صنایع و معدن مازندران

» «موج» فیلم کوتاه به کرانه‌های کیش رسید

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۶۱۱

علی نعیمی: نشست خبری سومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه «موج» کیش ۱۵ مهر در سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد.

در این نشست مسعود رهبری رئیس، ابراهیم حصاری دبیر، مجید برزگر عضو شورای سیاست‌گذاری و کاظم ملایی مدیر روابط عمومی جشنواره حضور داشتند.
به گزارش صمت، در ابتدای این نشست مسعود رهبری رئیس جشنواره ضمن بیان این مطلب که جشنواره فیلم کوتاه «موج» به گام سوم خود رسیده است، گفت: این جشنواره بعد از برگزاری کم و بیش موفق در سال‌های گذشته به مرحله‌ای رسیده است که عنوان خود را بین فیلمسازان کوتاه کشور جا انداخته و تبدیل به یکی از جشنواره‌های مطرح ملی شده و فیلمسازان فیلم کوتاه هر سال منتظر تحقق این رویداد در جزیره کیش هستند.
وی افزود: جزیره کیش منطقه‌ای است که ظرفیت‌های بسیار بزرگی برای رونق فرهنگ و هنر در اختیار دارد. آرامشی که در آنجا برقرار است، مناظر زیبای این جزیره، رفت و آمدها و اسکان هنرمندان شاخص کشوری در این جزیره و سکوت، دست‌به‌دست هم داده تا در کیش بیش از هر استان دیگری به مسئله فرهنگ و هنر پرداخته شود. در دولت تدبیر و امید وجه فرهنگی و هنری بیش از پیش در این منطقه رونق گرفت و سیاست این منطقه این بود که در کنار سیاست‌های پیش‌برنده در حوزه اقتصاد، این جزیره به یکی از قطب‌های فاخر هنری تبدیل شود از همین رو در دولت نخست روحانی زیرساخت‌های خوب فراهم شد و با ورود انصاری‌لاری به عنوان مدیر سازمان منطقه آزاد کیش شاهد نقطه عطفی در شکوفایی رویدادها و برنامه‌های هنری در کیش هستیم.
رهبری عنوان کرد: پیش از این بیشتر رخدادهای هنری مربوط به فعالیت‌های عامه‌پسند بود و با توجه به اینکه گردشگران بسیاری به این جزیره می‌آمدند و شاید رغبت چندانی برای برگزاری برنامه‌های هنری وجود نداشت، این موضوع شرایطی را پیش آورده بود که محتوای عرضه شده در آنجا عامه‌پسند باشد البته برنامه‌های عامه‌پسند لازم است اما در این هنگام فقدان پرداختن به هنر جدی و ارزشمند حس می‌شد که دوره جدید مدیریتی با حضور انصاری‌لاری و دکتر پورعلی باعث شدند این فضای جدید مهیا شود از این‌رو در حوزه موسیقی کارهایی انجام شده و در حوزه فیلم، سیاست ما حمایت از سینمای مستقل و فیلمسازان جوانی است که شاید در سینمای بدنه شناخته شده نیستند. برای این مسیری که انتخاب کردیم هم رویداد هفتگی، هم ماهانه و هم سالانه تدارک دیده شد، به همین دلیل درحال‌حاضر هر هفته یکی از فیلم‌های کوتاه به همراه عوامل فیلم نمایش داده و نقد و بررسی می‌شود همچنین از چندماه پیش زمینه برای نمایش فیلم‌های «هنر و تجربه» فراهم شد.
رئیس جشنواره فیلم کوتاه «موج» کیش اظهار کرد: قصد داریم در سال‌های آینده این جشنواره بُعد بین‌المللی پیدا کند. بررسی‌هایی درباره این موضوع انجام شد و نتیجه این بود که جشنواره امسال با وسعت بیشتری در حوزه ملی برگزار شود اما درنظر داریم از سال آینده جشنواره پهنه بین‌المللی پیدا کند و شاید در سال نخست کشورهای عضو سند چشم‌انداز ۲۰ ساله حضور پیدا کنند و امیدوارم در دوره‌های بعدی حوزه بین‌المللی از این هم فراتر برود. موضوع اصلی این جشنواره سفر و گردشگری است البته این موضوع، ثابت خواهد بود و در هر دوره آنچه تغییر می‌کند نگاه ویژه است و در این دوره نگاه ویژه «دریا» است.
وی تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های مهم نظام جمهوری اسلامی، مناطق آزاد برای حضور گردشگران است. سیاست مدیرعامل منطقه آزاد کیش این است که از تمام بسترهای حقوقی، اقتصادی، بازرگانی و تسهیلاتی که پیش‌بینی می‌شود، استفاده شود تا گردشگران داخلی به جای خروج از کشور، جزیره کیش را مقصد خود انتخاب کرده و گردشگران خارجی در کنار شهرهای تاریخی، این جزیره را هم به عنوان یکی از مقاصد خود انتخاب کنند که این موضوع نیاز به بسترسازی و برگزاری رویدادهایی دارد که آن رویدادها جذب گردشگر را هم به دنبال داشته باشد. هدف این است که این جشنواره شرایطی را فراهم کند که گردشگران را جذب یا آسیب‌های حوزه گردشگری را به زبان فیلم بیان کند.
