صنایع و معدن مازندران

» غفلت از موضوع اصلی در یک پنل تخصصی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۷۴۳

سیرآنوش موسوی: آیا بهره‌برداری از معادن باعث آسیب زدن به محیط‌زیست می‌شود؟

برای پاسخ به این پرسش اساسی، کارشناسان و فعالان حوزه معدن جلسه‌ها و پنل‌های متعددی برگزار کردند تا شاید بتوانند در سایه این جلسه‌ها به یک نتیجه واحد دست یابند. در چهارمین همایش نقش معدن در توسعه اقتصاد کشور که ۳۱ خرداد در یزد برگزار شد، پنلی با عنوان تعامل بخش معدن با محیط‌زیست و منابع طبیعی؛ اولویت‌ها و موانع برگزار شد. انتظار می‌رفت مانند دیگر جلسه‌های معدنکاران و محیط‌زیست، شاهد جلسه‌ای پر تنش باشیم اما غیر از نماینده سازمان محیط زیست، دیگر سخنرانان پنل به صحبت‌ها و ارائه گزارش عملکرد سازمان خود اکتفا کرده و به چگونگی برقراری تعامل میان بهره‌برداران معدن و محیط‌زیست اشاره‌ای نکردند.
این انتقادی بود که معدنکاران حقیقی که شنونده این پنل بودند نیز به‌دست‌اندرکاران همایش وارد کردند.

تلاش برای کاهش خام‌فروشی
حمید ظهرابی، معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط‌زیست کشور به‌عنوان نخستین سخنران این پنل، گفت: در تمام جلسه‌های شورای‌عالی معادن سعی کردیم مشکلات معدنکاران کشور با سازمان محیط‌زیست و سازمان منابع طبیعی را به حداقل برسانیم. من باور دارم که معدنکاران در راستای کاهش مخاطرات زیست‌محیطی باید از فناوری‌های جدید بهره‌برداری کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه درحال‌حاضر بحث تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی ناشی از آن مطرح است، خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما باید معطوف به کاهش پیامدهای منفی فعالیت‌های معدنی، بر محیط‌زیست شود.
ظهرابی با اشاره به فعالیت‌های شورای‌عالی معادن، گفت: برنامه‌ریزی‌های دقیق و فشرده‌ای برای ایجاد اشتغال، صادرات و توسعه معدن انجام دادیم تا با اجرای این برنامه‌ها از خام‌فروشی جلوگیری کنیم.
این مسئول کشوری با بیان اینکه موفقیت در صادرات صنایع معدنی باید به یک اصل اساسی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: کار معدن، بسیار سخت و طاقت‌فرسا و رفتن به دل زمین و اکتشاف فرآورده‌های معدنی، نیازمند همت والاست اما سختی کار معدن نباید باعث شود از این فعالیت روی برگردانیم چراکه استخراج فرآورده‌های معدنی، سهم قابل توجهی در ایجاد اشتغال دارند.
به گفته ظهرابی، توسعه عدالت در بخش معدن بسیار اهمیت دارد و لازم است برای ایجاد این مهم، دولت با بخش خصوصی همراهی بیشتری کند.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات محیط‌زیستی ایجاد شده در کشور به‌ویژه پدیده کانون‌های گردو غبار، بیان کرد: توسعه نامتوازن صنعت و تمرکز بیش از اندازه جمعیت در برخی از نقاط شهر، مشکلات عدیده‌ای را در این زمینه به محیط‌زیست کشور تحمیل کرده است، از این‌رو باید برای رفع آن با نگاه علمی و کارشناسی شده مسائل را جلو ببریم.

برداشت ۱۱۳ درصدی از آب‌های زیرزمینی
معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط‌زیست کشور، بحران آب در کشور را جدی عنوان کرد و افزود: بحران آب در کشور بسیار جدی است و باید برای حل آن با جدیت ورود کنیم؛ بر اساس استانداردهای بین‌المللی سالانه می‌توان از ۴۰ درصد از سفره‌های آب زیرزمینی برداشت کرد این در حالی است که ما در کشور بیش از ۱۱۳ درصد از آب سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه یزد شهر خشکی است، بیان کرد: یزد یک شهر صنعتی است و همانگونه که می‌دانید صنایع فولادی آب‌بر هستند. اگر می‌خواهیم توسعه و اشتغال در حوزه معدن، شکل بگیرد باید نخست نگاه ما متوجه میزان برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی باشد. همه ما روی سفره طبیعت و منابع طبیعی نشسته و به آن وابسته‌ایم، پس بهتر است به شکل شایسته از آن بهره‌برداری کنیم.
ظهرابی با اشاره به اینکه انسان‌ها مهمان و طبیعت صاحبخانه است، بیان کرد: باید مراقب طبیعت باشیم و با نگاه کارشناسی از آن بهره‌برداری کنیم. همانگونه که می‌دانیم بخش معدن در اقتصاد کشور بسیار موثر است و ما به واسطه نوع فعالیتی که انجام می‌دهیم آثار جبران ناپذیری را به محیط‌زیست کشور تحمیل می‌کنیم. از این‌رو لازم است در این زمینه با دقت بیشتری قدم برداریم.
به گفته این مسئول محیط‌زیستی؛ ذات معدن با بهره‌برداری از منابع طبیعی همراه است و باید ضمن بهره‌برداری از معادن، مراعات حال طبیعت را بکنیم.
وی با اشاره به قدیمی بودن نحوه برداشت معادن در کشور، خاطرنشان کرد: تلاش برای توسعه فناوری در این زمینه اهمیت ویژه دارد؛ باید فشار به محیط‌زیست کمتر شود، از این‌رو لازم است با بخش‌های مختلف کشور همراه و در اجرای آن پافشاری و دقت کنیم تا فعالیت‌های معدنکاران منجر به تخریب محیط‌زیست نشود.

