صنایع و معدن مازندران

» رکورد تولید طلای ایران تا پایان سال می‌شکند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۳۱۸

محبوبه ناطق : مجمع عمومی سالانه ایمیدرو، پیش از ظهر دیروز به اتفاق آرا و با حضور تمام اعضا، گزارش عملکرد و صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ را تصویب کرد.

به گزارش صمت، در این مجمع که به ریاست محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، تمام اعضا شامل رئیس هیات عامل ایمیدرو و نمایندگان وزارتخانه‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نیرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه و همچنین بازرس قانونی و حسابرس مستقل حضور داشتند.
از جمله مشخصات گزارش مجمع سال ۹۶، می‌توان به برگزاری پیش از موعد جلسه مجمع و همچنین کاهش بندهای گزارش حسابرسی اشاره کرد.
در انتهای جلسه نیز سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی سال ۱۳۹۷ انتخاب شد. از سوی دیگر روزنامه‌های سراسری اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار مجمع تعیین شدند.
بهره‌برداری از ۱۱هزار میلیارد تومان طرح تا پایان سال
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجمع عمومی ایمیدرو تاکید کرد: ایمیدرو سازمانی پیشرو در اقتصاد مقاومتی است. این امر به سبب عملکرد این سازمان در جلب مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری، افزایش فعالیت‌های اکتشافی و رشد ظرفیت‌های تولید، ایجاد شده است.
محمد شریعتمداری، تصریح کرد: جذب ۸۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه در طرح‌های جدید، راه‌اندازی ۲.۲ میلیارد دلار طرح در سال گذشته و رشد فعالیت‌های اکتشافی از اقداماتی است که سبب شده ایمیدرو به عنوان سازمانی پیشتاز در جشنواره شهید رجایی انتخاب شود.
وی ادامه داد: ۸۰درصد از برنامه‌ها و اقدامات اکتشافی ایمیدرو در مناطق کم‌برخوردار انجام شده که زمینه مناسبی برای رشد اشتغال در آن مناطق ایجاد کرده است.
۲۰۰ محدوده جدید اکتشافی، آماده واگذاری
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین خبر داد: ۲۰۰ محدوده اکتشافی جدید، آماده واگذاری به بخش خصوصی شده است که از امروز، یکشنبه، این مهم آغاز می‌شود. وی ادامه داد: شرکت‌های واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به سامانه کاداستر برای در اختیار گرفتن محدوده‌های جدید اقدام کنند.
شریعتمداری، عمده ماده معدنی این محدوده‌ها را فلزی اعلام کرد و یادآور شد: محدوده‌های مورد نظر، علاوه بر ۴۰۰ محدوده امیدبخشی است که در گذشته به وسیله این سازمان، تحت عملیات اکتشافی قرار گرفته بودند.
وی یادآور شد: ایمیدرو با همکاری سازمان زمین‌شناسی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، عملیات اکتشافی را انجام داده‌ که در تاریخ فعالیت‌های اکتشافی کشور بی‌سابقه است و رکوردی بی‌سابقه به شمار می‌رود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه چنین اقداماتی، ایمیدرو را پیشتاز تمام سازمان‌های ملی کشور قرار داد، خاطرنشان کرد: این سازمان تحولاتی اساسی طی کرده که آثار رشد تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات آن نمایان شده و نتایج بخش‌هایی همچون اکتشاف در سال‌های آتی بیش از پیش نصیب حوزه معدن و صنایع معدنی می‌شود.
ایمیدرو، تکیه‌گاه شرایط سخت
وی ادامه داد: باید اذعان کرد که ایمیدرو یکی از سازمان‌های پیشتاز در اقتصاد مقاومتی است، به طوری که ایران می‌تواند در شرایط سخت به ‌آن تکیه کند.
به گفته شریعتمداری، فعالیت‌های ایمیدرو در حوزه‌های راهبری، توسعه و توانمندسازی بخش خصوصی در سال‌های گذشته رشد بسزایی یافته و با وجود اینکه هدف آن سازمان، سودآوری نیست اما توانسته حقوق صاحبان سهام را افزایش دهد. وی تاکید کرد: ایمیدرو در مسیر درستی قرار گرفته و از این بابت از آقای کرباسیان و همچنین مدیران، کارشناسان و سایر کارکنان، تقدیر و تشکر دارم.
وی ایمیدرو را یکی از تکیه‌گاه‌های اقتصادی ایران خواند و اظهار کرد: از تحولات اساسی در این سازمان، توجه به جوانگرایی است، به طوری که در سال‌های اخیر متوسط سن مدیران در این مجموعه به ۴۲ سال رسیده است. از سوی دیگر این مدیران که اکنون مشغول انجام وظایف هستند، در آینده نیز قادرند مدیریت بنگاه‌های بزرگ و سازمان‌های بالاتر را بر عهده بگیرند.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه بدون نقشه راه نمی‌توان در این مسیر حرکت کرد، گفت: ایمیدرو بازوی کمکی وزارت صنعت، معدن و تجارت در توسعه است و به تازگی نیز با نهایی کردن نقشه راه معدن و صنایع معدنی ایران، مسیر حرکت و توسعه در این بخش را مشخص کرده است.
