صنایع و معدن مازندران

» شتاب خوب یزد در حوزه «آی‌تی»

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۴۶۶

گروه استان‌ها: توسعه صنعتی یزد تا چندی پیش در صنایعی مانند کاشی، فولاد و نساجی چشمگیر بود اما چندسالی است که حرکت به سمت صنایع دانش‌بنیان آغاز شده و شتاب خوبی گرفته است.

یزد اگرچه از ابتدای پیدایش، استانی کم‌آب با اقلیم گرم و خشک بود اما در ۲ دهه اخیر، صنایع آبخواه بسیاری از جمله صنایع فولادی و کاشی و سرامیک در این استان مستقر شدند.
این صنایع به حدی پیشرفت داشت که اکنون یزد را قطب تولید کاشی و سرامیک می‌خوانند و ۴۵ درصد تولید کاشی و سرامیک کشور در این استان انجام می‌شود و در زمینه صنایع فولادی نیز همین اتفاق افتاده و برخی مسئولان همچنان در صدد توسعه صنایع فولادی بوده و آن را افتخاری برای استان یزد می‌دانند. با بروز خشکسالی‌های پی‌درپی و خشک‌شدن منابع آبی شرایط به‌گونه‌ای شد که یزد کم‌آب اکنون به یزد بی‌آب تبدیل شده و شرایط بحرانی در این استان حاکم است، به طوری‌که مردم گاهی برای آب شرب نیز با مشکلات جدی مواجه هستند به ویژه هنگامی که خط انتقال آب با مشکل مواجه شود.

رشد دانش‌بنیان‌ها
وقتی این شرایط در استان قوت گرفت، برخی مسئولان کم‌کم نگران شدند و تلاش کردند صنایعی را در استان مستقر کنند که هم کم‌آبخواه باشد و هم آلایندگی زیست‌محیطی نداشته باشد و از سوی دیگر برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که حجم بالایی از بیکاران یزد را تشکیل می‌دهند، اشتغال ایجاد کند. وقتی یزد در حوزه صنایع کاشی و سرامیک و فولاد و… از سایر استان‌ها پیشی گرفت و به یک استان صنعتی تبدیل شد، آلودگی هوا، مهاجرت کارگران ساده از سایر استان‌ها به یزد، مهاجرت نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به شهرهای دیگر و… گریبان یزد را گرفت و این شرایط بیشتر دلسوزان یزد را به سمت ایجاد صنایعی که امروز از آن به عنوان صنایع دانش‌بنیان یاد می‌شود، هدایت کرد. خوشبختانه یزد در این زمینه ظرفیت‌های بسیار خوبی داشت و وجود نخبگان به ویژه در حوزه آی‌تی شتاب صنایع های‌تک را سرعت بخشید. اگرچه امروز بیشتر صنایع دانش‌بنیان یزد در حوزه آی‌تی و الکترونیک فعالیت می‌کنند اما کم‌کم ایده‌های جوانان نخبه یزدی در حوزه دانش‌بنیان‌کردن برخی فعالیت‌های گردشگری نیز ظهور و بروز پیدا می‌کند. بیشتر ایده‌های دانش‌بنیان در حوزه الکترونیک و آی‌تی مراحل تکامل و رشد خود را طی کرده و امروز باوجود مشکلات بسیار به مرحله کارآفرینی رسیده‌اند اما در حوزه گردشگری هنوز نیاز به کار بیشتری است به ویژه آنکه یزد به عنوان شهر جهانی معرفی شده و به‌طورقطع از این پس حضور گردشگران خارجی در یزد افزایش بیشتری خواهد داشت.یکی از افرادی که در حوزه الکترونیک توانست به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کند، شرکتی با عنوان «طیف زمین» را راه‌اندازی کرد و در زمینه سخت‌افزار و نرم‌افزارهای وابسته به آن، تحول جدی در استان ایجاد کرد ضمن اینکه توانست بسیاری از جوانان فارغ‌التحصیل در این رشته را به‌کار بگیرد.

مدیریت ناوگان حمل‌ونقل
به گزارش مهر حامد گنجی، مدیر فنی شرکت طیف زمین در این زمینه گفت: طیف زمین نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان حمل‌ونقل، دیسپاچینگ، مدیریت سازمان‌ها، نرم افزارهای کاربردی، سخت افزارهای پایش خودرویی، تاکسی‌متر و در چند سال اخیر ناوبری برای خودروسازها را راه‌اندازی کرده است.
وی افزود: این شرکت از سال ۸۴ تاسیس شده و فعالیت آن در چند سال نخست به پایش خودرو معطوف بود اما در چند سال اخیر، بیشتر به سمت های‌تک شدن پیش رفته و البته موفقیت‌های خوبی نیز کسب کرده است.
گنجی تصریح کرد: خط تولید بردهای الکترونیکی و مونتاژ قطعات الکترونیکی نیز امسال راه‌اندازی شد که البته درحال‌حاضر متوقف شده و فعالیتی انجام نمی‌دهد.

