صنایع و معدن مازندران

» ما برای دشمنان ملت، اتاق تاریک داریم

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

بیژن زنگنه:

امیر مهرزاد: وزیر نفت گفت: می‌گویند اتاق تاریک دارید. بله، ما برای دشمنان ملت اتاق تاریک داریم، وگرنه برای نظام همه موارد روشن است، روزی که سختی‌ها بگذرد می‌گوییم چه کردیم.

به گزارش صمت بیژن زنگنه روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: صنعت نفت ما همیشه، پیش و پس از پیروزی انقلاب مهم بوده است. عملکرد صنعت نفت در چند بخش باوجود همه فشارهایی که به ما در این سال‌ها وارد شده، درخشان و قابل عرضه به جهان و مردم است.

افزایش ۳۰ برابری ظرفیت پالایش گاز ایران
زنگنه ادامه داد: یکی از این بخش‌ها صنعت گاز است. زمانی که انقلاب پیروز شد چیزی به معنای واقعی صنعت گاز نداشتیم، بلکه مقدار کمی تولید و شبکه کوچکی از گاز داشتیم و ظرفیت پالایش گاز ما فقط ۳۶ میلیون مترمکعب در روز بود که به پالایشگاه بیدبلند مربوط می‌شد و این پالایشگاه اکنون دیگر عمر مفید خود را سپری کرده است.
وی گفت: ظرفیت کنونی پالایش گاز کشور ۳۰ برابر ظرفیت دوران انقلاب معادل یک هزار و ۶۰ میلیون مترمکعب است.
وی همچنین به پرسش صمت درباره سرنوشت همکاری‌های ایران و روسیه و موضوع ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه در ایران، این‌گونه پاسخ داد: همکاری‌های ایران و روسیه امروزه به دلیل تحریم‌ها با برخی مشکلات روبه‌رو است. از زمانی که روسیه پیشنهاد داد ۵۰ میلیارد دلار در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری کند، از این موضوع استقبال کردیم. برخی از محورهای همکاری به امضای قرارداد، تفاهمنامه و یادداشت‌هایی رسیده اما هنوز به طور کامل محقق نشده است.

 ضریب نفوذ ۹۲ درصدی گازرسانی
زنگنه ادامه داد: ما در زمان پیروزی انقلاب ۵۲ هزار انشعاب گاز داشتیم و اکنون به ۱۱ و نیم میلیون انشعاب رسیده است. پوشش گازرسانی نیز در زمان انقلاب حدود صفر بود، یعنی کمی از تهران و مناطق دیگر زیر پوشش گاز بودند‌ اما اکنون حدود ۹۲ درصد از جمعیت کشور زیر پوشش گاز طبیعی هستند و ما در این زمینه در جهان بی‌نظیر هستیم. تعداد روستاهای گازرسانی‌شده ما در دوران پیروزی انقلاب اسلامی تنها یک روستا بود اما در دوره کنونی بیش از ۲۷ هزار روستا در کشور گازرسانی شده‌اند که به معنای نفوذ گازرسانی ۷۷ درصدی جمعیت روستایی کشور است. تولید میعانات گازی تا پیش از انقلاب اسلامی نزدیک صفر بود در حالی که اکنون روزانه حدود ۷۵۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید می‌کنیم.
وزیر نفت گفت: بخش درخشان دیگر صنعت نفت، پتروشیمی معروف به جلوگیری از خام‌فروشی است. مجموع فروش خالص محصولات پتروشیمی کشور در سال ۵۷ یک میلیون تن و فروش خالص داخلی‌-‌که بخشی از آن کود بو‌د- نیز ۶۰۰ هزار تن بوده است. امسال فروش خالص محصولات پتروشیمی ما به بیش از ۳۰ میلیون تن و بالای ۱۷ میلیارد دلار می‌رسد که این از مصادیق جلوگیری از خام‌فروشی و توسعه زنجیره ارزش در صنعت نفت است.
زنگنه ادامه داد: از این ۱۷ میلیارد دلار، بیش از ۵ تا ۵.۵ میلیارد دلار آن به داخل کشور عرضه می‌شود؛ یعنی صنایعی که در پایین‌دست پتروشیمی ایجاد شده‌اند، خوراک می‌گیرند و محصولات دیگری را تولید می‌کنند که این موضوع غیر از کود اوره است. من هیچ صنعت دیگری را سراغ ندارم که از آن ۵.۵ میلیارد دلار مواد اولیه خریداری و در صنایع داخلی مصرف شود‌ اما پتروشیمی این ظرفیت را به همراه ظرفیت توسعه دارد.

