صنایع و معدن مازندران

» ساخت ۵ تا ۱۰ فیلم مستند صنعتی با مشارکت ایمیدرو

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۸۰۵

علی نعیمی: ماشین‌های معدنی؛ غول‌پیکرهایی که به‌احتمالی تعریف شما را از ماشین‌آلات دچار تغییر می‌کنند؛ابزارهایی ساخته دست بشر که یک‌تنه می‌توانند به دل کوه بزنند و آن را به سرمایه‌ای عظیم تبدیل کنند.

آفتاب که به وسط آسمان می‌رسد اتوبوس حامل مستندسازان در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا در میانه‌های دشت‌های ممتد به رشته کوه‌های قفقاز می‌ایستد. اینجا خورشید از همه جا به انسان نزدیک‌تر است و باد ملایمی که از سمت شمال می‌آید روح را جلا می‌دهد و از شدت گرما می‌کاهد. معدن مس سونگون شبیه هیچ کدام از معادنی که پیش‌تر دیده بودند، نبود. پچ‌پچ‌های توی مسیر از بر هم خوردن نظام ذهنی مستندسازان می‌گفت. از اینکه تصورشان از معدن چهره سیاه کارگران معادن زغال‌سنگ است که بیشتر در فیلم‌های ساخته کشور شیلی دیده‌اند. آن کوه‌های عظیم و آن ماشین‌آلات غول‌پیکر اما چیز دیگری بود. آنها آمده بودند تا در ارتفاعات سونگون و از گذر شهر رنج‌دیده ورزقان جدال سنگ و آهن را از نزدیک شاهد باشند. به گزارش خبرنگار صمت، در جریان بازدید جمعی از مستندسازان از مجتمع مس سونگون تبریز و ارائه توضیحات پیرامون بخش‌های گوناگون این معدن، نشستی با حضور ناصر بزرگمهر، مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو و سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی پیرامون تولید مستندهای صنعتی برگزار شد.
در این نشست ناصر بزرگمهر با تشکر از طباطبایی‌نژاد و مستندسازانی که این بازدید را پذیرفته بودند، اظهار کرد: به پیشنهاد دکتر مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و همچنین حسین منصوری، مدیر ارتباطات سازمان ایمیدرو که همواره علاقه‌مند به هنر هستند و با همکاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مقرر شد سازمان ایمیدرو امسال در دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت ورود کند و در بخشی مستقل شاهد رقابت فیلم‌های مستند صنعتی و معدنی باشیم.
وی ادامه داد: همچنین از این پس بخشی از جشنواره را به حوزه معادن و صنایع معدنی اختصاص خواهیم داد تا اگر مدیریت‌ها هم تغییر کرد، این همکاری‌ها ادامه داشته باشد.
بزرگمهر با اشاره به تشکیل کارگروهی برای بررسی طرح‌های پیشنهادی در حوزه صنعت و معدن گفت: این کارگروه شامل آقایان معصومی، طباطبایی‌نژاد، حق‌گو، رزاق‌کریمی، منصوری و بنده است و خوشبختانه باید بگویم در نخستین گام بودجه موردنظر برای حضور در جشنواره سینماحقیقت و تولید فیلم‌های صنعتی تامین شده است.
مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: نخستین پیشنهاد ما این بود که تعدادی از فیلمسازان با بخش‌های گوناگون معادن و صنایع معدنی کشور آشنا شوند. نخستین قرعه به نام معدن مس سونگون افتاد و جا دارد از مهندس شریفی، مدیرعامل مجتمع مس سونگون که درحال‌حاضر در اینجا حضور ندارند، تشکر کنم.
وی در ادامه عنوان کرد: سفرهای بازدید از معادن و صنایع معدنی تا زمان جشنواره سینماحقیقت و پس از آن ادامه خواهد یافت و گروه‌های دیگری از مستندسازان برای بازدید از معادن دیگر دعوت خواهند شد.