اشتغالزایی و ظرفیت ایجاد شغل
گنجی میزان اشتغالزایی مستقیم این شرکت را درحال‌حاضر برای ۲۰ نفر اعلام کرد و افزود: این شرکت درحال‌حاضر ظرفیت اشتغالزایی برای ۱۱۰ نفر دارد اما به دلیل مشکلات اقتصادی امکان جذب نیرو نداریم اما دانش و زیرساخت‌های لازم فراهم است.
وی تصریح کرد: مشکل موجود این است که اکنون قطعات الکترونیکی مانند ICD یا حتی برد کامل الکترونیکی در داخل کشور تولید نمی‌شود و ما ناچار به خرید آن از خارج از کشور هستیم اما وقتی نرخ دلار ثانیه‌ای در نوسان است، نه ما امکان بستن قرارداد با یک نرخ ثابت تا پایان سال را داریم و نه خودروساز می‌تواند دائم رقم‌های متفاوت به ما پرداخت کند، بنابراین اکنون ورشکسته هستیم.

در خواست امنیت و ثبات اقتصادی
گنجی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه بتوان به سرعت به امنیت و ثبات اقتصادی برسیم، افزود: متاسفانه اکنون شرایط به گونه‌ای است که حتی تنفس مصنوعی نیز نمی‌تواند بسیاری از صنایع های‌تک را به حالت اولیه بازگرداند.این شرکت دانش‌بنیان که اکنون برای ۲۰ نفر اشتغال ایجاد کرده، تنها درصورتی که نرخ ارز ثابت شود، آن واحد امکان ایجاد شغل برای ۱۱۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی را دارد، یعنی همان طیفی که بیشترین آمار بیکاران یزد را تشکیل می‌دهند.
در حوزه گردشگری اما شرایط اندکی بهتر است زیرا ایران اکنون برای بسیاری از کشورهای اروپایی مقصدی ارزان در زمینه سیر و سفر است و از آنجا که یزد نیز از سال گذشته شهرتی جهانی یافته، آمار گردشگران خارجی هنوز خوب است.

ساماندهی اقامت و گشت‌وگذار گردشگران در یزد
گروهی از جوانان یزدی که البته برخی دانشجویان غیریزدی نیز در بین آنها مشغول فعالیت هستند، اقدام به تولید نرم‌افزارهایی برای ساماندهی وضعیت اقامت، گشت‌وگذار و سایر نیازهای گردشگران داخلی و خارجی کرده‌اند.
الهه فلاحی، مدیر این گروه اظهار کرد: گردشگران خارجی از آنجا که بیشتر با تورهای مسافرتی سفر می‌کنند، مشکل چندانی در زمینه اسکان ندارند اما گردشگران داخلی که همه آنها توان استفاده از هتل‌های چند ستاره که البته تعداد آنها نیز در یزد کم است را ندارند.
وی افزود: از مدت‌ها پیش اجاره سوئیت‌های شخصی در یزد رواج یافته و بیشتر گردشگران داخلی که از وضعیت مالی چندان خوبی نیز برخوردار نیستند، بیشتر تمایل به استفاده از این سوئیت‌ها دارند.
فلاحی خاطرنشان کرد: اکنون هیچ نظارتی بر این سوئیت‌ها نیست و از آنجا که رقابتی نیز میان آنها وجود ندارد، هرکس با هر شرایط و امکانات و قیمتی که بخواهد، سوئیت خود را اجاره می‌دهد که متاسفانه این شرایط گاه به اعتبار و آبروی یزد و یزدی‌ها لطمه وارد کرده است.
وی بیان کرد: گروه ما اقدام به تهیه نرم‌افزاری کرده که در این نرم‌افزار، فضای رقابتی بین سوئیت‌داران ایجاد شده و هرکس که فضایی برای اجاره دارد، مشخصات، عکس، امکانات، آدرس و… را در سایت قرار می‌دهد و گردشگر می‌تواند از میان گزینه‌های موجود، بهترین را متناسب با بودجه خود انتخاب کند.

 

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.