صنایع و معدن مازندران

» شفاف‌سازی « بروکراسی» گام نخست مبارزه با فساد است

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گروه مجلس: فساد مسئله همه جوامع و کشورها بوده و هست اما برخی از کشورها برای مبارزه با آن همت و اراده‌ای آهنین پیشه کرده و برخی به آن عادت کرده‌اند ولی پرسش بسیاری از جامعه‌شناسان و تحلیلگران این است که فساد چرا و چگونه در ساختارهای یک جامعه نفوذ می‌کند؟

به گزارش صمت جامعه‌شناسان معتقدند نفوذ فساد به یک جامعه یک علت ندارد. بلکه دلایل مختلف و عوامل گوناگونی دارد. جوامعی که قصد و اراده پیشرفت دارند تلاش می‌کنند تا دلیل و عوامل فساد را در بین خود شناسایی و نابود کنند اما به‌طور کلی در جوامع سنتی ستم و دروغ از علل مشترک ایجاد فساد در این جوامع بوده است.
 ظلم و ستم باعث ترویج روحیه دورویی و نفاق در جامعه شده است و جوامع زمانی که به روحیه‌های بد عادت کرده‌اند، به‌سادگی از آن رها نشده بلکه این روحیه‌ها را به نسل بعدی هم انتقال داده‌اند. بنابراین ظلم و ستم کهن باعث روحیه ریا و نفاق در جوامع شده که به‌عنوان عادت ثانویه نسل به نسل میراث رسیده است.
اما در جوامع مدرن و کنونی باوجود آنکه مردم از زیان‌های این رویه زشت آگاه شدند، به سبب دلایل گوناگون دیگر از آن دوری نکردند. ازجمله علل اقتصادی و اجتماعی ادامه ریا و دورویی، تورم و بروکراسی بوده است.
تورم اگرچه یک پدیده اقتصادی است اما پیامدهای اجتماعی گوناگونی دارد. برای نمونه هنگامی که اقتصاددانان نرخ رشد تورم را در اعداد بررسی می‌کنند، مردم در طبقات و قشرهای مختلف آن را در واقعیت‌های زندگی و قدرت خرید خود تجربه می‌کنند.
 به همین خاطر طبقات مختلف بسته به ضعف و قدرت خود سعی می‌کنند به گونه‌ای زندگی را ادامه دهند. به‌عبارت دیگر متخصصان علوم اجتماعی و جامعه شناسی معتقدند تورم مانند سوهان اندک اندک و در سال‌های متوالی اخلاق، باورها و ارزش‌های جامعه را تحلیل می‌برد زیرا تورم با رشد خود، امید به آینده بهتر، زندگی و کار شرافتمندانه را ضایع می‌کند.
علت دیگر ترویج فساد در جوامع، بروکراسی ناتوان و ناکارآمد است که رانت، امتیاز و انحصار را با خود به همراه می‌آورد. زمانی که این عوامل برای چند دهه در یک جامعه ادامه یابد، امید به آینده و رشد منطقی را نابود می‌کند. بنابراین افراد آن جامعه امیدی برای رشد و ترقی با صداقت، تلاش و کار شرافتمندانه نخواهند داشت.
بدین ترتیب باندهای فساد برای کارچاق‌کردن و رشوه دادن و رشوه گرفتن جای روال صحیح و عدالت را می‌گیرد. پول‌های کثیف و ثروت‌های بادآورده رایج و حاکم می‌شوند و در ادامه آن پست‌های اداری و سازمانی به شایستگی احراز نمی‌شوند و بسیاری موارد دیگر که در حوصله این سطرها نمی‌گنجد.
برای مبارزه با فساد در ابتدا اراده آهنین لازم است و در مرحله بعدی شفافیت اجرای امور. به همین خاطر فرض بر این بوده است که درگاه‌های الکترونیک دولتی زمینه اولیه مبارزه با فساد اداری هستند زیرا اگر درست اجرا شود می‌تواند تا حدی رانت و فساد را برای دسترسی به فرصت برابر محدود کند.
همین‌طور سالم‌سازی نظام‌های مالی و شفافیت مالی می‌تواند گام دیگری برای مبارزه با فساد باشد اما متاسفانه مبارزه با فساد محدود به این چند مورد نیست بلکه سطح‌های گوناگون و لایه‌های پیچیده‌ای دارد که سازمانی قوی و کارآمد برای حذف آن لازم است ولی شفاف‌سازی قوانین و امور جاری گام نخست است. گام دوم نیز صبر و ممارست است تا جامعه‌ای که به این رفتار‌های زشت خو کرده را به راه راست هدایت کنند.
در همین باره یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: وقتی مسئولان می‌پذیرند که اختلاس ۳ هزار میلیاردی و ۱۲ هزار میلیاردی وجود دارد و درباره آن صحبت می‌کنند، انگار دارند درباره ۱۲ میلیون تومان صحبت می‌کنند.
پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس عصر شنبه در همایش «مبارزه با فساد در ایران» به رویکرد جامعه‌شناختی به مسئله فساد پرداخت و گفت: متاسفانه صندلی‌های قدرت در ایران این‌قدر جذاب است که نه خود افراد و نه‌کسانی که آنها را به کار گماشته‌اند، حاضر نیستند آن را ترک کنند.
