صنایع و معدن مازندران

» صدور مجوز ترانزیت چند کالای جدید از مرز ماهیرود

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۲۶۰

مصطفی ملائی: مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه مجوز ترانزیت ۹ قلم کالای مجاز از گمرک ماهیرود استان صادر شد، گفت:

مشتقات نفتی، کود شیمیایی، روغن خوراکی، چای، برنج، انواع غلات و مصالح ساختمانی از جمله این کالاها هستند.
به گزارش صمت از خراسان جنوبی، محمدعلی خاشی اظهار کرد: امسال ۸۴ کامیون ترانزیت خارجی از مرز ماهیرود با وزن افزون بر یک میلیون و ۷۶۸ هزار و ۴۴۱ کیلوگرم عبور کرده‌اند که مهم‌ترین اقلام آنها گوشت مرغ، روغن موتور، قطعات مستعمل، تخم‌مرغ، پارچه و مشتقات نفتی بوده است. وی افزود: عمده این کالاها از کشورهای برزیل، ترکیه، عراق، امارات متحده عربی، جمهوری آذربایجان و چین از گمرک مرزی ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی و تاجران فعال ترانزیت خارجی در صورتی که مایل باشند گمرک استان آماده ترانزیت هر میزان کالاهای یادشده است.
وی گفت: مناطق ویژه ازجمله منطقه ویژه خراسان جنوبی نسبت به سایر مناطق کشور امتیاز بسیار بزرگی دارند که از این لحاظ، فرصت طلایی در اختیار استان قرار گرفته است.
خاشی یادآور شد: باوجود نواقص و نبود زیرساخت‌ها، کد صادراتی از طریق منطقه ویژه اقتصادی سال گذشته دریافت شد اما به علت مشکلات و مسائل امنیتی متوقف شد.
وی با تاکید بر اینکه انجام صادرات از طریق منطقه ویژه اقتصادی برای تاجران به‌مراتب ارزان‌تر از گمرک است، گفت: بار دیگر پیگیر این موضوع در استان هستیم که تحقق این امر نیازمند حل مشکلات تشریفات است.
مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به فراهم بودن فضاهای مناسب در پایانه رسمی ماهیرود اظهار کرد: سازمان پایانه‌ها هم پیگیر این موضوع بوده و تفاهمنامه‌ای امضا شده تا بخشی از خدمات ترانزیت مشابه آنچه قرار است در منطقه ویژه ارائه شود در خود پایانه رسمی ماهیرود ارائه شود.
وی ادامه داد: باتوجه به محدودیت‌های قانونی گمرک برای ترخیص کالا، راه‌اندازی واحد صادرات و واردات در منطقه ویژه برای تاجران و پیله‌وران به‌صرفه‌تر خواهد بود.
خاشی درباره ورود کالای قاچاق از طریق گمرک نیز گفت: امسال پرونده بزرگی در حوزه گمرکات استان نداشتیم و خرده‌پرونده‌ها نیز همان جا اعمال قانون شده‌اند.

ساخت گمرک در منطقه ویژه بیرجند
وی با اشاره به زیرساخت‌های گمرکی استان اظهار کرد: از لحاظ زیرساختی فعالیت گمرکی در منطقه ویژه مرز ماهیرود، پایانه، بازارچه و منطقه ویژه بیرجند انجام می‌شود که هر ۴ بخش متولی خاص خود را دارد.
مدیر کل گمرکات استان زیرساخت‌های موجود در منطقه ویژه اقتصادی را مناسب ارزیابی کرد و افزود: مجموعه تخصصی گمرک مجاور منطقه ویژه بیرجند در ۱۷ هکتار زمین ساخته می‌شود که تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی ادامه داد: این پروژه از محل مصوبه سفر آخر دولت دهم ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد که ۴.۵ میلیارد تومان هزینه شده اما پیش‌بینی می‌شود تکمیل آن ۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشته باشد.
خاشی افزود: برای زیرساخت‌های گمرک رسمی ماهیرود که در پایانه مستقر است علاوه بر هزینه ۲۵ میلیارد تومانی حوزه حمل‌ونقل، گمرک نیز ۷ تا ۱۰ میلیارد تومان برای تامین زیرساخت‌ها هزینه کرده است.
وی از تکمیل این زیرساخت‌ها با شروع پروژه دیگر در مرز ماهیرود خبر داد و گفت: امیدواریم پس از تحویل زمین تا پایان شهریور امسال عملیات عمرانی آغاز شود.
مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به نیاز ۲ تا ۳ میلیارد تومانی برای تکمیل این پروژه افزود: تاکنون ۸۰ میلیون تومان بابت مشاوره طرح تامین شده است.

