صنایع و معدن مازندران

» شاید تحـریم هپکو را احیا کند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۷۲۲

سیرآنوش موسوی: تحریم‌ها علیه ایران، مربوط به سال‌های اخیر نیست؛ از بدو پیروزی جمهوری اسلامی، ایرانی‌ها با پدیده تحریم دست و پنجه نرم کرده‌اند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در سایه همدلی و وحدت قوا می‌توان از بحران‌های ایجاد شده در کشور عبور کرد. مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز در این زمینه می‌گوید: بخش معدن و صنایع معدنی به لحاظ مواد اولیه، گاز و نیروی انسانی مشکل خاصی ندارند چراکه مبتنی بر توان داخلی هستند. مهم‌ترین چالشی که تحریم‌ها برای ما ایجاد خواهند کرد تامین مالی، تجهیزات و ماشین‌آلات است. درحال‌حاضر بخشی از فناوری و ماشین‌آلات این حوزه به همت صنعتگران داخلی، تامین و قسمتی از خارج وارد می‌شود. شاید زمان آن رسیده که با خودباوری، نیاز خود در این زمینه را جبران و مشکلات هپکو-مهم‌ترین کارخانه تامین‌کننده تجهیزات سنگین و معدنی- را حل کنیم.

چالش تامین ماشین‌آلات معدنی
در این زمینه، حمیدرضا معصومی، عضو هیات مدیره خانه معدن ایران در گفت‌وگو با صمت، گفت: بیش از یک ماه است که شرکت‌های تامین‌کننده ماشین‌آلات معدنی، معامله با ایران را به حالت تعلیق در آورده‌اند و ادامه فعالیت اقتصادی با ایران را به آینده موکول کرده‌اند. بدون شک دوام این روند چالش‌های عمیقی را پیش روی معادن قرار خواهد داد.
وی با اشاره به نیمه تعطیل بودن شرکت هپکو اراک، بیان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این شرکت تا حد زیادی تامین‌کننده نیاز شرکت‌ها در زمینه ماشین‌آلات سنگین بود اما در شرایط کنونی، خط تولید این شرکت به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. اعمال تحریم‌ها علیه ایران، این نگرانی را بین فعالان معدنی ایجاد کرده که چگونه می‌توانند نیاز خود را در این حوزه تامین کنند. معادن برای استخراج به ماشین‌آلات و ابزارهایی نیاز دارند که اگر این ضرورت تامین نشود، تولید فرآورده‌های معدنی با معضل جدی روبه‌رو خواهد شد.
معصومی با بیان اینکه تحریم‌ها فرصت مناسبی برای رونق تولید داخلی ایجاد خواهند کرد، گفت: برخی از معادن، تامین‌کننده مواد اولیه کارخانه‌های داخلی هستند و از آنجایی که امکان واردات کالاها از دیگر کشورها وجود ندارد، کارخانه‌های داخلی می‌توانند از این فرصت به بهترین شکل ممکن بهره بگیرند و برای رونق تولید داخلی تلاش کنند.
عضو هیات رئیسه کمیته کانی‌های صنعتی ادامه داد: برخی از کارخانه‌ها پیش از اعمال تحریم‌ها انبارهای خود را از قطعات تجهیز کردند. شاید آنها در چند ماه اخیر با مشکل جدی روبه‌رو نشوند اما تردید نکنید که در آینده نه چندان دور چالش‌های عمیقی خواهند داشت زیرا عمر ماشین‌آلات معدنی چندان طولانی نیست.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی، نظارت‌ها بر واردات کالا با ارز دولتی باید دوچندان شود، گفت: شرکت‌هایی که ارز دولتی دریافت کردند تا تجهیزات لازم را وارد کشور کنند باید به تعهد خود عمل کنند چراکه در شرایط فعلی می‌تواند مسکن دردهای کوتاه‌مدت باشد.

