صنایع و معدن مازندران

» سرمایه‌گذاری‌هایی که مولد نبودند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۵۳۵

 نمی‌توان بر اساس داده‌های عمومی و منتشر شده، درباره روند سرمایه‌گذاری دلارهای نفتی در گذشته اظهارنظر کرد،

درباره اینکه دلارهای نفتی ایران در کجا استفاده شده‌اند، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی با توجه به شرایط کشور و درگیر شدن با پدیده رکود تورمی در چند سال اخیر، می‌توان گفت در گذشته سرمایه‌گذاری‌ها در امور مولد نبوده و به همین دلیل کشور درحال‌حاضر درگیر چنین مشکلاتی است. درحقیقت اگر بخواهیم روش گذشته در استفاده از دلارهای نفتی را تغییر داده و این سرمایه‌ها را در مسیر درست به‌کار بیندازیم، باید به شرایط واقعی اقتصاد هم توجه داشته باشیم. در ۵ سال گذشته اقتصاد ما با برداشته شدن تحریم‌ها وارد فاز اطمینانی شد و به همین دلیل سرمایه بیشتر به بخش‌هایی رفت تا بتوان در کوتاه‌مدت از نقدینگی حاصل از آن استفاده کرد. اینکه چقدر در این نوع سرمایه‌گذاری موفق عمل کردیم و امروز چند درصد از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های مولد بوده بحثی است که باید با نظر کارشناسان و آمارهای دولتی به آن پاسخ گفت. اما یکی از مشکلاتی که در سال‌های دولت نهم و دهم به اوج رسید نحوه هزینه‌کرد درآمدهای نفتی مازاد در حساب ذخیره ارزی بود. تا جایی که می‌توان گفت قانون درباره چگونگی استفاده از درآمدهای ذخیره ارزی (مانند صندوق توسعه) برای سرمایه‌گذاری سکوت کرده است، در قانون مشخص نشده استفاده از ذخایر ارزی در امر سرمایه‌گذاری باید در چه راستایی باشد و سرمایه‌گذاری ازسوی چه کسانی انجام شود و این موارد بر اساس سیاست‌های دولت تعیین می‌شود. از سوی دیگر شرایط رکود در اقتصاد ایران که در سال‌های تحریم گریبان کشور را گرفته بود، انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی را کاهش داده و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده هم بازدهی لازم را نداشتند. در سال‌های بعد از توافق برجام سرمایه‌گذاری‌های خوبی در تمام بخش‌های دولتی و خصوصی انجام شده و این روند با بهبودی بسیاری روبه‌رو شد. اما نکته اساسی نحوه هزینه‌کرد این دلارهای نفتی است که چقدر به اقتصاد مولد تزریق شده است.
دستیابی به منابع ارزی با هدف سرمایه‌گذاری از ۲ روش ممکن است. برای این منظور یا باید از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی استفاده کرد یا بخش خصوصی و دولتی با ارزهای حاصل از صادرات نفت سرمایه‌گذاری کنند. تجربه نشان داده که به طور معمول سرمایه‌گذار خارجی انگیزه لازم برای تامین مالی پروژه‌های زیربنایی را ندارد و در اموری مانند کشاورزی، راهسازی و موارد اینچنینی، سرمایه‌گذاری نمی‌کند، درحالی که سرمایه‌گذاری در این بخش‌های زیربنایی برای توسعه کشور الزامی است و باید برای ایجاد انگیزه و تشویق سرمایه‌گذاران خارجی در این بخش‌های زیربنایی تلاش کرد. به‌ویژه در شرایط جدید و با توجه به احتمال شروع تحریم‌ها از نیمه آبان باید راه‌های مختلفی برای جذب سرمایه‌گذار در کشور چه در بخش داخلی و چه سرمایه‌های خارجی تدوین و اجرایی کرد. در این شرایط دولت باید روی امور مهم زیربنایی مانند کشاورزی سرمایه‌گذاری کند تا کشور در آینده از مزایای این سرمایه‌گذاری‌ها بهره‌مند شود. البته روش دیگر برای سرمایه‌گذاری در امور زیربنایی استفاده از توان بخش خصوصی است.
در این زمینه دولت می‌تواند با تصویب قانون، یک حق فرانشیز به بخش خصوصی بدهد و از این طریق انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری مولد را در این بخش ایجاد کند. البته پیش از آن دولت باید از توان بخش خصوصی برای انجام این فعالیت‌ها اطمینان داشته باشد که تجربه همکاری دولت یازدهم و دوازدهم از توان بخش خصوصی حکایت از موفقیت در اعتماد به این بخش اقتصاد دارد.
عباسعلی ابونوری / کارشناس اقتصاد

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.