صنایع و معدن مازندران

» موفقیت ایمیدرو حاصل همکاری رسانه‌ها ست

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۰۴۲

سیرآنوش موسوی: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، روز گذشته، آیین بزرگداشت روز خبرنگار را با حضور مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) برگزار کرد.

در این نشست، کرباسیان ضمن ارائه آماری از عملکرد ایمیدرو گفت: امکان بازنشستگی من در این سازمان تقویت شده است. اکنون که قانون منع بکارگیری بازنشستگان به تصویب رسیده است، به این قانون احترام می‌گذارم و اعلام بازنشستگی می‌کنم.
کرباسیان در ابتدای نشست، ضمن آرزوی موفقیت برای خبرنگاران، گفت: وظیفه من این است که به بهانه روز خبرنگار در جمع شما حاضر شوم و از زحمات یک سال گذشته تشکر کنم. به نظر من خبرنگاران در پیشرفت معادن و صنایع معدنی، نقش ارزنده‌ای دارند. حتی اذعان می‌کنم که موفقیت ایمیدرو حاصل همکاری با رسانه‌‌هاست. از این‌رو وظیفه خود می‌دانم که با کمال خضوع از شما عزیزان تشکر کنم.
وی در ادامه، با اشاره به نقش خبرنگاران در پویایی جامعه، گفت: جامعه‌ای سالم و پویاست که سلامت کامل در حوزه سیاسی و اقتصادی داشته باشد. در غیر این صورت پیشرفت‌هایش کوتاه‌مدت خواهد بود. در این بین نقش خبرنگار به‌عنوان پایه اصلی سلامت و شفافیت کشور، بسیار پررنگ است. هر چقدر توجه به مطبوعات آزاد بیشتر شود، به همان میزان سلامت جامعه را حفظ کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه در اوایل دولت یازدهم، حوزه معدن و صنایع معدنی، سهم چندانی در رونق اقتصادی نداشت، افزود: نقدهای جدی به این حوزه به‌ویژه ۷طرح فولادی وارد بود. در آن زمان پروژه‌های عمرانی متعددی متوقف شدند و مسئولان کشور در محاسبات خود این حوزه‌ها را وارد نمی‌کردند اما با روی کار آمدن دولت یازدهم توانستیم عملکرد این بخش را قابل قبول کنیم.

موفقیت‌های حوزه معدن و صنایع معدنی
رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه، با اشاره به موفقیت حوزه معدن و صنایع معدنی در سال ۹۶، گفت: ایمیدرو با کمک بخش خصوصی، توانست جایگاه معدن و صنایع معدنی را در حوزه صادرات افزایش دهد. حدود ۲۲درصد صادرات سال گذشته به حوزه معدن و صنایع معدنی اختصاص داشت.
کرباسیان در ادامه گفت: سال گذشته حدود ۱۰میلیارد دلار به این حوزه اختصاص یافت که این آمار را می‌توان یک رکورد تاریخی قلمداد کرد. سال گذشته، ظرفیت تولید فولاد به ۳۱میلیون تن و میزان تولید به۲۰میلیون تن رسید. این آمار نشان می‌دهد کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی یک تکان اساسی خورده است و ما تا حدود زیادی از خام‌فروشی فاصله گرفته‌ایم. به گفته این مقام مسئول، مشارکت ایمیدرو با بخش خصوصی در این سال‌ها قابل توجه است و توانستیم ۳۲هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و عمومی را جذب کنیم. در ۴سال گذشته، پروژه‌های زیادی با سرمایه‌گذاری ۵میلیارد دلاری بهره‌برداری شدند. این آمار در سال ۹۶، نزدیک ۲میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار بود.
وی با اشاره به فعال کردن پروژه‌های غیر فعال در کشور، گفت: پروژه‌های پتاس‌خور و بیابانک، کارخانه کلرید کلسیم و تیتانیوم کهنوج فعال شده‌اند و پیمانکاران این پروژه‌ها مشغول کار هستند. همچنین پروژه بندر پارسیان در منطقه ویژه در نیمه دوم امسال به بهره‌برداری می‌رسد و کشتی آن پهلو می‌گیرد. علاوه بر این، پروژه آلومینیوم جنوب با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در حال بهره‌برداری است و امیدواریم در دی امسال ۳۰۰هزار تن به ظرفیت تولید کشور اضافه شود. کرباسیان در ادامه، با اشاره به ۷طرح فولادی در کشور، بیان کرد: طرح‌های فولادی، غمناک‌ترین پروژه‌های کشور در دولت گذشته‌اند. از محل انتخاب پروژه تا نحوه انتخاب ماشین‌آلات و تامین مالی در این پروژه با نگاه کارشناسی عمل نشده است. البته امیدواریم فاز دوم نخستین پروژه فولاد سفیددشت تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.وی در ادامه بیان کرد: پروژه ۴۰هزار تنی شمش آلومینیوم جاجرم بنا به پیش‌بینی‌ها در مهر یا آبان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین سنگان، سال گذشته ۲پروژه ۵میلیون تنی گندله‌سازی و ۲.۵میلیون تنی کنسانتره‌سازی داشت. امسال نیز ۵میلیون تن کنسانتره فولاد مبارکه در نیمه دوم سال بهره‌برداری خواهد شد. در حوزه سنگان بیش از ۲۰۰میلیون تن ذخایر جدید سنگ‌آهن کشف کردیم. این پروژه سنگینی است و تلاش می‌کنیم با افغان‌ها تفاهمنامه‌های مشترکی منعقد کنیم و از سنگ‌آهن‌های سنگان برای آبادانی آن منطقه بهره بگیریم تا یک ارزش‌افزوده، برای طرفین ایجاد شود.