وی تصریح کرد: در شرایطی که کشور زیر فشار نظام سلطه جهانی قرار دارد، توانسته رشد تولید و صادرات محصولات این بخش را عملی کند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال به ظرفیت تولید ۱۰ تن طلا و ۹۰ میلیون تن سنگ‌آهن دست یابیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه امسال رشد تولید در صنایع مس و آلومینیوم نیز به ثمر خواهد نشست، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۱۴۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش‌های مختلف راه‌اندازی شده و تا پایان امسال نیز شاهد راه‌اندازی ۱۱ هزار میلیارد تومانی طرح‌ها خواهیم بود.
مشارکت چشمگیر بخش خصوصی در طرح‌های معدن و صنایع معدنی
رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز در مجمع عمومی عادی (سالانه) ایمیدرو اعلام کرد: تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و انجام ماموریت‌های توسعه‌ای از ابتدا در برنامه‌های این سازمان قرار گرفت و با تلاش‌های انجام شده در سال‌های اخیر، دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای حاصل شد.
وی در این جلسه که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و تمام اعضای مجمع برگزار شد، افزود: با توجه به عملکرد، ادعا می‌کنیم ایمیدرو در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام‌فروشی، یکی از سازمان‌های برتر در کشور بوده است.
وی اظهار کرد: یکی از مشکلات ایمیدرو با شروع فعالیت دولت یازدهم، طرح‌های نیمه‌تمام و متوقف بود. علاوه بر برنامه‌ریزی برای حل مشکلات طرح‌های نیمه‌تمام، پروژه‌های جدیدی را نیز تعریف کردیم تا بخش خصوصی و غیر دولتی، مشارکت بیشتری در طرح‌ها داشته باشند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار در حوزه معدن و صنایع معدنی، یکی از نکات حائز اهمیت این سازمان در سال‌های گذشته بوده است، عنوان کرد: علاوه بر برنامه‌های توسعه‌ای و حمایتی، توجه به پژوهش در شمار اولویت‌های سازمانی قرار گرفت و در این زمینه، ایمیدرو با سرمایه‌گذاری میلیاردی در سال‌های گذشته، گام‌های اثربخشی را برداشته است.
کرباسیان یادآور شد: ایمیدرو با انجام و توسعه فعالیت‌های اکتشافی و رساندن آن به سطح ۲۷۰هزار کیلومتر مربع، ریسک ناشی از عملیات اکتشاف را بر عهده گرفت تا شرایط جذب سرمایه بخش خصوصی فراهم آید. در این برنامه تاکنون ۲۰۰ هزار کیلومتر عملیات ژئوفیزیک هوایی انجام شده است. اکنون شرایط جذب سرمایه‌ها فراهم آمده و بخش خصوصی می‌تواند با ادامه فعالیت‌ها، معادن کشف شده را در اختیار بگیرد.
کرباسیان با بیان اینکه ایمیدرو، توسعه، راهبری شرکت‌ها و توانمندسازی را در شمار ماموریت‌های اصلی خود قرار داده، گفت: این سازمان به همراه شرکت‌های وابسته، چندین طرح را با سرمایه‌گذاری ۳.۷ میلیارد دلار تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رساند و در ۸۰ درصد از مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور، فعالیت‌های معدنی به ویژه اکتشافی داشته است.
وی افزود: فعال کردن دوباره طرح‌ها در سال ۹۷ به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار از دیگر اقدامات این سازمان به شمار می‌رود.
کرباسیان اعلام کرد: ایمیدرو ۲۴ میلیارد تومان در بخش پژوهش و توسعه فناوری در سال ۹۶ سرمایه‌گذاری کرد و ۲ میلیارد تومان سرمایه به بخش آموزش اختصاص داد.
وی ادامه داد: در این مدت ۱۳هزار نفر با همکاری آموزشگاه‌های تخصصی، مورد آموزش قرار گرفتند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه همکاری با ۱۰ دانشگاه معتبر کشور از جمله اقدامات سازمان در این زمینه است، گفت: مطالعه در زمینه عناصر خاکی، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ایمیدرو است که در این زمینه، دستاوردهای قابل توجهی حاصل شد.
