صنایع و معدن مازندران

» سایه نوسان‌های ارزی بر سر اقتصاد هنر

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۰۰۴

علی نعیمی: این روزها برخلاف بازار ملتهب سکه و ارز و نوسان‌های نرخ در آن، اقتصاد هنر در عرصه هنرهای تجسمی با اقبال خوب مخاطبان روبه‌رو است که شاید بتوان آن را خوش‌شانسی هنرمندان در شرایط کنونی دانست.

رونق گالری‌ها و حضور هنرمندان جوان و باتجربه و فروش آثارشان در محافل هنری موجب شده تمایل بیشتری به سمت بازار هنر از سوی مخاطبان ایجاد شود.
به گزارش صمت پس از آنکه حراج‌های گوناگون داخلی از جمله حراج تهران و حراج ملی در ماه گذشته اقدام به برگزاری آیین‌های خود کردند و فروش‌های بالایی را به جا گذاشتند، در تازه‌ترین اتفاق گالری‌های تهران نیز اقدام به حراج آثار خود کردند که در این بین گالری گلستان نمایشگاه صد اثر صد هنرمند را برگزار کرد، گالری ارژنگ بیش از ۳۰۰ اثر از آثار استادان هنرهای تجسمی ایران در حوزه خوشنویسی، نگارگری و مطلا را به حراج گذاشت و گالری ایده نیز در تازه‌ترین نمایشگاه خود اقدام به برگزاری نمایشگاه گروهی مجسمه‌های ارزشمند کرده که با فروش بالای آثار خود روبه‌رو بوده است.
براساس آمار، ۲۶۳ گالری در تهران و ۲۷۱ گالری در شهرستان‌ها مجوز فعالیت دارند. در ۱۲۴ شهر جهان ۱۹ هزار گالری وجود دارد و تهران از نظر کمیت در رتبه ۸ گالری‌ها قرار دارد. باتوجه به اینکه ۸۳ درصد گالری‌ها در اروپا و امریکا قرار دارند، ۱۷درصد به سایر نقاط دنیا اختصاص دارد و سهم ایران ۱.۵ درصد است. اما اگر جمعیت شهرها را بررسی کنیم وضعیت مناسب نیست و در تهران باید ۱۲۶۰ گالری وجود داشته باشد.
آرش سلطانعلی، مدیر گالری ایده در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه اقتصاد هنر مانند هر اتفاق اقتصادی دیگری تحت تاثیر نوسان نرخ ارز بوده، گفت: با این وجود هنوز هم رونق خوبی در این عرصه دیده می‌شود و ما سعی می‌کنیم با قیمت‌گذاری مناسب هم خریداران آثار هنری را راضی نگه داریم و هم جایگاه یک اثر هنری را حفظ کنیم.
وی در ادامه گفت: برآیند کلی ما از رونق اقتصاد هنر در سال‌ها و حتی روزهای گذشته مثبت است و نشان می‌دهد هنوز هم می‌توان با ایجاد تعادل در نظام عرضه و تقاضا مردم را از هنرهای اصیل و ایرانی بهره‌مند کرد. سلطانعلی در ادامه گفت: اگر گالری‌ها تلاش کنند کار حرفه‌ای انجام دهند و تنها منافع مقطعی خود را در نظر نگیرند می‌توانند در شرایط فعلی نیز با استقبال مخاطبان از آثار روبه‌رو شوند. ما در ۳ نمایشگاه اخیر خود بیش از ۱۰ اثر را به فروش رساندیم که از این منظر یک اتفاق خوب در گالری ایده رخ داده است.
برخلاف صحبت‌های سلطانعلی که معتقد است بازار ارز و نوسان‌های آن روی اقتصاد هنر تاثیرات منفی گذاشته، برخی گالری‌دارها نگاه متفاوتی به این موضوع دارند.