رشد صادرات ۱۳ درصدی
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران همچنین تصریح کرد: در ۴ماه گذشته، تولید فولاد خام ۱۵درصد، گندله ۴۱درصد، کنسانتره ۲۲درصد، شمش آلومینیوم ۱۱درصد و کاتد مس ۶۰درصد رشد داشته است. در مجموع، صادرات ۴ماه فولاد ۱۳درصد افزایش پیدا کرده است. این آمار بهترین گواه بر این مدعاست که حرکت اقتصاد کشور رو به جلوست، مشروط بر اینکه دولتمردان تصمیم‌های درست و عقلایی بگیرند و حمایت خود را از صادرات و تولید همچنان ادامه دهند. وی با بیان اینکه در دوره تحریم‌ها معادن و صنایع معدنی کمترین خدشه را خواهند دید، گفت: مواد اولیه از داخل تامین می‌شوند و فناوری در بیشتر پروژه‌ها ایرانی است.

اشتغال‌آفرینی برای ۱۲ هزار و ۳۰۰ نیرو
کرباسیان با بیان اینکه ۲۷۰هزار کیلومتر کار اکتشافی در ایمیدرو انجام شده، گفت: ایمیدرو ۲۰۰هزار کیلومتر کار ژئوفیزیک هوایی انجام داده است. در حوزه اکتشاف به ۴۰۰محدوده امیدبخش رسیده‌ایم که تا پایان امسال، تعدادی از محدوده‌ها را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد. وی افزود: در این مدت، ذخایر جدید معدنی از جمله سنگ‌آهن، طلا، باریت، عناصر نادر خاکی و… کشف شد. به عنوان مثال ۲۰۰میلیون تن به مجموع ذخایر سنگ‌آهن سنگان اضافه شد. کرباسیان همچنین گفت: در سال گذشته ۱۲۰هزار متر حفاری اکتشافی انجام شد. وی با اشاره به این موضوع که ایمیدرو در چند سال گذشته توانسته است ۱۲هزار و ۳۰۰شغل ایجاد کند، گفت: تا اوایل شهریور نیروگاه ۱۶۰مگابایتی بندرعباس نیز بهره‌برداری خواهد شد. همچنین تا پایان امسال نخستین فاز معدن مهدی‌آباد -بزرگترین معدن روی دنیا- به بهره‌برداری خواهد رسید.

نقشه راه معدن نهایی شد
این مقام مسئول با اشاره به اقدامات مثبت محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حوزه معادن و صنایع معدنی، گفت: شریعتمداری از ما خواست که یک نقشه‌راه ۴ساله برای معدن و صنایع معدنی تدوین کنیم. این نقشه‌راه با همکاری دفتر معاونت برنامه‌ریزی و کمک مجلس شورای اسلامی و اخذ نظر صاحب‌نظران نهایی شد. به نظر من این نقشه‌راه کار جدیدی است و در آن وظایف سازمان‌ها اعم از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محیط‌زیست و ایمیدرو، تدوین شده و در آینده نزدیک از سوی وزیر ابلاغ خواهد شد.

توجه به معادن کوچک و متوسط
وی با اشاره به احیای معادن کوچک و متوسط از سوی ایمیدرو، گفت: درحال‌حاضر معادن بزرگ روباز جدیدی کشف نکرده‌ایم. از این‌رو برای ظرفیت‌سازی به سمت معادن کوچک پیش رفته‌ایم. ایمیدرو احیای معادن کوچک و متوسط را به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سپرده است زیرا حمایت از معادن کوچک علاوه بر اشتغالزایی می‌تواند مسیر توسعه را هموار کند. کرباسیان در پایان با اشاره به رونق گرفتن صندوق توسعه بیمه معدن، گفت: این صندوق تا چند سال پیش ۱۰میلیارد تومان سرمایه داشت، در حالی که درحال‌حاضر سرمایه این صندوق به ۱۱۰میلیارد تومان رسیده است و امیدواریم در ماه آینده به ۱۵۰میلیارد تومان برسد. این عدد کافی نیست و ما تلاش می‌کنیم با همکاری دولت، آن را به ۵۰۰میلیارد تومان برسانیم.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.