کرباسیان با اعلام اینکه با شروع دوران مدیریتی در سال ۹۲، در تمام شرکت‌ها و واحدهای تابع، حسابرسی داخلی به طور جدی اجرایی شد، اظهار کرد: از تیم اجرایی شامل مدیران و تمام کارکنان ایمیدرو به پاس تلاش‌هایی که در سال‌های گذشته داشته‌اند، قدردانی می‌کنم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه از سال گذشته تا امروز ۸ پروژه در مناطق محروم راه‌اندازی شده است، گفت: جذب سرمایه‌گذار و بهره‌برداری از پروژه‌ها، از نکات مثبت سازمان بوده و امیدواریم این روند با حمایت‌ دستگاه‌ها ادامه داشته باشد.
وی با بیان اینکه در این زمینه، سیاست‌های دولت و برنامه‌ریزی‌ها بسیار موثر بوده است، اعلام کرد: توجه ویژه به سازمان‌های توسعه‌ای، باعث می‌شود این مجموعه‌ها به عنوان بازوی دولت، کمک‌رسان اقتصاد کشور باشند.
تکلیف به تولیدکنندگان برای اعلام قیمت‌ها به سازمان حمایت
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود و در حاشیه این برنامه درباره ارائه نرخ کالاها در پایگاه اطلاع‌رسانی نرخ کالا و خدمات (۱۲۴.IR) و همچنین انتشار فهرست کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده‌اند، گفت: ما از نظام بانکی درخواست کرده‌ایم اطلاعات کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند را به پایگاه اطلاع‌رسانی نرخ کالا و خدمات ارائه کند.
محمد شریعتمداری در جمع خبرنگاران افزود: از آنجا که برخی کالاها در کشور دارای نرخ تثبیتی هستند و ستاد تنظیم بازار برای برخی از کالاها نرخ تثبیتی در نظر گرفته، همه مکلفند آن را رعایت کنند.
وی ادامه داد: تخلف از آن از سوی شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی، نهادهای عمومی و بخش خصوصی، تخلف تعزیراتی به شمار می‌رود و پرونده متخلفان به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود اما درباره سایر کالاها هم همه تولیدکنندگان مکلفند بر اساس ضوابط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت‌ها را اعلام و در سایت‌شان درج کرده و به نحو مقتضی در سامانه‌های خود به عموم اعلام کنند. ضمن اینکه باید این اطلاعات را در سامانه ۱۲۴ هم ارائه دهند. آنهایی که به این امر مبادرت نکنند مشمول مجازات تعزیراتی خواهند بود.
وی با بیان اینکه این تصمیم به شفاف‌سازی قیمت‌ها در سطح کشور کمک خواهد کرد و شرایطی را به وجود خواهد آورد تا مردم با اطلاعات دقیق نسبت به کالاهایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد وارد فروشگاه‌ها شوند گفت: تمام استانداران کشور و ستادهای تنظیم بازار که زیر نظر آنها تشکیل می‌شود و همه فرمانداران و واحدهای تنظیم بازار که با نظارت آنها فعالیت می‌کنند، ناظران و مجریان واقعی تحقق این هدف در ایران بزرگ هستند و ما انتظار دقت عملکرد از آنها داریم.
وی درباره همکاری نکردن شرکت‌های بزرگ معدنی برای واریز کردن ارز صادراتی خود به سامانه نیما گفت: تمام کسانی که ارز صادراتی دارند برابر قانون، مکلف به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی هستند و بر اساس مصوبه مرداد، از همه آنها در موقع خروج کالا از گمرکات ضمانت‌های لازم برای بازگشت ارز صادراتی گرفته می‌شود.
شریعتمداری در ادامه با بیان اینکه حرف جدید شرکت‌های بزرگ معدنی درباره زمان بازگرداندن این ارز بود، تاکید کرد: بر اساس مصوبه فعلی تا ۳ ماه و در مواردی فقط تا ۲ ماه اجازه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را به کشور داشتند اما هیچ‌کس درباره اینکه بازگرداندن ارز صادراتی به چرخه اقتصاد ایران ضروری است، حرفی ندارد. در صدر این شرکت‌ها، شرکت‌های وابسته به دولت قرار دارند که از منابع مناسب دولتی برخوردارند و سرمایه‌گذاری اولیه عمده آنها از سوی دولت انجام شده و تکلیف آنها بیشتر است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش، جزییات بیشتری از آزادسازی طرح‌های معدنی ارائه داد و گفت: با کار فوق‌العاده‌ای که با همت رئیس هیات عامل ایمیدرو و همکاران‌شان انجام شد و همکاری سازمان توسعه‌ای ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با معاونت معدنی وزارتخانه در سال گذشته، هم در دولت تدبیر و امید و هم در سال ۹۶ و ۹۷ رکورد بی‌نظیری در حوزه اکتشافات داریم که با تمام تاریخ اکتشافات معدنی کشور قابل مقایسه است.
