صنایع و معدن مازندران

» رونمایی از ۴ محصول دانش‌بنیان

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید


با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران انجام شد

قاسم توانایی: با حضور مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از ۴ محصول دانش‌بنیان در حوزه تجهیزات ازدیاد برداشت مخازن نفتی و تجهیزات صنایع نفت و گاز در مرکز خدمات کسب‌وکار شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز رونمایی شد.

این محصولات شامل دستگاه سانتریفیوژ قطره نفت با کاربردی در روش‌های ازدیاد برداشت از میدان‌های نفتی، لباس ضداشعه با استفاده از فناوری نانو، غشای سرامیکی با کاربرد تصفیه آب و پساب‌های صنعتی و شیر سوزنی فشار بالا ۱۰۰۰ اس‌پی‌آی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این آیین بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور استقرار در شهرک‌های صنعتی تاکید کرد.
محسن صالحی‌نیا گفت: از حضور واحدهای دانش‌بنیان در شهرک صنعتی حمایت می‌شود. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به تلاش متخصصان این شرکت دانش‌بنیان مستقر در طراحی و ساخت نسل جدید تجهیزات ازدیاد برداشت از مخازن نفتی گفت: با تلاش و همت متخصصان جوان دانشگاهی، در این مجموعه دانش‌بنیان اقدامات مناسبی برای تکمیل زنجیره تولید و رفع نیازهای کشور انجام شده است.
وی حضور نخبگان دانشگاهی در این شرکت دانش‌بنیان را نقطه قوت این شرکت دانست و گفت: تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و بهره‌گیری از توان و ظرفیت سایر واحدهای صنعتی در ساخت تجهیزات از مهم‌ترین مزایای استقرار این واحد در شهرک‌های فناوری مستقر در شهرک‌های صنعتی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسبی برای ایجاد زیرساخت‌های استقرار واحدهای دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی انجام شده است تا این واحدها با حداقل هزینه مستقر شوند و به فعالیت در عرصه تولید بپردازند.
 صالحی‌نیا با بیان اینکه این مجموعه دانش‌بنیان در مرکز خدمات فناوری و کسب‌وکار شهرک صنعتی شیراز مستقر شده است، گفت: در بیشتر استان‌های کشور زیرساخت‌های مورد نیاز در قالب شهرک‌های فناوری پیش‌بینی شده است.
 وی در ادامه بر توسعه فعالیت‌های مجموعه‌های دانش‌بنیان با هدف تکمیل زنجیره‌ای تولید تاکید کرد و گفت: این سازمان نیز در این چارچوب حمایت‌های خود را انجام خواهد داد.
صالحی‌نیا همچنین از حمایت‌های این سازمان از مجموعه‌های تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی در زمینه‌های رفع مشکلات در بخش تولید آنها خبر داد و گفت: در بخش حمایت و پشتیبانی مالی نیز از طریق تسهیلات این سازمان از واحدهای صنعتی و دانش‌بنیان حمایت می‌کند.

