صنایع و معدن مازندران

» شهردار تهران هم می‌رود؟ – روزنامه صمت

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

مجلس ر‌أی به استعفای شهردار تهران داد

اکرم امینی: رفتن یا ماندن افشانی در شهرداری تهران، در ماه‌های اخیر تبدیل به یکی از مهم‌ترین موضوع‌های مطرح شده در شورای شهر تهران و شهرداری بوده است.

با توجه به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مرداد امسال، برخی معتقدند افشانی باید از شهرداری تهران کنار برود اما بسیاری نیز معتقدند این مصوبه شامل حال شهردار تهران نمی‌شود. به گزارش صمت، بحث و جدل بر سر رفتن یا ماندن محمدعلی افشانی در شهرداری تهران از مرداد امسال و همزمان با تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان آغاز شده است. اگرچه برخی نمایندگان مجلس از لزوم کنار رفتن افشانی از شهرداری تهران سخن می‌گویند اما اعضای پنجمین دوره شورای شهر تهران که کارنامه موفقی در زمینه انتخاب شهردار نداشته‌اند و در صورت کنار رفتن افشانی از شهرداری تهران، مجبورند سومین گزینه خود را در کمتر از ۱.۵ سال برای نشستن بر صندلی شهردار معرفی کنند، بر ماندن افشانی اصرار دارند و می‌گویند قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل حال شهرداران نمی‌شود. سیدحسن رسولی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه شهردار تهران براساس قانون به همراه ۳ نفر دیگر از مسئولان ارشد مدیریتی کشور، همتراز وزیران تعریف شده‌اند، به مهر گفت: این ۴ نفر رئیس دفتر رئیس جمهوری، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و شهردار تهران هستند.
وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که بدون تغییر، همان قانون ازسوی رئیس‌جمهوری ابلاغ شود که در آن صورت شهردار تهران همان‌طور که گفته شد به دلیل اینکه در قالب بند (ج) ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری، هم‌رده وزیران تعریف شده از نظر ما این قانون شامل وی نمی‌شود. در عین حال تلاش خواهیم کرد که استفساریه‌ای از مجلس بگیریم که افشانی همچنان بتواند مسئولیت خود را عهده‌دار باشد و هزینه دوباره ناشی از جابه‌جایی بالاترین مقام حوزه مدیریت شهری در تهران متوجه شهروندان تهرانی نباشد. عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه برداشت ما در شورای شهر این است که مصوبه منع بکارگیری بازنشستگان، شامل حال شهردار نمی‌شود، اضافه کرد: صرف‌نظر از ابعاد حقوقی قضیه به لحاظ مصالح عمومی شهروندان پایتخت و منافع شهرداری و حوزه مدیریت شهری تداوم خدمت شهردار در این جایگاه، مصالح عمومی شهر را بهتر تامین می‌کند تا راه‌حل دیگری.