بزرگمهر با بیان اینکه کشور ما در حوزه نفت و گاز وضعیت خوبی دارد اما متاسفانه افکار عمومی از توانمندی‌های کشور در حوزه معادن و صنایع معدنی اطلاعات خوبی ندارند، تصریح کرد: ما در حوزه معادن بسیار قوی هستیم و شاید اگر روزی نفت ما تمام شود، معادن ما بتوانند جایگزین آن شوند. ۶۳ ماده معدنی در ایران وجود دارد و در ۴ سال گذشته پهنه‌هایی که مورد اکتشاف قرار گرفته‌اند، با پهنه‌هایی که در ۱۰۰ سال گذشته روی آنها فعالیت انجام شده، برابری می‌کند. در محدوده شرق کشور از جنوب خراسان تا انتهای سیستان و بلوچستان ۲۵۰هزار کیلومتر مربع معدن در مدت ۴ سال گذشته به کمک سازمان زمین‌شناسی و سازمان انرژی اتمی شناسایی شده و مورد بهره‌وری قرار گرفته‌اند. در خراسان منطقه سنگان در ۲ سال گذشته فعال شده و آنچه در آنجا اتفاق افتاده به اندازه عسلویه است.
وی افزود: به‌نظر می‌رسد با نگاه دکتر کرباسیان فرصت خوبی در حوزه معادن و صنایع معدنی ایجاد شده و خانواده هنر و رسانه هم باید به مرور در این حوزه فعال شوند. امیدوارم بازدید امروز مقدمه‌ای برای توجه بیشتر دوستان به حوزه معادن و صنایع معدنی ایران باشد. طباطبایی‌نژاد هم در این نشست گفت: حضور مثبت دکتر بزرگمهر مسیر امیدوارکننده‌ای را برای معرفی معدن و صنایع معدنی ایران و ارتقای سینمای مستند در بخش فیلم‌های صنعتی ایجاد خواهد کرد. همچنین از دکتر کرباسیان بسیار سپاسگزارم که همواره به‌عنوان یکی از علاقه‌مندان به سینما مشوق فعالان این بخش بوده‌اند. ایشان هنوز هم باوجود مسئولیتی که دارند، به‌خوبی سینمای مستند را دنبال می‌کنند.
وی با اشاره به گسترش فیلم‌های مستند اجتماعی عنوان کرد: اتفاقی که در سال‌های گذشته در حوزه سینمای مستند رخ داده و تا حدودی تحت تاثیر جشنواره‌ها و حوزه بین‌المللی بوده، رشد فیلم‌های مستند اجتماعی است. متاسفانه فیلم‌های مستند حوزه صنعت و معدن که می‌توانستند به‌عنوان یک رسانه هنر در خدمت توسعه کشور قرار گیرند، رشد کیفی خوبی نداشته‌اند.
وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه یافتگی کشورها، رسانه است. مهم‌ترین رسانه، سینما است و سینمای مستند به طور خاص یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی یک جامعه است. گاه ممکن است به‌دلیل برخی جذابیت‌ها در یک حوزه از پرداختن به حوزه‌های دیگر غافل شویم یا غفلت‌هایی که در یک حوزه وجود دارد باعث کم‌توجهی به آن شود.
به گفته مدیرعامل مرکز گسترش اگر امروز بزرگترین اتفاق‌های کشور رسانه‌ای نشوند، دیده نخواهند شد. سینمای مستند بهترین وسیله برای یک مجموعه تولیدی، صنعتی یا توسعه‌ای است که می‌خواهد جامعه را به آینده امیدوار کند. البته سینمای داستانی هم می‌تواند تاثیرگذار باشد اما به‌دلیل وجه هنری و رسانه‌ای سینمای مستند می‌توان این ابزار را موثرترین وسیله برای معرفی توانمندی‌های جامعه دانست.
وی تاکید کرد: در مستندسازی فیلمسازان همواره به‌دنبال ساخت مستندهای تبلیغاتی نیستند و ممکن است نگاهی منتقدانه هم داشته باشند. آنچه میان ما و دوستان‌مان در ایمیدرو اتفاق افتاد این بود که حرکتی را آغاز کنیم تا فضای عمومی مستندسازی به فعالیت در حوزه معادن و صنایع علاقه‌مند شود. برای این کار باید زمینه‌های لازم مانند فضای رقابتی و سرمایه‌گذاری فراهم شود تا بتوانیم در زمینه صنایع و معادن مستندسازان متخصص و حرفه‌ای تربیت کنیم. طباطبایی‌نژاد افزود: با همراهی مشوقانه دوستان در ایمیدرو، امسال برای نخستین بار در جشنواره سینماحقیقت بخش ویژه‌ای با عنوان فیلم‌های مستند حوزه معدن و صنایع معدنی در ایران خواهیم داشت. وی در ادامه گفت: برنامه‌ریزی برای تولید مشترک ۵ تا ۱۰ اثر مستند در حوزه معدن گام بعدی ما است. معادن گوناگون و متنوعی در کشور داریم و قصه‌های فراوانی در این معادن وجود دارد که می‌تواند در قالب مستند روایت شود. امیدوارم با همراهی شما بتوانیم موفقیت دلگرم‌کننده‌ای را شاهد باشیم و ثمره ابتدایی آن را در بازه زمانی یک‌ساله ببینیم.
