صنایع و معدن مازندران

» مشتریان در بورس کالا پالایش می‌شوند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۱۴۹

محبوبه ناطق: در حالی نامه‌نگاری بورس کالا با دادستان برای استعلام از انتشار یا اعلام نشدن خریداران مورد درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال انجام است که عرضه محصولات فلزی و فولادی در بورس کالا بر خلاف مصوبه شورای‌عالی بورس انجام می‌شود.

با این حال برخی نگران انحراف در اعلام اسامی سوءاستفاده‌کنندگان هستند و معتقدند بورسی که مبنای فعالیتش شفاف‌سازی اطلاعات است به چه دلیل باید از اعلام فهرست خریداران در بورس کالا به وزارت صنعت، معدن و تجارت سرباز بزند و آن را منوط به اجازه مقام‌های قضایی کند. از زمان اعلام شیوه‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر عرضه محصولات فلزی و پتروشیمی به خریداران بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومان، بورس کالا به جولانگاه و ترک‌تازی دلالانی تبدیل شد که در غیاب خریداران واقعی و کارخانه‌های متقاضی که توان خرید نقدی یک محموله بزرگ را نداشتند، به خریداران عمده بورس کالا تبدیل شدند اما محصولات خریداری شده را به نرخ ۴۲۰۰ تومان به متقاضیان خرد محصولات نفروختند و آن را به نرخ آزاد به مصرف‌کننده دادند تا از این گپ قیمتی نه تولیدکننده بالادستی بهره‌مند شود نه مصرف‌کننده نهایی.
در ادامه این کارزار، فولادسازان و مصرف‌کنندگان نهایی بورس کالا و وزارت صنعت، معدن و تجارت جلسه‌های متعددی برگزار کردند تا از واریز رانت به جیب عده‌ای که به گفته برخی به ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسید، جلوگیری کنند. شورای‌عالی بورس نیز ۲۷ مرداد اجازه فروش این محصولات را به نرخ ۴۲۰۰ تومان نداد.
توقف عرضه محصولات پتروشیمی و فولادی در تالار بورس کالا، حاشیه‌های زیادی را ایجاد کرد و اکنون نیز پس از نامه‌نگاری‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت با وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالا، بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی منتظر واکنش بورس کالا در انتشار نام آنها هستند و توقع دارند که در انتشار آن، موضوع به انحراف کشیده نشود. با این حال ستاد تنظیم بازار نگذاشت بیش از ۲ روز عرضه در بورس متوقف بماند و آن را با شیوه‌نامه دیگری به جریان انداخت، اما این بار شروط بیشتری برای شناسایی خریداران واقعی گذاشت.

عدالت رعایت شود
در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع، مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به اینکه صنعت فولاد، همانند دیگر صنایع، فرصت‌ها و چالش‌های بسیاری دارد، به ایلنا گفت: در شرایط فعلی، نرخ تمام شده واردات فولاد بیش از ۲ برابر نرخ محصول فولادی تولید داخل است و کشور در گذشته، بخشی از نیاز خود را وارد می‌کرد اما درحال‌حاضر واردات صرفه اقتصادی ندارد؛ به همین دلیل حجم زیادی از تقاضای فولاد به تولیدکنندگان ارائه می‌شود که این موضوع شرایط را سخت کرده است. وی اذعان کرد: از سوی دیگر، قیمتی که دولت برای فولاد تعیین کرده است با نرخ بازار آزاد تفاوت دارد؛ به همین دلیل بخشی از نقدینگی سرگردان در کشور که گاهی به سمت ارز، خودرو، طلا و… سرازیر می‌شده، اکنون به سمت بازار فولاد آمده است؛ بنابراین تقاضای برخی از محصولات در بورس کالا، به طور غیرمعمول، ۳ و حتی ۴ برابر شده و معضلات بزرگی ایجاد کرده است.
وی تصریح کرد: مکانیسم بورس کالا موجب شفاف‌سازی و ایجاد فضای سالم در برابر عرضه و تقاضاست اما با وجود افزایش تحویل محصول از سوی فولاد مبارکه در امسال، منفعت‌طلبی برخی موجب شده است محصول ارزان‌قیمت دریافتی از فولاد مبارکه به جای اینکه در صنایع پایین‌دستی استفاده شود و با نرخ منصفانه به مصرف‌کننده نهایی برسد، کام برخی افراد فرصت‌طلب را شیرین کند. نکته تلخ اینکه این افراد هر چه بیشتر بهره‌مند شده‌اند و بیشتر سود برده‌اند، حملات‌شان به فولادسازان و بورس کالا بیشتر شده است! وی در پایان ضمن ابراز امیدواری از اصلاح امور در روزهای آینده گفت: انتظار ما از مسئولان محترم، درک درست وضعیت و تصمیم‌گیری مناسب است.