افزایش ۲ برابری پالایش نفت خام
زنگنه ظرفیت پالایش نفت در سال ۵۷ را حدود ۱.۱ میلیون بشکه اعلام کرد که این رقم اکنون به بیش از ۲ برابر افزایش یافته و به ۲.۲ میلیون بشکه در روز‌ رسیده است.
وی افزود: تولید بنزین در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، ۱۴ میلیون لیتر در روز بود اما این رقم درحال‌حاضر به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.
مقدار تولید نفت خام بخش دیگری از سخنان وزیر نفت بود که در این باره توضیح داد: ما به دلیل سیاست‌هایی که داشته‌ایم مقدار تولید نفت را کاهش داده‌ایم، یعنی از رقم حدود روزانه ۵ میلیون بشکه در آغاز انقلاب به ظرفیت کنونی روزانه حدود ۴ میلیون بشکه رسیده‌ایم.
خبر خوب زنگنه در جمع خبرنگاران، صحبت درباره مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت ایران بود که در این باره اعلام کرد: مجموع ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت ایران در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ۸۸ میلیون بشکه بوده که اکنون خوشبختانه با وجود آنکه ۵۰ میلیارد بشکه در این مدت از ذخایر را برداشت کرده و به مصرف رسانده‌ایم یا فروخته‌ایم، اکنون ذخایر باقی‌مانده برای آینده ۱۶۰ میلیارد بشکه معادل نفت خام است که به‌طور تقریبی ۲ برابر شده است.
وی ذخایر قابل برداشت گاز طبیعی ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی را ۹ تریلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این رقم اکنون به ۳۳ تریلیون مترمکعب رسیده است.
به گفته وزیر نفت، مقدار تزریق به میدان‌های نفتی در دوره پیروزی انقلاب اسلامی ۲.۷ میلیون مترمکعب در روز بوده اما در سال ۹۷ به بیش از ۷۷ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این موارد دستاوردهای بزرگی برای صیانت از ثروت بزرگ ملت ایران است.
زنگنه در ادامه گزارش عملکرد ۴۰ ساله صنعت نفت توضیح‌هایی درباره برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی داد و با بیان اینکه مردم همواره نسبت به این میدان گازی مشترک حساس هستند، اظهار کرد: امروز مقدار برداشت گاز ما از پارس جنوبی در مقایسه به طرف مقابل‌(کشور قطر) بیشتر شده است. وی درباره برداشت نفت خام از میدان‌های غرب کارون گفت: در سال ۹۲، برداشت از این میدان‌ها ۷۰ هزار بشکه در روز بود اما تا پایان امسال رقم تولید روزانه ما به ۳۵۰ هزار بشکه خواهد رسید؛ به این معنا که در طول ۵ سال مقدار تولید ما از میدان‌های غرب کارون ۵ برابر می‌شود.
وزیر نفت با اشاره به اینکه ما برداشت از دیگر میدان‌های مشترک را نیز دنبال کرده‌ایم، تصریح کرد: تعهد ما در زمینه گازهای مشعل که بر اثر سوختن آنها مردم به‌ویژه در خوزستان آزار می‌بینند این است که تا ۲ سال و نیم آینده و پیش از پایان دولت تدبیر و امید این موضوع را به پایان برسانیم و این حجم از گاز در حال سوختن را نداشته باشیم و آن را به نزدیک صفر برسانیم.
زنگنه درباره ایجاد پایانه صادراتی در خارج از خلیج‌فارس توضیح داد: ما پایانه جاسک را به عنوان پایانه صادرات نفت در خارج از خلیج‌فارس انتخاب کرده‌ایم، عملیات ساخت خطوط لوله و مخازن برای این طرح آغاز شده و مطالعات مربوط به ایجاد پایانه صادراتی نیز انجام شده است تا در پایان سال ۹۹ شاهد بهره‌برداری از این پایانه جدید در دریای عمان باشیم. وی با بیان اینکه زمینه برای ایجاد پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در این منطقه فراهم می‌شود، اعلام کرد که تاکنون دو مجوز برای ساخت پالایشگاه از وزارت نفت دریافت شده است.
وزیر نفت با بیان اینکه توسعه ظرفیت‌های ساخت داخل از مهم‌ترین اتفاق‌های سال‌های اخیر ایران است، گفت: ما از لحاظ مهندسی و پیمانکاری، چه در بخش دریا و چه در بخش خشکی اکنون در زمره کشورهای خوب منطقه هستیم که به‌طور تقریبی همه نصب و راه‌اندازی‌ها را نیروهای ایرانی انجام می‌دهند. افزون‌بر این، ایرانی‌ها قادر به ساخت بخش مهمی از تجهیزات غیردوار نیز هستند و این از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است.
زنگنه از مجوز ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری برای امضای قرارداد با پیمانکاران ایرانی خبر داد و گفت: شرط این مجوز، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های ساخت و اجرای ایرانی‌هاست که البته بخشی از این منبع مالی باید از بازار داخلی تامین شود که نخستین اقدام‌های مربوط به آن دیروز با فروش در بازار سرمایه انجام شده است و ادامه خواهد داشت، هدف از این ابتکار بسیار مهم ایجاد اشتغال برای پیمانکاران و سازندگان داخلی در کشور است.