نظام مهندسی بازوی اجرایی وزارتخانه‌ها
در ادامه این پنل، نادعلی اسماعیلی دهج، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز با اشاره به اهمیت نظام مهندسی معدن، گفت: ما درصددیم مشکلات معدنکاران را در شورای‌عالی معادن با نگاه مهندسی حل کنیم زیرا سازمان نظام مهندسی معدن، شناسنامه‌دار است.
وی با بیان اینکه نظام مهندسی باید بازوی اجرایی وزارتخانه‌ها شود، خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی معدن بیش از ۳۷ هزار عضو دارد که می‌توان از این قابلیت برای موفقیت هر چه بیشتر معدنکاران بهره برد. اسماعیلی با اشاره به موفقیت فعالیت معدنکاران در ۸ سال دفاع مقدس و در دوره تحریم‌ها، بیان کرد: به نظر من اگر مولدی بخش معدن نبود بدون تردید اقتصاد کشور فلج می‌شد؛ نمونه بارز این سخن را می‌توان در الگوی کارآفرینی بخش معدن مشاهده کرد.
به گفته وی؛ معدن یعنی اقتصاد مقاومتی، به این معنا که می‌توان در سایه استخراج فرآورده‌های معدنی علاوه‌ بر ایجاد اشتغال بر بسیاری از مشکلات اقتصادی غلبه کرد. معدنکاران در ایران این توان و قابلیت را دارند که به یکی از موفق‌ترین صادرکنندگان منابع معدنی در جهان تبدیل شوند.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در پایان بیان کرد: ایران در بخش فرآوری طلا با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بود اما درحال‌حاضر با تمهیداتی توانسته‌ایم هر سال بر میزان استخراج‌ خود در این زمینه بیفزاییم.

کاهش توان صادرات سنگ
ابوالقاسم شفیعی، رئیس انجمن سنگ ایران، با اشاره به انعکاس اطلاعات نادرست در زمینه ذخایر معدنی، گفت: انعکاس برخی اطلاعات نادرست به مقامات بالای کشور، ذهنیت بدی درباره صادرات سنگ در سطح کلان ایجاد کرد. از این‌رو لازم است نخست این ذهنیت را اصلاح کنیم.
وی با اشاره به قابل قبول نبودن رتبه صادرات سنگ‌های تزئینی، بیان کرد: اصلاح سیاست‌های اقتصادی و تغییر نگاه مدیریتی دولت، یکی از ضرورت‌های فعلی کشور است زیرا هزینه سوءمدیریت دولت را نباید مردم بپردازند. شفیعی با بیان اینکه دولت باید به بخش خصوصی اعتماد بیشتری کند، خاطرنشان کرد: من بر این باورم که اگر صنایع بحران‌زده به فعالان بخش خصوصی واگذار شوند؛ خواهند توانست بر بسیاری از مشکلات فائق آیند. به گفته وی؛ بیماری اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست. به‌عنوان مثال اگر عوارض واردات کالا برداشته شود بسیاری از صنایع ورشکست خواهند شد. رئیس انجمن سنگ ایران بیان کرد: در این زمینه شهر محلات بسیار صاحب‌نام است؛ در شعاع ۱۰ کیلومتری این شهر کارخانه‌های زیادی فعالیت می‌کنند اما این کارخانه‌ها به سختی روزگار خود را می‌گذرانند. وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در شرایط تحریم به وزارت جنگ علیه تحریم‌ها تبدیل شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در این زمینه آنگونه که شایسته است قدم اساسی برنداشته‌ایم. البته بخش خصوصی نیز در این زمینه کوتاهی‌ کرده و برای رها شدن از این شرایط بحرانی باید با دولت بیشتر همراهی کند. به گفته شفیعی؛ باید به تشکل‌های بخش خصوصی بیشتر اعتماد کرد و به آنها اختیارهای لازم داده شود. این فعال اقتصادی با بیان اینکه در سال ۶۸ کشور ترکیه ۴۰ میلیون تن سنگ صادر می‌کرد، افزود: ایران در این سال ۸۰ میلیون تن سنگ صادر می‌کرد، در حالی که در این حوزه امروز ترکیه به پیشرفت قابل توجهی دست یافته و حجم صادرات سنگ این کشور به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن در سال رسیده است.
وی با اشاره به اینکه گوی سبقت در زمینه صادرات سنگ از ما ربوده شد، بیان کرد: ترکیه، پرتغال و ایتالیا در این زمینه از ما پیشی گرفتند و لازم است با توان و قدرت بیشتری برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم مانند گذشته حرفی برای گفتن داشته باشیم.
همچنین در این پنل، عباسعلی دریانی نماینده قوه قضاییه در شورای‌عالی معادن، گفت: خانه معدن ایران به‌عنوان نماینده بخش خصوصی، مدافع حقوق معدنکاران است و نمایندگان دیگر نیز مدافع حقوق سازمان و اهداف خود هستند و در بسیاری از این زمینه‌ها با هم بحث دارند اما باید بگویم در نهایت می‌توان مشکلات و اختلاف‌های ایجاد شده را با تعامل و همفکری حل کرد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.