صنایع و معدن مازندران

» ما گانگستر نیستیم، برنامه‌سازیم

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۱۴۱

علی نعیمی: نشست رسانه‌ای برنامه «خندوانه» روز گذشته در محل استودیو این برنامه برگزار شد و رامبد جوان به‌عنوان طراح، مجری و کارگردان و سیدعلی احمدی در مقام تهیه‌کننده توضیحاتی درباره حواشی این برنامه ارائه کردند.

به گزارش خبرنگار صمت، رامبد جوان در ابتدای این نشست با تاکید بر اینکه نظارتی کلی بر همه شبکه‌های تلویزیونی وجود دارد، گفت: در این زمینه قوانینی کلی حاکم است و شاید برخی شبکه‌ها مانند شبکه یک و ۳ کارکردهای مشخص‌تری داشته باشند اما کارکرد شبکه «نسیم» سرگرمی است.
مجری و کارگردان خندوانه اظهار کرد: قرار بر این بوده که در این شبکه شوخی‌های زیادی وجود داشته باشد؛ چه در قالب برنامه‌های تامینی و چه تولیدی. فصل پنجم برنامه خندوانه هم در همین راستا با تمرکز بر خلق کمدی و خنداندن مخاطب تولید شده و در این مسیر به تعریف جامع‌تری هم رسیده‌ایم.
جوان تاکید کرد: شبکه نسیم، یک شبکه کمدی است و باید در آن ظرفیت‌هایی ایجاد شود. خندوانه یکی از این ظرفیت‌ها است که معتقدم بعد از ۵ فصل به گرامر مشخصی برای حضور کمدین‌ها و ارتباط با تماشاگر رسیده است.

ناآشنایی «خنداننده‌ها» با خطوط قرمز تلویزیون
طراح و کارگردان خندوانه درباره اینکه گاهی از خط قرمزها در این برنامه عبور شده، عنوان کرد: بچه‌هایی که به‌عنوان کمدین در برنامه حضور دارند، مکانیسم تلویزیون را نمی‌شناسند و بیشتر آنها در فضای مجازی کار کرده‌اند که شکل و شمایل آن با تلویزیون فرق می‌کند و شاید حتی شوخی‌های رکیک هم در آن فضا وجود داشته باشد. در تلویزیون اما باید مراقبت بیشتری شود که این مراقبت‌ها ازسوی ما و ناظران انجام شده است.
سید علی احمدی در توضیح کوتاهی در این بخش درباره رعایت خطوط قرمز در رقابت‌های «خنداننده شو» گفت: غیر از اینکه این عزیزان با خط قرمزهای تلویزیون آشنا نیستند، فضای رقابتی برنامه هم باعث تشدید برخی حواشی می‌شود. البته بسیاری از خط قرمزها را جامعه مشخص می‌کند و حتی تغییر می‌دهد.
جوان هم در راستای همین توضیح بیان کرد: یکی از عناصر مهم در این موضوع خود شما هستید که واکنش‌تان سبب می‌شود یک شوخی وقیح به نظر بیاید یا نه. همه ما باید دایره خط قرمز خود را گسترده‌تر کنیم؛ چه در سیاست و چه مسائل اجتماعی.
وی درباره واکنش‌های انتقادی نسبت به شوخی بیش از اندازه خنداننده‌ها با نزدیکان و خانواده‌شان هم توضیح داد: اینکه می‌دیدیم این بچه‌ها مدام با خودشان و عمه و پدرشان شوخی می‌کردند به این دلیل بود که پیش‌تر سراغ هر صنفی می‌رفتند با انتقاد روبه‌رو می‌شدند و ناگزیر سراغ خودشان و نزدیکان‌شان رفتند.

واکنش احمدی به اتهام‌های فرح‌بخش
در بخش دیگری از این نشست خبرنگاری درباره اظهارات اخیر حسین فرح‌بخش درباره ابهام در گردش مالی برنامه خندوانه و نیز برخی شنیده‌ها درباره سهم سپاه در تولید این برنامه پرسید که احمدی در مقام تهیه‌کننده در پاسخ گفت: اینکه در پرسش‌تان از پول‌های سپاه صحبت می‌کنید یعنی فضای مجازی بسیار گسترده شده و توقع ما این است که خود رسانه‌ها به این موارد که سندی هم ندارد، نپردازند و حتی برخوردی هم با آن داشته باشیم.
وی افزود: درباره این مسائل اگر هم سندی در فضای مجازی منتشر شده، مخدوش بوده است؛ مانند سندی که مدعی شده بود با دستور آقای عبدالحسینی از طرف شهرداری و به دستور آقای اوحدی مبلغی به این برنامه پرداخت شده است.
احمدی توضیح داد: ما در تامین بودجه یک برنامه، چیزی به نام برآورد داریم که برای تولید یک برنامه تلویزیونی مبلغی پیشنهاد داده می‌شود. براساس همین برآورد سقف بودجه در نظر گرفته می‌شود و ما در مقام یک پیمانکار فرهنگی ملزم به رعایت این سقف هستیم. روی این مبالغ هم نظارت انجام می‌شود و این مکانیسم آنقدر دقیق است که راهکاری برای تخطی از آن وجود ندارد.

