صنایع و معدن مازندران

» شاهرود به سوی مدیریت پسماند خیز برداشت

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

مدیریت پسماند در سال‌های اخیر بحث مهم شهرهای پرجمعیت و همچنین شهرستان‌های مهاجرپذیر و متمرکز است اما در شاهرود در ۲ سال اخیر شاهد خیز جدی مدیریت پسماند شهری هستیم.

به گزارش مهر، مدیریت پسماند با عنوان‌هایی چون «بهره‌وری از طلای کثیف» در راستای توسعه شهری مطرح می‌شود. بسیاری از شهرها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر درست و بهینه از مدیریت پسماند بهره گیرند می‌توانند ضمن ایجاد اشتغال، در رونق اقتصادی یک منطقه نیز اثرگذار باشند. در ایران به‌طور متوسط هر نفر ۶۶۰ تا ۷۸۰ گرم تولید زباله دارد که می‌تواند ظرفیت عظیمی برای بهره‌وری باشد.
میزان پسماند تولیدی در شاهرود ۷۵۰ گرم برای هر نفر است که به نسبت استاندارد کشوری عدد بالایی به‌شمار نمی‌رود اما برای مثال در امریکا تولید پسماند ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم و در اروپا بالای ۱.۵ کیلوگرم در روز است که البته این کشورها دارای مکانیسم بازیافت و پسماند هستند، پس نباید نگرانی خاصی برای زباله‌های‌شان داشته باشند اما در شاهرود چطور؟

تولید روزانه ۱۰۰ تن زباله
حسینعلی سمیعی رئیس شورای شهر شاهرود بابیان اینکه میزان پسماند این شهر ۱۰۰ تن در روز است، گفت: یکی از بحث‌ها در مقوله مدیریت پسماند زباله آن‌هم در گام نخست، فرهنگ‌سازی است تا بتوان ابتدا میزان تولید پسماند را به حداقل کاهش داد و سپس به مدیریت آن پرداخت.از این‌رو استفاده از ظرفیت آموزش‌ و پرورش و ایجاد همیاران بازیافت می‌تواند در پیشبرد این فرهنگ‌سازی بسیار اثرگذار باشد که اگر مردم در این زمینه مشارکت فعال داشته باشند، دارای بیشترین اثرگذاری خواهد بود.
شاهرود ظرفیت خوبی برای پسماند زباله به‌مثابه بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرستان استان سمنان دارد همان‌طور که عضو هیات‌علمی دانشکده عمران و محیط‌زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران می‌گوید ما وارثان زمین تعریف اولیه محیط‌زیست را در پاکی هوا و آب‌وخاک می‌دانیم از این‌رو نخستین موضوع در حوزه محیط‌زیست که نگرانی بسیاری پیرامون آن وجود دارد، آلودگی هوا است که خوشبختانه این نگرانی در شاهرود به‌هیچ‌وجه وجود ندارد اما شهرهای صنعتی کشور بسیار شدید درگیر آلودگی هوا هستند.
تقی عبادی بابیان اینکه آب به‌طور غیرمستقیم در حیات همه موجودات اثربخش است، تصریح کرد: برای تولید یک نان سنگک ۱۵۰ برابر وزن آن آب مصرف ‌شده است که این تنها نمونه کوچکی از کاربرد آب در کشور است. برای تولید هر محصولی نیازمند آب هستیم که با توجه به افت سفره‌های زیرزمینی تا حدود ۱۸ متر باید بیش‌ازپیش قدردان آن باشیم.
وی بابیان اینکه یکی از شاخص‌های کشورهای توسعه‌‌یافته کاهش بیماری است، افزود: تمام سفره ما از خاک تامین می‌شود که بسیار ارزشمند است بنابراین مواد شیمیایی در آب، خاک و هوا می‌تواند وارد بدن شود، ۹۹درصد سرطان‌ها از همین‌جا ناشی می‌شود که به آلودگی این منابع توجهی نمی‌شود.

آلودگی‌ها عامل سرطان
مدیر ارشد سازمان محیط‌زیست در بخش آلودگی آب همچنین بابیان اینکه عامل سرطانی در آب، هوا و خاک بعد از ۱۰ سال رخ می‌دهد، ابراز کرد: توجه به محیط‌زیست باعث می‌شود از شر بیماری‌ها و هزینه‌های درمان راحت شویم و بر همین اساس فعالیت‌های صنعتی در جهان به سمت کاهش تولید پسماند پیش می‌رود.
عبادی بابیان اینکه به طور معمول بیشتر محصولات برای رقابت‌پذیر بودن مسائل زیست‌محیطی را نادیده می‌گیرند، تصریح کرد: به‌راحتی نمی‌توان از دست پسماند راحت شد، با کوچک‌ترین خطایی در این حوزه شیرابه آن گریبانگیر آب‌های زیرزمینی و بخش کشاورزی می‌شود از این‌رو در این زمینه نیازمند بررسی‌های بیشتری هستیم.
وی افزود: یکی از چالش‌های موجود در مدیریت پسماند ضعف مدیریت، کمبود بودجه و فرهنگ‌سازی است که باید برای ایجاد انگیزه در بخش مردمی بسیار تلاش کرد. در اقتصاد محیط‌زیست هزینه‌های زیست‌محیطی در نرخ کالا منظور شده است و اکنون نیز در بسیاری از کشورها بر همین اساس کالا تولید می‌شود.

