صنایع و معدن مازندران

» سقف رقابت مس و آلومینیوم برداشته شد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۱۴۴

بر اساس ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای فولاد ۱۰ درصد و برای مس و آلومینیوم آزاد است.

به گزارش شاتا، ستاد تنظیم بازار شیوه‌نامه معاملات بورس کالا برای محصولات مسی، آلومینیومی و فولاد، مصوبه کارگروه تخصصی را برای اجرا به تمام وزارتخانه‌های مرتبط، دستگاه‌های اجرایی و نظارتی، تولیدکنندگان و رئیسان انجمن‌ها و اصناف کشور و بورس ابلاغ کرد.
بر اساس این مصوبه، تمام تولیدکنندگان محصولات مسی و آلومینیومی برای فروش در داخل ملزم هستند، محصولات خود را با رعایت کف عرضه ابلاغی در بورس کالا در هر مرحله به صورت هفتگی و مستمر با سقف رقابت آزاد عرضه کنند.
همچنین در زمینه فولاد و بر اساس تصمیم کمیته تخصصی فولاد، سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای فولاد ۱۰ درصد تعیین شد و نرخ پایه میلگرد و ورق گرم حداکثر ۱۱ درصد بالاتر از نرخ پایه بیلت و اسلب خواهد بود.
نرخ پایه ورق سرد، لوله و پروفیل هم به ترتیب ۱۴ و ۱۰ درصد بالاتر از نرخ ورق گرم خواهد بود.
کف عرضه دو محصول آلومینیومی و مسی با بررسی و پیشنهاد معاون امور معادن و صنایع معدنی به تصویب کمیته تخصصی تنظیم بازار خواهد رسید. در راستای ایجاد ساز کار مناسب برای رعایت کف عرضه و ضمانت اجرایی آن، درصورت احراز رعایت نشدن کف عرضه با اعلام دستگاه‌های نظارتی و بورس کالا، معاون امور معادن و صنایع معدنی مکلف است نسبت به توقف و جلوگیری از صادرات تولیدکنندگان محصولات مسی و پیگیری ایفای تعهدات اقدام کند.
همچنین خروج هرگونه محصولات مسی بدون مجوز معاونت یادشده در حکم قاچاق بوده و گمرک جمهوری اسلامی ایران و نیروی انتظامی باید نسبت به کنترل و برخورد قانونی با تخلفات قاچاق خروجی این کالاها اقدام کنند.
براساس مصوبه یادشده، معاونت امور معادن و صنایع معدنی مجاز خواهد بود در صورت ایفای تعهدات شرکت‌های موضوع تبصره (۱) ماده (۲)، به مدت دست‌کم ۲ماه پیاپی، نسبت به برقراری مجدد اجازه صادرات، با اعلام کتبی دستگاه موضوع تبصره یادشده، اقدام کند. بدیهی است در صورت تکرار رعایت نکردن کف عرضه، جلوگیری از صادرات دست‌کم به مدت ۶ ماه برقرار خواهد شد.
گفتنی است، شرکت‌های تولیدکننده می‌توانند نسبت به عرضه محصولات خاص در قالب قراردادهای بلندمدت (یک ساله) با شرکت‌های واجد شرایط و با هماهنگی بورس کالا، در قالب ضوابطی که با پیشنهاد معاونت امور معادن و صنایع معدنی در مدت ۲۰ روز پس از ابلاغ این شیوه‌نامه، ارائه و به تصویب کمیته تخصصی تنظیم بازار می‌رسد، اقدام کنند.
بر این اساس فهرست شرکت‌های یادشده و گزارش تولید و فروش این اقلام به صورت ۱۵ روز یک‌بار به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارائه و به وسیله بورس اطلاع‌رسانی خواهد شد. همچنین، قراردادهای بلندمدت به صورت عرضه خاص در روزهای غیر از عرضه عمومی انجام خواهد شد و بورس مکلف است ضمن اعمال حداکثر تخفیف کارگزاری، کارمزد بورس را نیز معادل یک دهم کارمزد معاملات عمومی اعمال کند و همزمان تصویب در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از سوی شرکت بورس کالای ایران پیگیری شود.