سپس مجید برزگر نماینده شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه «موج» گفت: امیدوارم جشنواره منظمی برای سینمای کوتاه داشته باشیم. واقعیت این است که بعد از برگزاری ۲ دوره‌ای که من هم در خدمت جشنواره بودم متوجه شدیم که تکلیف جشنواره مشخص نبود از این رو دعوت شدیم تا ببینیم این جشنواره چه تفاوت‌هایی نسبت به بقیه دارد از این رو در این جلسات، برای ما سفر به عنوان موضوع اصلی جشنواره، مهم است چراکه این موضوع می‌توانست گستره فیلم‌ها را بیشتر کند. فکر می‌کنم این تصمیم می‌تواند کمک کند جشنواره متفاوتی داشته باشیم و هدف خود را دنبال کند.
وی با اشاره به نگاه ویژه این جشنواره که «دریا» است، عنوان کرد: دریا با آن تعریفی که به معنای خیال و واقعیت در ادبیات دارد ما را تشویق کرد که بخش ویژه به همین نام باشد به همین دلیل بخش فیلمنامه هم اضافه شد که این بخش می‌تواند به ما کمک کند و امیدوارم با صحبت‌های انجام شده حمایت تولیدی شود. فکر می‌کنم گستره بزرگتری از سینمای کوتاه در این جشنواره فعالیت داشته باشد و بابت این موضوع خوش‌بین هستم.
در ادامه ابراهیم حصاری دبیر این جشنواره اظهار کرد: امیدوارم امسال با رفع کاستی‌های دوره قبل بتوانیم جشنواره بهتری داشته باشیم. محدودیت‌هایی در دوره نخست و دوم داشتیم که در این دوره این موانع برطرف شد تا بتوانیم جشنواره را حرفه‌ای‌تر برگزار کنیم. از اعتماد رئیس جشنواره تشکر می‌کنم که این فرصت را دراختیار من قرار داد. یکی از دغدغه‌های من و فیلمسازان فیلم کوتاه دیدار با افراد شاخص این حوزه است که این امر میسر شده و شاید بهترین آن بتواند در جشنواره «موج» با حضور حداکثری فیلمسازان این حوزه تکرار شود.
وی افزود: در امسال جایزه ویژه‌ای برای بهترین فیلم جشنواره تدارک دیده شده است. بخشی که مقداری برای خودم دغدغه داشت این بود که ما فضایی را برای علاقه‌مندان فیلمسازی در کیش فراهم کنیم که برای ورود به حوزه فیلمسازی کوتاه ترغیب شوند.
حصاری با بیان اینکه مقداری به پاتوق‌ها، گردهمایی‌ها و… این حوزه معتقد است، عنوان کرد: تاکید دارم که این دورهمی‌ها باید از سوی این جشنواره اتفاق بیفتد.
به گفته وی، از ۱۵ مهر سایت جشنواره در ۲ بخش فیلم و فیلمنامه شروع به فعالیت کرده و فیلمسازان می‌توانند از طریق این سایت ثبت‌نام کنند. ضمن اینکه ثبت نام آغاز شده و تا ۳۰ آذر ادامه دارد و ثبت‌نام‌کنندگان باید تا پایان دی آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند و ۱۵ بهمن هم آثار راه یافته اعلام می‌شود. همچنین جشنواره از ۸ تا ۱۱ اسفند برگزار می‌شود.
در بخش دیگر این نشست رهبری با بیان اینکه آمادگی جزیره کیش نسبت به دوره نخست جشنواره چند گام برای برگزاری جشنواره بیشتر شده است، توضیح داد: در این دوره حداقل ۴ سالن نمایش دیگر داریم که یکی از آنها در دهه فجر گشایش می‌شود، البته ادعا نمی‌کنم مانند دیگر جشنواره‌های بنام که به نام محل برگزاری‌شان شهرت یافته‌اند می‌توانیم عرض اندام کنیم اما ما چند گام در طول این سال‌ها بیشتر برداشته‌ایم و می‌توانیم از سال آینده حضور فیلم‌های خارجی را هم داشته باشیم.
حصاری هم با بیان اینکه هیات انتخاب قطعی و نهایی نشده است چون گزینه‌های خوب بسیاری وجود دارد، اظهار کرد: در سال‌های پیش یکی از اتفاق‌های خوبی که برای این جشنواره رخ داد این بود که فیلم‌های ارسالی به جشنواره و فیلم‌های راه یافته به مرحله نهایی در پاتوق‌هایی که ایجاد شده بود برای علاقه‌مندان و فیلمسازان فیلم کوتاه جزیره به نمایش گذاشته شد. از همین رو به دنبال رایزنی‌هایی هستیم که بتوانیم با صدا و سیما برای پخش این فیلم‌ها تعامل داشته باشیم.
رهبری در این‌باره گفت: ما نشست‌هایی با صدا و سیمای کیش داشتیم که رئیس صدا و سیمای کیش اعلام آمادگی کامل برای پوشش این جشنواره کرد. همچنین اعلام کرد در صورت حل شدن مالکیت معنوی و رضایت فیلمسازان، این فیلم‌ها در بایگانی صدا و سیمای کیش باقی می‌ماند و در دوره‌های مختلف پخش می‌شود. ما در مرکز کیش هیچ مانعی برای همکاری صمیمانه نداریم.
حصاری درباره حضور مردم در این جشنواره عنوان کرد: برنامه‌ریزی بر این اساس است که شکل اجرا را از داخل سالن‌های سینما بیرون بکشیم و شاید اکران ساحلی داشته باشیم.
حسنلو مدیر هنری منطقه آزاد در پایان صحبت‌هایش گفت: رویکرد جدید مناطق آزاد توجه ویژه به مناطق گردشگری است و رویدادهای این مناطق به‌طور مستقیم به این موضوع می‌پردازند.
در پایان این نشست حکم دبیری این جشنواره از سوی مسعود رهبری به ابراهیم حصاری تقدیم شد. همچنین متن فراخوان جشنواره نیز در این نشست اعلام شد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.