ضرورت فرهنگ‌سازی در پسماند
عضو هیات‌علمی دانشکده عمران و محیط‌زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران ضمن بیان اینکه در مدیریت پسماند باید زیرساخت‌ها و ویژگی‌های فرهنگی و اقتصادی شناخته شود، ابراز کرد: زباله‌گردها و بخش حمل‌ونقل باید ساماندهی شوند و برای دفع، روش اصولی طراحی شود.
عبادی در ادامه تصریح کرد: در بحث مدیریت پسماند فرصت‌ها و تهدیدهایی وجود دارد که باید این موارد شناسایی شود و از سوی دیگر با برون‌سپاری و درگیر کردن بخش خصوصی و استفاده از تجربه سایر کشورها می‌توان به این کار شتاب‌ بیشتری بخشید. وی افزود: در فاز دوم مدیریت پسماند باید به لحاظ قوانین و مقررات ساختارهای اجرایی درستی درنظر گرفته شود تا مانعی برای انجام کار نباشد. فرهنگ‌سازی از مدارس، ارائه آموزش و اطلاع‌رسانی، برگزاری همایش‌ها و ساماندهی زباله‌جمع‌کن‌ها در این مقوله قرار دارد.

آلودگی آب خطری واقعی
مدیر ارشد سازمان محیط‌زیست در بخش آلودگی آب، ظرفیت‌سنجی در بحث مدیریت پسماند را ضروری دانست و ابراز کرد: اگر تفکیک از مبدأ به بالای ۲۰ درصد برسد شرایط عالی خواهد بود که در بهترین شرایط توانستیم به ۱۵ درصد دست پیدا کنیم که با ترسیم نمودار آماری تفکیک از مبدأ آسان‌تر انجام خواهد شد.
عبادی در ادامه تصریح کرد: در بحث پسماند باید مراکز دفع به‌دقت موردبررسی قرار گیرد تا در معرض سفره‌های آب زیرزمینی نباشد و از سوی دیگر باید برای ابزار آموزش و اطلاع‌رسانی نیز برآورد هزینه انجام شود و واحدهای اجرایی به‌موقع کار خود را به اتمام برسانند.
وی افزود: درنهایت برای طرح مدیریت پسماند هزینه‌های بسیار بالایی نیاز است که حضور بخش خصوصی، حمایت دولت و هماهنگی بین‌بخشی مسئولان استانی و شهرستانی می‌تواند در پیشبرد این طرح بسیار اثربخش باشد.

ضرورت مدیریت پسماند در شاهرود
شهردار شاهرود بابیان اینکه موضوع حفظ محیط‌زیست و کاهش آلودگی پسماند همواره موردتوجه صاحبنظران بوده است، تصریح کرد: برخی کشورهای توسعه‌یافته پیش‌تر به این مقولات دست پیدا کردند و امروز نیز می‌طلبد برای ترسیم چشم‌انداز ۱۰ ساله شاهرود ما نیز از ‌اکنون برای حفظ این منابع ارزشمند گام‌های بلندی برداریم. محسن احمدی بابیان اینکه همراهی دستگاه‌های اجرایی و فرهنگ‌سازی در مدیریت پسماند ضروری است، تصریح کرد: در گام نخست برای مدیریت پسماند حدود ۵ هزار سرویس نخاله‌برداری از سطح شهر تامین شد که در راستای بهبود سیما و منظر شهر و محیط‌زیست این اقدامات انجام شده است. وی بابیان اینکه نظافت تکلیف جدی شهرداری است، افزود: در همان روزهای شروع به کار در شهرداری تلاش شد نگاه متفاوت‌تری داشته باشیم، برخی اقدامات مانند جمع‌آوری مکانیزه زباله رقم خورده بود و تنها در این زمینه نوسازی و بهسازی انجام شده است.

برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است
شهردار شاهرود با بیان اینکه به معابر در سطح گسترده‌تری از شهر توجه شود، اظهار کرد: از همان ابتدا برنامه‌ریزی‌ها منجر به اقداماتی مانند دو برابر شدن نیروی انسانی در بخش خدمات شهری شد که با ورود بخش خصوصی و برون‌سپاری امور به آنها همه معابر حتی بن‌بست‌ها موردتوجه قرار گرفت.
احمدی در ادامه تصریح کرد: اورژانس خدمات شهری با همین نام به‌طور شبانه‌روزی در حال فعالیت است که می‌کوشد معابر را از زباله پاک‌سازی کند و باید تلاش‌های بسیاری شود تا مردم به این باور برسند که اقدامات خوبی در حال انجام است. وی افزود: در حوزه پسماند نیازمند بسترسازی هستیم تا در گام‌های بعدی مردم در این طرح‌ها مشارکت فعال داشته باشند و از سوی دیگر باید توجه داشت اگر طرحی به شکست منتهی شود، حضور دوباره به عرصه سخت خواهد بود.

ضرورت تفکیک از مبدأ
شهردار شاهرود گفت: در موضوع مدیریت پسماند و بحث تفکیک از مبدأ باید زباله‌گردها را نیز موردتوجه قرار داد زیرا این افراد از قشر ضعیف جامعه هستند که حذف ناگهانی آنها مشکلات و پیامدهای بسیاری را ایجاد خواهد کرد، ازاین‌رو نحوه ورود و مشارکت مردم در این طرح نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.
احمدی بابیان اینکه وجود فرآوری زباله در مقصد نیز نکته بااهمیتی است، تصریح کرد: زباله‌ای که آن را به‌عنوان طلای کثیف می‌شناسند می‌تواند به کودهای قابل‌استفاده در بخش کشاورزی یا سوخت موردنظر کوره‌ها تبدیل شود.
وی بابیان اینکه طرح‌های پسماند فاضلاب شهری در دستور کار است، افزود: در بحث نخاله‌های ساختمانی با حجم زیادی ازاین‌دست زباله‌ها روبه‌رو هستیم که برای جلوگیری از ادامه این روند باید با همراهی دستگاه‌های اجرایی تدابیر ویژه‌ای اندیشه شود و شاید در این مقوله استفاده از تجربیات سایر شهرها راهگشا باشد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.