صنایع و معدن مازندران

» روحانی روز رای اعتماد به مجلس می‌رود

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

جلسه رای اعتماد به ۴ وزیر پیشنهادی شنبه آینده برگزار می‌شود

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد اسلامی را به‌عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، فرهاد دژپسند را به‌عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، محمد شریعتمداری را به‌عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین رضا رحمانی را به‌عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت برای اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی کرد.

انوشیروان بندپی پس از استیضاح علی ربیعی از مرداد ۹۷ سرپرستی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را برعهده دارد. مسعود کرباسیان وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی نیز ۴ شهریور در مجلس استیضاح شد که پس از استیضاح وی، سید رحمت الله اکرمی با حکم رئیس‌جمهوری سرپرستی این وزارتخانه را برعهده گرفت. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از زمان معرفی وزیران پیشنهادی، مجلس ۱۰ روز برای بررسی برنامه‌های وزیران پیشنهادی فرصت دارد. جلسه رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی شنبه آینده برگزار خواهد شد.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری از حضور روحانی در جلسه رأی اعتماد ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس خبر داد.
به گزارش مهر، حسینعلی امیری در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، در نشست خبری درباره معرفی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس اظهار کرد: معرفی وزیران به مجلس فرآیند مشخصی دارد که براساس آن رئیس‌جمهوری یا به‌شخصه فردی را براساس علم و اطلاع شخصی خود برای وزارتخانه‌ای به مجلس معرفی می‌کند یا آنکه ممکن است انتخاب را براساس مشورت با نمایندگان، فراکسیون‌های مجلس و کنشگران سیاسی انجام دهد.
وی ادامه داد: از آنجایی که کانال‌های معرفی افراد برای وزارتخانه‌ها متعدد است، ممکن است برای تصدی یک وزارتخانه افراد گوناگونی به رئیس‌جمهوری معرفی شوند یا آنکه خودش افراد مختلفی را برای یک وزارتخانه مورد بررسی قرار دهد.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: درنهایت رئیس‌جمهوری به جمع‌بندی نهایی برای انتخاب وزیران می‌رسد و آن را به مجلس معرفی می‌کند. البته رئیس‌جمهوری استعلام‌های قانونی هم در زمینه افرادی که انتخاب می‌کند از سازمان‌های ذی‌ربط به‌عمل می‌آورد. امیری یادآور شد: ۴ وزیری پیشنهادی که رئیس‌جمهوری به مجلس معرفی کرد نتیجه بحث‌ها، بررسی‌ها و جلسه‌های کارشناسی مفصل هستند. وی بیان کرد: رئیس‌جمهوری از ابتدای دولت به اعضای کابینه اعلام کرده بود که در هر مقطعی که نیاز به تغییر در دولت باشد، این اقدام را انجام می‌دهد؛ بنابراین معرفی این ۴ فرد در راستای تغییر در کابینه و همچنین تعیین تکلیف دو وزارتخانه‌ای بود که با سرپرست اداره می‌شوند. معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه زمانی جلسه رأی اعتماد برگزار می‌شود، بیان کرد: براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، ۱۰روزه بعد از معرفی، جلسه رأی اعتماد این ۴ وزیر باید در مجلس برگزار شود اما تا این لحظه هیات رئیسه مجلس روزی را به ما اعلام نکرده است.
امیری تصریح کرد: برای معرفی وزیران پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی، اقتصاد و امور دارایی و صنعت، معدن و تجارت رئیس‌جمهوری در روز رأی اعتماد در خانه ملت حاضر می‌شود.
وی در واکنش به پرسشی مبنی بر اینکه هنگام قرائت نام شریعتمداری برای وزارت کار، بسیاری از نمایندگان مخالفت خود را با فریاد «دو دو» اعلام کردند، گفت: البته برخی نمایندگان هم موافقت خود را با فریاد «چهار چهار» اعلام کردند و البته حق نمایندگان مجلس است که به وزیران پیشنهادی رأی مثبت یا منفی بدهند. معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه وزیران پیشنهادی باید پاسخ نمایندگان را به‌طور کامل بدهند، تصریح کرد: البته ما نباید ملاک عمل را «دو دو» گفتن عده‌ای از نمایندگان قلمداد کنیم و امیدواریم در این هفته وزیران پیشنهادی گفت‌وگوهای سازنده‌ای با نمایندگان داشته باشند و به پرسش‌ها و ابهام‌های آنها پاسخ دهند. آخوندی آماده پاسخ به استیضاح‌کنندگان بود، اما شرایط اقتضا کرد جابه‌جایی انجام شود.
وی با اشاره به اینکه هیچ یک از وزیران معرفی شده به مجلس وزیر استیضاح شده نبوده‌اند، اظهار کرد: وزیری هم که استیضاحش مطرح بود، آمادگی خود را برای پاسخگویی در مجلس با حضور در کمیسیون‌های تخصصی نشان داد اما در نهایت شرایط موجود اقتضا می‌کرد که تغییراتی در دولت ایجاد و این جابه‌جایی انجام شود. امیری در پاسخ به پرسشی پیرامون گلایه فراکسیون‌ها برای مشورت نگرفتن دولت در معرفی وزیران پیشنهادی گفت: نظر و پیشنهادهای نمایندگان درباره ۴ وزارتخانه یادشده به شخص رئیس‌جمهوری ابلاغ شده و این‌طور نبوده که ارتباط بین مجلس و دولت قطع باشد، بلکه مشورت‌هایی در انتخاب وزیران با مجلس داشته‌ایم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.