سبقت ایران از قطر
زنگنه با اعلام خبر بهره‌برداری از چند طرح مهم در پایان بهمن و آغاز اسفند‌ امسال گفت: میدان گازی پارس جنوبی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کشف نشده بود. از سال ۱۳۷۵ فعالیت‌هایی در آن میدان آغاز شد و از سال ۱۳۷۶ در دولت نخست اصلاحات، نخستین قراردادها برای توسعه پارس جنوبی امضا شد و در طول فعالیت ۸ ‌ساله دولت اصلاحات، ۵ فاز پارس جنوبی به مدار آمد و ۵ فاز دیگر نیز در حال اجرا بود.
وی افزود: قراردادهای توسعه فازهای بعدی پارس جنوبی پس از آن امضا شد و تا ‌سال گذشته ۲۱ فاز پارس جنوبی در مدار تولید قرار گرفت و اکنون ۴ پالایشگاه فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ با ظرفیت ورودی ۱۱۰ میلیون مترمکعب آماده بهره‌برداری با حضور رئیس‌جمهوری هستند.
وزیر نفت با بیان اینکه ۳ میلیارد فوت‌مکعب گاز از دریا برای این پالایشگاه‌ها تامین می‌شود، اظهار کرد: ۲ میلیارد فوت‌مکعب از گازهای یاد‌شده از خود این فازها می‌آید، یک میلیارد فوت‌مکعب از فاز ۱۴ در شبکه استفاده می‌شود و با گشایش این فازها و تکمیل بخش دریایی آنها و تکمیل بخش دریایی فاز ۱۴ تنها کاری که از پارس جنوبی باقی می‌ماند پالایشگاه فاز ۱۴ خواهد بود که حتی اگر آن هم وارد مدار نشود باز هم از ظرفیت آن در دریا به اندازه ۲۷ فاز استفاده خواهیم کرد.
به گفته زنگنه، اجرای این طرح‌ها با ارزش ۱۰ میلیارد دلار، ما را نسبت به طرف مقابل‌مان جلو می‌برد و بر اساس آن، مقدار برداشت روزانه ایران بسیار فراتر خواهد رفت.

گشایش فاز سوم پالایشگاه
وزیر نفت درباره اتفاق مهم بنزینی کشور گفت: همان‌طور که برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب به ۶۱۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده، تولید بنزین کشور نیز از ۵۲ میلیون لیتر در روز با بیش از ۲ برابر افزایش به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده که هیچ‌گاه چنین جهشی در تاریخ تولید بنزین کشور رخ نداده است.