افشانی تابع قانون است
شهردار تهران می‌گوید مصوبه قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل حال او نمی‌شود با این حال باید منتظر نظر مجلس در این زمینه بمانیم. او البته این را هم گفته است که تابع قانون است؛ اگر قانون بگوید، می‌ماند و در غیر این صورت از شهرداری خواهد رفت.
به گزارش خانه ملت، داریوش قنبری، معاون پارلمانی خانه ملت با اشاره به اینکه شهردار منتظر استفساریه مجلس است، گفت: ۲ بحث درباره آقای افشانی وجود دارد؛ یکی اینکه وی حدود ۲ یا ۳ سال پیش با ۲۷ سال پیشینه خدمت خود را بازخرید کرده و دوباره به کار بازگشته است. باید دید با توجه به اینکه او بازخرید بوده و دوباره زیر پوشش بیمه قرار گرفته است، بازنشسته به‌شمار می‌رود یا می‌تواند تا ۳۵ سال خدمت کند. وی ادامه داد: بنابراین یکی از نظرات این است که او مشمول قانون منع بکار گیری بازنشستگان نیست و همچنان می‌تواند به کار خود ادامه دهد اما ما منتظر هستیم مشخص شود آیا بازخریدی‌ها جزو بازنشسته‌ها هستند یا خیر، اگر مشمول باشد یعنی بازخرید‌ی‌ها هم جزو بازنشسته‌ها قرار بگیرند، در آن صورت ما استفساریه را تقدیم مجلس می‌کنیم.
قنبری گفت: با توجه به اینکه شهردار تهران عضو کابینه دولت است باید ببینیم نظر مجلس درباره شهردار تهران مانند سایر اعضای کابینه است یا خیر، یعنی مانند وزیران و معاونان رئیس‌جمهوری می‌تواند ادامه کار بدهد که نظر مجلس در این زمینه تعیین‌کننده خواهد بود. وی درباره ثبت شدن موضوع مشمولیت شهردار تهران در قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در مشروح مذاکرات مجلس اظهار کرد: این بحث دستگاه‌های مشمول ماده ۵ قانون خدمات کشوری است که آیا شهرداری تهران مشمول این ماده قانونی می‌شود یا خیر، از این رو یک نظر این است که با توجه به اینکه شهرداری یک نهاد غیردولتی است، مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری قرار نمی‌گیرد و نظر دیگر همان است که این قانون شهرداری‌ها را هم دربر می‌گیرد. وی با بیان اینکه دستگاه‌های خاصی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری می‌شوند اما شهرداری بودجه دولتی ندارد و از لحاظ حقوقی مشمول این ماده نمی‌شود، ادامه داد: برخی معتقدند شهرداری هم مشمول این ماده است.

پاسخ مجلس به استعلام شورای‌عالی استان‌ها
بعد از اما و اگرهای فراوان، دوشنبه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به استعلام شورای‌عالی استان‌ها آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام کرد که شهرداران هم مشمول قانون بازنشستگی می‌شوند. بنابراین بر این اساس به نظر می‌رسد شورای شهری‌ها دوباره باید به دنبال معرفی شهردار باشند.
در نامه‌ای که به امضای حسین میرمحمدصادقی، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی رسیده است، شهردار تهران مشمول ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان شده و انتخاب یک نفر بازنشسته یا بازخرید شده به عنوان شهردار تهران ممنوع بوده و شهردار تهران نیز ملزم به استعفا است. در متن این نامه آمده است: «رئیس شورای‌عالی استان‌ها در نامه‌ای با عنوان ۶ دلیل این نتیجه را گرفته که شهرداران مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان نمی‌شوند و در پایان از ریاست و نمایندگان مجلس درخواست کرده اقدام مقتضی را انجام دهند».
دلیل نخست استفاده از تبصره ۵ ماده واحد قانون بکارگیری بازنشستگان، قوانین مغایر و منسوخ احصا شده است و اشاره‌ای به ماده ۷۱ قانون شوراها که در مقام بیان شرایط عزل و نصب شهرداران نشده است و در نتیجه ماده ۷۱ و ماده ۸۰ معتبر است. پاسخی که اداره قوانین مجلس به این بند از نامه داده است این است که اعتبار ماده ۷۱ قانون شوراها بدون هیچ استدلالی پذیرفته شده است.اما اعتبار این ماده دلیلی بر استثنای شهرداران از شمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان نیست زیرا ماده ۷۱ شرایط احراز و موارد عزل و نصب به صورت کلی ممنوعیت جدیدی را مقرر می‌کند و این قانون بر تمام قوانین و مقرارت مختلف و موضوع عزل و نصب افراد حکومت دارد. همچنین به موارد مطرح شده دیگر نیز از سوی رئیس‌شورای‌عالی استان‌ها پاسخ داده شده و در انتها به عنوان نظر مشورتی اعلام شده است که شهرداران مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان می‌شوند همچنین عنوان بکارگیری، عنوان عامی است که شامل تمامی مصداق‌های آن ازجمله استخدام، انتصاب و انتخاب و دربرگیرنده هر نوع همکاری ازجمله استخدام رسمی، قراردادی، خرید خدمت و سایر انواع همکاری است. در این نامه تاکید شده است پس از حذف همترازان مقامات از دایره مستثنائات قانون، شهردار تهران مشمول ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان شده و انتخاب یک نفر بازنشسته یا بازخرید شده به عنوان شهردار تهران ازسوی شورای شهر ممنوع بوده و شهردار فعلی نیز ملزم به استعفا است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.