وحید ملک که مدیریت مجموعه نگارخانه‌های پاسارگاد، ملک، آرت‌سنتر و آرت‌اسپیس را برعهده دارد، معتقد است بالا رفتن نرخ ارز بر رونق بازار هنر و حرفه گالری‌داری تاثیرات مثبتی گذاشته است. او در این باره می‌گوید: نوسان‌های ارزی کاملا به نفع هنر تمام شده است. ما درحال‌حاضر و در چند ماه گذشته هم شاهد افزایش نرخ آثار بودیم. وقتی مشکل ارزی به‌وجود می‌آید، در ابتدا روی پول تاثیر می‌گذارد و پس از آن روی کالاهای سرمایه‌ای مانند ملک، طلا و سایر دارایی‌ها‌. در سال‌هایی که به هیچ وجه هنر را در ایران کالای سرمایه‌ای قلمداد نمی‌کردند ممکن بود این رشد دیرتر شکل بگیرد. به‌طور معمول تمام نوسان‌های ارزی تاثیرات خود را بین چند ماه تا یک سال روی بقیه موارد می‌گذارند. ملک اضافه می‌کند: شاید افزایش نرخ ارز روی موارد غیرمنقول و اموالی که نمی‌تواند از کشور خارج شود، تاثیر کمتری داشته باشد اما آثار هنری می‌تواند ارزآوری داشته باشد؛ یعنی بیرون از ایران با نرخ ارزی فروخته شود. الان بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاران خارجی است که روی هنر ایران سرمایه‌گذاری کنند؛ به‌دلیل اینکه هنوز رشد ۳ برابری نداشته و وقتی به ارز تبدیل شود دست‌کم رشد ۳ برابری و همچنین ارزش افزوده فروش بیرون از کشور نیز خواهد داشت.
شاید نگاه و حمایت‌های دولت در عرصه سخت‌افزاری و تلاش برای بقای گالری‌ها بتواند کمی از بار اقتصادی این عرصه را که بر دوش گالری‌داران است بردارد.
هادی مظفری، مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با بیان اینکه در شرایط فعلی باید به فکر رونق گالری‌ها در شهرهای گوناگون باشیم، گفت: درباره سهولت در اعطای مجوز به گالری دو دیدگاه وجود دارد؛ یکی اینکه کیفیت از دل کمیت بیرون می‌آید و اگر همه علاقه‌مندان بتوانند مجوز بگیرند، آنها که کار خود را درست انجام می‌دهند باقی می‌مانند و دیگران به مرور حذف می‌شوند. دیدگاه دوم این است که اگر افراد ناآشنا با هنر به این حوزه وارد شوند، کار غلط یکی از آنها می‌تواند باعث آسیب رسیدن به دیگران شود؛ بنابراین باید بررسی کنیم و نظرات گوناگون را در این باره جویا شویم.
او درباره آمایش سرزمینی گالری‌ها گفت: آیا همه گالری‌های تهران باید در چند منطقه خاص واقع شوند تا مراکز فرهنگی به وجود‌اید یا اینکه در سطح شهر پخش شوند و نیاز مناطق گوناگون به گالری تامین شود. از سوی دیگر افراد زیادی از شهرستان‌ها درخواست این را دارند که نمایندگی گالری‌های معتبر تهران را بگیرند. این موضوع هم باید بررسی شود که آیا گالری‌ها می‌توانند نام و نشان خود را در اختیار استان‌های دیگر قرار دهند و استعدادهای بیشتری را شناسایی کنند یا اینکه بهتر است این امر به خود استان‌ها واگذار شود. او درباره راه‌اندازی انجمن صنفی گالری‌داران نیز گفت: این اتفاق بسیار نویدبخش است و به نظر من باید انجمن صنفی هنرمندان نیز ایجاد شود. همه مشاغل در کشور دارای انجمن صنفی هستند که هم‌صنفان خود را شناسایی و به تخلفات یکدیگر رسیدگی می‌کنند. یکی از جدی‌ترین مراجعات ما درباره خرید و فروش آثار، جعل یا کپی بودن آثار است؛ بنابراین باید کارشناسانی داشته باشیم که برای رسیدگی به این مسائل تخصص داشته باشند. امیدوارم برای آثار هنری نیز شعبه قضایی شکل بگیرد و کارشناسان مطلع در شاخه‌های گوناگون هنری داشته باشد تا بتواند به شکایت‌ها رسیدگی کند.
اقتصاد هنر یک علم توام با حساسیت‌های هنری است که نیاز به مراقبت و توجه بیشتر دارد. مخاطبان باید در چنین فضایی احساس کنند می‌توانند به گالری‌ها اعتماد کنند و رابطه آنها با گالری‌ها و آثار هنری یک‌سویه نباشد. رونق اقتصاد هنر در سال‌های گذشته نویدبخش چنین نگاهی است.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.