تجهیزات ایرانی ازدیاد برداشت
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فناوری ازدیاد برداشت نیز با اشاره به فعالیت‌های این شرکت با بیان اینکه تاکنون تجهیزات ازدیاد برداشت از مخازن نفتی بیشتر از سوی۳ شرکت‌های امریکایی، فرانسوی و آلمانی عرضه شده است، گفت: با تلاش متخصصان و به پشتوانه پژوهش‌های علمی، پژوهشگران دانشگاه شیراز و صنعتی‌شریف، فناوری نسل جدید این تجهیزات در شیراز بومی‌سازی شده و در مراکز پژوهشی، علمی و صنعتی استفاده می‌شود.
رضا عزلتی با اشاره به اینکه این تجهیزات شرایطی را برای بهره‌برداری بیشتر از مخازن نفت فراهم می‌کند، افزود: این تجهیزات در بخش بالادستی صنعت نفت و به منظور توسعه فناوری‌های مربوط به ازدیاد برداشت از مخازن نفتی کاربرد دارد.
وی به جزییات تجهیزات ساخته شده در زمینه ازدیاد برداشت اشاره کرد و گفت: این دستگاه با اندازه‌گیری پارامترهای مختلف سنگ و سیال و شبیه‌سازی مخازن، امکان مطالعات جامع مخزن را به وجود می‌آورد که بر اساس آن روش‌های بهینه ازدیاد برداشت پیشنهاد می‌شود.
عزلتی با بیان اینکه این دستگاه به شکل صنعتی و پژوهشی تولید شده است، گفت: این تجهیزات در شرکت مناطق نفتخیز جنوب، پژوهشگاه صنعت نفت تهران و اهواز کاربردی شده است.
وی با اشاره به اهمیت فناوری ازدیاد برداشت مخازن نفت گفت: اگر تنها یک‌درصد ازدیاد برداشت از مخازن نفت انجام شود، سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار به درآمدهای نفتی کشور افزوده می‌شود. عزلتی با بیان اینکه متوسطه برداشت از مخازن نفتی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس ۴۰درصد و در کشور ما ۲۰درصد است، گفت: توسعه و حمایت از مجموعه‌های دانش‌بنیان برای فعالیت‌های توسعه‌ای در حوزه فناوری ازدیاد برداشت می‌تواند سهم ما را در برداشت بهینه میدان‌های نفتی به‌ویژه میدان‌های مشترک ارتقا دهد. وی افزود: تاکنون در این شرکت ۴۰ محصول ساخته شده که برخی از این محصولات ایران را در شمار دومین یا سومین کشور دارای این فناوری‌ها در جهان قرار داده است.
 وی اضافه کرد: تاکنون محصولات این شرکت دانش‌بنیان علاوه‌بر تامین نیازهای داخلی به کشورهای منطقه عمان، سنگاپور، مالزی، عراق و حتی اتریش صادر شده و سالانه از خروج ۹میلیون دلار ارز جلوگیری شده است.
عزلتی در تشریح برخی از تجهیزاتی که رونمایی شد، گفت: لباس ضداشعه با استفاده از فناوری نانو ساخته شده و در آن سرب که برای بدن مضر است و نانوالیاف به کار رفته است. وی افزود: فناوری طراحی و تولید این لباس فقط در انحصار امریکا بود که با تلاش متخصصان داخلی در این مجموعه دانش‌بنیان به این فناوری دست یافته‌ایم. وی همچنین درباره طراحی و ساخت شیر سوزنی فشار بالای ۱۰۰۰۰ پی‌اس‌آی نیز گفت: این محصول که یکی از محصولات راهبردی صنایع پالایشگاهی نفت، گاز و پتروشیمی صنایع دفاعی است، به همت متخصصان داخلی در کنسرسیوم نفت پارس وابسته به مرکز مبادلات نظام پیمانکاری فرعی استان و با همت و تلاش واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی بزرگ شیراز طراحی و ساخته شده و نمونه‌ای از این محصول نیز در پروژه نفت و گاز در کشور عمان باموفقیت نصب شده است.
وی در پایان گفت: این شرکت از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یکی از ۱۰ شرکت برتر کشور انتخاب شده است.
همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از بخش‌های مختلف مرکز خدمات فناوری و کسب‌وکار شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز بازدید کرده و با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این مرکز آشنا شد.
در این بازدید مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز نخستین و تخصصی‌ترین شهرک صنعتی صنایع شیمیایی کشور است که با هدف توسعه و گسترش تعاملات و ارتباطات فناوری صنایع مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی مستقر در فارس و جنوب کشور با واحدهای فناور و مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاهی ایجاد شده است.
احد فتوحی افزود: شهرک فناوری صنایع شیمیایی دارای ۱۰ هکتار مساحت و مرکز خدمات کسب‌وکار نیز دارای ۵ هزار و ۳۰۰ مترمربع زیربنا بوده که با اعتباری افزون‌بر ۱۰۰ میلیارد ریال ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه هم‌اینک در مرکز خدمات فناوری و کسب‌وکار شیراز ۲۹، شرکت در حوزه‌های فنی و مهندسی و مشاوره‌ای، آزمایشگاه‌های مرجع، واحدهای دانش‌بنیان، فن‌بازار منطقه‌ای فارس، کلینیک صنعت و بخش‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی این استان مستقر شده‌اند، گفت: این شرکت‌ها آماده ارائه خدمات مختلف مشاوره‌ای و ارائه دانش فنی و مهندسی به صنایع شیمیایی و نفت و گاز و پتروشیمی هستند.
وی افزود: ارزش ریالی قراردادهای مشاوره‌ای این شرکت‌ها در ۱۰ ماه امسال بیش از ۱۲ میلیارد ریال بوده است.

