صنایع و معدن مازندران

» مهرآباد در جمع ۱۰۰فرودگاه برتر جهان

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

اکرم امینی: مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور در آیین بهره‌برداری از ۱۰ طرح عمرانی و خدماتی در فرودگاه مهرآباد، با انتقاد از اینکه در ۴۰ سال گذشته هیچ عملیات عمرانی و بازسازی خاصی در این فرودگاه انجام نشده بود، گفت:

این فرودگاه به نمایشگاهی از چالش‌ها و ضعف‌های زیرساختی تبدیل شده بود اما در ۳.۵ سال اخیر، ۵۰ پروژه در این فرودگاه به بهره‌برداری رسیده یا در آستانه بهره‌برداری است و تا پایان امسال با بهره‌برداری از چند پروژه دیگر، تحولی در این فرودگاه به وقوع خواهد پیوست.
به گزارش صمت، ۱۰ پروژه فرودگاهی به ارزش بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال، با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در فرودگاه مهرآباد به بهره‌برداری رسید که از مهم‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به گشایش باند بتنی ۲۹ راست این فرودگاه اشاره کرد.
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در این آیین با اشاره به مشکلات صنعت هوانوردی گفت: صنعت هوانوردی از یک‌سو در لبه فناوری جهان است و باید خود را به‌روز نگه دارد و از سوی دیگر، نخستین تیر تحریم‌ها همیشه به این صنعت برخورد می‌کند. از این رو آنچه در طول سال‌های گذشته اتفاق افتاده، نشان می‌دهد مدیران این حوزه تا چه اندازه فعالیت‌های خود را با وجود تمام این دشواری‌ها به پیش برده‌اند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما در ایران پروژه‌زده هستیم و به دنبال پروژه‌های مختلف می‌رویم اما به کارایی آنها توجه نمی‌کنیم، ادامه داد: در این دوره تلاش کردیم برای هر پروژه‌ای که می‌خواهیم عملیاتی شود، این بررسی را انجام دهیم که درنهایت چه تاثیری در بهبود صنعت دارد. وی معتقد است پروژه‌ها باید کارکردمحور بوده و به رضایت مردم بینجامد.
آخوندی تاکید کرد: آنچه در سال‌های گذشته رخ داده، تلاش برای عبور از این نگاه اشتباه بوده و در وزارتخانه راه و شهرسازی، هر طرحی که به مرحله اجرا رسانده‌ایم، از پیش کارکردهای آن و نتایج احتمالی‌اش را درنظر داشته‌ایم و با هدف‌گذاری دقیق انجام شده است.
او با تاکید بر اینکه نیروی انسانی با ارزش‌ترین سرمایه هر سازمان است، گفت: بدون نیروی انسانی میلیاردها میلیارد هزینه هم که صرف و پروژه عملیاتی شود، ارزش ندارد.
وزیر راه وشهرسازی بیان کرد: در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، تربیت و آموزش مدیران نسل جدید در دستور کار قرار گرفته و ۱۰۰ نفر از جوانان تحصیل‌کرده این صنعت که از همه فرودگاه‌های کشور انتخاب شده‌اند، آموزش‌های به‌روز می‌بینند.
آخوندی با اشاره به بهره‌برداری از باند بتنی ۲۹ راست فرودگاه مهرآباد گفت: با استفاده از این باند، می‌توانیم همزمان در هر ۲ باند ۲۹ چپ و راست، شاهد نشست و برخاست هواپیماها باشیم که این اقدام تا اندازه زیادی از تاخیرهای پروازهای ابتدای صبح می‌کاهد.
وی افزود: این باند به شکل مدرن و با رویه بتنی و به‌دست مهندسان ایرانی طراحی و اجرا شده و ۱۵ سال نیز ضمانت دارد.

مچ‌گیری نکنیم
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی و خدماتی در فرودگاه مهرآباد گفت: صنعت هوایی، صنعتی ممتاز است که باید از ظرفیت‌های فناورانه روز برخوردار شود اما شرایط کشور متفاوت است و حمایت از صنعت هوایی باید از طریق روش‌های دیگری باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم ایجاد نظام توسعه‌ای در کشور افزود: با ایجاد چنین نظامی باید جامع فکر کرد اما ما در کشور، در زمینه ساختاری و رفتاری دچار ضعف هستیم.
لاریجانی با اشاره به ضعف ساختاری در ایجاد نظام توسعه‌ای در کشور گفت: از زمان هویدا، سازمان برنامه و بودجه فقط بر بودجه تمرکز داشته است و توسعه چندان موردتوجه قرار نگرفت. در آن مقطع زمانی، به دلیل افزایش درآمدهای نفتی، بودجه در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و بخش بودجه بر امور توسعه غلبه پیدا کرد، در حالی‌که بودجه، مسئله‌ای همیشگی است و نباید کشور را معطل آن کرد.
وی ادامه داد: با فعال شدن نظام توسعه، همه نهادها به فکر حرکت در مسیر توسعه خواهند افتاد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف رفتاری در زمینه نظام توسعه‌ای کشور گفت: به جای عمیق‌تر شدن فکر توسعه، کشمکش در کشور توسعه یافته است. بد و بیراه گفتن به یکدیگر موجب شده است از نیروها کمتر استفاده شده و کارها پرهزینه و کندتر انجام شود و حتی گاهی اقلیت‌ها نیز زیر سوال برده می‌شوند. این کشمکش‌ها موجب کند شدن توسعه شده که باید از این مسیر برگشت.
او با بیان اینکه در انجام وظیفه نباید مچ‌گیری کنیم، خطاب به بخش‌های نظارتی کشور اظهار کرد: شجاعت برای مدیران اجرایی، امری کلیدی است.
بخش نظارتی باید کمک کند تا مدیرانی که ذهن توسعه‌ای دارند با جسارت و شجاعت بیشتری کار کنند. امیدوارم در مسیر آینده، ایران ما آباد و توسعه‌ یافته شده و تمام افرادی که ذهن خلاقی دارند در کشور فعال شوند.

