صنایع و معدن مازندران

» معادن از تسهیلات ارزان نرخ استقبال نکردند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

محبوبه ناطق: دیروز صبح جلسه کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در محل اتاق، با موضوع تاثیر بازار ثانویه ارز بر فعالیت‌های معدنی و صنایع وابسته تشکیل شد.

مهم‌ترین موضوع‌های مطرح شده درباره تاثیر خروج امریکا از برجام در بخش‌های مختلف، مربوط به معدن و صنایع معدنی بود.

ارز صادراتی را برنگردانیم چه کنیم؟
حسن حسینقلی، نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در این جلسه گفت: برگرداندن ارز حاصل از صادرات، موضوعی است که همه صادرکنندگان این بخش آن را قبول دارند اما متاسفانه ذهنیتی در بدنه دولت شکل گرفته که ما این ارز را بر نمی‌گردانیم در حالی که در نامه‌ای به آقای جهانگیری تاکید کردم اگر ما ارز صادراتی را برنگردانیم چگونه می‌توانیم واحد تولیدی خود را اداره کنیم؟
وی ادامه داد: اگر ارز یک محموله را برنگردانیم محموله بعدی را چه کنیم؟ حقوق کارکنان و کارگران و همچنین هزینه مواد اولیه، برق و گاز را از چه محلی باید پرداخت کنیم؟
وی ادامه داد: نکته مهمی که آقای سرقینی، معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت بر آن تاکید بسیار دارند این است که چون از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می‌کنیم ارز حاصل از صادرات را نیز باید برگردانیم.
وی افزود: در بخش سرب و روی حداکثر ۱۱ درصد مواد اولیه را با ارز۴۲۰۰ تومانی می‌گیریم اما مواد شیمیایی مورد نیاز ما که شامل پرمنگنات و پتاس است و در فلوتاسیون و تولید روی استفاده می‌شود با ارز آزاد تامین می‌شود و به همین دلیل تحویل ارز به دولت منطقی نیست. ضمن اینکه اگر بخواهیم این ارز را تحویل بدهیم آن را از کدام شبکه باید بازگردانیم؟ اگر نظام بانکی و نقل و انتقال وجوه با طرف خارجی مشکلی نداشت و طرف تجاری می‌توانست برای ما ال‌سی باز کند این خواسته منطقی بود، از این رو خواسته دولت مکانیسم عملی هم ندارد.
وی افزود: ما به عنوان فعال اقتصادی قبول داریم در تنگنای فعلی که کشور در آن قرار گرفته و ممکن است بدتر هم شود، ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای رفع نیازهای ضروری کشور استفاده شود. در نتیجه با دولت در این زمینه همراهیم و خود را یک فعال اقتصادی جنگجو می‌دانیم چراکه تولید و حفظ اشتغال در این شرایط، به نوعی جنگ در جبهه اقتصادی است.
وی به یک نکته دیگر در صادرات مواد معدنی اشاره کرد و افزود: امروز مشکل اصلی ما این است که خریدار چینی کشتی‌های ایرانی را قبول نمی‌کند و کار روز به روز سخت‌تر می‌شود.

خودتحریمی؛ ممنوع
غلام سرور نوتی زهی، عضو کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست گفت: متاسفانه به نام تحریم، برخی مسئولان خودتحریمی را شروع کرده‌اند در حالی که سال‌هاست با تحریم روبه‌روییم. با این حال تحریم‌های یک جانبه امریکا تاثیر منفی بر کشور خواهد داشت. در این شرایط نیاز است دست از خودتحریمی برداشته و شرایط را بدتر نکنیم. وی افزود: صادرکننده، ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات ماشین‌آلات و مواد اولیه نیاز دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز این موضوع را قبول کرده اما زیرمجموعه ایشان، تنها اجازه استفاده ۲۰درصدی از ارز صادراتی را برای واردات نیازهای داخلی واحد تولیدی به صادرکننده داده‌ است.
وی سامانه نیما را دیگر مشکل بخش معدن و صنایع وابسته، اعلام و تاکید کرد: احتمال حذف این سامانه وجود دارد.
او در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تک نرخی شدن ارز فایده‌ای ندارد و موجب فساد، قاچاق و مسائل وابسته به آن شده و بر مشکلات بازار ارز افزوده، از این رو باید بازار موازی ایجاد و شرایط تک نرخی برداشته شود.
نوتی زهی با اشاره به اینکه دولت می‌تواند از نظر کارشناسان در این شرایط بیشتر استفاده کند، گفت: اکنون زمان آزمون و خطا نیست.