ناصر بزرگمهر در ادامه صحبت‌های خود گفت: ما پانزدهمین کشور به‌لحاظ منابع معدنی هستیم اما به محض صحبت از معدن در ذهن افراد تصویری از یک معدن زغال‌سنگ شکل می‌گیرد. شاید به همین دلیل به‌عنوان نخستین مکان این معدن روباز را برای بازدید انتخاب کرده‌ایم.
وی ادامه داد: گاه با استفاده از برخی فناوری‌ها می‌توان مواد استخراج شده را فرآوری کرد و نرخ آن را از یک دلار به ۳هزار دلار رساند که این اطلاعات باید از طریق ساخت فیلم‌های مستند به جامعه منتقل شود.
بزرگمهر با بیان اینکه سازمان ایمیدرو پا پیش گذاشته و به سراغ مرکز گسترش رفته تا این همکاری شکل بگیرد، افزود: این کمک ممکن است در برخی موارد درقالب برنامه‌های حمایتی مانند صدور مجوز برای ورود به معدن، هزینه حمل‌ونقل یا اقامت باشد. به هر حال این حوزه بسیار بزرگ است و در واقع درباره چند هزار معدن صحبت می‌کنیم. افکار عمومی دارای اهمیت ویژه‌ای است و من امیدوارم بسیاری از مواد معدنی ناشناخته از سوی مستندسازان مورد توجه قرار گیرند و این گروه تنها به سراغ معادن زغال سنگ نروند. در پایان این نشست، مستندسازانی مانند رهبر قنبری، مهدی باقری، الله‌کرم رضایی‌زاده و مژگان صیادی پرسش‌هایی را مطرح کردند و ناصر بزرگمهر به این پرسش‌ها پاسخ داد.
به گزارش صمت، سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرتضی رزاق‌کریمی قائم‌مقام و معاون مستند مرکز گسترش، محمدرضا بهشتی منفرد مدیر امور مجامع و جشنواره‌های مرکز، فتح الله امیری، هومن مرادی کرمانی، رهبر قنبری، سعید رشتیان، محمدحسن دامن زن، مهدی باقری، مرتضی پایه‌شناس، رضا خوشدل‌راد، محسن خان‌جهانی، الله‌کرم رضایی‌زاده، سید محمدصادق جعفری، کوروش عطایی، پگاه آهنگرانی، مریم سپهری، مژگان صیادی، معصومه نورمحمدی و هانیه یوسفیان از مسئولان و مستندسازان حاضر در این سفر بودند.
کارگروهی مشترک به‌منظور انتخاب موضوعات مرتبط برای ساخت آثار مستند در معادن و صنایع معدنی که می‌تواند با هدف ارائه و نمایش در جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی و رسانه‌های جمعی ساخته شود، تشکیل خواهد شد.
از سوی دیگر پیشنهاد شده بخشی ویژه در جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» برای نمایش آثار مستند داخلی و خارجی مرتبط با موضوعات معادن و صنایع معدنی ایجاد شود؛ به طوری که به آثار منتخب جوایزی از سوی ایمیدرو اهدا شود.
همچنین به‌منظور آشنایی بیشتر و عمیق مستندسازان، نویسندگان و پژوهشگران سینمایی با این حوزه براساس برنامه‌های پیشنهادی ایمیدرو و همکاری صنوف مستند خانه سینما، فرصت‌های مناسبی برای حضور افراد یادشده در مراکز مورد نظر فراهم آمده و در ادامه مستندسازان از دیگر مجتمع‌های معدن و صنایع معدنی دیدن خواهند کرد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.