حمایت مالی سپاه از خندوانه شوخی است!
جوان نیز در واکنش به این پرسش عنوان کرد: مگر خندوانه بودجه ندارد؟ چرا سپاه باید بیاید بودجه بدهد. اینقدر برخی از مسائل مسخره است که نیازی نیست به آنها پاسخ داد.
وی افزود: ما گانگستر نیستیم، برنامه‌سازیم. مکانیسم هزینه کردن و درآمدزایی در حرفه ما به‌طور کامل معین است. من اگر بتوانم پولی دربیاورم با همان دوباره فیلم می‌سازم. من با همکاری شریکانم امسال توانستم با ۳ گروه، ۳ فیلم بسازم. به‌نظرم شایعه پول دادن سپاه آنقدر شوخی است که نیاز به جواب ندارد چراکه در صورت پرداخت چنین مبلغی به‌احتمالی ما هم باید تعهدی به سپاه می‌داشتیم، این درحالی است که ما خودمان اسپانسر داریم.
جوان تصریح کرد: ما از روز نخست تاکنون با یک هدف جلو آمده‌ و پای آن هم ایستاده‌ایم. افراد تازه‌ای به این حوزه اضافه شده‌اند اما مگر چند نفر داریم که در این سطح برنامه‌سازی کنند. به‌طور قطع برای ما راحت‌تر بود که سریال شبکه نمایش خانگی بسازیم؛ پول راحت‌تری هم درمی‌آوردیم و زمان کمتری هم می‌گذاشتیم چراکه با این انرژی و این تیم به‌راحتی می‌شود فیلم سینمایی ساخت. درحال‌حاضر تصوری در جامعه به‌وجود آمده که انگار همه در حال پول خوردن هستند!
وی ادامه داد: اگر مروری کنیم، برنامه‌ای توانسته در ۵ فصل پویش‌های بسیاری راه ‌بیندازد؛ می‌توان به این برنامه حسودی کرد. به‌طور مثال فکر کنید یک برنامه‌ساز نمی‌تواند اسپانسر داشته باشد و ناگزیر از تلویزیون که شرایط سختی هم دارد بودجه می‌گیرد، بعد که برنامه را می‌سازد و دیده نمی‌شود، او را بازخواست می‌کنند. چنین فردی ممکن است برایش این ذهنیت پیش بیاید که خندوانه که هزینه‌ای برای تلویزیون ندارد، لابد روی پول می‌خوابد و عواملش هم پول خوبی می‌خورند!
جوان در بخش دیگری از این نشست ضمن اشاره به ادامه فصل پنجم خندوانه تا نوروز ۹۸ گفت: در ادامه این فصل و پس از پایان خنداننده‌شو رقابت «ادا بازی» را داریم. قرار است جشنواره‌ای هم از تئاترهای کمدی راه بیندازیم و باید ببینیم می‌توانیم این گروه را جذب کنیم یا خیر.