پیمان‌های ارزی غیرواقعی
رضا جمشیدی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه نیز در نشست کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: مشکل مهم، پیمان‌های ارزی غیر واقعی است. به طور مثال نمک را ۴۸ دلار پیمان می‌کنند در حالی که ما ۱۲۰هزار تومان در هر تن که معادل ۲۸دلار است می‌فروشیم. به این ترتیب صادرکننده باید ۴۸دلار برای هر تن نمک به سامانه نیما ببرد. از این رو نیاز است ارزش پیمان‌ها به‌روزرسانی شود.
وی افزود: برگشت صرافی‌ها بهترین تاثیر را در شرایط فعلی در دور زدن تحریم‌ها دارد. دولت مکلف به این موضوع است. در هر معامله‌ای که نام دولت می‌آید سختگیری‌های طرف خریدار بیشتر می‌شود و بخش خصوصی خیلی راحت‌تر می‌تواند ورود کرده و راهکارهای انتقال ارز را ایجاد کند.
وی افزود: دیدگاه دولت درباره بخش خصوصی درباره بازنگرداندن ارز، ناشی از حضور دلالانی مانند بابک زنجانی است در حالی که بخش تولیدی با دلالی تفاوت دارد و ناچار است سرمایه خود را به کشور بازگرداند در غیر این صورت نمی‌تواند ادامه حیات دهد و باید بین دلال و تولیدکننده تفاوت قائل شد.

۱۵روز توقف صادرات سرب و روی
یوسف مرادلو، دبیر و رئیس هیات مدیره انجمن صنایع و معادن اتاق بازرگانی نیز در این نشست گفت: انجمن و فعالان سرب و روی جلسه‌ای به مدت ۳/۵ساعت با وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار کردند که در آن مشکلات خود را به طور مفصل بیان کردیم و آقای شریعتمداری در این زمینه دستوراتی دادند.
وی با بیان اینکه صادرات شمش سرب و روی را ۱۵روز متوقف کردند، گفت: نرخ جهانی سرب و روی ۳۲۵۰دلار بود و صنعت مجبور شد صادرات خود را با ۲۵۲۰دلار انجام دهد. چه کسی می‌تواند این خسارت میلیاردی را در این بازار رقابتی جبران کند؟ ۱۵روز کامیون‌ها زیر بار ماندند و دموراژ پرداخت کردیم. برخی کارخانه‌ها چند بار بارگیری کرده و آن را خالی کردند. تولیدکنندگان از وضعیت پیش آمده گریه می‌کردند. اگر صادرات ممنوع یا آزاد شود وضعیت ما مشخص است اما در این شرایط گمرک و وزارتخانه هیچ چیزی را به عهده نمی‌گیرند. این مسئله اعتبار ما را نزد خریداران خارجی از بین برد. آنها گفتند اگر ایراد از شما بود تحمل می‌کردیم اما زمانی که دولت شما اینگونه مانع‌تراشی می‌کند ما چگونه اطمینان کنیم و قرارداد ببندیم؟
مرادلو افزود: ۲۵درصد سهم خاک از معادن داخلی داریم و ۷۵ درصد ظرفیت تولید ما خالی است. حالا که با هزاران مشکل خاک را وارد کردیم دولت می‌گوید ما کاری نداریم و باید ارز صادراتی را به سامانه نیما بدهید. برای آن مقدار خاکی که از معادن داخلی تامین شده، گردن‌مان از مو باریک‌تر است اما برای بقیه تولید مگر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌ایم که ارز حاصل از صادرات آن را به نیما بدهیم؟ اعتصاب کامیوندارها ۷۰ درصد به نرخ تمام شده اضافه کرد و از طرف دیگر تامین خاک از داخل، تنها ۱۱ درصد در نرخ تمام شده موثر است. با این وجود تمام ارز را باید به سامانه نیما پرداخت کنیم، در حالی که هیچ کدام از این مسائل را دولت در نظر نمی‌گیرد.