اطلاعات را فاش نمی‌کنم
زنگنه ضمن قدردانی از تلاش و فداکاری‌های کارکنان صنعت نفت در طول سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد: ما اکنون تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی داریم اما مشکلی که در یک جنگ وجود دارد این است که ما نمی‌توانیم همه چیز را به مردم بگوییم. مردم غریبه نیستند‌ اما آنچه منتشر می‌شود تنها به گوش مردم نمی‌رسد، بلکه رژیم صهیونیستی و اشرار منطقه و امریکا نیز می‌شنوند. بنابراین، من نباید اطلاعات خودم را به آنها بدهم و بگویم که چگونه تحریم را دور می‌زنم. من نباید در این باره زیاد صحبت کنم و پیش از این نیز گفته‌ام که حتی یک کلمه حرفی نمی‌زنم که مورد استفاده امریکا قرار بگیرد. وی افزود: آقای پمپئو هم این روش را از من یاد گرفته است و در پاسخ به یکی از پرسش‌هایی که از او ‌‌شد، گفت من چیزی نمی‌گویم که ایران از آن استفاده کند.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه اگر ما مواردی را بیان نمی‌کنیم به معنای آن نیست که کاری انجام نمی‌شود، تصریح کرد: ما شبانه‌روزی کار می‌کنیم‌ اما نمی‌توانیم درباره کارهای‌مان حرفی بزنیم زیرا به ضرر مردم است. یک فرمانده عملیات هرگز نمی‌تواند نقشه‌های عملیاتی خود را توضیح دهد‌ زیرا عملیات لو می‌رود و به کشتار سربازان و مجاهدان خودی منجر می‌شود. در حوزه صنعت نفت هم هر اطلاعاتی که من بدهم دشمن از آن اطلاعات استفاده می‌کند و مردم هم در نهایت راضی نیستند که من اطلاعات ملت را بگویم.

ما برای دشمنان اتاق تاریک داریم
زنگنه ادامه داد: اینکه برخی می‌گویند شما اتاق تاریک دارید، باید بگویم بله، ما برای دشمنان ایران اتاق تاریک داریم و بسیاری از این موضوع ناراحت هستند که من تلاش می‌کنم سطح حفاظت اطلاعاتم بالا باشد‌ اما همه چیز برای نظام، شفاف و روشن است و ما به گونه‌ای عمل می‌کنیم که در نهایت شفافیت و روشنی برای نظام باشد و روزی که سختی‌ها رفع شود به مردم نیز خواهیم گفت که چه کارهایی انجام داده‌ایم اما اکنون مانند همان سربازان گمنامی هستیم که کسی نمی‌داند چه کاری انجام می‌دهیم. خیلی‌ها به ما حرف‌هایی می‌زنند و کاری می‌کنند تا ما را تحریک کنند حرف بزنیم‌ اما هیچ حرفی نمی‌زنیم.
وی با بیان اینکه هدف من و همکارانم سعادت مردم است، اظهار کرد: ما در پی آن هستیم که به مردم خیری برسد و از بار مشکلاتی که مردم با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنند به عنوان فرزندان و خدمت‌گذاران‌شان بکاهیم. ما به دنبال افتخارات نیستیم، بلکه افتخارات را مردم خلق می‌کنند. هدف ما این است که به مردم خدمت کنیم و همه تلاش خود را نیز در این راه به کار می‌گیریم.

امریکا از ما بسیار دلخور است
وزیر نفت اظهار کرد: هر آنچه تصویب و اجرا می‌کنیم با توجه به شرایطی است که در آن قرار داریم و تاکنون نیز به خوبی پیش رفته‌ایم، به همین سبب امریکا از ما بسیار دلخور است و تمرکز زیادی بر ما دارد اما به هر حال، شرایط جنگ است و سختی‌هایی دارد. وی درباره تفاوت جنگ کنونی با جنگ تحمیلی ایران و عراق گفت: من در همه دوران جنگ تحمیلی در جهاد بودم. بخشی از جنگ را وزیر جهاد و بخشی از جنگ را نیز عضو شورای مرکزی جهاد بودم. من نجنگیدم‌ اما جنگ را درک کردم و می‌خواهم بگویم فشاری که اکنون بر صنعت نفت وارد می‌شود سخت‌تر از دوران جنگ تحمیلی است؛ جنگ کنونی کشته و زخمی روزانه ندارد و ممکن است فشار آن کمتر احساس شود اما سختی‌هایی دارد و ما نیز با قدرت برخورد می‌کنیم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.