صنایع و معدن مازندران

» سهم ۲۰ درصدی معدن در تولید ناخالص ملی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

در نشست خبری نمایشگاه بین‌المللی کانمین۲۰۱۸ مطرح شد

سیرآنوش موسوی: نشست خبری خانه معدن ایران با موضوع نمایشگاه بین‌المللی کانمین۲۰۱۸، با حضور محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن و بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، در سالن اجتماعات خانه معدن ایران برگزار شد.

نمایشگاه ۴ روزه بین‌المللی ایران کانمین ۲۰۱۸، جمعه ۱۱ آبان، با حضور ۳۵ شرکت خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران دایر می‌شود. به گفته بهرامن، عملکرد ۵ ماه نخست امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ارزش صادرات آن به بیش از ۴ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، رشد ۱۲ درصدی دارد.

برگزاری با قدرت نمایشگاه کانمین۲۰۱۸
بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، در این نشست با اشاره به تنش‌های اقتصادی ناشی از جو روانی خروج امریکا از برجام، گفت: امسال برای تمام دست‌اندرکاران اقتصاد، سالی پرفراز و نشیب بود. حوزه معدن و صنایع معدنی و همین‌طور نمایشگاه ایران کانمین نیز از این شرایط مصون نبوده است. از سوی دیگر حواشی ایجاد شده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باعث آشفتگی در برنامه‌ریزی‌ها شده، به همین دلیل تیم اجرایی با نگاه به آینده و امید به بهبود شرایط، تمام استعداد خود را در زمینه به حداقل رساندن این شرایط به کار بست. وی در ادامه بیان کرد: حضور شرکت‌های خارجی در این دوره کاهش یافته که متاثر از فضای تبلیغاتی امریکا در جامعه جهانی بوده اما باید بگویم تنوع کشورهای حاضر مانند سال گذشته است، در حالی‌که استقبال شرکت‌های داخلی از این دوره نسبت به سال گذشته بهبود یافته است. این فعال اقتصادی با بیان اینکه برگزاری چند نمایشگاه در یک سال، حضور فعالان معدنی را با مشکل روبه‌رو می‌کند، گفت: امکان حضور در تمام این نمایشگاه‌ها برای فعالان معدنی وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است یک نمایشگاه قدرتمند سالانه در کشور برگزار شود. یک نمایشگاه پرقدرت معدنی حضور شرکت‌های خارجی را پررنگ می‌کند و آنها با برنامه در نمایشگاه شرکت خواهند کرد. شکوری در ادامه بیان کرد: سعی ما این است که نمایشگاه امسال با قدرت برگزار شود و اگر چنین شود خدمت بزرگی به معدن و صنایع معدنی کرده‌ایم. رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران، از آمارهای رسمی مبنی بر سهم کمتر از یک درصدی معدن در تولید ناخالص ملی خبر داد و علت آن را محاسبه نشدن سهم محصولات معدنی در صنایع پایین‌دستی عنوان کرد. این در حالی است که به گفته وی، سهم واقعی معدن در تولید ناخالص ملی ۲۰ تا ۳۰ درصد است. وی ادامه داد: منابع معدنی به کار رفته در خودرو و ساختمان‌سازی به ترتیب ۵۰ و ۹۰ درصد است که باید در محاسبه تولید ناخالص ملی در نظر گرفته شود. شکوری با بیان اینکه واقعی شدن سهم معدن در تولید ناخالص ملی باعث حمایت بیشتر از این بخش می‌شود، اظهار کرد: بانک مرکزی در محاسبه تولید ناخالص ملی فقط فولاد را در نظر می‌گیرد اما به تازگی از سوی خانه معدن درخواست شده که سهم هر ماده معدنی جداگانه در نظر گرفته
شود. وی همچنین تاکید کرد که بخش معدن به ویژه صنایع کوچک می‌تواند برای جذب نقدینگی و سرمایه‌های سرگردان کشور مورد استفاده قرار گرفته و اشتغال ایجاد کند. رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه میزان کل سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی تاکنون حدود ۵۰ میلیارد دلار است، تصریح کرد: باید فعالیت‌های اقتصادی را سودآور کنیم تا مردم مجاب شوند به جای خرید ارز و سکه در بخش تولید سرمایه‌گذاری کنند.

