صنایع و معدن مازندران

» عزم ملی برای حفظ حیات کتاب

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۳۲۴

علی نعیمی: بازار کتاب این روزها به سردرگمی در هزینه‌ها دچار شده است.

از طرفی با تدبیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل کاغذ تا حدودی مرتفع شده و از طرف دیگر بالا رفتن هزینه‌ها و جوهر چاپ موجب شده بیم گرانی کتاب در ماه‌های آینده گریبان این بازار را بگیرد؛ اتفاقی که موجب می‌شود بسیاری از مخاطبان کتاب این محصول فرهنگی را از سبد نیازهای خود کنار بگذارند و آمار مطالعه و رشد کیفی آن در سراشیبی سقوط قرار بگیرد.
به گزارش صمت، همین ترس از دست دادن مخاطبان بالقوه کتاب باعث شده ناشران به فکر راهکارهایی برای حفظ نرخ کتاب در حالت فعلی باشند. روش‌هایی که در علم اقتصاد و در چرخه عرضه و تقاضا می‌تواند با مدیریت درست به نتیجه دلخواه ختم شود؛ نتیجه‌ای که هم مخاطب از آن راضی است و هم ناشران و فروشندگان کتاب می‌توانند به واسطه آن کماکان چراغ صنعت نشر کشور را روشن نگه دارند.
حسین جاوید، مدیر انتشارات سده با اشاره به افزایش بهای مواد اولیه کتاب، گفت: در ماه‌های گذشته هزینه‌های تولید کتاب افزایش یافته و از آنجایی که مخاطب کتاب قدرت خرید محدودی دارد، نمی‌توانیم مانند بسیاری از کالاهای دیگر نرخ کتاب را بالا ببریم.
جاوید با بیان اینکه افرادی که وارد کار نشر شده‌اند، به لحاظ اقتصادی افراد عافیت‌طلبی نبوده‌اند، عنوان کرد: اهالی نشر، می‌دانستند که در این کار مانند شغل‌های دیگر سود کلان و بادآورده و بی‌زحمت وجود ندارد و سود اقتصادی پایین است.
وی افزود: یک ناشر تا وقتی که کتاب خود را در بازار عرضه می‌کند باید به ۱۰ تا ۱۵ درصد تخصص‌های گوناگون، پرداخت هزینه داشته باشد؛ چه از آنها کالا خریداری کرده باشد و چه خدمات دریافت کند.
جاوید با بیان اینکه اگر تولید کتاب براساس اصول پیش برود، یک کار پرهزینه و در عین حال پردردسر و تخصصی است، گفت: ناشران امروز از یک سو با وضعیت نابسامان بازار و تولید روبه‌رو هستند و از سوی دیگر یک فرآیند اداری دشوار برای چاپ کتاب پیش‌رو دارند تا مجوزهای لازم را در حوزه‌های گوناگون دریافت کنند و در مجموع می‌توان گفت کار کتاب، کار پردردسر و پرزحمتی است و البته کسانی که به این حوزه وارد شده‌اند انتظار این حجم از کار را داشته‌اند.
جاوید با بیان اینکه افزایش نرخ تنها مشکل ناشران ما نیست و بی‌ثباتی قیمت‌ها مشکلات ما را دوچندان کرده، گفت: تا جایی که گرانی‌ها کار را با وقفه روبه‌رو نکند، ناشران با مشکلات کنار آمده‌اند اما در چند ماه گذشته با دو معضل غیر از گرانی روبه‌رو هستیم؛ یکی از این معضلات بی‌ثباتی نرخ مواد اولیه است که شرایط کار را سخت کرده است؛ به عنوان مثال اگر امروز نرخ کاغذ بندی ۱۷۰ هزار تومان است به ناشران و فعالان نشر این تضمین را بدهند که کاغذ تا یک‌سال دیگر با این نرخ عرضه می‌شود و بالاتر نمی‌رود. این موضوع موجب می‌شود بتوانیم روی کار خود برنامه‌ریزی داشته باشیم.
صنعت نشر در سال‌های اخیر با فراز و فرودهای بسیاری در حوزه تهیه مواد اولیه، شبکه توزیع و پخش کتاب، کمبود ویترین کتابفروشی و… روبه‌رو بوده که مجموع این عوامل موجب به‌وجود آمدن وضعیت قرمز برای این نشر شده است.
