صنایع و معدن مازندران

» رسیدن به جایگاه واقعی معادن با اجرای نقشه راه معدن

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

سیرآنوش موسوی: نقشه راه معدن و صنایع معدنی با هدف ارتقای وضعیت بخش معدن و صنایع معدنی از سوی محمد شریعتمداری، وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

این نقشه راه، با همفکری مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکل‌ها با محوریت ایمیدرو تهیه شده است. در این نقشه راه اهداف و چشم‌انداز بخش معدن و صنایع معدنی تدوین شده است. در متن ابلاغیه نقشه راه از سوی وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت خطاب به مدیران ایمیدرو و وزارتخانه آمده است: ارتقای وضعیت بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد، تعیین راهبردها و خطوط سیاسی کشور در حوزه معدن و صنایع معدنی است. در این زمینه، تهیه نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی به عنوان یک سند بالادست، اقدامی موثر و ارزشمند است که امیدواریم با عملیاتی کردن سیاست‌های تدوین شده، به اهداف و چشم‌انداز مصوب در این سند نیز دست یابیم. شریعتمداری پیش از این اعلام کرده بود: یکی از وعده‌های من در شروع دولت دوازدهم این بود که برنامه ۴ سال‌های را برای توسعه معدنی کشور تهیه کنم و به اجرا در بیاورم. از دید برخی از کارشناسان، اگر سیاست‌های تدوین شده در این نقشه راه عملیاتی شود بدون تردید بسیاری از مشکلات حوزه معدن برطرف خواهد شد.

همراهی دولت و بخش خصوصی در تدوین نقشه راه معدن
سمیه خلوصی، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو، در گفت‌وگو با صمت نیز در این باره گفت: در ابتدای دولت دوازدهم، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایمیدرو خواست که مسیر مشخصی برای بخش معدن و صنایع معدنی تهیه و تدوین کند. از این‌رو درصدد برآمدیم با توجه به گزارش‌های تخصصی سازمان و تحلیل‌های روزانه، آن را به سرانجام برسانیم. وی با اشاره به نهادهای همراه در تدوین نقشه راه معدن، بیان کرد: در این مسیر، جلسه‌های زیادی با شرکت‌های بزرگ معدنی برگزار کردیم، حتی از نخبگان بازنشسته خواستیم با ما همکاری کنند. این نقشه راه در ایمیدرو و مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و به شریعتمداری ابلاغ شد. این مقام مسئول با بیان مباحث مطرح شده در تدوین نقشه راه معدن، گفت: افزایش رقابت‌پذیری در معدن و صنایع معدنی، تلاش برای یافتن راهکار حل مشکلات معادن بزرگ و کوچک، کمک به نوسازی تجهیزات و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز معادن از جمله مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این نقشه راه است. خلوصی در ادامه تصریح کرد: همچنین برای تدوین سیاست‌های تجاری، توسعه صادرات و افزایش ارتباطات بین‌المللی، از تجربه‌های بسیاری از کشورها الگوبرداری کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این کشورها روند اعمال عوارض صادراتی و مالیات‌های وضع شده برای بخش معدن را دست کم ۱۰ ساله وضع کرده‌اند. سیاست‌گذاری بلندمدت برای بخش معدن باعث ایجاد انگیزه و ثبات سرمایه‌گذاری می‌شود. وی با بیان اینکه در سایه صادرات و افزایش ارتباطات بین‌المللی، بخش معدن توسعه پیدا می‌کند، گفت: یکی دیگر از برنامه‌ها در زمان تدوین نقشه راه معدن، تقویت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی بود. ما تلاش کردیم موازی‌کاری‌ها بین این سازمان و ایمیدرو را به کمترین میزان ممکن برسانیم. در واقع یکی از اهداف ما، اصلاح ساختار بخش معدن است. به گفته این مقام مسئول، اهداف کمی در حوزه‌های معدن و صنایع معدنی را تا پایان سال ۱۴۰۰ طراحی کردیم. مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو، بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید عزم خود را در این مسیر جزم می‌کرد تا چالش‌هایی که معدنکاران با آنها روبه‌رو هستند را شناسایی کند. درحال‌حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیر یک‌سری بحران‌های ایجاد شده برای اجرای بلندمدت برنامه‌ها در کشور است. این امکان وجود دارد که اجرای نقشه راه معدن با تاخیر انجام شود اما بدون تردید با اجرای سیاست‌ها در زمان تدوین نقشه راه معدن، این شرایط بهبود قابل توجهی خواهد یافت. خلوصی در پایان تصریح کرد: بهبود بخش معدن و صنایع معدنی، تدوین سیاست‌گذاری مشخص و همکاری بخش خصوصی و دولت، باعث می‌شود که بخش معدن بتواند به جایگاه واقعی خود دست یابد.

نقشه راه معدن توسعه به همراه می‌آورد
محمود گوهرین، عضو هیات‌مدیره خانه معدن ایران نیز در گفت‌وگو با صمت، در این زمینه بیان کرد: در سال‌های گذشته بارها اعلام کردم که نداشتن یک نقشه راه مدون در بخش معدن باعث شده است نتوانیم به توسعه این بخش امیدوار باشیم. وی در ادامه با اشاره به نقش معادن در توسعه اقتصادی و اشتغال در مناطق محروم، گفت: معادن این ظرفیت و مزیت‌ را دارند که بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند اما باید از قابلیت معادن برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی کمک بگیریم. این فعال معدنی با بیان اینکه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی تلاش زیادی نکردیم، گفت: محیط کسب‌وکار در کشور شرایط لازم را برای جذب سرمایه‌گذاران بزرگ خارجی فراهم نکرده، در حالی که معادن کوچک و متوسط، این توان را دارند که سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کنند اما برخی سختگیری‌ها در این زمینه باعث شده است سرمایه‌گذاران خارجی میل و رغبت زیادی برای ورود به این بخش از خود نشان ندهند. گوهرین با اشاره به ابلاغ نقشه راه معدن از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، بیان کرد: کشورهای دارای ذخایر معدنی برای استخراج و فرآوری مواد معدنی، با برنامه جلو می‌روند، در حالی که ما در این زمینه چندان با برنامه جلو نمی‌رویم و سعی نمی‌کنیم از ظرفیت معادن کوچک و متوسط برای رفع کمبودها بهره بگیریم.

محورهای اصلی در تدوین نقشه راه معدن
در این زمینه، داریوش اسماعیلی، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در گفت‌وگو با خانه ملت، بیان کرد: توسعه اکتشاف و تامین پایدار اطلاعات پایه، بهبود فضای کسب و کار بخش معدن و صنایع معدنی و رشد تولید، توسعه بازار، صادرات غیرنفتی و مدیریت واردات، سرمایه‌گذاری و افزایش ظرفیت و جذب سرمایه‌گذاری و آموزش، توسعه پژوهش‌های کاربردی و ارتقای فناوری، محورهایی است که در تدوین نقشه راه معدن و صنایع معدنی لحاظ شده‌اند.
وی در ادامه گفت: مجموعه آزمایشگاه‌ها و امکانات تحقیقاتی و اکتشافی در نظر گرفته شده‌ در این نقشه‌راه باید متمرکز باشند و هر قسمت برای خود یک آزمایشگاه نداشته باشد. این خود یک قدم مهم در پیشرفت کارها خواهد بود. اسماعیلی خاطرنشان کرد: در این نقشه راه، فرمول مشخصی برای پرداخت حقوق دولتی و بهره مالکانه در نظر گرفته شده تا سرمایه‌گذار بتواند آینده کاری خود را ببیند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.