اجبار دوباره
یک کارشناس بورس در این زمینه به صمت گفت: تا اطلاع ثانوی، عرضه محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس انجام می‌شود کما اینکه پس از ابلاغ ستاد ویژه تنظیم بازار مبنی بر عرضه دوباره در بورس کالا، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و فولاد کاوه جنوب در بورس عرضه‌هایی داشتند البته با نوسان قیمتی ۱۰درصد.
علی‌اصغر بهرامی، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که ستاد تنظیم بازار چه تمهیداتی برای شناسایی متقاضیان واقعی در نظر گفته، گفت: تمهیدات و فیلترهایی برای شناسایی خریداران واقعی از دلالان در نظر گرفته شده است. فقط خریدارانی می‌توانند تقاضای خرید کنند که نام‌شان در فهرست خریداران سال‌های ۹۵ و ۹۶ بوده است. همچنین محموله خریداری شده باید به کارخانه‌های نورد حمل شود یعنی خرید، صوری و روی کاغذ
نباشد.
سوم اینکه این خریداران ۷۵ درصد شمش خریداری شده را به صورت محصول در بورس کالا عرضه کنند.
بهرامی در ادامه تاکید کرد: خریداران باید خریدشان را در سامانه بهین‌یاب ثبت کنند. مجموع این فیلترها باعث می‌شود مشتریان پالایش شوند تا هر کسی وارد فهرست خریداران شمش در بورس کالا نشود و محصول به‌دست مصرف‌کننده نهایی برسد.
وی در پاسخ به این پرسش که این شروط قبلا هم وجود داشت و چیز جدیدی نیست، گفت: در گذشته این شروط اعمال نمی‌شد.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چگونه بورس کالا ادعای شفافیت اطلاعات می‌کند، در حالی که نام خریداران در بورس اعلام نمی‌شود و دسترسی همگان حتی وزارتخانه ناظری مانند صنعت، معدن و تجارت به این فهرست امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: موضوع این است که قانون، اجازه افشای اطلاعات خریداران را نمی‌دهد. براساس قانون، انتشار اطلاعات مشتریان بورس ممنوع است مگر با اجازه قوه قضاییه.
بهرامی همچنین افزود: بسیاری از خریداران برای خرید خود شرط می‌گذارند که اگر اطلاعات‌شان اعلام شود خرید نمی‌کنند. این شرط خریدار است که قانون در بورس کالا اجازه انتشار اطلاعات را نمی‌دهد.

سقف رقابت مس و آلومینیوم برداشته شد
این کارشناس بازار سرمایه، الزام به اجرای عرضه در بورس کالا را جدی دانست و ضمن اینکه اجرای آن را با خواسته تولیدکنندگان بالادستی در منافات دانست، تصریح کرد: بالادستی‌ها محصول تولیدی خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان به دلالان می‌فروشند و مواد اولیه مورد نیازشان را با دلار ۸۰۰۰ تومان خریداری می‌کنند. این شیوه‌نامه اجباری نمی‌تواند خیلی ادامه‌دار باشد.
وی با بیان اینکه جلسه‌ها بین تولیدکنندگان، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه دارد، گفت: ممکن است این جلسه‌ها به سود تولیدکنندگان بالادستی تغییر کنند.
اما به گفته این کارشناس بازار سرمایه، این بار وزارت صنعت، معدن و تجارت کوتاه آمد، سقف رقابت مس و آلومینیوم را برداشت و دامنه نوسان نرخ فولاد را از ۵ درصد به ۱۰ درصد رساند.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.