کشورهای تولیدکننده تجهیزات معدنی
به گفته معصومی؛ عمده ماشین‌آلات معدنی از سوی شرکت کوماتسو ژاپن و کاترپیلار امریکا تامین می‌شد اما با اعمال تحریم‌ها علیه ایران کاترپیلار دیگر اجازه ورود ماشین‌آلات به ایران را نداده است. متاسفانه در یک ماه گذشته نیز چین حاضر به معامله با ایران نشده و آنها نیز از بازار ایران دست کشیدند.
وی در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد شما برای برون‌رفت از این معضلات چیست، گفت: ما باید خود را برای روزهای سخت آماده می‌کردیم چراکه دیگر زمان آزمون و خطا به پایان رسیده است. در این برهه از زمان از ماه‌ها پیش می‌توانستند پیش‌بینی لازم برای ورود تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی به داخل را فراهم و تسریع کنند.
این فعال اقتصادی با اشاره به لزوم تجربه گرفتن از گذشته، افزود: به نظر من بسیاری از چالش‌های ایجاد شده در کشور، ناشی از ضعف مدیران داخلی است و ارتباطی به خارجیان ندارد. بر کسی پوشیده نیست که تیم اقتصادی دولت دوازدهم بسیار قوی و آگاه است اما آنها هم آنگونه که باید از تجربه‌های گذشته استفاده نکردند و اجازه تکرار بسیاری از اتفاق‌ها را دادند. عاقلانه است که برای آزمون‌هایی که چندین بار آنها را تجربه کرده‌ایم دوباره هزینه‌ای متحمل نشویم. عضو هیات رئیسه کمیته کانی‌های صنعتی با بیان اینکه چشم‌انداز آینده مبهم است، گفت: شرایط فعلی به معنای نبود راه‌حل برای حل مشکلات نیست؛ شاید من نتوانم راهکار ویژه‌ای ارائه بدهم اما کارشناسان زیادی در این ۴۰ سال تجربه کسب کرده‌اند و می‌توانند شرایطی را فراهم کنند که کشور از بحران‌های فعلی به سلامت عبور کند. وی در پایان بیان کرد: در برنامه ششم توسعه، پیش‌بینی کردیم که خارجی‌ها در کشور ۶۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند اما اطلاع چندانی از میزان عملیاتی شدن این بند از برنامه ندارم؛ با این حال بر این باورم که نباید مایوس شویم. بهترین درمان مشکلات در دستان خودمان است، فقط کافی است اراده جمعی در کشور شکل بگیرد و دور از منافع شخصی برای حل بحران‌های ایجاد شده تلاش کنیم.

تعامل داخلی، درمان بحران‌های پیش‌رو
در این زمینه، فاطمه مقیمی، عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران نیز به صمت گفت: به نظر من برای گذر از شرایط فعلی باید تعامل مناسبی بین دولت و بخش خصوصی ایجاد شود. اگر برای حل بحران‌های فعلی منطقی جلو نرویم بدون تردید با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهیم شد.
وی در ادامه افزود: باید از مکانیسم‌های داخلی بیشتر بهره بگیریم زیرا در شرایط فعلی باید به توان خود تکیه کنیم. اگر محدودیت‌های بین‌المللی، با اتفاق نظر مدیریت شوند کمترین ضرر متوجه جامعه اقتصادی خواهد شد. باید به سمتی برویم که کمترین هزینه‌های اقتصادی را متحمل شویم.

دیپلماسی قوی را جدی بگیریم
زهرا کریمی، عضو کمیته اقتصاد کلان خانه معدن ایران در گفت‌وگو با صمت، گفت: تحریم‌ها روی فناوری، بازارهای فروش و گرایش بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری، تاثیر مستقیم می‌گذارد. شک نکنید که این تاثیر در چند ماه آینده ملموس‌تر خواهد شد و ما چاره‌ای جز مذاکره و دیپلماسی قوی نداریم. علاوه بر این حمیدرضا امیریان، عضو هیات مدیره و دبیر کمیته پیمانکاران معدنی خانه معدن ایران در گفت‌وگوی کوتاه با صمت، گفت: هنوز تحریم‌ها علیه ایران اعمال نشده اما بیشتر کشورهای تامین‌کننده ماشین‌آلات از برقراری ارتباط با ایران ابا دارند. از سوی دیگر نباید فراموش کنیم که هپکو نیز تعطیل شده که در شرایط فعلی دشواری زیادی را پیش‌روی ما قرار می‌دهد.

 

 

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.