به گزارش ایلنا، وی با بیان اینکه اگر این مجلس یکی از کارهای خوبش را بشود نام برد، همین قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان است، اظهار کرد: ما در قانون‌های‌مان این‌قدر اما و اگر می‌آوریم که نفس قانون کارکرد خودش را از دست می‌دهد. مجوزهایی صادر می‌شود که افراد در پست خود باقی بمانند.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادامه داد: با وجود یک قانون چطور می‌توانیم همان قانون را دور بزنیم؟ قانون هرگز نتوانسته کارکرد خودش را در ایران داشته باشد. فساد یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های حال‌حاضر در جوامع بشری در سطح کلان است که از هر جامعه به جامعه دیگر متفاوت است.
سلحشوری با بیان اینکه نخبگان، دانشمندان، سیاستمداران و حتی افراد معمول نسبت به فساد حساس می‌شوند، تصریح کرد: یادم است در نخستین نطق سالانه‌ای که در مجلس داشتم نخستین بخش از صحبت‌هایم را در بحث فساد سیستماتیک مطرح کردم و گفتم که باید جدی‌تر به آن نگاه کرد.
وی با بیان اینکه فساد از حالت موردی گذشته و دامنه آن بسیار فراتر رفته است، خاطرنشان کرد: اگر مسئله فساد اجتماعی باشد، علت به وجود آمدن آن چیست؟ آیا عزمی برای مبارزه با آن وجود دارد؟ هر نوع فساد اخلاقی را هم ما می‌توانیم
 فساد بنامیم. در بحث فساد اداری نهادهایی وجود دارند که در آن فساد دخیل هستند اما از نظر حقوقی فساد یک جرم است چون منافع بشر را تهدید می‌کند. در حال‌حاضر رانت‌خواری و لابی‌گری‌های سیاسی و اجتماعی و بحث اختلاس وجود دارد.
این عضو فراکسیون امید با اشاره به بحث اختلاس و موسسه‌های مالی اظهار کرد: سیستماتیک و ساختاری بودن فساد را می‌شود با یک مصداق روشن کرد. رئیس‌جمهوری گفت ۳۰ هزار میلیارد به مالباختگان پرداخت کردیم چرا باید مجبور شویم از بیت‌المال پرداخت کنیم؟
مجلس دهم بیشتر نمایندگانش در دور نخست وارد شدند اما از بدو ورود شاید هزار پیامک و تا نیمه شب تماس داشتیم که می‌گفتند همه زندگی‌مان را در این موسسه‌ها باخته‌ایم. نمایندگان زیر فشار بودند و از طرفی تظاهرات مقابل مجلس و نهاد ریاست جمهوری وجود داشت.
سلحشوری اضافه کرد: هر چند باید این گفته شود که چرا به خاطر ۳۰ یا ۵۰ درصد سود خانه‌تان را فروختید که امروز هیچ نداشته باشید؟ من این را به یکی از مالباختگان گفتم که خیلی عصبانی شد اما این فساد به عمق رفته زیاد بود، شاید هیچ ‌کس به ذهنش نمی‌رسید.
 دولت ۳۰ هزار میلیارد را می‌دهد و از طرف دیگر کسانی که این مشکل را به وجود آوردند تنها ۱۵ سال حبس می‌شوند و این نشان می‌دهد مجازات با جرم تطابق ندارد.
وی ادامه داد: کسانی که مجوز داده بودند پاسخگو نبودند. رشوه دیگر به عنوان یک ضد ارزش تلقی نمی‌شود. خودمان در سطح خرد هم به فساد دامن می‌زنیم.
وی با اشاره به تخطی از هنجارها بیان کرد: این امر باعث شده فساد نهادینه شود. تمام این مسائلی که مطرح شد، پذیرفته شده است وقتی مسئولان می‌پذیرند که اختلاس ۳ هزار میلیاردی و ۱۲ هزار میلیاردی وجود دارد و درباره آن صحبت می‌کنند، انگار دارند درباره ۱۲ میلیون تومان صحبت می‌کنند.
سلحشوری با بیان اینکه وقتی به کسی پاسخگو نیستند فساد کم نمی‌شود بلکه روز به روز بیشتر می‌شود، یادآور شد: اینکه مردم از فسادها مطلع شدند ما آن را به فال نیک می‌گیریم اما این روند کاهش نداشته است.
وی با اشاره به لزوم شفافیت عنوان کرد: شاخص‌ها می‌تواند نشان دهد که ما در فساد هستیم یا نه. ما در رتبه ۱۳۰ هستیم.
 از نظر این شاخص‌ها دانمارک اول بود. سال بعد از آن نیوزلند با اختلاف یک امتیاز اول شد. در اجتماع باید هم ساختار و هم کنشگر را دید. سلسله‌های ما به خاطر فساد به انقراض کشیده شده است. درحال‌حاضر اگرچه کنشگر در ساختار فعلی نمی‌تواند تحرک چندانی داشته باشد اما نمی‌شود نقش کنشگر را نادیده گرفت.
این عضو فراکسیون امید مجلس به کشور گرجستان اشاره کرد و گفت: این کشور از نظر درگیر بودن با فساد در سال ۲۰۰۳ در رتبه ۱۳۳ قرار داشت اما براساس یک برنامه که از آن سال انجام دادند، اکنون توانسته‌اند به رتبه‌ای بسیار بهتر دست یابند که در آنجا اصلاح ساختاری را انجام دادند، مقامات فاسد را کنار گذاشتند و قوانین و مقررات‌شان را تصحیح کردند. نظارت در کشور ما مغفول باقی مانده است. نظارت باید از طریق رسانه‌ها انجام شود.
سلحشوری افزود: با اعمال اصلاحاتی که از سوی گرجستان انجام شد، نمره آنها به ۴۴ رسیده است. هزار مقام را اخراج و ۱۵ هزار پلیس را می‌گیرند اما در کشور ما مبارزه با فساد نمایشی است. مردم اعدام سلطان سکه را یا نپذیرفتند یا انواع تفکرات وجود داشت. قوه قضاییه مستقل یکی از نهادهایی است که با فساد می‌تواند مبارزه کند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.