مهرآباد؛ چهارمین فرودگاه برتر منطقه
در بخش دیگری از این آیین، رحمت‌الله مهابادی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: فرودگاه مهرآباد به عنوان کهن‌ترین فرودگاه کشور در اوایل دهه ۹۰ مورد بی‌مهری واقع و به نمایشگاهی از چالش‌ها و ضعف‌های زیرساختی و حتی به چالش ایمنی در صنعت حمل‌ونقل هوایی کشور تبدیل شده بود.
مهابادی افزود: این فرودگاه مهم در سال‌های گذشته همواره با محدودیت زمین و امکانات برای توسعه روبه‌رو بود اما با وجود تمام این مسائل، تلاش کردیم خدمات‌رسانی به مردم را توسعه دهیم و در این زمینه ساخت یک پایانه مسافری جدید در دستور کار است.
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با مطرح کردن این پرسش که چرا در طول ۴۰ سال گذشته، بازسازی خاصی در فرودگاه مهرآباد انجام نشده بود، بیان کرد: متاسفانه با وجود آنکه حدود ۸۰ سال از عمر این فرودگاه که به عنوان نخستین و بزرگ‌ترین فرودگاه بین‌المللی ایران شناخته می‌شود می‌گذرد اما برای دوران طولانی، هیچ طرح توسعه‌ای خاصی برای این فرودگاه درنظر گرفته نشده بود.
وی با تاکید بر اینکه در ۳.۵ سال اخیر این فرودگاه به نمادی از مدیریت جهادی تبدیل شده است، افزود: بر اساس ارزیابی بین‌المللی، درحال‌حاضر فرودگاه مهرآباد در جایگاه چهارم برتر منطقه و در جمع ۱۰۰ فرودگاه برتر جهان قرار گرفته است. این فرودگاه همچنین در بین فرودگاه‌های هم‌ترافیک خود در رتبه ۱۲ از میان ۳۹ فرودگاه قرار گرفته است.
مهابادی ساخت و بهره‌برداری از باند بتنی ۲۹ راست فرودگاه مهرآباد را یک ابرپروژه عنوان کرد و گفت: این پروژه با اعتبار ۱۳۰ میلیارد تومانی پس از ۴۰ سال اجرا شد.
وی با اشاره به ارتقای ضریب ایمنی فرودگاه مهرآباد با بهره‌برداری از این پروژه اظهار کرد: باند بتنی ۲۹ راست فرودگاه مهرآباد به طور همزمان با انجام پروازها ساخته و اجرایی شده و در زمان اجرای این پروژه پروازها کاهش نیافت.
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه در ۳.۵ سال اخیر، ۵۰ پروژه با اعتباری بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان در فرودگاه مهرآباد به بهره‌برداری رسیده یا در آستانه بهره‌برداری است، تصریح کرد: تا پایان امسال با بهره‌برداری از چند پروژه دیگر، شاهد تحول در فرودگاه مهرآباد خواهیم بود.
وی با بیان اینکه سهم ۱۱ درصدی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در مهرآباد برای توسعه کافی نیست، افزود: امیدواریم با همکاری ارگان‌های مختلف از جمله ارتش جمهوری اسلامی ایران بتوانیم پایانه ۸۰ هزار مترمربعی فرودگاه مهرآباد را با همکاری بخش خصوصی اجرایی کنیم.

جزییات ۱۰ پروژه گشایش یافته
باند بتنی ۲۹ راست مهرآباد به طول ۴ کیلومتر و عرض ۴۵ متر که روز گذشته به بهره‌برداری رسید، به منظور ارتقای سطح ایمنی نشست و برخاست هواپیماها و پشتیبانی باند ۲۹ چپ درمواقع اضطراری ساخته شده است. این پروژه از سال ۱۳۹۴ آغاز شده بود. نوسازی ماشین‌آلات ایمنی و آتش‌نشانی، سامانه روشنایی باند، مرکز تجاری پایانه ۲، نوسازی موتور ژنراتورهای اضطراری نیروگاه مرکزی، پست برق ۱۱ و ۲۹ مهرآباد، اصلاح مسیرهای دسترسی به پایانه‌های ۴ و ۶ و فضای سبز روبه‌روی آنها و تجمیع غرفه‌های تجاری در همه پایانه‌های فرودگاه، از دیگر پروژه‌هایی است که روز گذشته با حضور عباس آخوندی و علی لاریجانی وارد مدار بهره‌برداری شد. به گفته مسئولان، ماشین‌آلات آتش‌نشانی پیشرفته از اتریش وارد شده که همزمان آب‌پاشی و فوم‌پاشی را برای هواپیماهایی که در صورت آب‌پاشی شعله‌ورتر می‌شود، انجام می‌دهد و در کمتر از ۳ دقیقه به هواپیمای آتش ‌گرفته نزدیک می‌شود.
در این آیین، همچنین از سامانه سلف‌چکینگ (سامانه صدور کارت پرواز خودکار) در پایانه‌های ۱ و ۲ و ۴ رونمایی شد. با استفاده از این سامانه، مسافر می‌تواند به طور مکانیزه کارت پرواز خود و محل صندلی‌اش را دریافت کرده و وارد هواپیما شود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.