این مصوبه درباره ضوابط عرضه محصول در بورس کالا نیز تولیدکنندگان را موظف کرده است معادل کف عرضه تعیین‌شده نسبت به عرضه محصول در تالار اصلی بورس اقدام کنند. همچنین بر این اساس شرکت، بورس کالای ایران مکلف است اطلاعات ریز معاملات خریداران محصولات مسی در بورس کالا را به صورت هفتگی برای معاون امور معادن و صنایع معدنی، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و مراجع ذی‌ربط، حسب درخواست و تایید دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار، ارسال و دسترسی سامانه‌ای را برای دستگاه‌های نظارتی این مصوبه، ایجاد کند.
بر اساس ابلاغیه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بورس کالا و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر فرآیند عرضه در بورس، کنترل رعایت مقادیر کف عرضه ابلاغی و نحوه مصرف محصولات مسی در چرخه تولید کالا نظارت کامل خواهند داشت و دستگاه‌های نظارتی باید نسبت به شناسایی و معرفی واحدهای متخلف و غیرفعال، برای مسدود کردن کد بورسی آنها، به معاونت‌های تخصصی و سامانه بهین‌یاب، مراجعه کنند.
همچنین براساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای محصولات مسی و آلومینیومی باز است. نرخ پایه محصولاتی که تا کنون در بورس کالای ایران پذیرش نشده‌اند و در آینده با رعایت مقررات مربوط پذیرش خواهند شد، با توجه به آخرین نرخ کشف شده محصول بالادستی و سایر عوامل موثر از جمله هزینه حمل‌ونقل، هزینه تولید، سود و… از سوی معاون امور معادن و صنایع معدنی، پیشنهاد و پس از تصویب کارگروه تنظیم بازار اعلام خواهد شد.
همچنین دریافت هرگونه وجه به‌جز موارد قانونی مصوب از سوی دستگاه‌های نظارتی مورد پیگیری قانونی قرار می‌گیرد. نکته مورد تاکید در مصوبه یادشده این است که تامین نیاز داخل و مدیریت آرامش بازار داخلی در اولویت نخست است.
بر این اساس تولیدکنندگانی که محصول آنها در بورس پذیرفته نشده است، موظفند در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این شیوه‌نامه نسبت به پذیرش محصول خود در بورس کالا با رعایت مقررات مربوط اقدام کنند. بورس کالا مکلف است نسبت به تسهیل شرایط حضور و پذیرش این واحدها به صورت حداکثری اقدام لازم را انجام دهد. همچنین هر نوع عرضه محصولات مسی و آلومینیومی در کشور (اعم از سرزمین اصلی و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی) که خارج از بورس کالا انجام شود، عرضه خارج از شبکه مجاز تلقی می‌شود و مستند به قانون تعزیرات حکومتی، تخلف محسوب شده و بر اساس قوانین و مقررات مربوط، با آن برخورد می‌شود. در همین راستا شرکت بورس کالای ایران تخلفات رعایت نکردن کف عرضه محصولات مسی در بورس کالا را (بر اساس مفاد تبصره ۱ و ۵ ماده ۳) به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار منعکس می‌کند تا پس از بررسی و تایید کارگروه برای رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شود. به موجب مصوبه کارگروه تنظیم بازار، تشخیص سهمیه خرید در بورس برای صنایع پایین‌دستی محصولات مسی و آلومینیومی، با استفاده از اطلاعات سامانه بهین‌یاب و پیشینه خرید سنوات گذشته (با پیشنهاد معاونت‌های تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصویب کمیته تخصصی تنظیم بازار) خواهد بود.

