صنایع و معدن مازندران

» شرایط بین‌المللی به سود نفت ایـران

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۷۶۳

امیر مهرزاد: در حالی که بسیاری از رسانه‌ها و برخی کارشناسان بین‌المللی انرژی معتقدند چین و هند به‌عنوان بزرگترین مشتریان نفت ایران باید به کاهش واردات نفت از کشورمان متعهد شوند، شرایط این کشورها نشان از نبود زیرساخت اقتصادی در اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران دارد.

با اینکه امریکا قصد دارد از ماه آینده میلادی سیاست‌های تحریم خرید نفت ایران را در جهان کلید بزند، برخی کارشناسان معتقدند کشورهایی مانند چین و هند راهی جز خرید نفت ایران ندارند و نمی‌توانند نفت مورد نیاز خود را از طریق دیگری تامین کنند. به‌گفته این کارشناسان کشورهایی مانند هند و چین حتی اگر بتوانند نفت خود را با شیوه‌های دیگر تامین کنند، این موضوع برای آنها اقتصادی نخواهد بود.
علاوه بر این باید در نظر داشت در ماه‌های گذشته رئیس‌جمهوری ایران و بیژن زنگنه سفری به هند داشتند؛ سفری که برخی کارشناسان معتقدند یکی از اهداف آن پیگیری خرید نفت ایران ازسوی هند در صورت تحریم‌های امریکا بود. به‌عبارت دیگر شرایط این‌گونه نشان می‌دهد که مسئولان و مقامات ایرانی پیش از آنکه امریکا اقدام به تحریم نفت ایران کند، بازارهای نفتی خود را تقویت کرده‌اند.
غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره شرایط فروش نفت ایران در صورت تحریم‌های امریکا به صمت گفت: اگر امریکا اصرار بر تحریم نفتی ایران داشته باشد، ایران هم ابزاری دارد که می‌تواند برای دور زدن تحریم‌ها از آن استفاده کند.
شرفی با بیان اینکه ایران سال‌ها در تحریم بود و توانست نفت خام به جهان صادر کند، گفت: هرچند کشور در زمان تحریم‌ دچار مشکلات اقتصادی و تولیدی می‌شود، اما نباید از ترس تحریم‌های امریکا خودکشی کنیم. پیش از این در شرایطی که اروپا هم ایران را تحریم کرده بود، اقتصاد کشور به حیات خود ادامه می‌داد. اکنون که اروپا با ایران در موضوع تحریم‌ها موضع برابری دارد، شرایط به‌مراتب بهتر از سال‌های گذشته خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه کشورهای هند و چین نمی‌توانند خرید نفت خود را از ایران قطع کنند، توضیح داد: این کشورها برای تامین منابع نفتی خود راهی جز خرید نفت از ایران ندارند. این موضوع درباره هند بیشتر صدق می‌کند. هند در صورتی که نخواهد بخشی از نفت مورد نیاز خود را از طریق ایران تامین کند، با افزایش هزینه روبه‌رو می‌شود. علاوه بر این در بخش فروش نفت کشور اکنون به‌دنبال این است که بتواند به اروپا نفت صادر و به ازای آن از اروپا یورو دریافت کند. در صورتی که به این اهداف دست یابیم، بدون شک بازنده تحریم ایران، امریکا خواهد بود.
این عضو کمیسیون انرژی درباره افزایش نرخ نفت نیز توضیح داد: بدون شک اگر امریکا نفت ایران را به طور کامل تحریم کند، ایران با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد و عرضه نفت در جهان کاهش می‌یابد. بر این اساس دو شرایط پیش رو است؛ نخست اینکه هنوز فضا برای جلوگیری از تحریم‌ها وجود دارد و می‌توان مسیر بهتری را طی کرد. این مسیر مشروط بر این است که رئیس‌جمهوری امریکا بتواند منطقی رفتار کند. موضوع دیگری که در این زمینه مطرح می‌شود، افزایش نرخ نفت است. در این شرایط حتی اگر میزان تولید نفت در ایران هیچ تغییری نکند هم نرخ نفت افزایش خواهد یافت.
وی افزود: به‌نظر می‌رسد امریکا قصد دارد با افزایش نرخ نفت، برخی دکل‌های حفاری بیکار خود را به میدان‌های نفتی ببرد و نفت شیل را نیز استخراج کند. در این صورت ایران در مقطعی با افزایش درآمدهای نفتی روبه‌رو خواهد بود اما شواهد موجود نشان می‌دهد امریکا پس از افزایش نرخ نفت به‌دنبال کاهش ناگهانی نرخ آن خواهد بود.
شرفی توضیح داد: نباید فراموش کنیم که ترامپ به‌دنبال آسیب زدن به اقتصاد ایران است. این خواسته رئیس‌جمهوری امریکا است. زمانی که نرخ نفت افزایش پیدا می‌کند اقتصاد ایران تا حدی رشد خواهد داشت اما پس از افت ناگهانی نرخ نفت اقتصادهایی مانند ایران آسیب بالایی می‌بینند. بر این اساس منطقی است که ترامپ چنین سیاستی را در دستور کار قرار داده باشد.

