صنایع و معدن مازندران

» طرح آمایش سرزمین از نان شب هم واجب‌تر است

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

وزیر نیرو:

امیر مهرزاد: وزیر نیرو گفت: طرح آمایش سرزمین از نان شب هم برای توسعه کشور واجب‌تر است.

به گزارش پاون، رضا اردکانیان در حاشیه آیین تودیع و معارفه مدیران شرکت‌های آب و فاضلاب، برق منطقه‌ای و توزیع برق خراسان رضوی اظهار کرد: نبود ‌طرح واحد آمایش سرزمین به این معنی نیست که ما طرح آمایش سرزمین نداریم بلکه به این معناست که به تعداد مسئولان سیاست‌گذار، به تعداد استان‌ها، به تعداد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و به تعداد همه کسانی که دل در گرو توسعه کشور دارند یک طرح آمایش وجود دارد و هر کسی در ذهن خودش مسیری برای توسعه طراحی کرده است.
اردکانیان تصریح کرد: نبود یک طرح به این معناست که هیچ توازن و تعادلی بین منابع و مصارف ما وجود ندارد و اگر طرح‌های توسعه استان‌ها را کنار هم بگذاریم ممکن است منابع مورد نیاز آن چند برابر کشور باشد.
وی خاطرنشان کرد: نهاد مسئول نهایی و آماده کردن طرح آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه است که بر اساس آخرین وعده‌ای که داده شده امیدواریم به یمن ۴۰ سالگی انقلاب در سال پیش رو پیش از فصل تابستان این طرح آماده باشد.
وزیر نیرو بیان کرد: در زمینه آب مشکل زیادی داریم و راه‌حل بخش عمده‌ای از مشکلات این است که طرح آمایش مورد وفاق وجود داشته باشد که بدانیم که هر بخشی مسیر توسعه‌اش در هر منطقه‌ای چگونه است و بر آن اساس برنامه‌ریزی‌ها را جلو ببریم.
وی همچنین با اشاره به سرنوشت انتقال آب از دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور، گفت: با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام‌شده تلاش خواهیم کرد از این به بعد موضوع آب را یک موضوع بخشی نبینیم و همه نهاد‌ها -چه بیرون و چه درون دولت‌‌- که بر موضوع آب تاثیر‌گذار بوده و از موضوع آب تاثیرپذیر هستند با هم کار کنند که اگر آبی هم منتقل می‌شود داخل مشک سوراخ ریخته نشود؛ یعنی همزمان با تدارک آب‌های جدید فکر رفو کردن سوراخ‌های مشک هم باشیم.

انرژی باد و قابل تامین برق
اردکانیان همچنین در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت آب و برق گناباد اظهار کرد: نقش برق در این عرصه‌ها نقش غیر‌قابل انکاری بوده و در بخش جمعیت روستایی، تعداد روستاهای برق‌دار در ۴ دهه پیش کمتر از ۴۴۰۰ روستا بوده که اکنون به بیش از ۵۷ هزار روستا رسیده است و هم‌اکنون روستای بالای ۱۰ خانوار در کشور نداریم که از نعمت برق بهره‌مند نباشد.
وی با اشاره به انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ۱۰۰۰ مگاوات رسیده که بنا داریم تا پایان دولت دوازدهم، آن را به ۴۰۰۰ مگاوات و تا پایان برنامه ششم به ۵۰۰۰ مگاوات برسانیم.
وزیر نیرو ادامه داد: در بخش نیروگاه‌های بادی، بر اساس مطالعات انجام‌شده تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت داریم. این در حالی است که‌ در ساعات اوج مصرف برق، مصرف ما کمتر از ۶۰ هزار مگاوات است. از این رو، اگر به نحو مناسب مصرف را مدیریت کنیم، می‌توانیم تا ۵۰ درصد اوج بار فعلی را فقط از انرژی باد تامین کنیم.
اردکانیان به تامین آب در کشور اشاره کرد و افزود: سدهای بزرگی در کشور ساخته شده که در کنترل سیلاب نقش ارزنده‌ داشته‌اند و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، خروجی آنها مدیریت و کنترل شده است.
وی تصریح کرد: در بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی هم‌اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه‌های آب سالم و بهداشتی قرار دارند. تعداد روستاهای بهره‌مند از آب سالم و بهداشتی در دولت تدبیر و امید به ۹۰۰۰ روستا با جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفر رسیده که در آغاز انقلاب این آمار کمتر از ۲ میلیون نفر بوده است.

پوشش ۵۰ درصدی شبکه فاضلاب
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر ۵۰ درصد جمعیت کشور ما زیر پوشش شبکه‌های فاضلاب بوده و تعداد تصفیه‌خانه‌های مجهز از ۴ به ۲۱۶ افزایش پیدا کرده که فقط امسال ۴۰ پروژه بزرگ آب و فاضلاب به بهره‌برداری رسیده است.
به گفته اردکانیان، با توجه به تلاش‌ انجام‌شده در خراسان رضوی تعداد طرح‌های به بهر‌ه‌برداری رسیده یا کلنگ‌زنی شده افزون‌بر ۶۰۰۰‌ میلیارد تومان بوده و علاوه‌بر آن ۴۰۰۰‌ میلیارد تومان طرح در دست اجرا در این استان داریم. وی افزود: جمعیت کشور نسبت به ۴۰ سال گذشته حدود ۲.۳ برابر شده و خدمتی که در همه بخش‌ها به ویژه آب و برق ارائه شده، فوق‌العاده چشمگیر و افتخارآمیز است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.