حمیدرضا شیرازی، مدیر مسئول انتشارات نیاز دانش به مشکلات صنعت نشر کشور و پیامدهای اقتصادی آن اشاره کرد و گفت: رابطه صنعت نشر با اقتصاد خانوار، یک رابطه مستقیم است زیرا مخاطب اصلی کتاب، آحاد جامعه هستند. با این وصف اقتصاد نشر و گردش مالی ناشران با میزان توانایی و قدرت خرید مردم معنا پیدا می‌کند. از طرفی قیمت‌گذاری کالاهای داخلی که کتاب نیز در این زمره قرار می‌گیرد، به ریال است و هزینه‌های تولید یک اثر به دلار یا دیگر ارزهای خارجی پرداخت می‌شود، به همین دلیل شرایط اقتصادی و سیاست‌های اقتصادی و کلان تاثیر مستقیم در تولید یک اثر خواهد داشت. وی در ادامه گفت: ظهور و بروز مشکلات اقتصادی در صنعت نشر به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ نخست تولید اثر و پیامدهای اقتصاد کلان بر آن و دوم عرضه کتاب به مخاطب و قیمت‌گذاری آن. در بخش اول به تولید یک اثر می‌پردازیم. ما در سال ۹۶ یعنی حدود ۶ ماه گذشته هر بند کاغذ ۱۰۰در۷۰ تحریر اندونزی را با نرخ ۸۹ هزار تومان خریداری می‌کردیم اما اکنون نرخ همین کاغذ در بازار ۱۶۸ هزار تومان است که این نه افزایش نرخ بلکه اصلاح نرخ در حد دو برابر نرخ گذشته است. به همین ترتیب زینک مصرفی اصلاح ۴ برابری و سلفون و گلاسه مصرفی اصلاح حدود ۳ برابری قیمت‌ها را به خود دیده‌اند. این اصلاح قیمت‌ها به معنی مطابقت بازار با اقتصاد بیمار کشور است و به‌نظر من تحریم‌های اقتصادی درحال‌حاضر هیچ ارتباطی با این وضعیت نابسامان اقتصادی ندارد و تنها دلیل سوءمدیریت در اقتصاد کشور است. اکنون در تولید ما شاهد افزایش هزینه‌ها به دو برابر سال گذشته هستیم.
این ناشر علمی و دانشگاهی گفت: وقتی به موضوع عرضه و نرخ کتاب می‌پردازیم باید بگوییم که کتاب در معنای عام یک کالای کُندفروش به‌شمار می‌رود. به این معنی که اکنون در کتابفروشی‌ها و موسسه‌های انتشاراتی کتاب‌هایی با تاریخ انتشار سال‌های گذشته موجود است که همه این موارد جزو دارایی‌ها و سرمایه یک موسسه انتشاراتی برای بقا و حیات به‌شمار می‌روند. با کاهش ارزش ریال ارزش سرمایه یک ناشر متناسب با درصد تورم کاهش پیدا می‌کند که این مسئله باید در بحث قیمت‌گذاری و چگونگی درج نرخ روی کتاب‌ها لحاظ شود. وی در پایان گفت: صنعت نشر کشور ما اکنون در وضعیت قرمز به سر می‌برد. با نگاهی کوتاه به تیراژ کتاب‌های منتشر شده به‌راحتی می‌توان فهمید که ناشران در همه حوزه‌ها با سختی ادامه فعالیت می‌دهند و گویی در باتلاقی از مشکلات فرو رفته‌اند و تنها انگیزه برای ادامه شاید نه عاشقی که جنون فعالان در این صنف باشد. کار ما از عشق گذشته و ما ناشران مجنون شغل و حرفه خود هستیم زیرا هیچ عقل سلیمی به ادامه فعالیت در چنین شرایطی حکم نمی‌دهد. وی راهکار برون‌رفت از این مشکلات را وجود یک عزم ملی می‌داند و می‌گوید: برای بهبود وضعیت در حوزه نشر یک حرکت ملی احتیاج است. حمایت مخاطبان از ناشر و پدیدآورنده اثر به‌واسطه خرید و تهیه کتاب‌های بااصالت، جلوگیری از تکثیر غیرمجاز و کتاب‌سازی، ایجاد ویترین‌های مناسب برای عرضه کتاب و حمایت از کتاب‌فروشان باعث افزایش تیراژ نسبی کتاب‌ها خواهد شد. افزایش تیراژ کتاب باعث کاهش نرخ تمام شده و در نهایت نتیجه برد-برد برای ناشر، پدیدآورنده و مخاطب خواهد داشت.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.