صنایع و معدن مازندران

» شرایط سخت را باید طی کنیم

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۶۲۸

گروه مجلس: مجموعه صنایع و واحدهای تجاری کشور در حالی نیمه دوم سال ۹۷ را شروع می‌کنند که هنوز از شوک نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر خارج نشده‌اند.

بسیاری از این واحدها با مشکلات عدیده مواجه شدند و ادامه فعالیت آنها مشکلات متعددی را پیش‌رو دارد. اما یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید که دولت برنامه‌های متنوعی را برای حل این مسائل درنظر دارد.
سید مهدی مقدسی نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی به صمت گفت: در بحث رونق تولید و صنعت در سال‌های ۹۵ و ۹۶ دولت اقداماتی را انجام داده بود. امسال نیز برای حفظ اشتغال موجود منابعی را دولت تامین کرده که شاید هنوز به مرحله اجرا نرسیده باشد یا تاثیرات آن محسوس نباشد.
وی ادامه داد: یک بحث کلی استراتژی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده اینکه ابتدا صنایع کوچک و متوسط را موردحمایت و تقویت قرار دهد. شرکت شهرک‌های صنعتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم قدم‌هایی را در این زمینه برداشته‌اند. اما واقعیت این است که به خاطر محدودیت منابع و نوسانات نرخ ارز صنایع ما شرایط باثباتی نداشته‌اند و برای اینکه مواد اولیه موردنیاز خود را با چه قیمتی بخرند و محصول تولید شده را به چه قیمتی بفروشند، ابهاماتی داشتند و همین باعث ایجاد وقفه و مشکل در تولید آنها شده بود.
مقدسی که عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی است، افزود: ما جلسه‌هایی را با وزیر و معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم. آنها هم برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف اعلام کرده‌اند. اما واقعیت این است که امسال آسیب‌پذیری صنایع کشور نسبت به ۲ سال گذشته بیشتر شده و لازم است تدابیر جدی‌تری برای آن اندیشیده شود.
وی گفت: در جلسه سران ۳ قوه و کمیسیون مشترک قوای ۳‌گانه تمهیداتی برای تقویت صنایع درنظر گرفته ‌شده و مصوبات خیلی خوبی هم داشته‌اند که بخشی را اعلام کردند. برای نمونه منابعی را برای حفظ اشتغال موجود مشخص کردند که همان تقویت صنایع کوچک و متوسط است که از محل صندوق توسعه ملی پیش‌بینی کرده‌اند. درنهایت اینکه ما امسال روزهای سختی را درپیش داشته و امید داریم با شرایطی که فراهم ‌شده موانع صادرات، واردات و تامین مواد اولیه برطرف شده و گمرکات همکاری بیشتر و بهتری داشته باشند.
مقدسی با اشاره به تلاش‌های دولت برای مبارزه با قاچاق کالا گفت: مبارزه با قاچاق کالا نسبت به سال‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است. این می‌تواند فرصت مناسبی برای صنایع باشد تا نگاه جدی‌تری به مصرف‌کننده داشته باشند و نقص‌های خود را جبران و نیازهای داخلی را با ارتقای کیفیت برطرف کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا فقط با حمایت مالی باید مشکلات صنایع را برطرف کرد، گفت: بخشی از کار دولت حمایت مالی است. اما مدیران واحدهای صنعتی و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید تلاش کنند از شرایط تحریمی به‌عنوان یک فرصت برای تولید استفاده کنند.
او ادامه داد: البته این تبدیل فرصت نیازمند آن است که ما نیز شرایط لازم و ثبات را ایجاد کنیم. دست‌اندرکاران صنایع باید بدانند که مواد اولیه را با چه نرخ خریداری و فرآیند تولید را بر اساس چه قیمتی ساماندهی کنند. ما در کمیسیون صنایع جلسه‌های مکرری را با وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان ایشان داشته و داریم. از سوی دیگر با فعالان اقتصادی و صنایع هم ملاقات داریم. نظرات هریک را دریافت می‌کنیم و سعی داریم که راهکار لازم برای برطرف کردن مشکلات صنایع کوچک و متوسط را به‌دست آوریم.
وی در توضیح اقدامات عملی برای حل مشکل صنایع کوچک و متوسط گفت: دولت در صنایع وابسته به خود با اعزام گروه‌های مشاوره و راهنما اقدامات جنبی و تکمیلی را انجام می‌دهد، مانند اصلاح ساختار مالی، کاهش نرخ تمام ‌شده و ارتقای کیفیت، تقویت واحدهای تحقیق و توسعه، استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارتقای تولید، کاهش هزینه‌ها و… نکته مهم آن است که این حمایت‌ها باید به بخش خصوصی هم گسترش یابد. به صنایع غیردولتی هم باید این مشورت‌ها داده شود، تا ما بتوانیم وضعیت بهتری را برای تولید و ثبات بازار کار در صنایع کشور به وجود آوریم.
مقدسی افزود: برای نمونه هم‌اکنون در صنعت خودرو پیگیر هستیم که این اتفاق رخ دهد و خودروسازان از ظرفیت دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنند تا رضایت مصرف‌کنندگان جلب شود. در این زمینه در کمیته تحقیق و تفحص از صنایع خودرو که من هم عضو آن هستم، یکی از مباحث جدی ارتقای کیفیت است. در بحث ساماندهی بازار خودرو نیز این مسئله موردپیگیری بوده است. استانداردسازی و ارتقای استانداردها و کاهش نرخ تمام‌شده همه مسائلی است که در همه صنایع به‌ویژه صنایعی که به‌طور خاص موردنظر هستند، دنبال می‌شود.
وی گفت: ما در مجلس بیشتر در حوزه قانون‌گذاری فعالیت می‌کنیم. ولی دولت به‌عنوان مجری باید به این موارد توجه داشته باشد؛ مانند لایحه هوای پاک که در مجلس تصویب شد تا تمهیداتی برای ارتقای کیفیت و محدودیت‌هایی برای خودروهای بی‌کیفیت در نظر گرفته شود.
از سوی دیگر در جلسه با شرکت شهرک‌های صنعتی که حدود یک ماه قبل داشتیم معاونان شرکت شهرک‌های صنعتی توضیح دادند که گروه‌هایی برای مشاوره به صنایع کوچک و متوسط دارند. البته ما نیز به‌عنوان کمیسیون تخصصی مجلس نیز این نگرانی را داریم و به‌طور مکرر آن را از مسئولان پیگیری می‌کنیم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.