمایی‌هایش! ‌(به همراه سایر عناصر چهارگانه: آب، باد و آتش یا همان خورشید) و چه هوشیار و سعادتمند آنها که این را دریافته و به استقبال و پیشواز خاک و تمدن دوباره‌ کاریزی و خاکی می‌روند که پس از سفری نه چندان طولانی-به طور احتمالی حداکثر ۲۰۰ سال- یعنی از ابتدای شکل‌گیری صنعت نفت و آغاز عصر نفت تا پایان آن، که در گستره تاریخ رقم چندانی نیست! دوباره به میان ما بازمی‌گردد‌(هرچند، در اصل ما به آغوش او بازمی‌گردیم). بر اساس‌ یافته‌های زیست-دیرین‌‌شناسان، صدها هزار سال پیش، طبیعت با هوشمندی و خودسامانی [و تدبیر خالق‌ فیاض‌ ‌خود] مقدار کربن موجود در جو‌ زمین را که بیش از حد‌ مناسب برای حیات بسیاری از گونه‌ها و از جمله انسان بود، در اعماق زمین حبس کرد؛ غولی که در چراغ جادو حبس شد و انسان، با حفاری زمین، پس از صدها هزار سال، این کربن مضر برای حیات خود را در قالب سوخت‌های فسیلی از جمله نفت، استخراج کرده و دوباره وارد اتمسفر زمین کرد، آن غول خطرناک را از چراغ جادو خارج کرد و حالا در‌مانده چگونه آن را مهار و با صنعت و اقتصاد خطی و تمدن نفتی(فسیلی) حاصل از آن و تغییر اقلیم ناشی از آن چه کند! و برای نجات از این مهلکه هم، راهی جز بازگشت به طبیعت و آموختن از هوشمندی، تدبیر و خرد نهفته در آن(بوم‌‌شناسی) و بازطراحی‌ صنعت و اقتصاد‌ چرخه‌ای(بوم‌آمایی)‌ مبتنی‌بر آن نیست.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.