صنایع و معدن مازندران

» ظریف: آماده تعامل بیشتر با شرق هستیم

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی سالانه گفت‌وگوی رایسینا و دیدار با مقامات هندی به همراه یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی در دهلی نو به‌سر می‌برد، در نخستین روز کاری خود در این سفر با گاد کاری، وزیر حمل‌ونقل و کشتیرانی هند دیدار و گفت‌وگو کرد.

دو طرف در این دیدار درباره مناسبات دوجانبه، راه‌های گسترش روابط اقتصادی به‌ویژه در حوزه‌های حمل‌ونقل، کشتیرانی و نیز همکاری‌ها در بندر چابهار گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. وزیر حمل‌ونقل هندوستان در این دیدار هدایایی از جمله یک بذر به نشانه حضور هند در بندر چابهار به وزیر امور خارجه کشورمان اهدا کرد.
کنفرانس بین‌المللی سالانه گفت‌وگوی رایسینا (Raisina) یک کنفرانس چندجانبه است که ازسوی اندیشکده بنیاد تحقیقات نظارتی هند برگزار می‌شود و به مسائل چالش‌برانگیز جامعه جهانی می‌پردازد. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ظریف یکی از سخنرانان این نشست تجاری است. مدیران ارشد ده‌ها شرکت کارآفرین دولتی و خصوصی وزیر امور خارجه را در این سفر همراهی می‌کنند.

حضور پررنگ بخش خصوصی
به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف عصر دوشنبه در فرودگاه دهلی نو درباره سفر سه‌وزه خود به هند بااشاره به حضور و سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی سالانه گفت‌وگوی رایسینا و دیدار با مقامات هندی گفت: تصمیم گرفتیم از این فرصت استفاده کنیم و همراه با هیات بزرگ اقتصادی به‌ویژه از بخش خصوصی و هیات سیاسی و اقتصادی دولتی با مقامات گوناگون هندی دیدار داشته باشیم.
ظریف با تاکید بر اینکه ایران همواره تامین‌کننده مطمئن نفت برای هند بوده و خواهد بود، روابط ایران با هند حتی بعد از تحریم‌ها را «خوب» توصیف کرد و افزود: یک توافق خوب بانکی با هندی‌ها داریم که پاییز امسال و بعد از تحریم‌ها به امضا رسیده و این توافق این امکان را برای کشور فراهم می‌کند تا هم صادرات و واردات و هم سایر نیازهای مالی را از این مسیر تامین کند. ظریف ادامه داد: حضور بسیار پررنگ بخش خصوصی در این سفر نشان‌دهنده علاقه بخش خصوصی به استفاده از این فرصت در شرایط تحریم‌های ظالمانه برای توسعه روابط است. وی یادآور شد: زمینه‌های زیادی برای گسترش روابط دوجانبه ایران و هند وجود دارد که یکی از آنها چابهار است. هندی‌ها به حضور در چابهار و در زیرساخت‌های ترانزیتی ایران علاقه‌مند هستند. ظریف بااشاره به حضور نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در ترکیب هیات همراه گفت: بسیار خوشحالیم که اقتصاد دانش‌بنیان در ایران رو به توسعه است و به‌طور تقریبی در همه سفرهایی که من به خارج دارم، این بخش حضور بسیار خوب و موثری دارد.

تحریم‌ها جدید نیستند
محمدجواد ظریف روز گذشته در فروم اقتصادی ایران و هند با تاکید بر اینکه چالش‌ها پشت سر گذاشته و راه‌ها پیدا می‌شوند، گفت: تحریم‌ها برای ایران جدید نیستند. ما حدود ۴۰ سال است که مورد تحریم‌های گوناگونی بوده‌ایم. ما به بقای خود و همچنین به همکاری با دوستان‌مان ادامه خواهیم داد. وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ما آماده تعامل بیشتر با شرق و طرف‌های دیگر هستیم، گفت: هند در شرایط سخت در کنار جمهوری اسلامی ایران بوده و در زمان‌های بهتر هم در کنار ما خواهد بود. ظریف خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم موقعیتی داشته باشیم که کشوری مدعی شود از قدرتش برای حکمفرما بودن حقوق در عرصه بین‌الملل استفاده کند. مفهوم قدرت اقتصادی امروز برای حکمفرما کردن غیرقانون (illegality) استفاده می‌شود. وی با یادآوری اینکه به‌دنبال یافتن مکمل‌ها (در زمینه اقتصادی) هستیم، افزود: ایران جوانانی متخصص در زمینه استارت‌آپ‌ها و دیگر بخش‌های علمی، کشاورزی، پتروشیمی و اقتصاد دارد. هیچ کدام از این موارد برای همکاری غیرقانونی نیستند، بلکه تلاش برای ایجاد مانع در این زمینه غیرقانونی است.