مجوز یک شهرک صنعتی غیردولتی
در آیینی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از شهرک صنعتی غیردولتی فراسان در استان فارس رونمایی و مجوز تاسیس این شهرک صنعتی اهدا شد.
همچنین در این آیین تفاهمنامه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی بین شرکت شهرک‌های صنعتی پارس دانشگاه صنعتی شیراز و مجموعه صنعتی فراسان استان فارس امضا شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین رونمایی از شهرک صنعتی غیردولتی فراسان، با بیان اینکه از حدود ۶۶ هزار واحد تولیدی و صنعتی فعال در کشور ۷۰درصد این واحدها در بیش از ۹۰۰ شهرک صنعتی در سراسر کشور استقرار دارند، گفت: این واحدها با توجه به زیرساخت‌های ایجاد شده در شهرک‌های صنعتی از خدماتی که در این زمینه دولت ارائه داده است، بهره‌مند هستند. صالحی‌نیا در ادامه با اشاره به اعطای جواز تاسیس شهرک صنعتی غیردولتی فراسان به توانمندی‌های سرمایه‌گذار این مجموعه صنعتی اشاره کرد و گفت: مجموعه صنعتی فراسان از سرآمدترین مجموعه‌های صنعتی کشور و حتی منطقه به‌شمار می‌رود که در سطح جهان مطرح است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه الگوی مناسب مدیریتی، صنعتی و تولیدی که در مجموعه صنعتی فراسان است، می‌تواند الگوی کارآمدی برای بخش صنعت باشد، گفت: امیدواریم راه‌اندازی این شهرک صنعتی غیردولتی بتواند در روند رو به رشد و توسعه این گروه صنعتی و نیز ایجاد اشتغال پایدار نقش موثری داشته باشد. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به انعقاد تفاهمنامه آموزشی و پژوهشی بین گروه صنعتی فراسان دانشگاه صنعتی شیراز و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: استفاده از ظرفیت‌های بخش دانشگاهی در شرایط موجود کمک موثری به رشد و ارتقای بخش صنعت می‌کند که امیدواریم با انعقاد این تفاهمنامه و با بکارگیری ظرفیت‌های موجود دوطرف بتوانیم به این اهداف دست یابیم.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های استان فارس به‌ویژه در حوزه صنایع شیمیایی نفت، گاز و پتروشیمی گفت: در این زمینه سازمان صنایع کوچک نیز از رشد و ارتقای این صنایع در استان حمایت می‌کند و ما نیز ظرفیت‌های موجود در شهرک‌های صنعتی را برای توسعه این صنایع به‌کار خواهیم گرفت.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس با اشاره به صدور مجوز تاسیس ۶ شهرک صنعتی غیردولتی در استان فارس گفت: از این تعداد ۲ شهرک صنعتی غیردولتی پروانه بهره‌برداری دریافت کردند و شهرک صنعتی فراسان نیز با توجه به وجود زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود در آن، به‌زودی پروانه بهره‌برداری دریافت خواهد کرد.
احد فتوحی افزود: از سرمایه‌گذاران برای ایجاد شهرک‌های صنعتی بخش خصوصی حمایت می‌شود و مجوزهای لازم از سوی این شرکت صادر خواهد شد.
وی راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی خصوصی را گامی موثر در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی دانست و گفت: شهرک‌های صنعتی غیردولتی و خصوصی از مزایای شهرک‌های صنعتی دولتی بهره‌مند هستند.
مدیرعامل گروه صنعتی فراسان نیز در این آیین با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این گروه صنعتی در بخش‌های طراحی، ساخت، نصب و اجرای لوله‌های کامپوزیتی جی‌آرپی اشاره کرد و گفت: این مجموعه صنعتی یکی از مجموعه‌های شاخص جهان در زمینه تولید لوله‌های کامپوزیتی است که توانسته دانش فنی طراحی و ساخت کارخانه‌های لوله کامپوزیتی را بومی‌سازی و به سایر کشورهای جهان نیز صادر کند.
محمدرضا ظهیرامامی همچنین درباره شهرک صنعتی غیردولتی فراسان گفت: این شهرک صنعتی در فاز نخست در مساحت ۱۰ هکتار در منطقه دالین شهرستان سپیدان اجرا شده و هم‌اکنون ۴واحد صنعتی در آن مستقر است و عملیات اجرایی ۲ واحد صنعتی دیگر نیز در آن اجرا خواهد شد.
وی افزود: در این شهرک صنعتی علاوه‌بر استقرار خطوط مختلف تولید لوله‌ها و قطعات کامپوزیتی، لوله‌های قابل‌استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، مرکز تحقیقات لوله‌های جی‌آرپی نیز که یکی از مراکز برجسته و معتبر جهان است، مستقر می‌شود.
وی افزود: هم‌اکنون در این شهرک صنعتی بیش از هزار نفر مشغول فعالیت هستند که با تکمیل این شهرک و راه‌اندازی واحدهای صنعتی، این ظرفیت به ۲ تا ۳ برابر افزایش خواهد یافت.
وی درباره انعقاد تفاهمنامه آموزشی نیز گفت: در شرایط موجود بخش صنعت راهی جز استفاده از ظرفیت‌های علمی و فنی مهندسی و پژوهشی مراکز معتبر دانشگاهی ندارد و انعقاد این تفاهمنامه می‌تواند بسترهای لازم را برای تقویت ارتباط بین علم و دانش علم و دانشگاه و صنعت فراهم کند.
در این آیین تفاهمنامه پژوهشی و آموزشی میان مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، مدیرعامل گروه صنعتی فراسان و رئیس دانشگاه صنعتی شیراز منعقد شد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.