برگزاری پنل‌های تخصصی در نمایشگاه کانمین۲۰۱۸
در ادامه این نشست، محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران، گفت: برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، ایده و فکری است که ما از کشورهای خارجی اخذ کردیم و برنامه‌ریزی دقیقی انجام دادیم تا این نمایشگاه پرمحتواتر برگزار شود. رویکرد ما در برگزاری این نمایشگاه این است که به مسائل مختلف زیست محیطی، منابع طبیعی و… در نشست‌های تخصصی توجه کنیم. وی در ادامه، با اشاره به برگزاری پنل‌های تخصصی در این نمایشگاه، گفت: برگزاری پنل‌های تخصصی، ابتکاری منحصر به فرد از سوی خانه معدن ایران و شبکه معدن است که با نگاه تجمیع رویدادها و افزایش بهره‌وری نمایشگاه اتفاق افتاد. استقبال از این نشست‌ها در سال گذشته به حدی بود که در بعضی از این نشست‌ها فضای در نظر گرفته شده برای مخاطبان کافی نبود و این استقبال حتی پس از برگزاری نیز ادامه یافت. بسیاری از شرکت‌ها ضمن تماس با شبکه معدن درخواست دریافت فایل‌های نشست را داشتند. رئیس خانه معدن ایران ادامه داد: این ابتکار در امسال با همراهی انجمن مهندسی معدن کامل شد و همزمان با نمایشگاه ایران کانمین، نشست‌های تخصصی«هفتمین کنفرانس مهندسی معدن ایران» و «پنجمین کنگره بین‌المللی معدن و صنایع معدنی» نیز در محل نمایشگاه ایران کانمین با حضور استادان، دانشجویان و فعالان این حوزه برگزار خواهد شد. بهرامن در توضیح پنل‌های تخصصی در این نمایشگاه، بیان کرد: بر این اساس، ۱۱ آبان در نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸ پنلی با موضوع منطقه‌گرایی و معدنکاری سبز با نگاه ویژه بر چالش‌های محیط زیستی صنایع استراتژیک و معادن کوچک، ۱۲ آبان پنلی با محوریت فعال‌سازی و به ظرفیت‌رسانی معادن با تاکید بر کنسرسیوم‌سازی مشوق‌ها و بازار سرمایه، ۱۳ آبان پنلی با موضوع لزوم بازنگری در نقشه راه و قانون معادن برای توسعه معادن با رویکرد روان‌سازی قوانین بیمه و امنیت سرمایه‌گذاری و ۱۴آبان پنلی با موضوع استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین معدنی برگزار خواهد شد. وی ادامه داد: محورهای اعلامی جزو مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه معدنی کشور است و مزیت برگزاری این نشست‌ها را می‌توان در به‌روز بودن موضوع‌ها و متناسب بودن آنها با نیازهای فعالان واقعی در این بخش جست‌وجو کرد. این فعال معدنی با بیان اینکه ایران از ۶۸ نوع ماده معدنی استراتژیک، برخوردار است، بیان کرد: برگزاری نمایشگاه ایران کانمین، بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی معدن ایران به شمار می‌رود که فضایی برای معرفی ظرفیت‌های شرکت‌های معدنی و آخرین فناوری‌ها در بخش معدن است. بدون تردید انعکاس اخبار نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸ و پنل‌های تخصصی آن، معدنکاران بخش‌خصوصی را در تحقق اهداف توسعه‌ای خود یاری خواهد کرد.

خانه معدن همراه وزیر خواهد بود
بهرامن در ادامه، با بیان اینکه رضا رحمانی، کارنامه درخشانی در حوزه صنعت، معدن و تجارت دارد، گفت: به نظر من در این شرایط، رضا رحمانی بهترین گزینه برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
وی ۳ دوره به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون معادن مجلس شورای اسلامی فعالیت کرده است. تجربه نشان داده است وزیری که در کارنامه خود نمایندگی در مجلس را داشته، سریع‌تر به اهداف می‌رسد. من امیدوارم که این اتفاق دوباره رخ دهد. رئیس خانه معدن، با بیان اینکه این نهاد خصوصی به عنوان یک مشاور امین در کنار رحمانی خواهد ماند، تصریح کرد: رحمانی ارتباط خوبی با بخش خصوصی دارد و همین ارتباط و تعامل مناسب می‌تواند در پیشبرد اهداف به وی یاری برساند.

توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط
بهرامن با بیان اینکه انتظار می‌رود مسئولان در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی از مشورت و تخصص بخش خصوصی برای پیشبرد امور استفاده کنند، گفت: من خواستار روان‌سازی فضای کسب و کار در کشور هستم. اگر محیط کسب و کار کشور پیشرو نباشد، تصمیم‌ها می‌تواند برای بخش‌های اقتصادی بازدارنده باشد. بهرامن برای نمونه به بخشنامه‌های بانک مرکزی در ۷ ماه گذشته اشاره کرد که مشکلاتی را در بخش گمرک به وجود آورد و افزود: همین مسئله سبب شد نتوانیم برخی تجهیزات و ماشین‌آلات را به موقع وارد کشور کنیم اما در ۴۵ روز گذشته، بسیاری از مشکلات کاهش یافت. وی تاکید کرد: در بخشی از اتفاق‌های ایجاد شده به دولت حق می‌دهیم و باید مسائلی نظیر ورود غیر اصولی برخی کالاها یا خروج ارز از کشور مدیریت می‌شد اما از آنجایی که تشکل‌های بخشی خصوصی شناسنامه‌دار هستند، انتظار داریم از توان و تخصص آنها نیز برای پیشبرد بهتر امور مشورت گرفته شود.

حرکت به سمت واقعی شدن نرخ ارز
رئیس خانه معدن ایران، به نوسان‌های نرخ ارز اشاره کرد و گفت: نرخ واقعی ارز در کشور ۳۸۰۰ تومان نبود و امروز که این نرخ به واقعی شدن نزدیک شده، نگرانی‌ها برای خروج بسیاری از کالاها از کشور برطرف شده است. وی ادامه داد: همچنین حرکت به سمت واقعی شدن نرخ ارز سبب شده تا ارتقای کیفیت محصولات داخلی اتفاق بیفتد که در این صورت می‌توان انتظار داشت صادرات به سایر کشورها رونق بیشتری بگیرد. بهرامن به صادرات گچ و سیمان در بین محصولات معدنی اشاره کرد که در دست تولیدکنندگان داخلی مانده بود اما وقتی نرخ ارز به نرخ واقعی نزدیک شد، بهبود وضعیت تولید و صادرات آنها در حال شکل گرفتن است. وی یادآور شد: تولیدکنندگان داخلی به دلیل سرمایه‌گذاری نکردن در بازارهای هدف، عجولانه اقدام کردند اما اگر دولت در بازارهای هدف شریک بخش خصوصی باشد، تصمیم‌های بهتری گرفته خواهد شد.

نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸
رئیس خانه معدن ایران گفت: هر چند حضور شرکت‌های خارجی، متاثر از تحریم‌های امریکا نسبت به سال‌های گذشته اندکی کمرنگ شده اما بیشتر شرکت‌های خارجی که برای حضور اعلام آمادگی کرده‌اند، از بنگاه‌های کوچک و متوسط (SME) خواهند بود. بهرامن خاطرنشان کرد: یک شرکت آلمانی که هدایت‌کننده بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط اروپایی است، خواستار مشارکت با ایرانی‌ها به‌ویژه در مباحث آموزشی، انتقال فناوری و انتقال دانشجو شده است و در این نمایشگاه حضور پررنگ خواهد داشت. وی همچنین از انعقاد تفاهمنامه‌ای بین یک شرکت معدنی استرالیایی با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (وابسته به ایمیدرو) خبر داد که بیشتر در مباحث زیست محیطی معادن و همچنین فلزات سنگین مایل به همکاری با ایران است. این شرکت تمایلی به انعکاس نام خود ندارد چراکه این نگرانی وجود دارد که تحریم‌ها علیه آنها تشدید شود.
 رئیس خانه معدن ایران بیان کرد: همزمان با این دوره از نمایشگاه، هفتمین همایش مهندسی معدن و پنجمین همایش بین‌المللی معدن و صنایع معدنی نیز در محل نمایشگاه برگزار خواهد شد که مباحثی نظیر استارت‌آپ‌ها، اکتشاف، سرمایه‌گذاری و محیط‌زیست در آنها مورد توجه ویژه قرار خواهد داشت. وی خاطرنشان کرد: ۱۵ استان معدنی کشور نیز به صورت فعال در نمایشگاه امسال حضور و مشارکت خواهند داشت. به گفته این مسئول، نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸ با تمرکز بر بنگاه‌های کوچک و متوسط برگزار می‌شود که می‌تواند راهی برای کاهش فشارهای اقتصادی در شرایط کنونی تحریم‌ها باشد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.