خندوانه در بدترین شکل بالای ۷۰ درصد مخاطب داشته است
احمدی در ادامه بار دیگر به بحث نظارت تلویزیون بر برنامه پرداخت و تصریح کرد: تطبیق خروجی برنامه با قوانین نظارتی تلویزیون به شکل روتین انجام می‌شود اما ما خودمان هم باید به مرزی برسیم و ظرفیت نقدپذیری‌مان را افزایش دهیم. در این ایام گاهی نقدهایی را دیده‌ایم که فارغ از نقد بیشتر جوسازی بوده‌اند. من معتقدم چند رسانه مشخص جوسازی کردند چون ما نقدها را می‌خوانیم و ساعت‌ها درباره آنها حرف می‌زنیم. با این حال خندوانه برنامه‌ای است که در بدترین شکل ممکن زیر ۷۰ درصد مخاطب نداشته است. پس نمی‌تواند بدون توجه به منتقدان به وضع مثبتی برسد. نظارت‌ها وجود دارد و ما هم از آنها استقبال می‌کنیم و تعامل ما با شبکه خیلی جدی و فارغ از قواعد کاری بوده است. سعی می‌کنیم اگر هم اختلاف‌نظری داریم با تکیه بر فضای مثبت برطرفش کنیم.
جوان هم درباره جنس شوخی‌هایی که با خندوانه وارد تلویزیون شده، گفت: به‌طور قطع برخی از این شوخی‌ها در تلویزیون وجود نداشت و با برنامه خندوانه وارد شده و تماشاگر هم استقبال می‌کند چون استندآپ خیلی تازه است و همه باید در آن آزمون و خطا کنیم تا به شکل درست‌تر آن برسیم. شرکت‌کنندگان در این برنامه همه جوان و کم‌تجربه هستند. من در طول این سال‌ها استندآپ‌های زیادی تماشا کرده‌ام و برای خودمان هم مهم بود که این سبک اجرا را ایرانیزه کنیم و هرجا این اتفاق نیفتاده زور ما زیاد نبوده است.
احمدی هم درباره دورنمای برنامه گفت: خندوانه یک سرمایه ملی است و تا زمانی که تیم ما محتوای لازم را داشته باشد برنامه را تولید می‌کنیم.
احمدی در بخش دیگری درباره درآمدهای خندوانه توضیح داد: اسپانسرها وارد تلویزیون می‌شوند و با خود شبکه قرارداد می‌بندند و در شورایی این وجوه مشخص و بعد به خزانه پرداخت می‌شود. براساس برآورد هیچ اتفاقی خارج از نظارت تلویزیون برای ما رخ نداده و حتی هدیه ما به مهمان برنامه روی آنتن داده می‌شود که گفته می‌شود از طرف اسپانسر است.
تهیه‌کننده خندوانه افزود: نمی‌دانم بحث مراوده داشتن با اسپانسر از کجا می‌آید. حتی گاهی همکاران‌مان هم فکر می‌کنند وضع ما بسیار خوب است. البته خندوانه نسبت به پروژه‌های دیگر زودتر قسط‌های خود را دریافت می‌کند. خندوانه مستقیم با اسپانسر و غیرمستقیم با پیام‌های بازرگانی درآمد دارد.
رامبد جوان نیز عنوان کرد: ما ارتباط مستقیم با اسپانسر نداریم و اجازه این کار را هم نداریم.
وی در بخش دیگری درباره درآمد خود از خندوانه گفت: اصلا چرا باید توضیح داده شود؟ زمانی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه من از اپلیکیشن آپ پول گرفته‌ام اما این چه ربطی به خندوانه دارد؟ من سال‌ها کار تبلیغاتی کرده‌ام و اینها را بلد هستم. دستمزد من در فصل یک به‌عنوان طراح، کارگردان، سرپرست گروه اتاق فکر، مجری ۳ میلیون تومان و در فصل دوم ۵ میلیون تومان بود و همینطور اضافه شد. دستمزد یک مسئله خصوصی است.
ما با تلویزیون در یک شرایط سخت مالی قرار داریم اما چرا باید بگوییم. ما در خندوانه قرض و خیلی کارها را از جیب خود هزینه کرده‌ایم. از جیب خود به کمدین‌ها دستمزد داده‌ایم و هزینه آن پرداخت نشده است.

در جایگاه رسانه نمی‌توانید درباره دستمزد سوال کنید!
احمدی نیز عنوان کرد: اعلام دستمزد و درآمد شرایطی دارد که به طور مثال قاضی باشید یا خواستگاری آمده باشیم و شما درآمد را بپرسید؛ وگرنه در جایگاه رسانه نمی‌توانید این سوال را بپرسید.
جوان اضافه کرد: فکر می‌کنم چون شرایط اقتصادی سخت شده، عده‌ای بپرسند اصلا فلانی چرا دارد کار می‌کند. درآمدزایی در حرفه ما کاملا مشخص است. مشخص کار می‌کنیم و درآمد کسب می‌کنیم. خدا را شکر از بودجه تلویزیون و بیت‌المال پول نمی‌گیریم، بلکه پول هم می‌دهیم؛ اما به هرحال خندوانه نسبت به سایر پروژه‌ها گران‌تر است.
وی افزود: این مرسوم است که وقتی اسپانسر می‌آورید درصدی را به‌عنوان «آورده» اسپانسر دریافت کنید اما ما همین را هم نگرفتیم با این حال برخی از همین اسپانسرها را ما آوردیم.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.