تحلیل بین‌الملل
یک شبکه خبری شرق آسیا گزارش کرد: «خریداران نفت ایران به‌دلیل نیاز مبرمی که به انرژی و نفت این کشور دارند، تسلیم تحریم‌های امریکا نخواهند شد. شرکت‌ها و پالایشگاه‌های نفتی در کره جنوبی، ژاپن، چین و هند به نفت ایران نیاز دارند و در برخی پالایشگاه‌ها این نیاز بسیار بالاست.» ایرنا در ترجمه گزارش آسیاتایمز نوشت: برای نمونه شرکت نفتی «ساینوپک» چین برای تامین نفت پالایشگاه‌های خود در استان‌های گوناگون به شدت به نفت ایران نیاز دارد. هند و چین به‌عنوان مصرف‌کننده بزرگ نفت نمی‌توانند و نمی‌خواهند واردات نفت از ایران را متوقف کنند. کشورهای ژاپن و کره جنوبی هم که از سوی امریکا زیر فشار قرار گرفته‌اند، در حال رایزنی با واشنگتن برای گرفتن معافیت هستند زیرا بازار آنها آسیب‌پذیری بالایی دارد و کاهش واردات نفت از ایران و بالا رفتن بهای نفت در بازار بین‌المللی به آنها خسارت زیادی وارد می‌کند. فشار امریکا بر کشورها زیاد است اما نیاز فراوان این کشورها به نفت خامی که از ایران وارد می‌شود، اجازه توقف خرید به آنها نخواهد داد. در کشورهای دیگر مانند ترکیه هم مشکلات در صورت توقف خرید زیاد خواهد شد زیرا این کشور نزدیک ۵۰ درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می‌کند.

سخن آخر
نگاهی به وضعیت ایران در منطقه می‌تواند از نگرانی‌هایی که بابت تحریم نفت وجود دارد تا حدی بکاهد. عراق اکنون نفت مورد نیاز ایران را از کرکوک به ایران می‌فرستد و نفت مورد نیاز منطقه جنوب شرقی کشور خود را از تنگه فنی لرستان تحویل می‌گیرد. باتوجه به قراردادهای سوآپ نفت و گاز بین ایران و عراق این کشور نیز قصد قطع همکاری با ایران را ندارد. ارمنستان و پاکستان نیز هر کدام به نوعی در قراردادهای سوآپ با ایران نقش دارند و نمی‌توانند این قراردادها را به‌سادگی لغو کنند. با این حال ایران و امریکا مسیر راحتی برای دستیابی به خواسته‌های خود ندارند. امریکا برای تحریم نفت ایران نمی‌تواند بیش از حد به کشورها فشار وارد کند و شرایط نشان می‌دهد برخی کشورها راهی جز خرید نفت ایران ندارند. از طرف دیگر ایران نیز نمی‌تواند اقتصاد خود را به طور کامل از اثرات مخرب تحریم مصون نگه دارد. بنابراین شرایط به‌گونه‌ای پیش می‌رود که گویا باید مذاکرات جدیدی آغاز شود.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.