مسدود شدن ۳ بازارچه مرزی
وی با بیان اینکه ۴ بازارچه مرزی استان با آخرین مصوبه دولت ابقا شده، یادآور شد: ۳ بازارچه با نظر دولت افغانستان فعلا مسدود شده که نیاز به رایزنی برای بازگشایی دارد.
خاشی با اشاره به سفر تازه والی فراه افغانستان به خراسان جنوبی اظهار کرد: وعده بازگشایی بازارچه یزدان در این سفر از طرف سرکنسول ایران در هرات داده شد. البته بازگشایی هرکدام از این بازارچه‌ها نیازمند بروزرسانی تجهیزات و زیرساخت‌هاست که باید از طریق متولیان امر انجام شود.
مدیر کل کمرگات خراسان جنوبی درباره دغدغه تاجران افغانی در زمینه کیفیت کالای ایرانی که از مرز استان به کشور افغانستان وارد می‌شود، گفت: هیچ کالایی بدون اعلام نظر استاندارد اجازه خروج از مرز استان را ندارد و اینکه ادعا شده اجناس تاریخ مصرف گذشته به آن طرف مرز رفته به چگونگی حمل و کیفیت بار خود کشور افغانستان بستگی دارد. وی درباره استقرار دستگاه ایکس‌ری کامیونی در مرز گمرک خراسان جنوبی بیان کرد: گمرک مشکلی برای انتقال این دستگاه ندارد و منتظر تعیین تکلیف زمین مورد نیاز و تامین برق آن هستیم.
خاشی با بیان اینکه گمرک منطقه ویژه بیرجند به‌عنوان گمرک مجاز مشتقات نفتی اعلام شده، گفت: برای این کار پیگیری‌های زیادی از طریق گمرک ایران انجام شده و اکنون صادرکنندگان در زمینه اظهارنامه مشتقات نفتی مشکلی ندارند. وی همچنین از راه‌اندازی برق اضطراری در گمرک بیرجند و ماهیرود خبر داد و گفت: این کار با صرف ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار در راستای پدافند غیرعامل انجام شده و از این پس در صورت قطع برق سامانه‌های گمرک تعطیل نمی‌شوند.

کمبود نیروی انسانی در گمرک
وی یکی از مشکلات اصلی گمرک در خراسان جنوبی را کمبود نیروی انسانی به‌ویژه در مرز ماهیرود عنوان و تصریح کرد: باتوجه به گسترده شدن دامنه فعالیت‌های گمرک در استان نیاز است در زمینه مجوز استخدامی از سوی دولت توجه ویژه‌ای شود. خاشی با اشاره به ۱۱۰ پست سازمانی در گمرک خراسان جنوبی گفت: ۲۰۴ پست جدید هم پیش‌بینی شده که امیدواریم با ابلاغ مصوبه، تحولی در بحث نیروی انسانی به‌ویژه در گمرک مرزی ایجاد شود. وی در اعلام گزارش عملکرد ۵ ماه امسال گمرک خراسان جنوبی اظهار کرد: در ۵ ماه نخست امسال ارزش مجموع صادرات از طریق گمرکات استان ۳۶۹ میلیون و ۷۰ هزار و ۵۹۲ دلار بوده است. مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به رشد ۲۰ درصدی ارزش صادرات استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزود: این شاخص از لحاظ وزنی نیز ۱۰ درصد رشد داشته است.
خاشی با اشاره به رشد ۵۰ درصدی اظهارنامه‌های صادراتی پستی گفت: امسال به ۷ هزار و ۷۳ مسافر ورودی و ۱۰ هزار و ۱۷۱ مسافر خروجی ازسوی فرودگاه بین‌المللی بیرجند و گمرک ماهیرود خدمات ارائه و تشریفات گمرکی انجام شده است.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.