پایش مداوم بازار
در صورت افزایش نرخ حاشیه بازار با وجود رعایت کف مقادیر عرضه از سوی تولیدکنندگان، دستگاه‌های نظارتی و بورس کالا موظفند با پایش مداوم بازار، نیاز واقعی را برای تعدیل نرخ حاشیه بازار، احصا و به منظور بازنگری در مقادیر کف عرضه و اتخاذ تصمیم لازم به معاون امور معادن و صنایع معدنی و دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار برای تصمیم‌گیری و اعمال ضوابط گزارش کنند. در ادامه ابلاغیه اخیر وزارت یادشده، به دستگاه‌های مرتبط تاکید شده است که تمام تولیدکنندگان محصولات مسی و آلومینیومی با همکاری انجمن‌های مربوط مکلفند، اطلاعات ماهانه تولید، موجودی انبار، صادرات و برنامه تعمیرات واحدهای تولیدکننده را به معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، به صورت منظم اعلام کنند. بر این اساس، حقوق دولتی معادن عمده تولیدکننده مس کشور متناسب با افزایش نرخ محصولات مسی در بورس با مکانیسم‌های قانونی موجود از سوی شورای‌عالی معادن افزایش خواهد یافت.

سقف رقابت فولاد، حداکثر ۱۰ درصد
همچنین به دنبال ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس شیوه‌نامه تنظیم بازار محصولات فولادی و با توجه به تصمیم کمیته تخصصی فولاد که به منظور مدیریت آرامش بازار محصولات فولادی و اجرای هرچه بهتر و سریع‌تر شیوه‌نامه یادشده بوده است، سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای فولاد، حداکثر ۱۰ درصد تعیین شد و نرخ پایه میلگرد و ورق گرم حداکثر ۱۱ درصد بالاتر از نرخ پایه بیلت و اسلب خواهد بود. نرخ پایه ورق سرد، لوله و پروفیل هم به ترتیب ۱۴ و ۱۰ درصد بالاتر از نرخ ورق گرم خواهد بود. همچنین نرخ جهانی بیلت و اسلب براساس متوسط نرخ FOB گزارش شده در منطقه CIS و دریای سیاه مجله متال بولتن (هفته پیش از عرضه) تعیین و حداکثر۲۰ دلار به عنوان هزینه حمل به آن اضافه می‌شود. بر این اساس تمام خریداران بیلت، اسلب و ورق از بورس مکلفند ۷۵ درصد وزنی محصول تولیدی واحد خود را در مدت ۳ هفته پس از تحویل کالای خریداری شده از بورس با صدور اطلاعیه و با نرخ پایه اعلامی در بورس عرضه کنند (خریداران آهن اسفنجی موظفند، معادل ۶۰ درصد وزنی کالای خریداری شده محصول تولیدی واحد خود را به همان روش در بورس عرضه کنند) و فروش بقیه محصولات تولیدی نیز پس از کسر پرت به صورت مچینگ در بورس انجام می‌شود. خریدارانی که محصول بعدی آنها در بورس عرضه نمی‌شود یا به قصد فروش به حلقه بعدی (مصرف‌کنندگان و توزیع‌کنندگان خرد در سراسر کشور) کالا را از بورس خریداری می‌کنند، مشمول ضوابط قیمت‌گذاری کالای تولید داخل هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها و ضرایب سود مصوب هیات عالی نظارت، براساس نرخ مواد اولیه خریداری شده در بورس هستند. سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مکلف است، بر مبنای معاملات بورس، سقف نرخ مصرف‌کننده سراسر کشور درباره انواع پروفیل فولادی، تیرآهن، نبشی، میلگرد، ناودانی و ورق‌های فولادی در ضخامت‌های مختلف اعم از خام، گالوانیزه و رنگ شده را تعیین و در پایان هر دو هفته به روزرسانی کند و به روش‌های مناسب به اطلاع عموم برساند. تمام فروشندگان ملزم به رعایت قیمت‌های تعیین شده خواهند بود و تخلف از آن از مصادیق گران‌فروشی بوده و قابل رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی است. همچنین مقرر شد در راستای تامین نیاز مصرف‌کنندگان واقعی مقاطع فولادی طویل، لوله و پروفیل و جلوگیری از سفته‌بازی، احتکار، گران فروشی و… علاوه بر تعیین سقف نرخ مصرف کننده، کارگروهی با مسئولیت سازمان حمایت و متشکل از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، دفتر صنایع معدنی، اتاق اصناف (اتحادیه‌های موضوعی) و دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار تشکیل شود و نسبت به احصای فرآیند اجرایی تحقق هدف یادشده و استفاده از ظرفیت سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، بخش خصوصی (سازمان نظام مهندسی ساختمان، اتحادیه توزیعی و…) اقدام کند. گفتنی است شیوه‌نامه تنظیم بازار محصولات مسی، محصولات آلومینیومی و تصمیمات کمیته تخصصی فولاد که کارگروه تنظیم بازار کشور تصویب کرده است، از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستگاه‌های اجرایی و نظارتی و رئیسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استانی ابلاغ شده است و از تاریخ معین شده نیز لازم‌الاجراست.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.