وی افزود: با انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی و دقیق کردن همه آنومالی‌های موجود، ۴۰۰ محدوده امیدبخش در گذشته حاصل شد. به تازگی نیز ۲۰۰ محدوده دیگر به آن اضافه شده که به این ترتیب با اعلام پهنه‌های امیدبخش برای انتخاب محدوده‌ها بر اساس ضوابط و مقررات اعلامی و بر اساس قوانین معدنی کشور، همه متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با ورود به سامانه کاداستر، نقاط و محدوده‌هایی را انتخاب کرده و بر اساس مقررات موجود، معادن را در اختیار بگیرند و به بهره‌برداری برسانند.
شریعتمداری درباره نوع کانی این محدوده‌ها گفت: عمده شناسایی‌ها درباره کانی‌های غیرفلزی بود اما از آن ارزشمندتر به لحاظ دارایی‌ها، بخشی است که مربوط به فلزات به ویژه فلزات کمیاب مانند طلا و آنتیموان است، به نحوی که در برخی از نقاط کشور به شناسایی نقاط مهمی اقدام کردیم و امیدواریم امسال بتوانیم رکورد ۱۰ تن طلای کشور را به‌دست بیاوریم و در حوزه‌های مختلف در تولید و صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی، رکورد صادرات آن را با وجود تمام فشارهای نظام سلطه‌گر در سال۹۷ بشکنیم.

برنامه برای دو رقمی کردن سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی
مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در حاشیه این نشست در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: اوایل پیروزی انقلاب، یکی از بیشترین و بزرگ‌ترین واردات کشور، فولاد بود که من معاون وزیر اقتصاد در حمل‌ونقل بودم و به خاطر دارم بندرعباس به شهر آهن معروف بود، به این دلیل که حجم واردات آهن زیاد بود، در حالی که در سال ۹۶ افزون‌بر ۹ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم و بیش از ۴.۵ میلیارد دلار صادرات ارزی کسب کردیم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه افزود: سال گذشته در حوزه آهن اسفنجی، فناوری پرد که زیر نظر ایمیدرو طراحی شده و صد در صد ایرانی است، به کار گرفته شد و چند کارخانه با این فناوری راه‌اندازی شدند. در حوزه گندله و کنسانتره نیز کارخانه‌هایی از سوی شرکت‌های داخلی، طراحی و اجرا می‌شوند و صرف نظر از خودکفایی در تولید فولاد، صادرکننده فناوری فولاد هستیم.
کرباسیان در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه صادرات فولاد در سال گذشته رکورد زد، گفت: عمده محصولات فولادی در این سال به نقاط مختلفی از آسیا، اروپا و کانادا صادر شد و امسال هم در ۵ ماه ابتدای سال، میزان تولید فولاد نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد در مجموع حوزه معدن و صنایع معدنی، چه در حوزه تولید و چه در زمینه صادرات، افزایش داشتیم. در حوزه فولاد بالای ۲۰ درصد افزایش تولید داشتیم و در صادرات، رکورد سال گذشته را شکستیم و امیدواریم این امر ادامه داشته باشد.
وی در ادامه سخنانش تاکید کرد: سهم معدن و صنایع معدنی در اقتصاد و تولید ناخالص داخلی بین ۵ تا ۶ درصد است. این سهم در کشورهای دارای معدن تا ۱۶ درصد هم می‌رسد که در برنامه چشم‌انداز پیش‌بینی کردیم این رقم را به حدود ۱۰ درصد افزایش دهیم، اگرچه در سال ۹۶ با اینکه معدن و صنایع معدنی ۵ تا ۶ درصد در تولید ناخالص داخلی نقش داشتند، ۲۲ درصد صادرات کشور و درآمد ارزی صادرات غیر نفتی، متعلق به این حوزه بود.
او تصریح کرد: سال گذشته، تنها در حوزه ایمیدرو ۱۳هزار شغل جدید ایجاد شد که تا پایان سال با ۳میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که در حال انجام است، پیش‌بینی می‌شود ۹ هزار شغل دیگر ایجاد شود. همچنین تا پایان برنامه ششم قرار است ۱۸هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم. به همین دلیل این حوزه جای رشد چشمگیری دارد.
وی افزود: در حوزه طلا، جدا از یک معدن طلای بزرگ و کارخانه‌‌هایی که در آذربایجان غربی و کردستان داریم، ایمیدرو، پروژه زرشوران ۲ را در یک ماه آینده کلنگ‌زنی می‌کند که حدود ۲ تن طلا به ظرفیت طلای کشور می‌افزاید. جدا از آن در استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و همچنین آذربایجان غربی، معادن بسیار خوبی از طلا کشف کردیم، به نحوی که تا پایان سال ۹۶ نزدیک به ۴۰ تن طلا به ذخایر طلای کشور اضافه می‌شود.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.