صنایع و معدن مازندران

» لطمه هنر بازاری به اقتصاد هنر

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۷۲۱

علی نعیمی: نگاه به پرتره‌نگاری معاصر با توجه به رویکرد جوانان به پرتره‌سازی موضوعی است که این روزها گالری ایده با نمایشگاه «هر هنرمند یک صورت» به آن پرداخته است.

در این نمایشگاه ۲۲ هنرمند به ارائه آثاری با موضوع پرتره پرداخته‌اند. این آثار ازسوی سحر امینی گردآوری شده است.
سحر امینی، کیوریتور این نمایشگاه با اشاره به دلایل انتخاب این سوژه و استفاده از پرتره در نقاشی‌های انتخاب شده به صمت گفت: این ایده از آنجایی آمد که فکر کردم هر انسانی غیر از اینکه صاحب پرتره است، از صورتی برخوردار است که نشان‌دهنده سیرت او است. در واقع همه ما در صورت خود بیشترین و نمایان‌ترین احساس‌های درونی‌مان را بروز می‌دهیم و دیگران می‌توانند ما را باتوجه به آن لحظه قضاوت کنند.
وی در ادامه گفت: چهره آدم‌ها ترکیبی از درونیات آنها است که در اثر فرسایش زندگی به سراغ‌شان می‌آید. شما در چهره هر فرد دقیق شوید می‌توانید غم‌ها و شادی‌ها و خشم و محبت را مشاهده کنید. خطوط چهره هر انسان نشان‌دهنده میزان زندگی او و پذیرش شرایط اطرافش است.
امینی افزود: در همین زمینه با یک فراخوان به تمامی هنرمندان جوانی که با آنها در ارتباط بودم از آنها خواستم که آثارشان را با این مضمون و محتوا بیاورند که هر هنرمند چند اثر خود را آورد و در نهایت از هر هنرمند یک اثر در گالری ایده به نمایش گذاشته شد.
وی با بیان اینکه در این نمایشگاه ۲۸ اثر در ابعاد گوناگون ازسوی ۲۲ هنرمند به نمایش گذاشته شده، ادامه داد: بیشتر آثار این نمایشگاه رنگ و روغن و اکریلیک هستند؛ البته برخی آثار نیز با استفاده از مداد و مقوا کار شده‌اند. در کنار تنوع متریال، تنوع سبک و سیاق هنرمندان را نیز در این رویداد شاهد هستیم، به همین دلیل در این نمایشگاه هم آثار انتزاعی و هم آثار فیگوراتیو موجود است که با یک هماهنگی خوب و مفهومی در کنار یکدیگر به نمایش درآمده‌اند.
این کیوریتور جوان کشورمان در ادامه افزود: گالری ایده یکی از محیط‌هایی است که به واسطه فضای آکادمیکش می‌تواند به رشد ایده‌ها و هنر جوانانی که به آن مراجعه می‌کنند، کمک و راه رشد و پرورش استعدادهای جوان را باز کند.
او با اشاره به مقوله اقتصاد هنر و تاثیر آن بر زندگی حرفه‌ای هنرمندان گفت: در این زمینه دو نگاه وجود دارد؛ نگاه هنرمند به بازار هنر یا نگاه بازاری به هنر. هیچ هنرمندی در کشور نیست که بگوید من تنها برای پول کار می‌کنم. معنای این جمله این است که هنرمندان باید خود را با ذائقه‌ای که مبتنی بر خلق ثروت است، تطبیق دهند؛ نگاهی که هنرهای تجسمی را به ورطه ابتذال می‌کشاند و هنر بازاری را که بدون کیفیت است به وجود می‌آورد.
اما نگاه دیگر نگاهی است که هنرمند می‌کوشد اثر خلق شده خود را که مبتنی بر جهان‌بینی و رویکرد هنری و داشته‌های علمی و فلسفی هنرمند است به فروش برساند. در این نوع نگاه گالری‌ها با ایجاد یک فضای مطلوب می‌توانند زمینه رشد اقتصاد هنر را به‌وجود بیاورند و آثار هنری را به خانه‌های مردم ببرند.
وی با انتقاد از شیوه عملکرد برخی گالری‌ها تصریح کرد: برخی گالری‌ها متاسفانه به‌دلیل نگاه بازاری اجازه رشد هنرمندان جوان را نمی‌دهند و آنقدر فضا را بسته و غیرقابل نفوذ می‌کنند که هنرمندان جوان امکان حضور در عرصه را از دست می‌دهند.
امینی حضور هنرمندان در حراجی‌های بزرگ را نشانه خوبی دانست و اظهار کرد: جنس حراجی‌های بزرگ اجازه حضور جوان‌ترها را کمتر می‌دهد اما همین‌که فضایی در کشور ایجاد می‌شود که به ارزش آثار هنری می‌افزاید و مجموعه‌داران و افراد ثروتمند به این بخش از جامعه هم احساس نیاز می‌کنند یک اتفاق خوب است و امیدوارم بتوانیم در آینده حضور جوان‌ترها در این حراجی‌های مهم را شاهد باشیم. این هنرمند گفت: آثار این نمایشگاه دومین تجربه من در راستای جمع‌آوری کارهای هنری بود.
باتوجه به شناختی که از جامعه جوان هنری داشتم، دیده بودم که بیشتر هنرمندان جوان برای حضور در گالری‌ها با مشکل روبه‌رو هستند، به همین دلیل سعی کردم فضایی را ایجاد کنم که هنرمندان به‌ویژه جوانان فعال در شهرستان‌ها امکان جلوه و حضور پیدا کنند.
او همچنین خبر داد: باتوجه به اینکه تمرکز من بر درخشش هنرمندان جوان است، در ادامه این نمایشگاه، رویداد دیگری را با حدود ۲۵ هنرمند خواهیم داشت که ۵ مرداد در گالری ایده گشایش می‌یابد.
در این نمایشگاه آثاری از زهرا پورحسنی، زهرا سلیمیان، شبنم شکوهی، نیلوفر ده‌بزرگی، شهین سعادتی، عذرا رضایی، الهام علوی‌زاده، ناهید پای‌رنج، اکرم بهرامیان، ندا جعفری، حمیرا اسدی، پارمیس حکیمی، زهرا انصاری، سمیه قلندری، نیلوفر محمدی، سعید صابری، عسل مراثی، پرستو خوش‌حساب، زهرا فاضل، سحر امینی، فاطمه عباسی و شورانگیز حسینی به نمایش درآمده است.

 

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.