اتاق بازرگانی، ارزیابی ریسک انجام دهد
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گفت: بیش از یک ماه است که آثار ناشی از تحریم‌ها را ارزیابی می‌کنیم؛ فلزات، کشتیرانی و بیمه از مواردی است که با خروج امریکا از برجام دچار مشکلات زیادی می‌شوند و ایمیدرو مورد به مورد آن را با سازمان کشتیرانی، سازمان بنادر، بیمه و… در جلسه‌هایی بررسی کرده است.
سمیه خلوصی ادامه داد: ۵۰درصد صادرات حجمی کشور مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی است به این دلیل بار زیادی برای کشتیرانی داریم. در جلسه‌های مشترک با مدیرعامل کشتیرانی، اذعان کردند اگر رفت و برگشت کشتی با صادرات مواد و واردات تجهیزات انجام شود مشکلی از نظر حمل نخواهیم داشت.
وی افزود: از آنجا که ایمیدرو جلسه‌های زیادی در این زمینه برگزار کرده و گزارش‌هایی به وزیر داده شده، ذهنیت آقای شریعتمداری نسبت به این مشکلات و مسائل مثبت است.
وی ادامه داد: با تشکیل کارگروه‌های ویژه، می‌توانیم وضعیت قبل و بعد از خروج امریکا از برجام را ارزیابی کنیم، به ویژه درباره فلزات اساسی مانند فولاد، مس، آلومینیوم و زغال سنگ که در فهرست تحریم‌ها قرار دارند.
خلوصی افزود: در ایمیدرو ستاد ویژه‌ای به این منظور تشکیل شده که می‌توانید نتایج بررسی خود را اعلام کنید یا به طور مستقیم به آقای شریعتمداری انتقال دهید چراکه باید اطلاعات کارشناسی از سطوح پایین به بالا برود. در این راستا پیشنهاد می‌کنم اتاق بازرگانی، مدیریت ریسک را بر اساس مدل ساده‌ای که ایمیدرو تهیه کرده، انجام دهد.