اروپا در حد انتظار پیشرفت نداشت
محمدجواد ظریف، روز گذشته در حاشیه دیدار با نیتین گادکاری، وزیر حمل‌ونقل هند در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره سازکار ویژه مالی اروپا برای ایران اظهار کرد: اروپایی‌ها تلاش کرده‌اند اما نتوانستند در حد انتظار ما پیشرفت کنند. ما به همکاری با اروپا درباره سازکار ویژه مالی (SPV) ادامه می‌دهیم اما منتظر اروپا نمی‌مانیم و با شریکان سنتی خود برای تامین منافع مردم ایران رایزنی می‌کنیم. وی افزود: ما همکاری خود را از طریق کانال‌های گوناگون مانند هند گسترش می‌دهیم. رئیس نهاد دیپلماسی تصریح کرد: ما به همکاری با اروپا در زمینه SPV ادامه می‌دهیم اما منتظر آنها نمی‌مانیم و با شریکان سنتی خود مانند هند، چین و روسیه در راستای منافع مردم ایران همکاری می‌کنیم. ظریف همچنین گفت: در همکاری با هند طیفی از موضوعات مطرح هستند. در حوزه بانکی یوکوبانک هند و بانک پاسارگاد ایران همکاری خود را آغاز کردند. وی گفت: امیدواریم ایران و هند باوجود تحریم‌های امریکا بتوانند در راستای منافع مردم دو کشور همکاری‌های بیشتری داشته باشند. وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره درخواست هند برای خرید گاز ارزان‌تر به‌منظور راه‌اندازی صنایع در چابهار تاکید کرد: ما برای گفت‌وگو با هند آمادگی داریم تا آنها بتوانند سرمایه‌گذاری را در این منطقه از جمله در حوزه پتروشیمی آغاز کنند. ظریف خاطرنشان کرد: ما همیشه آماده گفت‌وگو با هند در این حوزه هستیم و از پیشنهادهای این کشور استقبال می‌کنیم. وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره مذاکرات با هند یادآور شد: من نمی‌توانم با حضور رسانه‌ها مذاکره کنم اما ما آمادگی مذاکره را داریم.

موافقت هند با گشایش شعبه بانک ایرانی
در این دیدار نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی، حمل‌ونقل و بزرگراه‌های هند اعلام کرد: دولت با افتتاح یک شعبه از بانک پاسارگاد ایران در بمبئی (مومبای) موافقت کرده است. وزیر کشتیرانی، حمل‌ونقل و بزرگراه‌های هند در دیدار با محمدجواد ظریف افزود: دولت هند هم‌اکنون مجوز فعالیت یک بانک ایرانی در بمبئی را صادر کرده و بانک پاسارگاد تا ۳ ماه آینده شعبه خود را در شهر بمبئی افتتاح خواهد کرد. از این بانک برای انجام نقل و انتقالات مالی استفاده خواهد شد. وزیر کشتیرانی، حمل‌ونقل و بزرگراه‌های هند فعالیت‌های انجام شده در زمینه چابهار را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در دیدار با ظریف مسائل زیادی حل شده و نخستین کشتی از برزیل در چابهار پهلو گرفته است.

تسهیلات مالی آماده برای چابهار
وی به مذاکرات خود با وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد و گفت: برای بندر چابهار تسهیلات مالی آماده است. مشکلات دیگری وجود دارد اما ما مشکلات را حل می‌کنیم. گادکاری اضافه کرد: وزیر امور خارجه ایران پیشنهادهای زیادی برای همکاری‌ها در آینده ارائه کرد. ایران به فولاد و موتورهای لکوموتیو نیاز دارد. من هم پیشنهادهای خود را به دکتر ظریف ارائه کردم.
وی دیدار با ظریف را بسیار مفید توصیف کرد و گفت: این دیدار خیلی از موضوعات را حل خواهد کرد.

مذاکره درباره مبادله کالا به کالا
گادکاری خاطرنشان کرد: طرف ایرانی برخی از مشکلاتی که وجود دارد را حل خواهد کرد و از طرف ما هم فرآیند در حال اجرا است. من مطمئن هستم ما در جایگاهی هستیم که چابهار کارکرد کامل خود را هرچه زودتر آغاز خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: در این دیدار درباره مبادله کالا به کالا میان دو کشور نیز گفت‌وگو شد و وزیر خارجه ایران هم پیشنهادهای زیادی مطرح کرد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.