افزایش تسهیلات صندوق بیمه به معدنکاران
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم با تلاش‌های صورت گرفته، ارائه تسهیلات صندوق به فعالان بخش معدن از ۱۰ میلیارد تومان به ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است. فرید دهقانی افزود: وام ارزان و وثیقه موجود است اما معدنکاران استقبال نمی‌کنند.
وی در جلسه کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: مصوبه مجمع سرمایه ۱۴۳ میلیارد تومان است و به زودی با ثبت آن سرمایه افزایش خواهد یافت.
دهقانی افزود: اتفاق خوبی که اسفند سال گذشته رخ داد قابلیت استفاده بخش معدن و صنایع معدنی از منابع قانون اشتغال توسعه روستایی است. این قانون برای بخش کشاورزی، دامپروری و دامداری بوده که مسئولان متقاعد شدند توسعه روستاها با بخش معدن انجام ‌شود. به همین دلیل توافقنامه ۴جانبه‌ای بین معاونت معدنی، ایمیدرو، معاونت اشتغال ریاست جمهوری و معاونت اشتغال وزارت کار امضا شد که در مرحله اجرایی قرار دارد.
وی افزود: با این حال نکته جالب و عجیب این است که با وجود گذشت این مدت، بخش معدن از این تسهیلات هیچ استقبالی نکرده در حالی که بخش کشاورزی و دامپروری ۱۷هزار میلیارد تومان برای بانک‌های عامل طرح ارسال کرده است. دهقانی با بیان اینکه بخش معدن در جذب اعتبارات با بخش‌های دیگر به صورت رقابتی عمل می‌کند، افزود: این در حالی است که تسهیلات این بخش افزون بر ۱۲هزار میلیارد ریال معادل ۱۰ درصد تسهیلات روستایی بوده و از سود ۴ تا ۱۰درصدی برخوردار است که توثیق آن را صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی انجام می‌دهد. دهقانی با اشاره به اینکه پس از این جلسه با مدیرعامل بانک توسعه و تعاون قرار دارم، تاکید کرد: توافقنامه ما با پست‌بانک نیز نهایی شده است. وی ادامه داد: در همین راستا به ۳۱ استان کشور نامه زدیم و خواستاریم تمام معادن و صنایع معدنی کوچک و متوسط بخش خصوصی استان‌ها که در فاصله ۲۰کیلومتری روستاها قرار دارند در سامانه کارا ثبت نام کنند. مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با تاکید بر اینکه دلیل استقبال نکردن معدن از این تسهیلات برای من مشخص نیست، تصریح کرد: منابعی که می‌توانند مولد و اشتغالزا باشند به وام‌هایی برای جابه‌جایی چند دام از خانه‌ای به خانه دیگر تبدیل شده‌اند. این موضوع را وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و وزارت جهاد کشاورزی هم می‌دانند.
وی ادامه داد: در این راستا ما سهل‌ترین فلوچارت را داریم؛ ثبت نام معادن در سامانه کارا به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها می‌رود و کارگروه شهرستان و استان نداریم. پس از بررسی، ضمانتنامه می‌دهیم و بر اساس این ضمانتنامه، کارگروه ملی تصمیم‌ می‌گیرد و معادن به بانک عامل معرفی می‌شوند.
دهقانی در ادامه افزود: در بانک عامل هم آسان‌ترین راه، مربوط به صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی است. بازرسی دیگر طرح‌ها دست‌کم ۲ماه زمان می‌برد در صورتی که تمام کارهای تخصصی ما را صندوق انجام می‌دهد و زمان کمتری صرف می‌شود.
وی ادامه داد: زمانی معدنکاران از اینکه پروانه بهره‌برداری، ضمانت مورد قبول بانک‌ها نبود گلایه می‌کردند. حالا منابع هست و امکان توثیق وجود دارد اما استفاده از این تسهیلات کند پیش می‌رود. اگر اشکالی در صندوق بیمه وجود دارد، اطلاع دهید.
وی تصریح کرد: برای رفع مشکلات صندوق، آن را مکانیزه کردیم. درخواست بررسی و صدور بیمه‌نامه تا مرداد ماه به‌طور آنلاین انجام خواهد شد و نیازی به مراجعه حضوری و ارتباط با بدنه کارشناسی صندوق نیست. کار به استان‌ها واگذار شده و از بدنه نظام مهندسی کشور به طور مطلوب استفاده شده است. درخواست می‌کنم اتاق ایران برای اتاق‌های استانی اطلاعیه‌ای تنظیم کنند تا در سریع‌ترین زمان بتوانیم از این منابع استفاده کنیم.
دهقانی افزود: ما می‌توانیم با سفارش فعالان معدن به واردات و سفارش ماشین‌آلات ورود پیدا کنیم و صندوق، تامین‌کننده نیاز معادن باشد. البته با سفارش شما به عنوان یک واسطه عمل می‌کنیم که فکر می‌کنم این هدف نیز تا ۲۰ روز دیگر اجرایی شود.
در این زمینه برخی معدنکاران عنوان کردند سقف پایین تسهیلات که ۳ تا ۴میلیارد تومان است و همچنین فرآیند بانک‌های عامل، مهم‌ترین عامل استقبال نکردن معدنکاران از سامانه کاراست.
دهقانی در این زمینه توضیح داد: سقف تسهیلات برای بخش معدن ۱۵میلیارد تومان است و طرح‌های بالادستی را نیز ثبت و بررسی می‌کنیم. یکشنبه‌شب نیز دوباره با وزارت کار نشستی داشتیم تا آخرین چانه‌زنی‌ها را انجام دهیم.
او درباره بانک‌های عامل نیز گفت: گاه در بانک‌های عامل مانند بانک صنعت و معدن، به حدی سختگیری زیاد است که معدنکار طرف آن نمی‌رود. با پست‌بانک توافق کردیم که تمام بررسی‌های کارشناسی و FS اقتصادی ما را به عنوان نهاد حاکمیتی بپذیرد و دیگر به این مسائل کاری نداشته باشد. این توافق انجام شده است و بانک توسعه و تعاون هم آن را خواهد پذیرفت.
وی ادامه داد: باید به سمتی برویم که کل فرآیند اخذ تسهیلات از این صندوق ۴۰ روز بیشتر زمان نبرد.

دلایل استقبال نکردن معدنکاران
یکی دیگر از معدنکاران به پیشینه نه چندان خوب صندوق درباره اعطای تسهیلات و دلایل استقبال نکردن معدنکاران اشاره کرد و گفت: اخذ تسهیلات از سوی معدنکاران مستلزم تسویه‌حساب‌های گذشته آنها با بانک‌ها و همچنین پرداخت بدهی‌های مالیاتی است. اجبار به پرداخت حقوق دولتی معوق نیز یکی دیگر از موانع دریافت تسهیلات جدید برای فعالان معدنی است. وی ادامه داد: مانع دیگر، رکود در معادن است به ویژه معادن کوچک و متوسط که بیشتر از ۵۰ درصد آنها تعطیل هستند و با سازمان‌های استان‌ها ارتباط کمرنگی دارند. از این رو در جریان این مسائل قرار نمی‌گیرند. وی درخواست کرد: بهتر است وام‌هایی نیز به منظور تامین سرمایه در گردش معادن به آنها اختصاص یابد تا بتوانند دوباره سرپا بایستند.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.